Ваксини срещу ковид-19, актуална информация и отчетна тема - 2

  • 11 955
  • 242
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 809
Няма никакъв проблем да се слагат двете едновременно. Такава е и препоръката на CDC, особено в есенно-зимния сезон, когато всяко ходене до медицинско здание е свързано с повишен риск от инфекция. Не помня вече точно при коя доза беше, но при татко противоковидна и противогрипна бяха през 1-2 дни миналата или по-миналата година. Нямаше никакви реакции. Щяха да са в един ден, ако Ваксигрип беше наличен.

Мернах коментар от РЗИ, че няма да отказват да поставят и противогрипна ваксина ведно с противоковидната. Мисля там да слагат бустер. Ако им откажат за противогрипната, ще им я сложа аз или ще помоля приятел лекар да им я сложи.

# 76
  • Швейцария
  • Мнения: 1 877
Оф, при нас за закрили ваксинационния център. Има на едно място в моя град, което има 3 работни дни само с предварително записване през октомври и все са петъци. И освен това ваксината вече си я плащаш сам, освен ако лекар не ти даде бележка, че ти е нужна. На мен не ми даде...Ще се запиша за един петък, ама това е супер неудобно за хора, които работят. И пише бивалентна ваксина на Модерна или Пфайзер по избор...това значи, че е старата ли не разбирам? Да чакам да получат новата ли...Мъка...

# 77
  • Мнения: 54 877
В РЗИ слагат и противогрипна, ако искаш.   
Аз не знаех как ще реагирам на Пфайзер, а и за противогрипна е рано, иначе знам, че може и двете в един ден.

# 78
  • Мнения: 10 314
JennyBG, не пише ли updated за ваксината? Помня че не беше и ти в Бг. На нашата пише updated COVID-19 Moderna (Spikevax). За Пфайзер не ми дава опция обаче.

# 79
  • Швейцария
  • Мнения: 1 877
JennyBG, не пише ли updated за ваксината? Помня че не беше и ти в Бг. На нашата пише updated COVID-19 Moderna (Spikevax). За Пфайзер не ми дава опция обаче.
Не, не пише. А за новата знам, че не е бивалентна, а е само за новия вариант. Ама че излагация за Швейцария този път.

# 80
  • Мнения: 5 059
Родителите ми съм ги разграфил както следва:
25.10 - Противогрипна и ХВВ 1.5 бустер
11.12 - Арексви (RSV)

Трябва ми буфер от 45 дена след 25.10 за образни изследвания, на които да няма артефакти (линфаденопатия) от ваксините (ковид и грип). След това ще се боцнат и против RSV, но извън страната.

Ако са в България родителите ви, откъде ще вземете Arexvy, от аптека Промахон ли? Защо я предпочетохте пред Abrysvo?

И аз се ослушвам за възрастни баба и дядо.

Мярнах някъде в интернет, че Prevenar13 впрочем ще е безплатен за над 65-годишните от 2024, ако ви интересува.

# 81
  • Мнения: 4 809
За Арексви мислех, защото формалното одобрение на Абрисво от ЕМА се бавеше. Виждам, че в края на август и втората е одобрена (първата беше още през юни). В такъв случай ще сложат тази, която е налична. Нямаме претенции.

Няма да поръчваме - те пътуват 2 пъти в годината извън страната по медицински причини. Болницата е голям референтен център в Западна Европа, а баща ми - в риск - та по тази линия ще я получи.

Превенар 13 е много добра ваксина. Баща ми е и с нея, защото е аспленичен (без далак). При него поне, след изваждането на далака, сложиха Превенар 13, а 4 седмици по-късно и Пневмо 23. Сега на 5 години повтаряме Превенар 13. Да чукна на дърво - въпреки че е сериозно имунокомпрометиран, не само не е правил бронхити/пневмонии, ами въобще не е стигал до АБ. Боледува (ако изобщо) леко, за няколко дни. Ако сте над 65 или имате близки над 65 - бих се замислил да я сложа; ние сме доволни.

ПС: Извинявам се за флуда.

# 82
  • Мнения: 9 158
На мен ми беше полезно, но изобщо не разбрах за какво са Превенар 13 ваксината примерно и другите. Щом и у нас щяла да се пуска, може ли повече да напишете за какво са, от какво пази, колко би струвала (ако е по аптеките, не вярвам всеки да се вреди и да има нужда от нея и отговаря на години, заболявания и т.н) Ако пази поне 5г от вирусни инфекции ми се вижда добра опция, ама..аз за пръв път разбирам за такива ваксини.

# 83
  • Мнения: 4 094
На мен ми беше полезно, но изобщо не разбрах за какво са Превенар 13 ваксината примерно и другите. Щом и у нас щяла да се пуска, може ли повече да напишете за какво са, от какво пази, колко би струвала (ако е по аптеките, не вярвам всеки да се вреди и да има нужда от нея и отговаря на години, заболявания и т.н) Ако пази поне 5г от вирусни инфекции ми се вижда добра опция, ама..аз за пръв път разбирам за такива ваксини.
https://apteka.framar.bg/30038484/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B5 … D0%B8%D0%BD%D0%B0
Ваксината е антибактериална и пази от усложняване след вирусна инфекция. Бях ти писала на лични за тази ваксина. Предлагаше се (пиша в минало време, защото не съм правила актуална справка) в  "Поликлиниката", Люлин (на д-р Субев). И двете пневмококови ваксини бяха над 100 лв. с разлика от 20-ина лв. помежду тях. Това - към момента, когато нямаше официален внос и предлагане. Последното може да свали цената, но може и в духа на общото покачване на цените да е около посочената.

# 84
  • Мнения: 54 877
Тази ваксина, за белодробни инфекции, ми е позната предимно за бебета и малки деца.

# 85
  • Мнения: 9 158
Шарлот, извини ме, забравила съм(( Толкова нещо ми е объркано в реала, че и аз не знам къде съм. Иначе, добре звучи и си заслужава за хора с хронични заболявания и възрастни.

# 86
  • Мнения: 4 809
Има официален внос на Превенар 13 в БГ.
Цената е м/у 100 и 120 лева на доза.

У нас ваксинационната култура е ниска, съответно максимум някой да я знае като допълнителна/пожелателна за деца (всъщност, на тях се слага Синфлорикс по каса). Но CDC я препоръчва за три групи: 1) всички деца; 2) всички над 65г и 3) хора между 18г и 65г в риск.

Децата боледуват често, но по-рядко се усложняват. При възрастните пневмококите могат да са фатални - точно тази седмица си замина актьорът Майкъл Гамбън от…пневмония.

# 87
  • Мнения: 5 653
Не е бил първа младост, да отбележим.

# 88
  • Мнения: 10 314
Същия въпрос би могъл да се зададе и към вас?

Жената споделя опит за който има интерес. Не кара никой на сила. А в тази тема сме се събрали такива с интерес. Не правете така че да предизвиквате не нужни спорове и да ни заключват…..

# 89
  • Мнения: 2 074
Здравейте! Някой знае ли за Плевен къде се поставят новите ваксини?

Общи условия

Активация на акаунт