Узаконяване на постройка към къща

  • 650
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,

Може ли някой да ме насочи каква е процедурата по узаконяване на селскостопански постройки към къща?
Накратко: Къщата е на село и преди много години дядо ми се е занимавал с животновъдство, направил си е постройките, но никога не са били узаконени. Няма никакви книжа за тях.

Къде трябва да се отиде, за да се узаконят и ще се дължат ли някакви глоби?
Ще се радвам на по - запознатите да ми хвърлят лъч светлина, благодаря.

# 1
  • Мнения: 40 931
Намери в нета фирма, която прави "геодезическо заснемане" на сградите. И после с техните документи се ходи при архитекта на общината. Това е най-грубо, но и да има други подробности от фирмата ще ти кажат.  Преди това може да провериш в кадастъра дали ги има тези сгради. Преди години е имало масово заснемане и може и да са там. Това не стига, де, но пак е нещо.

# 2
  • Мнения: 2 887
Първо поръчай скица на имота и виж дали тези постройки ги има там. Ако да, не ти е нужно заснемане. Издава се Удостоверение за търпимост от гл. архитект. И проблемът е решен.

# 3
  • Мнения: 40 931
Първо поръчай скица на имота и виж дали тези постройки ги има там. Ако да, не ти е нужно заснемане. Издава се Удостоверение за търпимост от гл. архитект. И проблемът е решен.

Това съм го правила и е така, но за законна постройка с всички документи. И пак се искаш там някакво становище от архитекта. А за сграда без документи няма да стане. Но нека пробва, де.

# 4
  • Мнения: 6 764
Разпитайте за реда в конкретната община. При нас трябваха 3ма свидетели, които подписаха декларации, че постройката е съществуваща преди 1995г, отделно се изготви скица, която мина през одобрението на гл. архитект на общината. НО ако тези постройки граничат със съседи и няма нужното отстояние от границите, ще трябва да св съставят и нотариално заверени декларации за търпимост, в които съседа/ите да ззаявят, че нямат претенции към съществуването на тези сгради.

Общи условия

Активация на акаунт