Мързеливи ли са младите българи?

  • 7 551
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 246
Родители на хипита отишли на лекция на американски професор по антропология, който щял да говори за различията между поколенията.

“Днешните млади хора съсипаха нашите ценности. Те не се интересуват от нищо. Те ще доведат света до упадък и разруха,” започнал лекцията си професорът. Всички родители го слушали в захлас и го аплодирали на всяко изречение,  защото той всъщност огласявал от катедрата техните мисли и опасения. Но след това, за тяхна изненада, професорът им казал, че това са думи, които са били написани на египетски папирус - няколко хиляди години преди Новата ера…

Тази история ни разказа психологът Людмил Стефанов, когато го потърсихме с въпрос защо младите хора в България изглежда са все по-демотивирани и лутащи се. А често се чуват и гласове, че новите поколения са чисто и просто мързеливи.


Психологът Людмил Стефанов консултира безплатно онлайн в BG-Mamma като част от инициативата ни "Специалистите говорят". Задавайте своите въпроси към него ТУК

Втренчени в екраните на телефоните си, живеещи с родителите, безразлични към избора на професия и кариера… Такива ли са наистина поколенията, които идват след нас? И ако наистина са толкова инертни и не правят нищо, за да се развиват, каква вина носят родителите?

Освен Людмил Стефанов, за разговор по тази тема поканихме и кариерния консултант Ели Мантовска, както и Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия.


И тримата консултират безплатно наши потребители в рамките на инициативата “Специалистите говорят”, а също така имат богат практически опит в работата с млади хора.

Донякъде изненадващо, и тримата споделиха по-скоро оптимистична визия за днешните млади българи. Изненадващо, защото според данни на Института по пазарна икономика над 331 000 млади хора в България на възраст 15 – 34 г. нито работят, нито учат. През 2020 г. делът им надвишава 18% от населението в тази възрастова група.

Както подчертава Петър Шарков обаче, всеки човек има свой уникален потенциал и числата не бива да ни карат сляпо да генерализираме.

Животът на младите българи не се свежда до стратегии за оцеляване

Новото поколение у нас не носи белезите на тежкия преход и избира да живее по нови правила, вместо да се придържа към оцеляващите стратегии на родителите си. Това смята Людмил Стефанов, психолог с над 30 години опит в работата с деца, възрастни и семейства.


ТУК можете да следите форумните теми на родители с деца на възраст 7 –18 г. и да се включите в дискусиите

“Падането на предишната обществено-политическа система на 10 ноември 1989 година предизвика огромна социална, икономическа и психологическа криза. Животът беше съпътстван от чувство за несигурност. Имаше моменти, в които дори се задаваше призракът на недоимъка и глада. И съвсем естествено се създаде нагласата хората в активна възраст да издигнат на преден план оцеляващите стратегии,” припомня психологът.

“Стигна се до свръхмобилизация на поколението на родителите на тези днешни младежи, за които говорим. Техните родители и прародители преживяха морални и психологически рани, които трудно се забравят. Затова е нещо съвсем естествено предходното поколение да се чувства разтревожено, когато децата не споделят тези опасения и не искат да живеят в оцеляващите стратегии. Живот без грижа за оцеляването, без такава свръхмобилизация изглежда безцелен, едва ли не е пропилян. Но дали това е така? Аз бих се усъмнил. Защото заедно с отказа от споделянето на ценността на оценяващите стратегии, които са свързани с това да целеполагаш и стъпка по стъпка да вървиш към целта, можем да видим и наченките на едно по-глобално мислене, което може и да не води към толкова усърдие и отдаденост на дейността, но все пак създава предпоставките за изграждането на един по-различен и, надявам се, по-добър свят.”

Психологът Людмил Стефанов: Не крийте проблемите си от децата! Несподелянето изостря детските фантазии и ги прави негативни

Ролята на бързо променящата се дигитална реалност

Дигиталното настояще е изключително динамично, нови професии се раждат непрекъснато, стари професии отмират. Дали това не представлява спирачка за младите хора? Защото, когато всичко се променя твърде бързо и сякаш няма нищо трайно, е логично да загубиш ориентация кои умения са всъщност важни и върху какво да се фокусираш в развитието си.

Ели Мантовска, кариерен консултант за младежи, е склонна да се съгласи с това.

“Възможно е да води до известно объркване. Все повече се говори за това как изкуственият интелект променя работната сфера. Тези дискусии създават известно напрежение у младите хора, които консултирам, защото те така или иначе се изправят пред стрес да вземат решение, което определя бъдещето им. И когато това бъдеще се говори, че ще е застрашено и несигурно, стресът нараства и може да действа като спирачка. Да не могат да вземат каквото и да е решение и да отлагат до последно.”


Ели Мантовска е част от "Специалистите говорят" и съветва как да помогнем на децата и младите хора в избора на професия. Проследете нейната тема ТУК и задавайте въпросите си

Като цяло обаче наблюденията на Ели върху младите хора в столицата и в по-големите градове е, че повечето са достатъчно мотивирани и самостоятелни. “Имам привилегията да консултирам младежи, които имат амбиция и цел. Дори да не са наясно с точната професия, към която да се насочат, те полагат усилия да открият пресечна точка между интересите и уменията си,” споделя тя.

Същото потвърждава и Петър Шарков, който казва, че интересът към Училищна Телерик Академия бележи стабилен ръст с всяка следваща година. Освен това много често по-големите деца идват по своя инициатива и без да са подтиквани от родителите си.



“Когато ученици се записват за първа година при нас и са във възрастовите групи 3 – 7 клас, често родителите са водещи при вземането на решение. От друга страна, знаем, че има ученици, които са разбрали за академията от техни съученици и сами провокират родителите им да ги запишат. При по-големите от 8 – 12 клас наблюдаваме, че учениците са водещите. Много по-рядко родителите се намесват. Дори понякога родителите разбират в последния момент, че детето им иска да се запише за обучение при нас”, казва Петър.

Петър Шарков: Не е задължително да си математик, за да си успешен в IT сферата


ТУК можете да зададете на Петър Шарков своите въпроси, свързани с дигиталното образование и професиите на бъдещето

Да не прибягваме до дисциплина, която ни раздалечава и разделя

Призивът е на Ели Мантовска и касае нас, родителите. Но все пак какво да правим, ако искаме да вдъхновяваме децата си да развиват себе си и своите умения?

“Може би бих започнала с това – да запазим връзката си с нашето пораснало дете”, съветва Ели. “Да помислим как дисциплинираме и дали не използваме дисциплина, която ни раздалечава? Може би това бих препоръчала да НЕ правим – дисциплина, която разделя. Също да не мислим, че щом нещо вълнува нас или е важно за нас, то автоматично ще е такова и за младия човек.”

“Всеки човек си има своя уникален потенциал,” добавя Петър Шарков. “Ролята на обществото и най-вече родителите и учителите, е да открие този потенциал и да го развива. Отново бих свързал темата с мотивацията – когато човек не осъзнава важността от нещо и няма добра основа (т.е. увереността, че може да се справи липсва) – то мотивацията е ниска и често хората го тълкуват като “мързел”. А то не е така. Младите хора са пълни с енергия, наша е ролята да канализираме тази енергия в правилната посока.”

Посланието на психолога Людмил Стефанов е свързано с това да не притискаме грубо децата. И да имаме вяра в тях и в способността им да намерят пътя си.

“Струва ми се, че в стремежа си да направят децата по-активни, родителите могат да постигнат обратния ефект, като по-скоро им събудят съпротивите. Защото така децата са притискани да живеят според ценности, които не отговарят на света, в който те се чувстват призвани да живеят.

С една дума: изглежда ми важно като родители да сме по-спокойни за бъдещето. Нека приемем простия факт, че то ще бъде по-различно от нашите представи и че децата ни ще са толкова адекватни за идващите предизвикателства, колкото и ние за нашето настояще.”

Споделете в коментар вашите наблюдения по темата!

С какво от казаното от специалистите сте съгласни? А какво бихте допълнили?

Последна редакция: ср, 20 сеп 2023, 10:34 от Пeтя

# 1
  • Мнения: 3 294
Много!

не знам какво ще става за в бъдеще, всеки иска да ю тубър или нещо от сорта или да копае биткойн.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Младите са такива, каквито ние сме ги направили. Плод на нашето отношение, грижа или липса на такава, изисквания или липса на такива. Съсипано образование, никаква квалификация, ниско заплащане, простащина, която ги/ни залива отвсякъде. Незнаещи и неможещи млади хора с претенции.
И, все пак, не всички са такива. Лошото е, че много от тях отиват в чужбина. 

# 3
  • Мнения: 1 304
При криза в образованието и целите пред цялото общество, да може следващите поколения да бъдат по-ниско образовани от предишните.
Ниските социални способности водят и до по-лоши морални и характерови черти.
Както се казва, щом най-последните се възкачват да представляват и управляват обществото значи има някакъв проблем.

За да бъде артист в изкуството на занаята и науката си един човек трябва да обладава вещина. Тази вещина се придобива, тя не пада от небето. Учене, работа, взаимодействие. - за да има такива плодотворни взаимодействия трябва да има вътрешен стремеж, който да се опира на жажда за знания и съзидателен стремеж към съграждане. Индивида трябва да има жажда да произвежда продукция.
Така че никой не може да отрече времената на упадък.
Отделен е въпросът, че колкото сме по-възрастни, толкова повече мърморим.

Само като мислен експеримент се опитайте да си представите как давате на детето си всички знания, умения и опит, които би имало дете от средно семейство с двама работещи през 50-те... От лов и риболов, през отглеждане на животни, грижа за градина, двигателна куртура, работа със сметало, писане, смятане, четене. Отделно, че може да готви, чисти, да пали печка и да пасе няколко вида животни. - това е гражданче с роднини на село. Селските деца ходещи на градина могат още повече неща. През 50-те електричеството, физиката, химията и космоса са страшно популярни, както и географията и историята, да не говорим за изкуства като поезия, музика, театър, литература.
Та, представете си, че покривате само средните знания на едно добре гледано дете ходещо на градина през 50-те... Както и на ученик 2-ри клас.
Прочетете историята на домашния развлекателен център през 20-ти век, от радиото, през стереото, телевизията и целодневните развлекателни програми и ще разберете какво Ви пречи и какво Ви спира.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Не съм много съгласна, че са мързеливи. Определено има и такива индивиди, апатични, дето ги интересува само да имат интернет. Но мисля, че като цяло младите хора са доста по-знаещи и осъзнати от нас, гъвкави и адаптивни, и ценят себе си и в личен, и в професионален план.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 492
Ми не, не са.
Приятелите на дъщеря ми почти всички работят. Това 18+
Аз попадам в разни групи и екипи, пълно с млади работещи и учещи хора. Да кажем 25-35 годишни.

# 6
  • Мнения: 2 887
До колко годишни млади става въпрос ?
Ако има родител , даващ пари и покриващ нуждите , може детето да не се хване на работа . Ако няма никакви доходи , всеки ще си намери начин .

# 7
  • София
  • Мнения: 38 492
Би трябвало да са над 18, завършили училище. Деца над 16 работят рядко, даже вероятно не влизат в статистиката.

# 8
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Не всички.
Има деца,които са амбициозни -учат,работят,искат да постигнат нещо,да се развиват,имат цел.
Познавам деца на 16г,.17г,които освен че учат в добри училища,през лятото работят в туризма и ходят и на курсове,защото искат да научат още нещо..
Има и такива,които са мързеливи,не желаят да учат,не желаят да работят,седят по градинки и кафета или освен игри на компютъра нищо друго не ги интересува .
Чувала съм ,,Аз за 1000лв.няма да работя,,от млад човек,който обаче няма ни образование,ни професия,нито пари.

Има и едни такива,които хем ги мързи,хем искат бързи и лесни пари и се занимават с кражби,наркотици и т.н

# 9
  • Мнения: 1 245
За мен младите хора са поставени в ситуация на апатия още от училище, на моето дете му бяха написали забележка, че се върти в час, попитах какво стана, а то ми отговори, че дете на заден чин е говорила по темата в училище и той се е обърнал. Няма нищо по естествено от това да гледаш някой в лицето, когато говори, а не да го "слушаш" с гръб, модели от преди 100 г., безинтерес учебен материал, прекалено обемни и никого ненужни сухи знания и накрая полуграмогни млади хора или грамотни, но с цената на хиляди левове за частни уроци. Системата би трябвало много да се промени, да се създадат опции младите хора още от 15-16 г. да работят почасова, през ваканциите и да си създават трудови навици, да изкарват някакви пари и това в нормалния свят е така. 12 клас младежи на по 18-19 г. и организират родителска среща, ами те по закон са физически дееспособни лица и няма нужда родител да ходи на родителска среща на пълнолетен. Цялата система е архаична и младите хора страдат от това, появяват се гъвкави модели за да може студентите да работят и да се издържат, студентски кредити, но все още нещата са много в началото и е трудно да се намери баланса, особено и при тези нива на доходите, за да живеят самостоятелно и да се развиват, като големи хора.  Токсични родители обсебили децата си с грижа, за "тяхно добро", ама как ще работиш нискоквалифицирана работа. И защо не един 18 г. да не поработи нещо и на 18 г. няма как да работиш на топ позиция без образование и опит, но все се почва от някъде и този опит е ценнен за вбъдеще, да си гъвкав, адаптивен са много важни качества за бъдещия просперитет.

# 10
  • Мнения: 4 949
Моят младеж от 16годишен е работил лятото ( месец) да си изкара пари за глезотии. На 20 е вече и не познавам приятели около него, които не са го правили и не го правят.Мързеливи не са, но с годините поумняват;)

# 11
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Не мисля, че може да се обобщи.
Мисля че българите излизат от закостенялото си мислене, че трябва някой да им помогне да се развиват и сами започват да търсят алтернативи. Българите с комунистическо мислене бяха пасивни - разпростираш се до това което ти е предоставено, в момента това не е така. Ако не гладуват и не мизерстват значи всичко е ОК. Има къде къде по мързеливи народи.

# 12
  • Мнения: 4 949
Дефакто извън бг мама, все е стискане на кълки или допълнителен доход на черно в провинцията де.

# 13
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Не съм съгласна, че са мързеливи. Просто не искат да работят за ниско заплащане и това е разбираемо. В работата си влагаш много ресурси и най-ценният от тях е времето ти. Да приемеш заплащане, което покрива базовите нужди, докато ти си горял на работа, е донякъде разбираемо за моето поколение, което още с подрастването си ежедневно му е внушавано, че да си полезен на обществото и да се раздаваш за другите е висша степен на хуманизъм. И това не може да се отрече. Сегашните повече мислят за себе си и аз не осъждам това. По-здравословно е.

Последна редакция: пт, 22 сеп 2023, 12:22 от Алегриq

# 14
  • Мнения: 212
Аз също не съм съгласна, че са мързеливи. Аз самата след като завърших се сблъсках с жестоката реалност в работната среда. Много исках да започна хубава работа, дори и на минималната работна заплата да е стартово исках просто някой да ми даде шанс. Уви, навсякъде за по-хубави позиции се изискваше поне 2 години стаж и още един куп изисквания и за капак заплащането изобщо не отговаряше на изискванията. Прекарах близо година в търсене на работа, минах 43 интервюта (не се шегувам, броих си ги) и извода беше, че работодателите наистина се гаврят с младите, току-що завършили хора. Някои ми предлагаха да работя от понеделник до петък от 9-19:00, събота да покривам смени и неделя да покривам смени и като попиташ "Кога е почивният ден, защото все пак и аз съм човек" отговорът беше "Ами ти си млада трябва да се съобразяваш с майките във фирмата". А с мен кой ще се съобрази? Или отивам на интервю за Сътрудник в онлайн продажби и ми се явява управителя клонинг на Митьо Пищова и ми предлага да му стана лична компаньонка.. И още много мога да разказвам, но идеята ми е да докажа, че НЕ младите не сме мързеливи, просто ценим себе си и средствата и усилията, които сме вложили в средно 6 години образование.
Съответно понякога всеки ще предпочете ако се налага и 2 години да не работи, но да си намери наистина позиция, която си заслужава и съответно да попадне и на човешко, културно отношение, защото масово работодателите са абсолютни простаци..

Общи условия

Активация на акаунт