Неправилно произнасяне на звуци.

  • 7 255
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Темата не е актуална за мен, не знам защо реших да я прочета до момента и стигам само до едно заключение - че при всички деца е много, много различно.

# 16
  • Мнения: 212

Аз казвам "т, т - топка", Дариа повтаря "т, т - лопка"  Whistling

Не че съм специалист, но ми звучи сякаш съскането й не е бебешко неумение, а дефект.
Здравей Иса!
Не знам на каква възраст е детенцето ти, но по снимката изглежда на такава, за която тези замени са нормални. Доста сме писали с колеги по повод звуците в темата Консултация с логопед http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55157.0 - до каква възраст е норма да не ги казват добре.

По –голяма част от децата прбиват способноста да произнасят правилно звуците след 3 към 4 си година. Това особено се отнася за по-трудните в езика ни като групата на съскавите С-З-Ц и шушкавите Ш-Ж-Ч-Щ. За закъснение се мисли след това. За Р може де се притеснявате след 5г. Притеснително е когато детето заменя звуците/пример: т става к, с става к , казва ги с език между зъбките/фъфли/, липсват  или  ги изопачава посвоему. Затова трябва да се чуе как? и с кои?
Но езиковите умения и усвояването на речта съвсем не свършват със звуците и всъщност това е работата на логопеда. На една такава консултация освен, че ще провери актуалното развитие на детската реч би ви посъветвал как да развивате на първо място общуването, натрупването на речник, способноста за слушане и разбиране на реч, как да развивате  граматиката. Всичко това е важно за писането и четенето след това и има доста предпоставки това да се случи навреме и без проблеми.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 999
olia, мерси за отговора.

Дариа е на 2 г. и 7 месеца /имам лентичка и за това не съм казала възрастта й/ и говори само от около 4 месеца. До Август не казваше и 10 думи.

Говорих с учителките в градината й и те казаха, че било нормално. Да не бързам да се шашкам и че имат логопед в училище, до 5 години имало време...

Мерси на всички за отговорите. От 3-4 дни малката гадина започна да прави адски истерии и толкова ме шашка, че изобще не ми дреме как говори ooooh!

# 18
  • Мнения: 705
Но езиковите умения и усвояването на речта съвсем не свършват със звуците и всъщност това е работата на логопеда. На една такава консултация освен, че ще провери актуалното развитие на детската реч би ви посъветвал как да развивате на първо място общуването, натрупването на речник, способноста за слушане и разбиране на реч, как да развивате  граматиката. Всичко това е важно за писането и четенето след това и има доста предпоставки това да се случи навреме и без проблеми.



оля, това означава ли, че е добре дете след 2-та си годинка да се консултира  с  логопед, независимо дали има проблем или не??

иначе по темата - симона е колкото дариа, проговори сравнително рано (макар че незнам какво се обозначава като начало на проговарянето newsm78 newsm78), но все още само аз й разбирам в по-голяма част от приказките. не мога да дефинирам какво точно бърка, но завалва доста. все си мисля, че са малки още да се притесняваме, дано съм права Hug

# 19
  • Мнения: 984
е вие искате на 2.8, да говори като възрастен, до 4г. е нормално да има такива дефекти след 4 е хубаво да се направи консултация с логопед. Ние ходим от октомври на логопед, който идва в детската градина, точно заради шъшкати звуци, и вече няма проблеми, аз се опитвах миналата година да я уча да произнася правилно думите, но едногодишната ми мъка не довде до никакъв резултат, а сега само за 3 месеца има невероятен напредък, изчакайте до 4г. не бързайте

# 20
  • на кого му пука
  • Мнения: 923
Още е рано за логопеди.
Извън темета много ми е смешно децата на тази възраст като вземат да си говорят.Едното не може да казва едни думи другото други но иначе си обясняват и дори се разбират представи си.
Иса тези истерии за които казваш да не са опит да проявява инат и да ти се налага.Моичкият е голям инат.

# 21
  • Мнения: 370
Моята дъщеря на 6 години ги изчисти тези звуци за 2-3 месеца с логопед и то с голямо удоволствие. Но според мен за вас е рано за притеснения. Сега важното е да говори (и да има кой да я слуша!!!)

# 22
  • Мнения: 212
оля, това означава ли, че е добре дете след 2-та си годинка да се консултира  с  логопед, независимо дали има проблем или не??
Зависи каква е вашата гледна точка като за дефект или като за ефект!
 Логопедите не консултират единствено отстраняването на грешно произнасяне на звуци , нарушения при четене и писане или  заекване. Възраста преди училище е много важна и детето трябва да умее много неща(което включва развитие на свързаната монологична реч, развитие  на вниманието , памета, възприятията , фината моторика). Речта е преди всичко способност за общуване/устна и писмена/  и проявата чрез нея на социални умения. Факт е че професията се схваща   като предимно работа  с деца  с проблеми в развитието, където вече става дума за речеви диагнози.
 Никога не е рано или погрешно да направите консултации по повод  въпроси относно  развитието на детето от 1,5г., когато това ви интересува. Много по-важно е не с какво храним детето и резултата от това, а какво и как му говорим през това време! Как взаимодействаме и играем заедно!  Детските консултации включват единствено следене на телесни маркери. Тенденциите в света са проблемите да се откриват и коригират рано.  В повечето страни на Европа и САЩ децата задължително преминават на подобни консултации на определини важни възрасти.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 999
Иса тези истерии за които казваш да не са опит да проявява инат и да ти се налага.Моичкият е голям инат.

ПО-скоро прораства и проявява собственото си аз  Wink

# 24
  • Мнения: 6 315
И според мен е рано да се притесняваш. Детето се учи. Йоан казва някои думи много смешно. Например на банан казва "балян", р-то никакво го няма - в круша го казва гърлено като френското р, казва си и името на педиатърката така "доктор Р...", но иначе го заменя с "л". Някои думи само аз му ги разбирам  newsm78.

Общи условия

Активация на акаунт