Има ли мами в БЕЛГИЯ?

  • 23 265
  • 291
  •   1
Отговори
# 15
Zdraveite,
ve4e se registrirah i sega se nadqvam 4e 6te pi6a i 4eta po-4esto.
Kazvam se Stefka i az pitah kak stava rajdaneto v Belgia. Suprugat mi raboti tam i e na dogovor. Na men mi predstoi da zamina pri nego(sega sum v 4 mesec bremenna), no ni pritesnqva fakta 4e rajdaneto 6te ni izleze dosta skupo. Ta pitaneto mi e- ima li bezplatno ili kade e po-evtino rajdaneto, i moje li da im se doverq? A sled tova-jivot i zdrave, kak stoi vaprosa s pregledite i konsultaciite?
Mnogo vi blagodarq predvaritelno.

# 16
  • Мнения: 1 630
Щом мъжа ти е на договор, значи има здравна застраховка и не би трябвало да имаш проблеми.
Провери към кой Mutuelle  е и има ли assurance complementaire hospitalisation и  се консултирай с тях колко ще ти покрият.

assurance complementaire hospitalisation - е допълнително здравно осигуряване, с което раждането излиза съвсем без пари, но до колкото знам трябва да си била включена в нея няколко месеца преди да забременееш за да ти покрие разходите.
С нормалната застраховка, ако не искаш да си в самостоятелна стая като раждаш мисля, че сумата е нещо от рода на 200 евро.
Провери си на сайта на вашата  mituelle колко е.

В какъв смисъл дали можеш да им се довериш????

# 17
Blagodarq ti Raly,
moje bi pritesneniata mi sa v pove4e, no tova 6te mi e purvo rajdane.....Ne 4e ako rodq v BG 6te sum po-spokoina,no neznam tam kak se otnasqt kum takiva kato men. Qsno mi e 4e nqma da sum obslujena na nivo mestni jiteli,no vse pak...Abe, vsi4ko me pritesnqva-otivam tam nqkade i vsi4ko 6te mi e novo, neizvestno....,a sum sviknala pone malko da sum podgotvena. I vse pak stava vapros za moq jivot i tozi na deteto ni.
Sigurno vi zvu4a glupavo,no sum mnogo pritesnena i oburkana

# 18
  • Мнения: 1 630
Пробвай да пишеш на кирилица
Чете се по-лесно  Heart Eyes

Щом ще ти е по-спокойно в България си роди там. Аз лично съм много доволна от здравната им система тук

I vse pak stava vapros za moq jivot i tozi na deteto ni.
   
Е това е лекооо пресилено. Тук все пак доста хора раждат включително и чужденци и на съм чувала да има много смъртни случаи при раждане, ама ти си знаеш.
Проблем би могло да е, ако не говориш език, но и така пак раждат хората.
Успех при избора.   bouquet

# 19
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Не се притеснявай от факта 4е си 4ужденка - тук е пьлно  с хора от всякьде и никой няма дори да те разграни4и, особено като става вьпрос за раждане. аз ь болницата им говорех само на английски и пак ме гледаха прекрасно, а наоколо в стаите колко мароканки има6е  - вси4ки си бяха ОК.
Ако мьжьт ти има застраховки - раздането 6те ти е мак. 300 Е, ппегледи и консултации - спедно 7-10 Е. Не мисля 4е в БГ 6те е по-евтино или по-ка4ествено

# 20
Благодаря Ви за отговорите-някои мили, други не чак толкова.
Вие сте минали по този път и вече сте претръпнали.Аз и за това се допитвам до Вас.
Весели празници.

# 21
  • Мнения: 90

Само да допалня таи като и ние си взехме "assurance complementaire hospitalisation "година даже преди да забременея (стажат за нея бе6е около 9 месеца)това зна4и ,4е трябва да я има6 о6те преди да забременее6.Има друга застраховка-Mutuelle "DKV"(която доста солено излиза,но няма  стаж за 4акане)
За доверието еми аз имам пове4е доверие тук ,отколкото в бг (не 4е сам ходила през последните 5 години на прегледи там),но аз са6то сам "4ужденка" и отно6ението е много добро и са много отзив4иви ( с една дума гледат си работата хората ),обясняват ти вси4ко ,което те интересува ,ако не6то не ти е ясно има Интернет  Grinning .Благодарение на екипа и и професионализма на моят професор и неговият екип след 3 години стериалитет(3 инсеминации и 1 инвитро,което бе6е последно  Grinning ,наи-накрая сам бременна и всеки ден се моля това да продалжи до края

Пздрави и не се притесняваи

П.П. Е наи сетне намерих този бутон за кирилицита Laughing

# 22
  • Мнения: 8
Здравейте български мами в Белгия!
Вивдам,4е за съжаление от 6-ти април насам никой нисто не е публикувал!Аз бях за Великден в България и затова се бях позагубила.Време е да се активизираме отново!Аз толкова се бях зарадвала на този подфорум!

# 23
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Ето аз след забележката за активността веднага ре6их да се разпи6а Party
Предполагам 4е в лятното време тук вси4ки са навьн, е аз сьм си в офиса и леко се пьржа понеже климатика е дале4на ме4та Close

Тькмо се ядосвам как след ваканцията пак са по4нали задрьствания и си мисля ако този weekend искаме да отидем до морето - трябва да трьгнем в 7 сутринта Twisted Evil

Сега заминавам да си взема разбойни4ката от яслата и да я водя на пазар за летни дрехи и обувки - това време ни изненада и нямам какво да и облека Laughing

# 24
  • Мнения: 1 630
Нова,
За да не се чувстваш самотна,
 да ти кажа, че и аз се пържа в офиса  Grinning

Мисля, че този уикенд е дошло времето да извадя барбекюто и да се насладим на времето докато не се е развалило отново

 

# 25
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Здравейте, момичета!
Вече пуснах отделна тема, защото не видях, че има такава за мамите в Белгия!
На нас ни предстои преместване в края на май. Ще живеем и работим в Брюксел. Имаме син на 2 години и 8 месеца. Засега всичко сме подготвили, само записването му на градина(училище) не сме оправили, защото ни казаха,че първо трябва да го регистрираме в общината, в която ще живеем. През първия месец, ще има бавачка от БГ с нас, но след това умът не ми го побира как ще се справим и какво точно ще правим.
Ако някой може да ми каже каква е процедурата по записване в градина - документи, медицинско ( в този ред на мисли, какъв документ трябва да взема от БГ за направените му ваксини от раждането досега?)...
Ще съм много благодарна, ако някой хвърли светлина по въпроса!
Поздрави!

# 26
  • Мнения: 1 630
Здравей и добре дошла

Училището maternel започва от 2,5 -3 години
на 2,5 са accueil клас - нещо като подготвителен
от 3 са в  1 клас
За да ги вземат в училище трябва да са без памперс

учебната година започва на 1 септември
Не е задължително да си регистрирана в общината за да можеш да запишеш детето на училище, но е по-добре да знаеш къде точно ще живеете за да се ориентираш към близките училища

Медицинско за училище не е нужно,
но е добре да имаш ваксинационен паспорт за да може да покажеш
на педиатъра какви ваксини са правени до сега и да се следят след това ваксините, които предстоят

Учебната година е до края на юни
Лятото има различни стажове и занимания тип градски лагер

Питай, ако се сещаш още нещо

 

# 27
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Raly, благодаря ти много за инфото.
А като са на така наречено училище, има ли следобеден сън?  Embarassed Защото малкия не може да издържи без да спи на обяд.
Записването мисля, че мога на направя като пристигнем в края на май, но се притеснявам дали ще го вземат за Юли и Август на лагер.
И най-големия проблем - нито аз , нито мъжът ми говорим френски. Нещо започва да ме обзема паниката!!!
Другото, което исках да питам, е дали ако намерим жилище в Lauven, дали ще е много трудно сутрин да се придвижваме до Брюксел (ще пътуваме с коли). Офисът на фирмата е в Zaventem, но работата ни не е свързана с постоянно седне в офиса, а ходене при клиенти из цял Брюксел. В момента търсим жилище в Woluwe-Saint-Lambert и Woluwe-Saint-Pierre, но видях, че западните квартали на Lauven са точно на същото разстояние до Zaventem, като Woluwe...
Отново ви благодаря! Така не се чувствам толкова загубена в превода Wink

# 28
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Здравей и от мен. Аз живея в Leuven но в центьра на града но сьм запозната добре с опциите за живеене наоколо. Пове4ето ми познати тук работят в Brussels and Zaventem, проблема е трафика сутрин но се намират бьрзо тайни малки пьти6та. Тьрсете около Herent, Kortenberg... А задрьстванията са просто навсякьде така я4е няма зна4ение куде 6те си около Brussels Sunglasses
A ина4е в Leuven през май месец не е проблем да се намери апартамент. Тук в Фламандската 4аст вси4ки говорят English което не мога да кажа за валонците Laughing

За детските градини - и при нас по4ват около 2,5 години, но трябва децата да са без памперс. Мойта 6терка е о6те на ясла - там се спи винаги, но мисля 4е в детските няма легла а само матраци на пода в на4алото могат да подремват там Close Няма да дам коментар за това

# 29
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
но мисля 4е в детските няма легла а само матраци на пода в на4началото могат да подремват там Close Няма да дам коментар за това

Е, това най-много ме учудва! Все пак дете на 2, 5 години да не спи цял ден ми се струва странно! Моят син спи между 2,5 и 3 часа!!! И не подремва просто! не мога да си представя колко вкиснат ще е, като си го вземаме вечер, ако не е спал  Confused
Но както и да е, ще се адаптираме! Иначе е без памперс от миналото лято, само нощем.

Благодаря отново за отговорите!!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт