Консултации с дерматологa д-р Иван Пеев: Проблемна кожа, подходящи процедури и грижи

  • 32 807
  • 518
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 1 091
Здравейте!
Имам косопад,който с билки и натурални шампоани започнах да овладявам. Започна да расте и нова коса,но от скоро започна силен сърбеж по скалпа. Пърхот не бих казала,че имам. От сърбежа новата коса започна да пада, буквално при всяко пипане капе. С мазен скалп съм.
Можете ли да ми препоръчате подходящ шампоан?

# 421
  • Мнения: 2 811
Здравейте ,сина ми от както беше на 2 месеца има ситни пъпки по лицето ,а вече и ръцете и бедрата. Дерматолог ни каза,че е гъша кожа ,предписа ни измивен гел и крем на cerave +ако се влоши 5 дни да мажем с Елоком,но в него пише,че има кортеостероиди и за това съм раздвоена дали да го ползваме,много ще се радвам да изкажете и вашето мнение по въпроса, в момента детето е на 1,6 г

# 422
  • Мнения: 248
Здравейте, от известно време на ръката на съпруга ми се появи обрив. Започна като малки кръгли петънца, които постепенно се разширяват и стават големи червени кръгове. Сърби го понякога. Прилагам снимки. Пиша тук с надежда да препоръчате с какво да го маже, понеже отказва да отиде на лекар.


Здравейте,

Най-добре е да отиде на дерматолог. Може да са гъбички, може да е ануларен гранулом, може да е реакция към вътрешен проблем. От снимки няма как да се каже.

Оставам на разположение.

Поздрави!

# 423
  • Мнения: 248
Здравейте , д-р Пеев . От известно време имам на клепача нещо като израстъче , което оприличавам на папилом . Към дерматолог ли е редно да се обърна или към очен лекар ? Какви са процедурите по премахване и изобщо нещо страшно ли е въпросното израстъче ? Прилагам снимка .

Здравейте,

Прилича на папилом ( т.е. вирусна брадавица). Принципно един дерматолог може да се справи с този проблем. Аз лично премахвам доста често такива израстъци. Обикновено се използва лазер или електрокоагулация за премахването им. Не е нещо страшно и спешно, но предвид вирусната му генеза, не го неглижирайте.

Поздрави!

# 424
  • Мнения: 248
Здравейте. От известно време аз и дъщеря ми, която е в тийнейджърска възраст се сдобихме с идентичен проблем. На тила в областта на косата огромни петна , които се лющят, сърбят ужасно и се разраняват при чесане. Никога не сме имали пърхот или себорея. Ползваме различна козметика за коса. Петната са на едно и също място, почти с идентичен обсег.

Здравейте,

По описанието, прилича на себореен дерматит. Обикновено това състояние се отключва точно в тинейджърска възраст. Не се притеснявайте и посетете дерматолог, който да изпише лечение. Ако докаже диагнозата, имайте предвид, че лечението е дълго и трябва тя сама да се научи да контролира състоянието на скалпа си.

Поздрави!

# 425
  • Мнения: 248
Здравейте, д-р Пеев.

Имам силно чувствителен скалп, придружен с тежък себореен дерматит. Ползвала съм следните шампоаните на Dercos, Bilka и Bioderma, първоначално помагаха, но в следствие скалпа привикна и нямаха резултат. Появяват се по скалпа корички и рани, който сърбят. Какъв е вашият съвет? Другия ми въпрос е какъв крем за лице да използвам, кожата ми се бели и се появява акне и зачервяване?

Здравейте,

Себорейният дерматит е състояние, което трябва да се научите да овладявате, защото се провокира от много фактори (сезони, стрес, лекарства и др.). Характерно е, че когато използвате лекарствени шампоани дълго време, рано или късно скалпът става резистентен към тях. Съветът ми е, ако сега сте обострена, да вземете някои от шампоаните, които са Ви помагали и който не сте ползвали скоро или такъв на друга марка напр. Виши, Юриаж. Ползвайте го, докато се успокои скалпът (не повече от месец), и след това използвайте нежен медицински шампоан за честа употреба и превенция. Важно е да не къпете косата си повече от 2 пъти седмично.
По втория въпрос - не мога да Ви кажа, без да съм видял състоянието на кожата на живо.


Поздрави!

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 09:50 от Рaдост

# 426
  • Мнения: 248
Здравейте!
Имам косопад,който с билки и натурални шампоани започнах да овладявам. Започна да расте и нова коса,но от скоро започна силен сърбеж по скалпа. Пърхот не бих казала,че имам. От сърбежа новата коса започна да пада, буквално при всяко пипане капе. С мазен скалп съм.
Можете ли да ми препоръчате подходящ шампоан?

Здравейте,

Може да пробвате с този https://www.vichy.bg/%d0%93%d1%80%d0%b8%d0%b6%d0%b0-%d0%b7%d0%b0 … ERCOS/p23563.aspx
Ако не помага, направете консултация с дерматолог.

Поздрави!

# 427
  • Мнения: 248
Здравейте ,сина ми от както беше на 2 месеца има ситни пъпки по лицето ,а вече и ръцете и бедрата. Дерматолог ни каза,че е гъша кожа ,предписа ни измивен гел и крем на cerave +ако се влоши 5 дни да мажем с Елоком,но в него пише,че има кортеостероиди и за това съм раздвоена дали да го ползваме,много ще се радвам да изкажете и вашето мнение по въпроса, в момента детето е на 1,6 г

Здравейте,

Наблягайте на омазняването на лицето. Ако има силно зачервяване и сърбеж, аз лично препоръчвам по-слаби кортикостероиди на тази възраст като Локоид липокрем. Но все пак вече Ви е видял лекар, не трябва да се притеснявате да споделите опасенията си. Генерално кортикостероидите под контрол (означава по схема изписани от дерматолог с последващ контролен преглед) няма да навредят на детето, но ще успокоят обострянето.

Поздрави!

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 09:51 от Рaдост

# 428
  • Мнения: 2 811
Редактирам: объркала съм ,този крем ни го изписа алерголог и каза да мажа само ако пъпките започнат да сълзят и да пускат течност ,в случая не го е изписал дерматолог ,а аз снощи го намязах с въпросния крем,възможно ли е да съм му навредила ,как да продължа лечението ? quote author=Д-р Иван Пеев link=topic=1582110.msg47800840#msg47800840 date=1711383648]
Здравейте ,сина ми от както беше на 2 месеца има ситни пъпки по лицето ,а вече и ръцете и бедрата. Дерматолог ни каза,че е гъша кожа ,предписа ни измивен гел и крем на cerave +ако се влоши 5 дни да мажем с Елоком,но в него пише,че има кортеостероиди и за това съм раздвоена дали да го ползваме,много ще се радвам да изкажете и вашето мнение по въпроса, в момента детето е на 1,6 г

Здравейте,

Наблягайте на омазняването на лицето. Ако има силно зачервяване и сърбеж, аз лично препоръчвам по-слаби кортикостероиди на тази възраст, като Локоид липокрем. Но все пак вече ви е видял лекар, не трябва да се притеснявате да споделите опасенията си. Генерално кортикостероидите под контрол ( означава по схема изписасни от дерматолог с последващ контроен преглед) няма да навредят на детето, но ще успокоят обострянето.

Поздрави!
[/quote]

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 11:21 от Radii :)

# 429
  • Мнения: 9
Здравейте Д-р Пеев имам бебенце на 8 месеца след като се роди 2-3 дни се появи на главичката близо до фонтанелата бледо розово петно хемангиом започна много бързо да расте ходихме на детски хирург когато детето беше на 6 месеца каза че може да се премахне оперативно но трябва дерматолог да прецени моля ви ще пратя снимка какво да правя кое лечение да се приложи кое е най добре да се направи има и на веждата малко червено петно но не е изпъкнало но е забележимо  искам да се премахнат не искам да чакам да изчезнат може да отнеме години страх ме е да не го разрани или нещо друго Благодаря предварително

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 12:28 от evailieva489@gmail.com

# 430
  • Мнения: 4
Здравейте д-р Пеев,

Повече от 10 дена, синът ми, който е на 22 месеца има странни зачервявания по подмишниците и в последствие в областта на гърдите, корема и на места по ръцете и краката. За щастие не е вдигал температура и няма никакви други симптоми, евентуално лек сърбеж. Посетихме кожен лекар, който ни каза, че не е нищо тревожно и ни отпрати, без да е пускал каквито и да е изследвания. С всеки изминал ден петната се разпространяват и това ме тревожи. Какво според вас е това? Вече почвам да се съмнявам, че е от акари или от мухал.

Здравейте,

Възможно е да развил дерматит, но от какво е трудно да кажа.  В такива случаи се дават емолиенти и слаби кортикостероидни кремове на зачервяванията. Предполагам, имате изписано лечение. Дерматологът не Ви ли повика за контролен преглед?

П.С. Ако имате съмнение за акари или мухъл, сменете завивките и стаята по възможност.

Поздрави!

Здравейте д-р Пеев,

Благодаря Ви за отговора!

След многократни контролни посещения, дерматологът след почти месец предполага, че това е Pityriasis Lichenoides chronica.

Сравнявайки снимки на сина ми с тези които намирам от различни онлайн източници при сина ми са по скоро като плоски пъпки зачервени но без течност и връх, а в нета по скоро/основно по мое разбиране са като далеч по червеникави и по изпъкнали топчести и евентуално с течност.
През цялото време ни убеждаваше, че не е нещо тревожно, а петната все още се разпространяват по ръцете и краката предимно. От ден първи нямахме изписано лечение, Препоръката е да го мажем единствено с кокосово масло… а накрая от 1 седмица реши да изпише и Fluticason , но той има и по лицето включително обрив..
Fluticason го ползвахме 4 дена има ефект но избягваме, че да не се прекали..

Колко време може да де ползва този крем и не е ли прекалено силен кортикостероид?

По огромно наше настояване му бяха направени кръвни изследвания, които бяха за щастие добри. Изпращам Ви текущи снимки и чакам вашето мнение също.

Дали може да е Pityriasis rosea или какво може да е  според Вас? Има петънца които изчезнаха от врата и по ребрата които бяха разположени.
Като цяло не знаем дали да го къпем често, дали да ползваме хидратиращ крем или крем на цинкова основа.Дали да спрем млечни продукти?

Като допълнителна информация той все още не е ваксиниран срещу морбили, паротит и рубеола и дали това има някаква връзка?

Благодаря Ви за отделеното време!

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 18:56 от G.MHMWA

# 431
  • Мнения: 248
Редактирам: объркала съм ,този крем ни го изписа алерголог и каза да мажа само ако пъпките започнат да сълзят и да пускат течност ,в случая не го е изписал дерматолог ,а аз снощи го намязах с въпросния крем,възможно ли е да съм му навредила ,как да продължа лечението ? quote author=Д-р Иван Пеев link=topic=1582110.msg47800840#msg47800840 date=1711383648]
Здравейте ,сина ми от както беше на 2 месеца има ситни пъпки по лицето ,а вече и ръцете и бедрата. Дерматолог ни каза,че е гъша кожа ,предписа ни измивен гел и крем на cerave +ако се влоши 5 дни да мажем с Елоком,но в него пише,че има кортеостероиди и за това съм раздвоена дали да го ползваме,много ще се радвам да изкажете и вашето мнение по въпроса, в момента детето е на 1,6 г

Здравейте,

Наблягайте на омазняването на лицето. Ако има силно зачервяване и сърбеж, аз лично препоръчвам по-слаби кортикостероиди на тази възраст, като Локоид липокрем. Но все пак вече ви е видял лекар, не трябва да се притеснявате да споделите опасенията си. Генерално кортикостероидите под контрол ( означава по схема изписасни от дерматолог с последващ контроен преглед) няма да навредят на детето, но ще успокоят обострянето.

Поздрави!


Тези пъпки няма да почнат да сълзят. Нищо грешно не сте направили. Написал съм как да продължите, но ако нещо Ви притеснява, най-добре отидете при лекуващия Ви дерматолог.

Поздрави!

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:11 от Рaдост

# 432
  • Мнения: 248
Здравейте Д-р Пеев имам бебенце на 8 месеца след като се роди 2-3 дни се появи на главичката близо до фонтанелата бледо розово петно хемангиом започна много бързо да расте ходихме на детски хирург когато детето беше на 6 месеца каза че може да се премахне оперативно но трябва дерматолог да прецени моля ви ще пратя снимка какво да правя кое лечение да се приложи кое е най добре да се направи има и на веждата малко червено петно но не е изпъкнало но е забележимо  искам да се премахнат не искам да чакам да изчезнат може да отнеме години страх ме е да не го разрани или нещо друго Благодаря предварително

Здравейте,

Хемангиомът на главата е сравнително голям. Аз лично съм против оперативните интервенции, в случай че не се нарушават жизненоважни функции и органи. Има и други методи, с които може да се намали размерът, като локални бета блокери. Обърнете се към д-р Масларска от Токуда, която има опит с хемангиомите в детска възраст.

Поздрави!

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:12 от Рaдост

# 433
  • Мнения: 248
Здравейте на всички!

Провокиран съм да напиша този пост, поради сравнително честите запитвания за потвърждаване или опровергаване на вече поставени диагнози или ревизиране на терапии, които са дадени от мои колеги - лекари.

Апелът ми към Вас е следният.

Ако сте се доверили на лекар, следвайте неговите напътствия и съвети и не търсете трети източници на информация в интернет, включително и тук. Ако нещо не Ви е ясно, обръщайте се за информация към него. Длъжен е да Ви я даде най-точно и в разбираем вид.

Лекарят, който Ви е видял, най-добре и обективно може да прецени Вашия здравословен проблем и да Ви подкрепя по пътя за неговото решаване.

Ако не виждате това в неговите действия или имате съмнения, значи това не е Вашият лекар.

Имайте предвид, че не всички проблеми могат да се уточнят или решат лесно и понякога изисква повече време и търпение.

Ваше е правото да смените лекаря, който не указва нужното съдействие или с който не постигате нужните резултати.

Знайте, че нищо не може да замени прегледа и живия контакт в решаването на проблемите Ви.

Споделям го от гледната точка на лекар, но и на пациент.

Като лекар няма да съм доволен, ако друг специалист се намесва в моето лечение, без да е съгласувано с мен.

Като пациент, държа много на доверието и връзката лекар-пациент. Знам, че невинаги е лесно да се намери точният лекар, но с достатъчно проучване и положителна нагласа се случва.

С това искам да заключа, че не бих желал да се намесвам във вече съществуващи терапии, защото е най-малкото неетично. Няма да отговарям на такива запитвания.

Винаги съм насреща за съвети, свързани с грижа за кожата, препоръки и разяснения за видове терапии както в дерматологията, така и в естетиката.

Който желае консултация с мен, може да го направи чрез сайта https://www.aestheline.com/bg/contact. или в superdoc.

Благодаря за разбирането!

Последна редакция: пт, 29 мар 2024, 11:15 от Рaдост

# 434
  • Мнения: 9
Д-р Пеев можете ли да ми кажете с какво коремче да мажа хемангиома ще съм много благодарна

Общи условия

Активация на акаунт