American Beauties - 5

  • 19 323
  • 291
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 92
Опа, аз съм първа май Mr. Green
Олинце и Тандури , благодаря ви за инфото! Hug
Положението при нас е следното:
Мъжът ми е българин, но е натурализиран американски гражданин. Малкият е американски гражданин. Ще пътуваме двамата с него лятото и затова ни трябва пълномощно от таткото. Аз смятам да му извадя български документи като се приберем. Значи според това което казваш Тандури, трябва да се сложи апостил на пълномощното и когато се приберем в България да се даде за превод и легализация и с него да излизаме после от границите на БГ. ooooh!
Не става ли Нико да влезе и да излезе от БГ със американския си паспорт и с пълномощно от таткото на английски,заверено от нотариус в САЩ?
Ох, извинявайте за многото въпроси Blush
Ще взема да изкарам апостили на всички документи,че да ми е мирна главата Peace

Здравейте,всички мамчета!
Аз в момента съм в БГ, но се замислям сериозно дали да не си се прибера в САЩ ( Невада, Лас Вегас)
По въпроса за документите, ако мога да съм в помощ:
1. за да извадиш Бг документи на детето. ще ти трябва "Birth certificate" който, трябва да е нотариално заверен и със апостил! Този "Акт за раждане" ще ти бъде взет и повече няма да ти го върнат.
2. за дубликата...хубаво е да имаш апостил и на него, защото не се знае кога може да ти потрябва, също и да е нотариално заверен за да можеда ти послужи пред БГ властите...
значи на кратко :
трябва да имаш 2 birth certificate-a ( единя си остава за теб, другия го даваш в БГ в паспортното за да получи детето БГ документи)
Хубаво е да ги извадиш БГ документите, защото като US гражданин детето има право на 30 или 40 дена престой в БГ( без виза) от там нататък е ГОЛЯМА разправия...
Пълномощно ти трябва винаги от таткото, заверено и преведено!
Надявам се са съм била полезна;)
 Hug

# 16
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
jeanadark, вече американските граждани могат да стоят в БГ без виза 90 дни за 6 месеца. Поне така пише навсякъде.  Peace  Много силно се надявам да е истина, защото скоро се прибираме и мъжа ми ще може да остане 2 месеца, ако не - само 10 дни  Confused
А ти като си в София, можеш ли да се обадиш в Американското посолство и да попиташ за по-сигурно?

# 17
  • Мнения: 994
- Трябва ли след като е издаден в ПА акта за раждане да има апостил от същия щат?


според мен трябва апостила да е от Пенсилвания. а като сте си взели акта за раждане няма ли нотариална заверка? Защото апостила е точно заверка на нотариуса - секретарят на съответния щат се подписва, че въпросният нотариус е легитимен. а пък вашият акт за раждане е от Пенсилвания, не би трябвало секретаря на НЙ да може да го легализира.
 може да си изкараш апостил по пощата - става за около седмица.
а пък най-добре е да им се обадиш по телефона - първо на тези от Пенсилвания, после и в НЙ.

Мои приятели си вадиха апостил от Калифорния, защото там са сключили граждански брак, независимо, че вече живеят в Тексас.

Трети вариант - ако си близо до НЙ може да питаш дали не могат да ти направят заверка в БГ консулството и дали след това този акт ще е ОК за БГ - преди 8 години можеше, но сега след въвеждането на апостили, не знам дали още го правят.

# 18
  • Мнения: 994
Опа, аз съм първа май Mr. Green
Олинце и Тандури , благодаря ви за инфото! Hug
Положението при нас е следното:
Мъжът ми е българин, но е натурализиран американски гражданин. Малкият е американски гражданин. Ще пътуваме двамата с него лятото и затова ни трябва пълномощно от таткото. Аз смятам да му извадя български документи като се приберем. Значи според това което казваш Тандури, трябва да се сложи апостил на пълномощното и когато се приберем в България да се даде за превод и легализация и с него да излизаме после от границите на БГ. ooooh!
Не става ли Нико да влезе и да излезе от БГ със американския си паспорт и с пълномощно от таткото на английски,заверено от нотариус в САЩ?
Ох, извинявайте за многото въпроси Blush
Ще взема да изкарам апостили на всички документи,че да ми е мирна главата Peace

Таткото може да ти напише пълномощно на български, а след това да му се направи нотариална заверка и апостил. В БГ се превежда и легализира само нотариалната заверка и апостила (от английски на български) - няма да имаш абсолютно никакви грижи на границата с такъв тип пълномощно. аз съм пътувала така няколко пъти.
а и други пълномощни съм вадила за БГ, написани на български, но с американска заверка - нотариус и апостил - след превод и легализация в БГ си важат като българските. успех.

# 19
  • Мнения: 7 091
според мен трябва апостила да е от Пенсилвания. а като сте си взели акта за раждане няма ли нотариална заверка? Защото апостила е точно заверка на нотариуса - секретарят на съответния щат се подписва, че въпросният нотариус е легитимен. а пък вашият акт за раждане е от Пенсилвания, не би трябвало секретаря на НЙ да може да го легализира.
 може да си изкараш апостил по пощата - става за около седмица.
а пък най-добре е да им се обадиш по телефона - първо на тези от Пенсилвания, после и в НЙ.

Мои приятели си вадиха апостил от Калифорния, защото там са сключили граждански брак, независимо, че вече живеят в Тексас.

Трети вариант - ако си близо до НЙ може да питаш дали не могат да ти направят заверка в БГ консулството и дали след това този акт ще е ОК за БГ - преди 8 години можеше, но сега след въвеждането на апостили, не знам дали още го правят.

Значи питах аз, от който щат е издаден документа, там се слага апостил ( както и предполагахме).
Не разбирам в какъв смисъл акта за раждане да има нотариална заверка? Той си е официален документ, дубликат, няма нотариална заверка на него, защото е издаден от щата, не е копие. Сега остава да го изпратя за апостил в ПА, още по-добре, поне ще ползвам услугите на тези, които ползвах преди това.
Мерси много !!  bouquet  bouquet

А, това за заверката от консулството не става- трябва да има апостил.

# 20
  • Мнения: 380
Tandoori , права си че не трябва нотариална заверка на акта за раждане. Печата който има документа е достатъчен. Аз съм пращала акт за брак за апостил и не са ми искали да е нотариално заверен.
Не знаех,че откъдето е документа, от същия щат трябва да е и апостила. А различните пълномощни, като този за пътуване например има ли значение от кой щат се издават?
Олинце, не става за съжаление таткото да си дойде с нас. Не го пускат от работата Sad.
Предполагам,че ще ми е трудно пътуването с малко дете, но ще се оправим все някак.

# 21
  • Мнения: 994

Не знаех,че откъдето е документа, от същия щат трябва да е и апостила. А различните пълномощни, като този за пътуване например има ли значение от кой щат се издават?


пълномощното не се издава от щат, а от човек, така че зависи от  това в кой щат упълномощителят си завери пълномощното - логично е след това да си вземе апостил от съответния щат, защото както вече казах апостилът е заверка от съответния секретар на щата за легитимността на нотариуса. мисля, че не всеки нотариус може да практикува във всеки щат - трябва му съответното разрешително.

# 22
  • NY
  • Мнения: 209
Tandoori , защо не се обадиш на БГ консулство в НЙ  212-935 4646  и ги питай какво точно ти трябва
аз миналата година имах такъв въпрос, само че за брачното свидетелство, и ми обясниха каде да ходя и какви заверки да искам
А това за 200$ апостил не ми се вярва , ама хич

беше някаде 10-20$, ще те излъжа за точната сума, но не повече

# 23
  • Мнения: 994
за нотариалната заверка сега погледнах. - значи преди години е имало такава заверка. и синът и дъщеря ми освен копието от акта за раждане със съответните данни имат и лист от Department of Health на съответния щат, в който се казва, че приложеният акт за раждане е легитимен. без това приложение не можеше да се извади паспорт на детето.
на най-малкият още не сме взели акта за раждане, може да е сменена вече процедурата, но преди 5 години, когато се роди дъщеря ми, се искаше и такава заверка от Щата.

# 24
  • Мнения: 7 091
Tandoori , права си че не трябва нотариална заверка на акта за раждане. Печата който има документа е достатъчен. Аз съм пращала акт за брак за апостил и не са ми искали да е нотариално заверен.
Не знаех,че откъдето е документа, от същия щат трябва да е и апостила. А различните пълномощни, като този за пътуване например има ли значение от кой щат се издават?
Олинце, не става за съжаление таткото да си дойде с нас. Не го пускат от работата Sad.
Предполагам,че ще ми е трудно пътуването с малко дете, но ще се оправим все някак.


Уини, не се притеснявай толкова много от пътуването! Аз с малкия пътувах 3 пъти сама, с по 100 кг багаж, количка, 20-тина ръчен, оцелява се Simple Smile Драмата е като почнат да ходят и да пипат Simple Smile Вие сте още във фаза на седене и бърборене, тъй че няма страшно! Peace

# 25
  • Мнения: 7 091
Tandoori , защо не се обадиш на БГ консулство в НЙ  212-935 4646  и ги питай какво точно ти трябва
аз миналата година имах такъв въпрос, само че за брачното свидетелство, и ми обясниха каде да ходя и какви заверки да искам
А това за 200$ апостил не ми се вярва , ама хич

беше някаде 10-20$, ще те излъжа за точната сума, но не повече


Абсолютно вярно е това за 200-та долара, аз дори дадох сайта, на който го правят, ако не вярвате може да погледнете.  Но това е АБСУРДНО висока цена, при положение, че си намерих същата услуга за 15$ на копие.
Аз знам какви документи ми трябват, на страницата на посолството има информация, всичко сме подготвили, беше въпроса само за апостила на акта за раждане, другото сме го оправили вече.
Благодаря на всички!  bouquet

# 26
  • Мнения: 994
Tandoori, не мога да повярвам, че щата иска толкова много - да не би чрез посредници да излиза толкова

на gov site виж каква инфо има за НЙ
New York

Upstate Counties
Miscellaneous Records
162 Washington Ave.
Albany, NY 12231
518-474-4770
http://www.dos.state.ny.us
Fee: $10.00
Designated Authority: Secretary of State; Executive Deputy Secretary of State; any Deputy Secretary of State; any Special Deputy Secretary of State.
Down State Counties
New York authorities in Albany advise that documents issued in the nine down state counties are authenticated under the Convention by the New York City office. The nine down state counties are New York, Kings, Queens, Bronx, Westchester, Nassau, Suffolk, Rockland and Richmond. The address of the New York Department of State, Certification Unit is 6th Floor, 270 Broadway, New York, New York 10007, tel: 212-417-5684. Fee: $10.00


ето и целият сайт с таксите и за другите щати

http://travel.state.gov/about/info/customer/customer_312.html

ето виж и това

Step 4 - Request apostille at:

NYS Department of State
Certification Unit
123 William Street, 19th floor
New York, NY 10038-3804
Monday to Friday: 9.30 am - 3.30 pm
Fee, approximately: $ 10
For detailed information please call: + 1 (212) 417-5684

Useful links

Find the State and Local US government websites via this link: www.statelocalgov.net

то за акта за раждане се оказа, че не ти трябва НЙ апостил, но за вбъдеще да знаеш, че не е 200 $, ако си го правиш сам - в смисъл пратиш чек и документа по пощата до столицата за секретаря.

# 27
  • Мнения: 7 091
Tandoori, не мога да повярвам, че щата иска толкова много - да не би чрез посредници да излиза толкова

на gov site виж каква инфо има за НЙ
New York

Upstate Counties
Miscellaneous Records
162 Washington Ave.
Albany, NY 12231
518-474-4770
http://www.dos.state.ny.us
Fee: $10.00
Designated Authority: Secretary of State; Executive Deputy Secretary of State; any Deputy Secretary of State; any Special Deputy Secretary of State.
Down State Counties
New York authorities in Albany advise that documents issued in the nine down state counties are authenticated under the Convention by the New York City office. The nine down state counties are New York, Kings, Queens, Bronx, Westchester, Nassau, Suffolk, Rockland and Richmond. The address of the New York Department of State, Certification Unit is 6th Floor, 270 Broadway, New York, New York 10007, tel: 212-417-5684. Fee: $10.00


ето и целият сайт с таксите и за другите щати

http://travel.state.gov/about/info/customer/customer_312.html

ето виж и това

Step 4 - Request apostille at:

NYS Department of State
Certification Unit
123 William Street, 19th floor
New York, NY 10038-3804
Monday to Friday: 9.30 am - 3.30 pm
Fee, approximately: $ 10
For detailed information please call: + 1 (212) 417-5684

Useful links

Find the State and Local US government websites via this link: www.statelocalgov.net

то за акта за раждане се оказа, че не ти трябва НЙ апостил, но за вбъдеще да знаеш, че не е 200 $, ако си го правиш сам - в смисъл пратиш чек и документа по пощата до столицата за секретаря.

Не, не от щата, чрез посредници. Аз съм правила и друг път апостил, но в ПА и на първо търсене като ми излезе тая цена викам брех, какви са тея работи в НюЙорк, ама после се светнах, че просто са посредници.  Laughing

# 28
  • Мнения: 2 254
Синът ми ще направи годинка скоро и при все ,че разпитвах наляво и надясно и бях решила да му извадя ЕГН,бг паспорт и т.н.......още не съм се заела.Като чета обаче ( това е най-най-нищената тема),всеки път все повече се обърквам,а от тая дума апостил ми се гади вече.....
   Оставам с впечатлението,че е някаква ужасна хамалогия.Писах преди доста време на една майка от Чикаго,тя любезно ми обясни на лични.Описала го е кратко и точно....Колкото повече чета из темата,толкова повече се обърквам....
   Казвайте сега,да се захващам ли? Laughing

# 29
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Момичета, скоро ще си ходя към БГ, така ще се е обадя в Американското посолство и ще попитам за всичко дето се чудим тук  Wink
А пък вие ще ми стискате палци да се бракувам по-бързо и да ми дадат виза, защото ми омръзна да съм вечната американска годеница  Rolling Eyes ... от толкова шляене по света, сватба не мога да вдигна!
Тук има ли мами, женени за американци в БГ, да споделят какви документи са нужни?

Общи условия

Активация на акаунт