Климатичните промени или какво се случва със Земята?

  • 31 697
  • 693
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 954
В цитата се казва, че народите, хранещи се основно с месо и животински продукти, имат по-ниска заболеваемост от рак, особено от рак на червата. Не видях да пише за защита от рак, но определено намеква, че консумацията на месо не води до рак. Сега щом уточнихме какво оспорваш, да видим как го оспорваш!

В първият ти линк още подзаглавието е добър пример как не се оспорва: "The phenomenon is blamed on off-the-scale smoking rates, officially pegged by StatsCan at about 63% of adult Inuit, even worse according to local research". Хората са установили, че тютюнопушенето сред инуитите води до белодробен рак. Къде е връзката с месото?

От данните в останалите линкове разбираме, че едва в последните десетилетия ракът е зачестил с появите си сред инуитите. Да те питам какво са ядели тия хора в предходните десетилетия и даже векове, когато са нямали особени проблеми що се отнася до заболеваемост от рак? Месо и животински продукти, може би? Защо едва сега започнаха да им докарват рак, ако вярваме на теб? По-логично е, че месото и животинските продукти не са свързани с рака.

# 526
  • Мнения: X
В цитата се казва, че народите, хранещи се основно с месо и животински продукти, имат по-ниска заболеваемост от рак, особено от рак на червата. Не видях да пише за защита от рак, но определено намеква, че консумацията на месо не води до рак. Сега щом уточнихме какво оспорваш, да видим как го оспорваш!

В първият ти линк още подзаглавието е добър пример как не се оспорва: "The phenomenon is blamed on off-the-scale smoking rates, officially pegged by StatsCan at about 63% of adult Inuit, even worse according to local research". Хората са установили, че тютюнопушенето сред инуитите води до белодробен рак. Къде е връзката с месото?

От данните в останалите линкове разбираме, че едва в последните десетилетия ракът е зачестил с появите си сред инуитите. Да те питам какво са ядели тия хора в предходните десетилетия и даже векове, когато са нямали особени проблеми що се отнася до заболеваемост от рак? Месо и животински продукти, може би? Защо едва сега започнаха да им докарват рак, ако вярваме на теб? По-логично е, че месото и животинските продукти не са свързани с рака.

Виж сега, посочих, че има връзка между навлизането на западните диети (меснобазирани) в Азия и увеличаване на рака, на което се отговори погледнете инуитите, при тях ракът на дебелото черво е по-нисък - е, не е!

Като човек, който се е занимавал с научна дейност, вярвам на проучвания, особено когато има солидно evidence ниво. Вярвам и в СЗО (не работя за тях), както и в прогреса и актуалното ниво на познание относно здравословен начин на живот. Иначе казано, когато СЗО и лекари-специалисти напишат, че прекалената консумация на процесирано месо и червено месо са рискови фактори за колоректален карцином, аз не го поставям под съмнение. Ти, ако да, ок, твое право си е, само че аз в спорове по конспиративни теории не влизам.

Последно, няма как да заключиш, че било логично, как месото не било вредно, защото и преди се е хапвало при инуитите. Има много алтернативни обяснения на тази хипотеза, като например, че преди десетилетия инуитите не са яли достатъчно количество, за да предизвика рак, тъй като много северни народи ловуват само в определен период на годината (през останалата на Север е нощ и условията са други).

В никакъв случай не демонизирам месото, просто се интересувам от здравословен начин на живот и чета най-различни неща. За месото препоръчват първо умерено, второ с много зеленчуци, които да неутрализират вредения ефект. Но ти като не вярваш, не вярвай.

# 527
  • Мнения: 1 745
Чудила съм се, защо, народ в Европа все пак, си клати главата, за да каже “да”, а кима, за да каже “не”. Суеверия, астрология, конспирации и невяра в научния метод и консенсус,  Bizzie, не знам защо се занимаваш. Пък и сега, и не само в България, е удобно, да се отричат “експертите”, (защото всеки е експерт), и да си живеем в информационни паралелни светове, за което определено имат вина големите тех бизнеси и нерегулираната дигитална сфера. Животът си тече, светът се променя, алгоритми ни насочват какво да четем, какво четем, определя в какво вярваме. Няма лошо, всеки си прави избор в какво да вярва. Аз например, единствената столетничка, която съм познавала знам, че беше вегетарианка.

Ето тук малко чукчи ястия:
Скрит текст:
Пререм - тънко нарязани парчета варено месо от северен елен, смесени със свинска мас, гарнирани с костен мозък и замразени.
Ikiilgyn - замразени, нарязани парчета китова кожа и мас, които се консумират сурови през повечето време. (ястие, известно като муктук в инуитската кухня)
Копалгин - парчета моржово или тюленово месо, включително кожата, които се поставят в яма и се консумират след 6 месеца.
Monjalo - полуразграден мъх, извлечен от стомаха на голям елен, често консумиран в яхния с кръв, мазнина и ситно нарязано месо.
Vilmulimul-стомах на елен, напълнен с кръв от северен елен, варени бъбреци, черен дроб, уши, пържени копита и устни с плодове и киселец, и съхраняван през зимата за консумация.
Opane - варени парчета тлъсто месо от северен елен, към което по време на варенето се добавя кръв от северен елен.

Translated with DeepL.com (free version)

# 528
  • Мнения: X
И аз не знам защо се занимавам. Обичам да споря, може би.

О, да, любимото ми - отричане на авторитети, привеждане на алтернативни, конспиративни теории - много е разпространено. Направо директно да им предложиш на подобни мислители, следващия път, когато колата им се развали да отидат да попитат за съвет счетоводителя си, или, ако недай си боже имат нужда от адвокат, да се обърнат към фризьора. Човек учи или практикува определена професия/ занаят, трупа опит, знания, надгражда, но, не, диванният мислител знае всичко по-добре от всички, на какви ще му се правят разни там "експерти", нищо не отбират и разбират.

Скрит текст:
Има един готин виц, който виси в кабинета на педиатърката на племенницата ми: "Майки, поставили сами диагнозата на детето си чрез Google, любезно подканяме за вторo мнение да се обърнат към Yahoo."

Последна редакция: вт, 05 мар 2024, 10:38 от Анонимен

# 529
  • Мнения: 14 672
Екоактивисти срещу Тесла?
Цитат
Радикални леви екоактивисти в Германия поеха отговорност за палеж, който спря производството на завода за електромобили на Tesla край Берлин.
Инцидентът е станал във вторник сутринта - електрически стълб в близост до завода е бил запален, като пожарът доведе до спирането на електричеството в целия район, съобщава "Ройтерс"
Според местни медии пожарът е предизвикан от екоактивисти, които също така са затруднили гасенето на огъня, оставяйки на мястото табела с надпис: "Тук са заровени боеприпаси".
Впоследствие лявата групировка Volcano Group в отворено писмо до медиите пое отговорността за атаката срещу завода.
В писмото се посочва, че атаката срещу Tesla е провокирана от "изяждането на ресурси и труд" от компанията.
Екоактивистите обвиняват производителя на електромобили, че с работата си замърсява подпочвените води в района, които се използват за питейни нужди от местните хора.
Според данни от службите за сигурност на Германия групата Volcano оперира от поне няколко години насам, като за това време са извършвали множество палжеи на бизнеси, които според тях застрашават околната среда.
Tesla попада във фокуса им, след като компанията обяви плановете си да разшири производството си в Германия до около 500 000 електромобила годишно. Тези планове обаче срещнаха съпротивата на някои местни общности, които се обявиха срещу предложеното изсичане на дървета около завода.
Не ги разбирам тези екополитики. Open Mouth Кой крив,кои прав,кой е по-по-най-еко?
https://webcafe.bg/international/sabotazh-sreshtu-tesla-v-german … lektromobili.html

# 530
  • Мнения: 2 415
Тази вечер в новините: мерят въздуха около училищата - най- мръсен. Но това е от автомобилите с които родителите оставят децата, а не от парното на училището, което е на нафта и комините им пушат яко всяка сутрин. Аман вече .
Не че колите не замърсяват, но по- голям дял е отопление на твърдо гориво и строежите. Бизнеса също е голям фактор.

# 531
  • Мнения: 4 386
Всеки се измъква. Около Стара Загора обвиняват военния полигон, а не всичките ТЕЦове на въглища, щото работят в тях...
Така е то.

# 532
  • Мнения: X
Никой не е агитирал да се спира месото в полза на климата - нито в темата, нито в обществените дебати. На запознатите по-подробно с проблема е ясно, че при 3% вегани и около 8% вегетарианци (и това в развитите страни, на Балканите, където скарата е религия, цифрите са още по-ниски) намалената консумация на месо няма да е значителен фактор при борбата с климатичната криза, нито пътуването със самолет ще е; други са лостовете за борба - политически и засягащи главните индустриални замърсители.

Воят до небесата "карат ни да се чувстваме виновни за кебапчетата ни" е поредният стон на вечно възмутените от всичко, които обаче, реално, не правят нищо, за да предотвратят влошаване или да си подобрят по някакъв начин положението. Но вечно възмутени, гневни и опеправдани е силно емоционална позиция, при която афектът се губи бързо в апатия и примирение, без реално да се преведе в действие или решения. Така че не ме учудва ни най-малко как нямало протести в посока по-чист въздух, а напротив пропаганда и агитация към запазване на статуквото, против забрана на стари автомобили или емисии от вредни заводи/ производства. До такива гневни изблици "да не ни пипат кебапчетата", насочени в погрешната посока за решаването на проблемите с климатичната криза и замърсяването, се ограничава всякакво желание за промяна.

Последна редакция: чт, 07 мар 2024, 01:14 от Анонимен

# 533
  • Мнения: 1 577
Никой не е агитирал да се спира месото в полза на климата - нито в темата, нито в обществените дебати. На запознатите по-подробно с проблема е ясно, че при 3% вегани и около 8% вегетарианци (и това в развитите страни, на Балканите, където скарата е религия, цифрите са още по-ниски) намалената консумация на месо няма да е значителен фактор при борбата с климатичната криза, нито пътуването със самолет ще е; други са лостовете за борба - политически и засягащи главните индустриални замърсители.

Воят до небесата "карат ни да се чувстваме виновни за кебапчетата ни" е поредният стон на вечно възмутените от всичко, които обаче, реално, не правят нищо, за да предотвратят влошаване или да си подобрят по някакъв начин положението. Но вечно възмутени, гневни и опеправдани е силно емоционална позиция, при която афектът се губи бързо в апатия и примирение, без реално да се преведе в действие или решения. Така че не ме учудва ни най-малко как нямало протести в посока по-чист въздух, а напротив пропаганда и агитация към запазване на статуквото, против забрана на стари автомобили или емисии от вредни заводи/ производства. До такива гневни изблици "да не ни пипат кебапчетата", насочени в погрешната посока за решаването на проблемите с климатичната криза и замърсяването, се ограничава всякакво желание за промяна.
И мен не ме учудва, че няма протести в посока по-чист въздух. Никой не е толкова глупав да си остави автомобила и да си спре парното, всеки се оглежда и ослушва и казва "направи го първо ти".

# 534
  • Мнения: 1 745
Няма как да не споделя това: топ 5 страни с нездравословни навици в света, САЩ е номер 4 😊:

https://medicalaid.com/unhealthy-habits/

Последна редакция: сб, 09 мар 2024, 12:09 от ierldan

# 535
  • Мнения: 11 713
По какви критерии и кои са здравословните навици ? 😂

# 536
  • Мнения: 1 745
Пуснах нова тема, месоядството за успокоение, не фигурира.😁

# 537
  • Мнения: 14 672
Любимият ми веган бургер с вкус на човешко месо,каквото и да значи това. 🤪
Скрит текст:

# 538
  • Мнения: 2 415
Точно тази класация се нищи в друга тема. Стигна се до извода, че живеем нездравословно, защото сме бедни.

# 539
  • София
  • Мнения: 954
Значи, че вероятно се подготвят да легализират канибализма, ама малко по-малко... Първо бургерчета като тоя, после може да минем и към консумация на оригинала.

За протокола - или лъжат, или самите създатели на бургера би трябвало да дадат някои обяснения. Вие знаете ли какъв е вкуса на човешото месо? Аз не знам и няма откъде да знам. А те откъде знаят? Излиза, че или лъжат, или си имаме работа с не особено добре прикрити канибали, пускащи продукт за себеподобни.

Общи условия

Активация на акаунт