Кога започват да казват "р"?

  • 4 752
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Василена започна миналото лято, когато беше на около 2г6м - изведнъж каза Тате пие биРа. Чак не повярвах на ушите си. А каката - чак към четвъртата си година.

# 16
  • Мнения: 605
Ивана е на 3г. и 4м. и произнася Р много рядко, само в определени думи.

# 17
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Дъщеря ми все още не го казва...просто го пропуска в думата или казва "л" Wink...засега не се притеснявам, ще се научи.

# 18
  • Мнения: 8 505
Отскоро в някои думи я казва много добре,в други я заваля,а в болшинството все още я пропуска.

# 19
  • Мнения: 4 406
и аз имам леки притеснения, аз съм казвала ясно Р още на 1 г 6 м, а малкия все още е на ЙЪ, или ако е в края на думата- направо е Т . напрИмЕр думата ТЙЯКТОТ... смешно ми е, но чувствам, че започва да се засяга вече...

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Много различно и специфично е за всяко дете.
Кумата ми ме успокои. Каза, че нейното дете е казало "р" 1м. преди 15.09, когато е тръгнало в 1-ви клас. Тогава е бил на 7г.4м.
Значи споко. Все някога ще го кажат.

# 21
  • Мнения: 1 512
Дъщеря ми отскоро прави опити за "Р", но го премята като бонбон в устата си и излиза някакъв звук между "Р" и "Л". Консултирах се с логопед още есента и той ме увери, че най- често децата започват да изговарят "Р" след 4-тата година. Така че съм спокойна, всяко нещо с времето си.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Мисля, беше към 2-те годинки, когато започна да казва отчетливо Р - първата беше "котарррак", но и до днес завалва при непознати думи.

# 23
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ами моя син преди да стане на 2г. (което е днес де), казваше "р", но само в някой от случаите зависи дали след него и преди него е гласна или съгласна. Същото се касае и за "л", но често се случва да ги разменя. Понеже "л-то" му е по лесно, примерно "бабо Класи".
Сина на етърва ми е 7г. и още не може да казва "л" и "р". Зависи много от детето. Смятам, че твоето е малко за да се безпокоиш, но ако много те притеснява, заведи го на логопед, там ще се упражняват и по скоро ще го усвои.

# 24
  • Мнения: 1 464
Дъщеря ми казва Р от няколко месеца т.е от 2 годишна,но повечето дечица около нас и на 4 не могат,така че ако се притесняваш,консуртирай се с логопед те си имат начини дори под формата на игри с които учат децата Peace

# 25
  • Мнения: 15
Ние сме на 4 и още не можем да казваме  no Р,Щ иШ

# 26
  • Мнения: 1 734
Още не може да казва. Както и Ч и Ш

# 27
  • Мнения: 2 040
Като беше бебе така хубаво ръкаше - ррррррррррр - точно и ясно .. а сега я изпуска в думите, пък ще видим до кога ..
Същото е и с буквите - ц, ч, ш, щ  ..

# 28
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Ако до петата година не каже Р, тогава имаш място за притеснение и потърси логопед.

Дъщеря ми няма 3г., издава подобен на Р звук, но не е чист. Има проблеми и с Ч и Л.

# 29
  • Мнения: 14 654
моят син казва "р" от доста време, обаче не го изговаря хубаво, подражава на мен, а аз не умея да казвам добре "р"

Общи условия

Активация на акаунт