Студенти в Нидерландия - 18

  • 52 404
  • 734
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 44
Моя син след първата година си намери изгодна квартира и изкара в нея до края . 310 евра някъде му беше наема , с включено отопление и  вода . Четирима приятели наеха къща. Да стискат зъби децата първата година, а  на пролет , още април май да почнат усилено да търсят . И не тук да пишете - детето свърши първа година, помагайте с квартира , щото "детето" е там на място и много по адекватно ще си намери нещо по джоба му.
Синът ми живеят с девойката му в голямо самостоятелно жилище с две много големи стаи,  оборудвана кухня, много добре обзаведена баня , голям и удобен килер - за малко над 1000 евра студен наем. Взеха го необзаведено. Намериха си го сами, по точно синът ми го откри -  още докато завършваше започна усилено търсене.  За статистиката - Бреда.
За приложните и академични унивеситети- винаги съм се чудила - ако специалността  я има  академична тук , в БГ , защо  се чупят да я учат точно в Нидерландия, за която всички знаем, че обучава по  програми които подготвят кадри за техния специфичен пазар .  Защо едно знаещо и можещо дете ще иде да учи информатика и КН в академичен вариант в Нидерландия, а ще пренебрегне факултета по информатика в СУ ?
Наистина нямам идея как стои въпросът с реализацията на млади специалисти завършили извън БГ , когато един ден се върнат обучени и излязат на трудовия пазар тук ?  Това по повод академичните университети  и колко те са по по най пред приложните .  Такива са , да , но - при една бъдеща реализация в БГ няма ли да се сблъскат с тукашните добре обучени , да кажем, информатици излезли от СУ, ПУ...  ще е полезно за следващите кандидатстващи да разберат предимствата  на академично следване в Нидерландия пред това в БГ ?
И , разбира се, най важното - реализацията след това .

Едно знаещо и можещо дете, което има шанс да отиде да учи в top 1% университет в света, каквито са всички академични университети в Холандия, разбира се, че ще го предпочете пред СУ, който е на 1500 място. Нещата са несравними, най-вече от гледна точка на възможностите за research на световно ниво в Холандия и възможността да ти преподават едни от най-добрите професори в света. Излишно е да споменавам и че от холандските академични университети излизат нобелови лауреати.

# 646
  • Мнения: 5 431
Да точно това ми е интересно - как се реализират децата с релевантни специалности, ако изобщо решат да се върнат в БГ

# 647
  • София
  • Мнения: 6 003
Преди да плюете ФМИ в СУ не забравяйте, че ИТ бизнеса в България е на високо ниво и все още голяма част от работещите в него, а и основателите на фирмите, са завършили в България. Въобще няма да влизам в спора. Само посочвам безспорен факт.

# 648
  • София
  • Мнения: 1 200
Ясно е, че ФМИ си е на високо ниво, че и много трудно се завършва и не отстъпва. То затова изборът е труден, при положение и че студентът няма да има тези затруднения като в чужда държава. И реализацията на кадрите му си е доста добра в БГ, може и да  ги предпочетат някой ден пред нашите, много е вероятно. И все пак е избор и може би с трудностите израстват и стават самостоятелни, попадат в различна среда и условия, които да ги предизвикат.

# 649
  • Мнения: 44
Преди да плюете ФМИ в СУ не забравяйте, че ИТ бизнеса в България е на високо ниво и все още голяма част от работещите в него, а и основателите на фирмите, са завършили в България. Въобще няма да влизам в спора. Само посочвам безспорен факт.

Въобще не “плюем” СУ, а посочваме къде се намира спрямо холандските академични университети. Нали такъв беше въпросът?! Относно високото ниво на IT бизнеса в България, на какво се основават тези Ваши заключения? Или имате предвид процъфтяване на сектора заради ниски заплати в сравнение с други страни и нисък данък в България?

# 650
  • Мнения: 5 431
Ева,  ИТ обучението и бизнеса в БГ са на много , много високо ниво. Не се изказвайте така леко по темата .  ИТ специалист в БГ тежи , знае и умее много над колегите си в Европа.  Голяма част от европейските проекти се работят от БГ компании.

# 651
  • София
  • Мнения: 6 003
Ниски може да са заплатите на начинаещите програмисти, но не и на тези с опит и специфични умения. Информацията ми е от първа ръка. Имам си (вече бивш) рикрутър на математици и ИТ кадри в семейството.

# 652
  • Мнения: 517
Преди да плюете ФМИ в СУ не забравяйте, че ИТ бизнеса в България е на високо ниво и все още голяма част от работещите в него, а и основателите на фирмите, са завършили в България. Въобще няма да влизам в спора. Само посочвам безспорен факт.
Племенникът ми след втората година във ФМИ осъзна, че не научава нищо. Взе решение да запише курсове към известна частна фирма и обясняваше, че в СУ учи за диплома, а на другото място за знания. Състудентите му, които искаха да завършат можейки нещо, направиха същото. Та това, че имаш диплома от СУ не значи, че и знанията са от там. За ПУ - аз самата завърших там, магистратура дори, без да науча нищо.

# 653
  • Мнения: 1 276
Аз преди 4 години питах същото, при условие че хората работят като програмисти без да са завършили компютърни науки, толкова ли не е достатъчно СУ, ПУ или ТУ.
Синът ми беше сравнил програмите, беше разпитал във фирмата в която работи и в крайна сметка избра Нидерландия. Тъй като имаше познати деца, които продължиха тук и с които поддържа контакт, след първата година беше абсолютно сигурен, че избора е правилен. В наборната тема имаше коментари на родители, след това, което четох, добре че не ме послуша и не остана, съмнявам се че щеше да издържи.
Програмата, начина на обучение, възможностите за участие в различни проекти са нещата заради които избра Нидерландия. Може би и възможността да е далеч от мен:smile:
Не подценявам образованието в България, напротив, за моето дете обаче университета в Нидерландия се оказа по-добрия вариант. Ментора му във фирмата е завършил неговата гимназия и университет в България, според детето е много добър и той е научил много от него а е само две години по-голям от синът ми.
Като човек много далеч от програмирането, мисля че това е занаят, съмнявам се да е толкова важно кой университет си завършил, по-скоро е важно какво можеш.
Голяма борба беше с образователната система  в България, не знам дали щях да издържа още 4 години:smile:
Като финансов разход - Той се самоиздържа, ние му купуваме само самолетните билети и с триста зора като се прибере гледам да успея да го завлеча по магазините за дрехи. На общежитие е, стаята му е 23 кв, наема е под 500 Е.

Ние организираме пътуването за дипломирането, официално са обявили, че  двама човека могат да влезнат, ще видим. Ще бъдем там 4 дни, графика  е почти запълнен. С квартирата за втория семестър сме до никъде, може да се наложи да пътува от Амстердам. Добре че едната баба се съгласи да гледа кучо, че душата ми се беше свила как, ще го оставим в кучешки хотел:)

# 654
  • София
  • Мнения: 6 003
Вижте, моето дете също учи в Нидерландия. Затова съм и в темата. Просто искам да кажа, че чуждата ливада не е чак толкова по-зелена. Разбира се, че в Бг няма чак толкова престижни унита като в Нидерландия. Но да се обяснява как всичко е супер зле е пресилено.

# 655
  • Мнения: 5 431
Благодаря на всички които се включиха в дискусията.  Пожелавам на всички деца успешна реализация . Ще се радвам да споделяте как и къде продължава развитието на децата след дипломирането. Мисля, че това е  полезно и градивно за тепърва  кандидатстващите .

# 656
  • Мнения: 517
Поствам мнението на доктор, взех го от фейсбук. По повод образованието в България. Нямам наблюдения за медицината, но ми се наби на очи във връзка с дискусията тук.

"Цели 1170 са първокурсниците, които днес започнаха обучението си в Медицински университет - София. Голяма част от тях сериозно са се излъгали, най-вече записалите медицина. Ще съжаляват. Помнете ми думите.

Сред задължителните празни приказки от официални лица се открои бисер, който не мога да подмина. Представител на министерство на образованието е заявила: „Да бъдеш приет в МУ – София е вече стъпка към успеха." Истината е далеч по-неприятна и боли. Да бъдеш приет в МУ – София вече е по-лесно от всякога. Цели 56 (!) човека са влезли в специалност медицина чрез платената опция за обучение. Тоест балът не ти стига да влезеш по нормалния начин, но университетът дава възможност просто да си платиш. Ако имаш богати родители, всичко е точно.

Нивото на обучение пада с всяка изминала година. Няма и как да е иначе, когато зачисляването за специалност става с интервю. А то почти винаги е предварително нагласено. Знае се кой ще спечели и интрига няма. До мечтаните позиции стигат хора, които могат да осигурят връзки, пари или секс, незадължително в тази последователност. Стимул за знания няма и си личи. Гадно е. Тепърва ще го разберете."

# 657
  • Мнения: 44
Ева,  ИТ обучението и бизнеса в БГ са на много , много високо ниво. Не се изказвайте така леко по темата .  ИТ специалист в БГ тежи , знае и умее много над колегите си в Европа.  Голяма част от европейските проекти се работят от БГ компании.

Нека все пак имам право “да се изкажа по темата”. ММ е компютърен инженер, завършил в България и предпочел холандско образование за детето си. Разбира се, че има много добри специалисти в България, но това не прави нивото на IT бизнеса съпоставимо с водещите в тази област. България е много малък пазар и предимно се работи за чужди пазари,  заради по-ниските заплати и данъци. Холандия има високо ниво на IT сектора. Привлича специалисти от цял свят и заплатите са високи. Отделно това е една прекрасна и уредена държава за живеене.

# 658
  • Мнения: 5 431
Абсурдно е това . Ако имаш желание да учиш, ще учиш и ще научиш. Нито в Нидерландия, нито в БГ никой  няма да ти налее в главата уроците , ако ти сам не искаш да ги научиш. Както не веднъж съм казвала на децата си - мога да ви заведа до водата , но дали ще пиете си е ваше решение.
 Цитираното в горния пост  е толкова безмислено, колкото и изказването - пет години учих и на нищо не ме научиха . Ако детето ви отива в Нидерландия с идеята някой на нещо да го научи...много бързо ще разбере, че обучението до голяма степен си е плод на  негов личен ресурс - времеви, умствен, финансов.  Относно платеното влизане... има ли смисъл изобщо да го коментираме ? Този модел се е наложил първо в Европа, там , където пращаме децата си " да ги научат на нещо повече ".  Нищо повече няма да научат децата ви, мили мами. Ако сами не го пожелаят . Това важи и за обучението в НЛ, и в БГ, и в ДЕ, и навсякъде по света .

Ева, писали сме заедно. Съгласна съм с теб. Напълно съгласна. В повечето случаи търсим добра среда . От моя личен поглед- да, Нидерландия е такава .  Но за да се изкачат по стълбата на успеха е еднакво трудно и тук, и там. Дано всички го осъзнаваме.

# 659
  • София
  • Мнения: 6 605
Аз пък мисля, че на последните 3-4 стр. само си чешем клавиатурите и си упражняваме ораторските способности с дискусии от типа кокошката или яйцето. Считам, че поне 80% от пишещите тук и децата им са направили информиран избор. Не съм убедена, че дискусията ще е полезна и за следващите набори и призовавам да се съсредоточим върху споделянето на наистина полезна информация, като например каква е реализацията на децата след това, доволни ли са от избраното образование, ако не - защо, ако да -защо и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт