заразяване при гинеколог - възможно ли е?

  • 1 391
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 30
Здравейте, момичета! Наскоро ми се случи нещо странно и конспиративни теории започнаха да ми навлизат в ума. Започвам с това, че съм страдала и от бактериални инфекции, и от гъбични в миналото. Във всички случаи симптомите са едни и същи - силен сърбеж, течение, общ дискомфорт. Наскоро отидох на годишния си профилактичен преглед за цито и микро, след като цяла година не съм имала каквито и да е оплаквания. С две думи - в перфектно полово здраве. По време на прегледа, лекарката ми направи колпоскопия (без да съм поискала такава), болеше ме много силно, тъй като известно време не бях имала полов контакт и по принцип съм доста стегната долу. Получи се даже леко разкъсване и имаше кръв. Малко след прегледа получих неприятно силно жълто-зелено течение, придружено от лек сърбеж. Сега получих и резултатите от микрото - кандида и бактериална инфекция…  Както споменах, и преди съм имала същите оплаквания за тази диагноза, така че не беше голяма изненада. Изненадата беше породена от липсата на каквито и да е било оплаквания преди прегледа и от тяхното възникване непосредствено след това. Дали е възможно някак си да съм се “заразила” по време на прегледа, особено при колпоскопията? Някоя от вас имала ли е подобна случка? Започвам да се притеснявам дали всичко е било стерилно...

# 1
  • София
  • Мнения: 13 155
Че е възможно, възможно е.
В повечето случаи обаче стресът също може да помогне.
Толкова стегната, та чак преглед да те наранява, обикновено може да си, ако скоро си загубила девствеността си или страдаш от вагинизъм.
По-вероятно е тази стегнатост, разраняване и болка да са следствие от инфекция, с която вече си привикнала.
След колпоскоп има неприятно усещане, заради киселината и понякога зацапването е от нея. В случая са ти взели и цитонамазка, която също може да причини слабо кървене.
Какво показаха изследванията?
Ако не е тайна,в коя болница ги прави?
На мен са ми лепвали кандида албиканс при рутинна гинекологична манипулация и после се лекувах 2 месеца, затова започнах с това, че е възможно и в болницата да е проблема.
Кога последно ти правиха същите изследвания?

# 2
  • Мнения: 1 164
Е, то може ли в същия миг, в който Ви гледат с колпоскопа, да Ви заразят и изследванията да го отчетат? Не трябва ли време да мине?

# 3
  • София
  • Мнения: 13 155
Права си, Michone. При мен след седмица или две започна дразнене и тогава повторих изследванията. При първите нямаше нищо, затова попитах какво излезе в изследванията. По това ще разбере дали е имало нещо преди това или там са я заразили.

# 4
  • INFJ
  • Мнения: 9 363
Също, не виждам логика да е взела проба за микро след колпоскопия.

# 5
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 412
Направете повторни изследвания в друга лаборатория, че понякога такива ги пишат или бришат, че могат да ви съсипят здравето.

# 6
  • Мнения: 30
За последен път ми правиха микро и цито преди година, по време на предходния профилактичен преглед (и двете бяха напълно ок). Не съм имала никакво оплаквания през цялата година. По време на този преглед ми направиха колпоскопията и едновременно с това взеха проба за микро и цито. (Това не е ли стандартно? Не трябва да се взема микробиологична проба веднага след колпоскопия?) За мен също звучи невероятно и нереалистично по време на прегледа да съм се “заразила” и същевременно веднага микробиологията да го отчете, но пък появата на симптомите едва след прегледа малко ме притесни. Що се отнася до болката - загубила съм девствеността си преди доста години, но въпреки това ако не съм правила секс около месец, всеки път е болезнено. Камо ли пък, когато ме разтварят на гинеколог. ☹

# 7
  • INFJ
  • Мнения: 9 363
Когато се прави колпоскопия, се използва киселина, затова ми се струва нелогично да се вземе проба след това. Взима се преди, когато средата е чиста и естествена. Поне моите годишни прегледи така протичат - цито, микро, колпоскопия.
И бтв, колпоскопията ми е най-важното годишно изследване, изобщо не разчитам само на цито.

Общи условия

Активация на акаунт