Искам да стана монахиня, на според майка ми и там хората не са добри

  • 13 645
  • 226
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 11 416
Друг въпрос е, че улавям при авторката известни симптоми на депресия, а това не е за подценяване. Защото ако в действителност става въпрос за депресивно състояние, ще е голяма грешка да постъпи в манастир само заради това. Само ще си обърне живота на опаки и пак няма да е удовлетворена.

Е, то пък така се "влиза в манастир".
Да не мислите, че е първото младо момиче ненаясно какво търси и иска - дълъг е пътя преди да и се предостави възможност да е монахиня. И не всяка желаеща бива приета, също трябва да се отбележи.

# 211
  • Мнения: 1 463
Не може просто така да реши. Има хора, които решават дали да те подстрижат за монахиня или не. Те решават кога да стане това. Не е само желание. Авторката не е наясно никак!

# 212
  • Мнения: 3
Здравейте! Ако искате да се запознаем? Аз също съм младо момиче и искам да ида в манастир за да се отдам на духовен живот. Чакам да завърша образованието си ( психология). Искам да помагам на хората и смятам, че да ги свързвам с Бог и волята му ще е най-добрия начин за намиране на душевен мир. Но преди това аз трябва да го постигна... Пишете ми, може да обсъдим някои неща. Аз потърсих повече информация и намерих няколко девически намастира, които смятам, че ще са подходящи за по-млади хора и ще ни помогнат и приемат. 🙌🤍

# 213
  • Мнения: 1 410
За съжаление, монашеството в България е много далеч от романтичните представи и на двете млади жени, които искат да станат монахини и са писали в темата.

Прочетете тези две статии: https://www.pravoslavie.bg/%d0%98%d0%bd%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b2% … 0%B5%D1%86%D0%B8/

и https://www.pravoslavie.bg/%d0%9c%d0%be%d0%bd%d0%b0%d1%88%d0%b5% … %b2%d0%b8-%d0%bf/.

Познавах лично един монах, мога да кажа, че бяхме и приятели, общувахме през последните четири години, преди той да почине: https://dveri.bg/component/com_content/Itemid,100723/catid,14/id … cle/#comment-1912.

Оказвал ми е консултантска помощ за преводи и за текстове, които пиша.

Говорили сме много. От края на 80-те години на 20-ти век и той не живееше в манастир. Когато се запознах с него, беше преподавател в Шуменския университет. В последните си години беше разочарован от църковния живот, отиде си тихо и самотно.

Лично аз не бих посъветвала някого да става монах/монахиня преди 50-годишна възраст. Огледайте се, опознайте себе си, прочетете Библията, изучете основите на православието, започнете да посещавате редовно богослуженията, намерете си духовник, който да ви съветва, при когото да се изповядвате и причастявате, преценете за себе си дали ще можете да живеете без партньор до края на живота си и тогава решавайте. Съветвам ви да започнете да посещавате богослуженията и да участвате в църковните тайнства, защото това ще се изисква от вас и като монахини.

Доколкото знам, в България майки, които имат непълнолетни деца, не получават благословение за постъпване в манастир. Приемат се неомъжени, вдовици или разведени, но децата им трябва да са пълнолетни, да не се нуждаят от издръжка и родителски грижи.

Не знам как стои въпросът със здравните осигуровки и здравното обслужване на монахините. Може би зависи от конкретния манастир.

Посетете няколко женски манастира, вижте как живеят, какви са условията за постъпване във всеки от тях, говорете с монахините, задайте въпросите, които ви интересуват; можете за известно време да помагате с доброволен труд в близък до вашето населено място манастир, за да придобиете представа за живота там.

Не вземайте прибързани решения!

Последна редакция: пн, 29 яну 2024, 17:49 от Radilena

# 214
  • Мнения: 3
За съжаление, монашеството в България е много далеч от романтичните представи и на двете млади жени, които искат да станат монахини и са писали в темата.

Прочетете тези две статии: https://www.pravoslavie.bg/%d0%98%d0%bd%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b2% … 0%B5%D1%86%D0%B8/

и https://www.pravoslavie.bg/%d0%9c%d0%be%d0%bd%d0%b0%d1%88%d0%b5% … %b2%d0%b8-%d0%bf/.

Познавах лично един монах, мога да кажа, че бяхме и приятели, общувахме през последните четири години, преди той да почине: https://dveri.bg/component/com_content/Itemid,100723/catid,14/id … cle/#comment-1912.

Оказвал ми е консултантска помощ за преводи и за текстове, които пиша.

Говорили сме много. От края на 80-те години на 20-ти век и той не живееше в манастир. Когато се запознах с него, беше преподавател в Шуменския университет. В последните си години беше разочарован от църковния живот, отиде си тихо и самотно.

Лично аз не бих посъветвала някого да става монах/монахиня преди 50-годишна възраст. Огледайте се, опознайте себе си, прочетете Библията, изучете основите на православието, започнете да посещавате редовно богослуженията, намерете си духовник, който да ви съветва, при когото да се изповядвате и причастявате, преценете за себе си дали ще можете да живеете без партньор до края на живота си и тогава решавайте. Съветвам ви да започнете да посещавате богослуженията и да участвате в църковните тайнства, защото това ще се изисква от вас и като монахини.

Доколкото знам, в България майки, които имат непълнолетни деца, не получават благословение за постъпване в манастир. Приемат се неомъжени, вдовици или разведени, но децата им трябва да са пълнолетни, да не се нуждаят от издръжка и родителски грижи.

Не знам как стои въпросът със здравните осигуровки и здравното обслужване на монахините. Може би зависи от конкретния манастир.

Посетете няколко женски манастира, вижте как живеят, какви са условията за постъпване във всеки от тях, говорете с монахините, задайте въпросите, които ви интересуват; можете за известно време да помагате с доброволен труд в близък до вашето населено място манастир, за да придобиете представа за живота там.

Не вземайте прибързани решения!


За какво православие говорите? Аз изповядвам католицизъм... Мисля, че не е хубаво да говорите без да ни познавате. Имам образование в сферата, което чакам всъщност да взема. Не знам защо се опитвате да ни убедите вместо сами да опитаме. Има период от една година, в който живеем в манастир и там ще живеем наравно с останалите монахини - молитви, пости и работа всеки ден. И аз имам познати не се притеснявайте. За това и казах на момичето ако рише да ми пише за повече информация. Но ако е православна няма да мога да и помогна да си намери своето място. Много е важно да се разбираш с хората в манастира и да имате общ мироглед. Всеки вижда вярата си различно и това е факт. При католиците е различно. Баща ми е католик и съм запозната с техните виждания и изисквания за монахини. Не съм го решила ей така. На 25 не съм чак толкова малка като на 18 например. Работила съм достатъчно, живях в чужбина, научих езици, срещнах много хора, предстои ми дипломиране. Монахиня не се раждат! Отиваш при такива хора и те ти помагат и показват. Ако ти хареса оставаш и даваш трите обета, ако не ти хареса вече никой не ге държи вързан. Всяко имущество което имаш се дарява на манастира, но ако нямаш няма да те върнат. Исус няма касов апарат не се притеснявайте. Поздрави! Simple Smile)

# 215
  • София
  • Мнения: 13 485
Католическото монашество също е далеч от романтичните представи.
Към кой орден принадлежиш, Ангелина?

# 216
  • Мнения: 1 410
Ангелина, можеше да уточните, че сте католичка. Повечето българи сме православни християни и аз изхождам от този факт. Едва ли някой в този форум е запознат точно как стоят нещата в католическата църква. Би било хубаво да говорите с католици и с вашите духовници. Не съм говорила, без да Ви познавам!

Никъде в поста си не съм споменала за имущество. Пишете само 5-6 изречения и искате хората да разгадават мислите Ви. Ами не можем. Не е нужно да се заяждате, след като не сте дали никаква конкрегика и до кого точно е адресиран постът Ви.

Последна редакция: пн, 29 яну 2024, 21:44 от Radilena

# 217
  • Мнения: 4 688
Ангелина е писала в отговор на тема, пусната от съвсем друг автор. И нищо не пита, само споделя. Да се броим колко хора във форума имат представа, че в България съществуват католици от западен, от източен обред, с църкви и манастири? Да не говорим с православни, да не би нещо да се объркат?

От организационна гледна точка сигурно има разлики между православни и католически манастири, но от духовна търсенето е сходно.

# 218
  • Мнения: 1 410
Пише, че иска да обсъдим, но без никаква конкретика. Как се обсъжда нещо с минимална конкретика? Можеше да напише, че е католичка, да разкаже малко повече за себе си и  да напише какво точно я интересува. Тя самата пише, че в католицизма било различно. Уж е на 25 години, а звучи като сърдита тийнейджърка.

Никой не ви спира да опитате, просто написах да обмислите добре. И да говорите с точните хора. Това се отнася и за авторката на темата. Ние тук можем само да обсъждаме.

Последна редакция: пн, 29 яну 2024, 13:42 от Radilena

# 219
  • София
  • Мнения: 13 485
Тя пише до авторката, но така сякаш я приканва към своята църква, без да уточни коя е тя.
Колкото и сходно духовното между православието и католицизма, католицизмът приема православието за схизма и трудно приема изповядването на други религии. Вярно, че се модернизира напоследък, но не чак толкова.
Авторката,доколкото помня,понеже темата е стара, дори не е сигурна дали иска да стане православна монахиня, или повече я влекат източните практики.
Интересно ми стана включването ѝ.

# 220
  • София
  • Мнения: 38 727
Така. Да кажа аз какво знам за свещениците мъже, католици, францисканци и доминиканци. Църквата ги праща някъде за определен срок. Нямаш право да откажеш. Отиваш, примерно, в България, учиш езика, помагаш в църквата. След 5 години получаваш друго назначение. И там има яко интриги и не всички издържат.
Честно казано, работа като работа, но не ти плащат и нямаш свобода.
Църквата осигурява жилище, храна, козметика. Нямаш лични пари.

# 221
  • Мнения: 1 410
Да, Фивър, абсолютно си права. И православието гледа на католицизма по подобен начин. Имаме да извървим още много път едни към други.

# 222
  • Мнения: 4 688
Не, не се пращат за по пет години по назначение. Козметика не знам каква осигуряват... Явно тук има някой с вътрешна информация...

Православната църква гледа на останалите като отлъчили се от първата и истинска църква. Затова се и нарича така, буквално "право славим". По различни исторически причини двете основни направления в християнството са се развили различно. Всъщност точно в течение на тези промени католическата църква е станала по-гъвкава и приема неща, за които православната дори не иска да се обсъждат. От изкуство като песнопеенето до битови въпроси като разводи.

# 223
  • София
  • Мнения: 38 727
Не съм сигурна за броя на годините.
Ами базово пазаруване - шампоан, сапун, прах за пране. Въобще най-базовите неща за живот.

# 224
  • Мнения: 2 483
Тя пише до авторката, но така сякаш я приканва към своята църква, без да уточни коя е тя.
Колкото и сходно духовното между православието и католицизма, католицизмът приема православието за схизма и трудно приема изповядването на други религии. Вярно, че се модернизира напоследък, но не чак толкова.
Авторката,доколкото помня,понеже темата е стара, дори не е сигурна дали иска да стане православна монахиня, или повече я влекат източните практики.
Интересно ми стана включването ѝ.

Доста сте назад с материала. Не е вярно написаното от вас за католическата църква.

За екуменизъм да сте чували? През годините имаше екуменични литургии, на които бяха поканени православни, протестанти, евреи, мюсюлмани.......В Рим и в Асизи имаше екуменични конференции даже с будисти и Далай Лама, освен православните, евреите и мюсюлманите. Православните обаче от дъното на душата си мразят екуменизма и изобщо католицизма. Невъзможно е в техните храмове да се изпълнява католическа музика, докато в нашата католическа катедрала е имало изцяло православни концерти! Евангелски също.......Католическата църква не забранява на своите верни да посещават некатолически храмове. За православните не зная........Някога Папа Йоан Павел Втори влезе в джамията на омаядите в Дамаск.
Православните могат да станат официално католици, ако се конвертират. Могат и само формално да преминат към католицизма. Предполагам, че и обратното е възможно. Католическата църква допуска православни да кръщават католици, но православната не допуска католици за кръстници.
Разликите в манастирите не ги зная. В православната църква няма ордени, докато в католическата са много. Но в Бг са само няколко. Всеки орден си има устав. Дават се обети и последният е вечен.
Психоложката, която желае да отива в манастир явно, че също не е наясно с посочените подробности.
Освен свещениците, монахините също могат да бъдат изпратени с мисия в друга държава. Орденът го решава. Например у нас вече доста години има монахини от ордена на майка Тереза, които са чужденки. Има и от ордена на Св. Павел от кръста италианки, полякини.....
Всяко имущество се дарявало на манастира.......Дали във всеки манастир и във всеки орден е така? Ако наистина е така и новата монахиня го даде, обаче след време се откаже да бъде монахиня, тогава какво ще прави? Никой не знае какво го очаква........Познавам една провалена католическа монахиня. Провалиха я насила преди да даде вечните си обети. И са се отнасяли ужасно с нея години наред!

Последна редакция: пн, 29 яну 2024, 16:21 от vl

Общи условия

Активация на акаунт