Стимулиране на раждаемостта - при вас как е?

  • 4 537
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
В Щатите според мен не е доизмислено с работното време на училищата. Детските градини/ясли добре, те работят с нормално работно време. Ама дете на 5-6 години (че и до 12), което свършва училище в 3 какво го правиш докато се прибереш в 6? Допълнително програми, бейбиситъри...

Според мен трябва да има повече възможност за плаващо работно време. То има такива работи де, ама трябва да стане нормата. Всички (майки, бащи) да имат възможност да си приберат детето, да си видят семейството, и ако трябва да доработват, да го правят вечер от дома.

Или, алтернативно, училището да работи до 5-6. От едно място да е организирано развеждането по пиано, танци, спортове и т.н. А не родителят да се чуди как да транспортира детето в работно време.

Иначе от липсата на майчинство не се оплаквам, защото би означавало по-високи данъци. Не, благодаря.

Анет, аз децата от (почти) 35 ги отпочнах, така че сигурно ще съм в на Лиска "бабешката" категория.  Laughing

# 16
  • Мнения: 3 423
Анет, аз децата от (почти) 35 ги отпочнах, така че сигурно ще съм в на Лиска "бабешката" категория.  Laughing

Споки, аз още по-дърта ги отпочнах. Пуста кариера.
Впрочем тук никой лекар не ми каза, че съм стара
и не ми препоръча секцио поради тази причина.

# 17
  • Мнения: 6 167
Анет, аз децата от (почти) 35 ги отпочнах, така че сигурно ще съм в на Лиска "бабешката" категория.  Laughing

Споки, аз още по-дърта ги отпочнах. Пуста кариера.
Впрочем тук никой лекар не ми каза, че съм стара
и не ми препоръча секцио поради тази причина.

Наистина ли, Лиска? Аз тук се вайкам,че на 33 ще стана и дете още се мотаме.
Шефката ми в Берн ( ама яка швейцарка де, балканджийка  Crazy) е родила на 38 нормално , след това имаше физически рененсанс тая жена!
а на мен една приятелка в бг ми казва, че на 'тази възраст' (моята) е задължително да правя амниоцентези и въобщееее, да не си мисля, че е лесна работа и ще съм от най-рисковите бременности. Sad

# 18
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
...а на мен една приятелка в бг ми казва, че на 'тази възраст' (моята) е задължително да правя амниоцентези и въобщееее, да не си мисля, че е лесна работа и ще съм от най-рисковите бременности. Sad

Ни са притесняй! Има рискове, но да няма паника. Като има спокойствие и взимаш информирани решения (за/против амниоцентеза и пр.), ще си ОК. Никой така или иначе от нищо не е застрахован. Ама айдИ дееее!  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 1 866
Понеже мъжът ми е французин и част от първата си бременност изкарах там, ще споделя какво знам за Франция. Онзи ден даже гледах френските новини и говореха по този въпрос. Казаха, че Франция е станала шампион в Европа по раждаемост - падало се по 2 деца средно на жена. Та там майчинските са общо 16 седмици. Около месец и половина преди раждането и 2 месеца и половина след. След това при първо и второ дете може да си останеш в къщи още 6 месеца, но не получаваш нищо или много малко при много ниски доходи. Имаше и някаква премия за раждане, но пак при ниски доходи. Аз там получавах средната за страната заплата и нямах право. Даже не искаха да погледнат доходите на мъжа ми, само моята заплата беше достатъчна, за да ми откажат премията. Ако искаш да останеш още в къщи единственият вариант е да напуснеш работа. С третото дете се променят нещата. Мисля че майчинските са мааалко по-дълги и после може да си останеш 2 години в къщи, но пак нямаш майчински. Струва ми се че има разни други облекчения с трето дете, но аз не съм се интересувала от това. Таксите в яслите са според доходите. Бавачките са около 600-650 евро като държавата поема около 150 евро. Има семейно данъчно облагане. Като се ожениш данъците ти падат. Спомням си, че с мъжът ми бяхме много приятно изненадани от намалението. Grinning След всяко следващо дете също намаляват. Но е трудно да се каже точно с колко, зависи от доходите.

Специално според новините казаха, че стимулирането на раждаемостта, цитирам било "резултат на дългогодишна политика в тази насока : 16 седмици майчински (като сравниха с щатите, където нямало), осигуряване на детски ясли и градини, което позволявало на майките да работят и да печелят пари, за да имат възможности да раждат други деца. Дадоха и една майка, която беше на 34 г. и беше току-що родила третото си дете. Тя сподели, че ако нямала възможност да даде детето си на ясла/бавачка на 3-я месец, нямало да роди 3-то, защото тя искала да гради кариера (работи в много голяма консултантска фирма). Това е.

Всички майки които познавам - от касиерката в супермаркета до менъджера се върнаха на работа на 3-я месец и си дадоха детето на ясла или бавачка. За тях това е в реда на нещата.
В България - не. Но това е друга тема.

Лени, в България можеш да се наслушаш на какви ли не небивалици за възръстта на първескинята. В чужбина всичките ми приятелки родиха след 30. Всички естествено и без никакъв проблем. Само една роди на 24 и се считаше нещо като в България да родиш на 17.  Grinning  

# 20
  • Мнения: 3 425
Лени,не размишлявай,а действай...време ти е вече...ммддаааммм!Споко тук имам една позната,която роди на 38 нормално Peace

На мен не ми се гони кариера...искам семейство,но ей така да се разведрявам,но тъй като нямам баба под ръка,а и не ми се дава на ясла тъй рано  Rolling Eyes ,но не виждам как точно ще стане засега  Rolling Eyes







# 21
  • Мнения: 3 491
В Щатите според мен не е доизмислено с работното време на училищата. Детските градини/ясли добре, те работят с нормално работно време. Ама дете на 5-6 години (че и до 12), което свършва училище в 3 какво го правиш докато се прибереш в 6? Допълнително програми, бейбиситъри...


Бубка, не знам как е при вас, но от първи клас нататък при нас поне е по-лесно. Имат занималня и могат да стоят в училището до 6 вечерта. Ако се съберат 10 деца - стоят и до 6.30 срещу малко по-високо допълнително заплащане. Има и предучилищна занималня от 7 до 9 сутринта. Сумата, която плащаш, е нищожна в сравнение с това, което се дава за детски градини. Веднъж да ги добуташ до първи клас, поне това чудене пада - какви алтернативи, и къде, и кой, и как ...
А предучилищните занимания като плуване или пиано така или иначе имат часове в събота.

# 22
  • Мнения: 4 399
Не става въпрос непременно за кариеризъм, а за това че в днешно време трудно се живее с 1 заплата. И ако за определено време все пак човек може да си го позволи, то не е възможно жената да си остане вкъщи завинаги или семейството трябва да се лиши от доста неща. Затова никак не е без значение за раждаемостта каква е държавната политика. И като знам колко трудно се взимат майки с малки деца на работа, как мога да си позволя да си напусна сигурното място и да си стоя няколко години вкъщи. Значи при всички случаи трябва да се върна на работа в определения срок въпреки че не съм кариеристка. И ако този срок е 3 седмици, пак трябва да го спазя. А това не става без съответните детски заведения. Това разбира се е само част от политиката по стимулирането на раждаемостта. Директното наливане на пари не винаги дава добри резултати. Раждаемостта в крайна сметка е в голяма степен въпрос и на култура. МНого пъти съм казвала, нито Индия, нито Китай стимулират раждаемост, а там я има. И като чета за Франция или за САщ се убеждавам отново че раждаемост и социална система не са непременно свързани.

# 23
  • Мнения: 2 257
В Щатите според мен не е доизмислено с работното време на училищата. Детските градини/ясли добре, те работят с нормално работно време. Ама дете на 5-6 години (че и до 12), което свършва училище в 3 какво го правиш докато се прибереш в 6? Допълнително програми, бейбиситъри...
Бубка, скъсват се по шевовете при нас от допълнителни програми в публичните училища - какво беше там - Dawn Till Dusk (ама не филма Wink), разни Аfter School Programs, че има и разни транспорти, дето работят с някакви day care - всичко това заради работещите родители - това го знам, защото съм в училищната система и непрекъснато нещо се прави по този въпрос. Иначе самите учители си хващат шапката в 3 и си тръгват, като качат децата в рейсовете, но има разни "доброволци", които си работят до 6-7 (и сутрин от толкова) и вземат добри пари за това.

# 24
  • Мнения: 3 491
че има и разни транспорти, дето работят с някакви day care - всичко това заради работещите родители - 
Да, моят си  беше на такъв вариант миналата година. При нас предучилищната е от 9 до 11.30 сутринта, но на мене това не ми вършеше работа. Така че му смених маршрута и след училище го возеха до една частна детска градина с предучилищна група, там го хранеха, почиваше си, после пак учебни и други занимания, до 6.30 вечерта можеше да стои. Не ми се вярва и при вас да няма разни възможности. Най-малкото YMCA може би предлагат занимални. Но едва ли в момента ти е дошло до главата да търсиш такова нещо, като му дойде времето, ще намериш.   bouquet

# 25
  • Мнения: 3 367
..определено си има тендениция да се ражда след 35,аз само казах 1е мен ли1но си ме тресат нерви по темата..а и се уморявам,1естно не си представям да ти1ам след едва проходило дете на 45(моя близка роди близнаци на 43 в Германия:)
*
Бубка,ужасна логистика е след/преди у-ще системата..ако има пари на бали не е толкова сложно,може да се наеме 1овек да ги вози .. аз за момента съм си заровила главата в пясъка и викам-има време,ще му мисля..наумила сум 32 1аса аз да си изпрося да работя, но едва ли ще ме огрее засега..

# 26
  • Мнения: 3 491
*
Бубка,ужасна логистика е след/преди у-ще системата..ако има пари на бали не е толкова сложно,може да се наеме 1овек да ги вози ..
Не разбрах какво му е сложното.  newsm78 Ако ти трябват сутрешни часове, оставяш детето в училището, дават му закуска, като стане време за часове, си отива в стаята. Като е следобяд, остава в училище, дават му следобедна закуска, играят с конструктори, на шах, на табла, нижат гердани, гледат филмчета, пишат домашни, прекарват по около час навън на детската площадка, ако е хубаво времето. Около $100-200 на месец е удоволствието, зависи от това колко дена ти трябват, дали само сутрин или само след обед, или и двете. Де да имаха и детските градини такива тарифи.

# 27
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Отдавна се каня да пусна таз тема и все отлагам!

Чудя се какво правят в страната,в която живеете по въпроса  newsm78

Тук(Италия) не забелязвам никакви действия,а даже напротив условията на работещата майка(и баща,но обикновено майката основно се грижи) с дете са по-скоро нестимулиращи!Нито работодателя е кой знае колко облагодетелстван да приеме с охота на работа една майка!

Доколкото съм наясно(друготе момичета ще ме допълнят):
1. общо 5мес майчинство+3месеца на 30%от заплата и после обратно на работа и бебето на ясла(около 300евро),или бавачка(600-700евро)...т.е който няма баби на разположение!
2. някакво данъчно облекчение,което не е никак значимо...не знам колко е,тъй като все още не ни е дошло
3. нещо като майчински ...размера се определя размера на заплатата
...добавяйте ....
 

При вас как е????

Минавам малко с 4ервения химикал ( Кали4,нали не се сърдиШ  Rolling Eyes )

1.задължителното май4инство за работеЩите на безсро4ен договор е 5 мес. : 2 преди и 3 след раждането или пък 1 преди и 4 след с лекарски сертификат. ЗаплаЩа се 80 % от пълната заплата или в редки слу4ай се полу4ава 100% заплата ако работодателя ти се смили и ти даде оставаЩите 20%. Факултативното май4инство,което може да се ползва след задължителното  е 6 месеца за майката или 7 ако се възползва баЩата.Заплата 30%. Накрая последния патрон ,който може да се изстреля е натрупалата се през периода отпуска и така горе долу се "закърпва" около година в къЩи.С какви приходи е друг въпрос  Twisted Evil
2. не разбрах за какво данъ4но облек4ение иде ре4  newsm78
3. май4ински няма.Има 4екове за родители с ниски доходи,ама трябва да са ти толкова ниски доходите,4е да са по4ти несъЩествуваЩи за да видиШ някакви пари4ки а и те хи4 не са много  Mr. Green

Та така...За цените на ясли,градини и бава4ки Кала е написала и нямам кой знае какво да добавя само факта,4е в държавните ясли и градини,където таксата се определя от дохода места НЕМА и затова пове4ето хора са принудени да ходят на 4астни градини дето и за бедни и за богати тарифите са все едни и съЩи. Twisted Evil
НО все сме по_добре от хамериканците,деувала съм,4е там се връЩат да работя по4ти веднага Thinking.

Данъ4ното облек4ение си го виждаШ в буста пагата под името фемили 'нам к'во си, приспадат ти от данъците, които трябва да плаЩаШ някакви смеШни цифри... и има разделение за деца до 3 год. и след.
4ековете за родители... ако работят и двамата на някакви средни заплати и да ре4ем имат 2 деца... ми към 15/15евро на месец. Ако работи само единия, според зависи от заплатата, може и до 100 да стигнат (естествено, възможността не е особено рекламирана и сума ти народ си оставя парите на държавната хазна). Ако единият е на свободна професия... забрави, трябва дохода на другия да е 80% от обЩия, неЩо, което се полу4ава в слу4аите, в които свободно практукуваЩия укрива доходи... така се полу4ава, 4е си карат колите, имат по 2/3 къЩи, но за държавата са нуждаеЩи се и ги подпомага #2gunfire

Ина4е за стимулирането донякъде Ще се съглася с Лиска и Анет... който иска деца Ще си ги роди и гледа и със и без стимулиране. Обаа4е... зависи от данъ4ната система. При положение, 4е в Италия плаЩаме сумати данъци за т.нар. социално осигуряване, здрави цифри на обЩините за някакви "услуги" (от които изклЮ4ваме данък смет и пр., Щото са си отделно Twisted Evil), еми тогава, естествено, о4аквам тези услуги да ги има. Да, ама не. Положението с яслите е траги4но... не стига, 4е освен данъците си ги плаЩаШ солено, ами и места нЕма... влизат "нуждаеЩите" се от по_горе #Crazy, двама нормално работеЩи 4овека духат супата, или записват на 4астна, която си струва една работна заплата. Работното време е до 18.00 мах... като се има предвид, 4е нормално хората в толкова свърШват работа, някой да ми обясни как си прибираШ детето (плаЩаШ на 4овек за половин/един 4ас).

Така 4е, да не ме стимулират, ама да не плаЩам за неЩо дет го няма.

(все пак, 4естно казано, ако трябваШе да си дам детето на ясла на 3 месеца  Sick, мисля, 4е сериозно Щях да се замисля дори за едно... и да го направя САМО, ако можех да си позволя да остана в къЩи едно 9 месеца, това ми се струва по_нормална възраст за ясла. Не заради някакви "психологи4ески" проблеми на детето, а заЩото ми се струва редно и нормално след като съм го искала, да мога да му посветя колкото се може пове4е от ли4ното си време)

# 28
  • Мнения: 907
Хаха, не четох другите, но това е най-абсурдното, което може да се каже тук - че раждаемостта се стимулира. Със 100 и нещо Еур за дете (при този стандарт!) и с 3 месеца отпуск по майчинство. Не e чудно че прирастът на швейцарците е отрицателен. Общо обаче е положителен заради емиграцията, на това се разчитa, ама мисля не е и толкова важно. Швейцария е по площ само 1/3 от БГ, а по население вече я надминава Simple Smile

Последна редакция: пт, 19 яну 2007, 11:05 от MegiX

# 29
  • Мнения: 3 423
Аз тук се вайкам,че на 33 ще стана и дете още се мотаме.
а на мен една приятелка в бг ми казва, че на 'тази възраст' (моята) е задължително да правя амниоцентези и въобщееее, да не си мисля, че е лесна работа и ще съм от най-рисковите бременности. Sad

Никакво вайкане. Наслаждавай се на купона,
преди да родиш. Пътешествайте, чети, закусвай
в неделя в леглото, спи, когато си искаш, абе
егоиствай си на воля. Щото после поне две години
животът ти ще е на границата с отшелничеството.
Което обаче ще си има собствения чар, не по-малък
от този на живота, преди да се появи човечето.
В болницата до мен лежа жена на 42 с първо дете.
Не знам, в България рано ли остаряват жените, какво ли,
ама наистина, минеш ли 30, вече те пишат бегала
и си изпробват всички възможни стресообразуватели,
та да ти вгорчат живота още толкова.
Направи ми впечатление изказването на Лала.
Хубаво е, че във Франция е решен проблемът с ясли,
градини, гледачки и прочее сговорна дружина помагачи.
Тук, в Германия, не е никак лесно да намериш читава ясла,
читава гледачка, пък и се работи не 35 часа на седмица
като във Франция, а поне 42.
И все пак продължавам да съм на мнение, че който иска
деца, нищо не може до го спре да ги има.

Общи условия

Активация на акаунт