🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 63]

  • 50 302
  • 744
  •   1
Отговори
# 300
  • Варна
  • Мнения: 10 633
Да споделя моя тийн какво хареса, защото те, в тази възраст, са специфична категория, с доста претенции 😆

Моя мъж не се притеснява да шофира в чужбина, и в Истанбул шофира. Той казва, че по голям стрес от това да шофираш за първи път автоматик, плюс  десен волан и всичко наобратно в чужбина, няма 😆😆😆, но аз след прочетеното в темата го убедих за градски транспорт и така се придвижвахме.
Когато тийнът беше с нас, той се оправи 100 пъти по бързо от баща си какво от къде трябва да хванем, къде да слезем, изобщо все едно това дете не се качва за първи път в градски транспорт в Истанбул, а е пътувал, пътувал...И в крайна сметка само той ни водеше 😂
Ще се повторя, но тийновете са специфична категория 😆😆😆

Първия път, когато беше с нас, видя Истиклял ,Галата и района, Златния рог.
Каза, че повече в този град не иска да идва, не му харесва колко много хора има и все в този дух.

Успях да го навия пак да дойде с нас, като му казах да види клипчета в ютуб на аквариуми, сапфир, плуване с делфини, изобщо всичко, което би му харесало, там ще отидем. Нищо не поиска. За всичко отговарът беше "Не знам".

Та, започнах да пиша, защото има съвпадение с тийновете на другите съфорумки в харесването на разходката по Босфора. Това поиска, по дълга разходка от отиването от Еминюню до Юскюдар, та от там се качихме втори път на друг туристически кораб за двучасова разходка. Обикалял е и е виждал и други подобни красоти в чужбина и му хареса по Босфора.

Затова си мисля, че тийновете ще харесат това "забавление".

# 301
  • Мнения: 424

Апаратите за зареждане приемат банкноти от 200 лири.


Здравейте,
Бихтели ми разяснили как да си извадим Истанбулкарт,как да я заредим и с колко пари,като най пресно инфо, защото ние сме решили също този път да се движим с техния траспорт:трамвай,  фуникуляр, метро и корабчета.
Знам че с една карта могат да пътуват до 3ма човека,но колко пари да заредим?

# 302
  • Мнения: 290
Билетматик ( машината за продажба и зареждане на картата) има меню на различни езици. Някои автомати не работят с купюри от 200. Първо закупувате карта ( струва 70 лири) от менюто отбелязвате , поставяте след това банкнота от 100 лири, автоматът издава картата, има едно като прозорче поставяте картата отново , пъхате отново банкноти в процепа. На дисплей се изписва колко е наличността. С една карта могат да пътуват повече от 3 лица. Истанбулкарт има месечен лимит от 500 лири, след като изразходите лимитът, не може да ползвате картата. След изтичане на периода картата е отново активна. Чужденците  нямат вече отстъпки при пътуване.

Апаратите за зареждане приемат банкноти от 200 лири.


Здравейте,
Бихтели ми разяснили как да си извадим Истанбулкарт,как да я заредим и с колко пари,като най пресно инфо, защото ние сме решили също този път да се движим с техния траспорт:трамвай,  фуникуляр, метро и корабчета.
Знам че с една карта могат да пътуват до 3ма човека,но колко пари да заредим?

# 303
  • Варна
  • Мнения: 10 633
В ютуб съм попадала на клипчета как се купува и зарежда карта.
Няма нищо сложно и без да сте гледали клипове или някой обяснявал.
Ние купихме без нищо да знаем, следвахме инструкцията на английски.

Единственото по особено е, че картата не се пъха, както в банкомат например, а се подпира долу в дясно на черен квадрат, за да се зареди.

# 304
  • Мнения: 202
Аз съм ходила в музея на играчките. Трудно го открихме. Почти всичко съм снимала. После ще кача линк.
https://www.facebook.com/media/set?vanity=wazlaw&set=a.7180695921983263

Последна редакция: нд, 05 ное 2023, 17:45 от Dragmirа

# 305
  • Мнения: 316
Аз си зареждам истанбулкарт в реповете, в които продават вестници и цигари и не се мъча пред машинките. В тях продават и карти

# 306
  • София
  • Мнения: 13 263
Аз си зареждам истанбулкарт в реповете, в които продават вестници и цигари и не се мъча пред машинките. В тях продават и карти
Обаче освен, че продават карти, също ги и изкупуват. Наскоро имаше случай в темата на купена карта от такъв павилион, която е с почти изчерпан месечен лимит. Освен това ги продават на малко по-висока цена от автоматите. Но пък имат предимството да зареждат със сума по желание. Може да се изчислят оставащите пътувания и картата да се изпразни напълно.

"Мъката" пред автоматите е "голяма". Wink Слагаш картата пред бялото "прозорче", за да я прочете и пъхаш банкнота/и в процепа. Изчакваш да изпише новата наличност. Отнема около 20-30 секунди. Wink



Mенюто вляво е само за купуване на карта. Не се използва при зареждане.

# 307
  • Мнения: 449
Здравейте,
Обмислям първо пътуване до Истанбул по време на коледните почивни дни, организирана екскурзия. Притеснява ме това, че ще съм с две деца - 10 и 6 години. Бихте ли тръгнали на организирана екскурзия с автобус с деца?
След много четене в темата за трафика и тълпите сякаш не смея самоорганизирано с кола.

# 308
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 464
Здравейте,
Обмислям първо пътуване до Истанбул по време на коледните почивни дни, организирана екскурзия. Притеснява ме това, че ще съм с две деца - 10 и 6 години. Бихте ли тръгнали на организирана екскурзия с автобус с деца?
Да, и съм ходила с дете. Истанбул не е далеч..пътуваме с автобус и до Анталия вече 8 г....

# 309
  • Мнения: 567
Някой знае ли да ли в sea-life аквариума ремонта е приключил. мислим този уйкенд да заведем едни деца на разходка и не намирам инфо дали всичко работи.

# 310
  • София
  • Мнения: 13 263
Някой знае ли да ли в sea-life аквариума ремонта е приключил. мислим този уйкенд да заведем едни деца на разходка и не намирам инфо дали всичко работи.
Тунелът и големият аквариум не работят. В сайта на аквариума излиза предупредителен надпис. https://www.visitsealife.com/istanbul/en/

Цитат
For our new project, our ocean tank and tunnel will be closed for a temporary period.

# 311
  • Мнения: 95
Здравейте отново, днес ще пътуваме вече към Истанбул, но ме притеснява връщнето имаме закупени билети с автобуси Нишикли, но засега има само 4 закупени билета. Дали биха отменили курса, ако останем само 4 човека?

# 312
  • Мнения: 7 904
Ето един профил за екскурзоводни услуги.
Не съм го разглеждала подробно, но тук често питат за профи гид и може да се окаже полезен.
Поне като ориентир за цени и програми.

https://instagram.com/vip_gid_istanbul_?igshid=cGh4Njd5NG5ndXF0

# 313
  • Мнения: 2 837
Здравейте, дали украсяват за новогодишните празници ( знам, знам, че не празнуват Коледа). Все пак има ли украси или дали ще има по център или молове примерно? Чудим се дали да посетим в началото на декември (децата искат светлини, украса) и разбира се да посетим музеи и атракциони

# 314
  • Мнения: 10 314
Ааа че как да не украсяват 😊 Всеки празнува всичко вече. Преди години моя мъж ходи служебно до Истанбул, летище, молове всичко с елхи и коледна украса беше.  Отделно загледахме инстаграма на някакъв техен артист, човека украсена елха имаше в тях.

Общи условия

Активация на акаунт