Перилни препарати и омекотители - 74

  • 49 032
  • 769
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 5 635
Имам памучни кухненски кърпи, бяло с шарка в друг цвят. Цапам ги на общо основание докато готвя, забърсвам с тях плота и т.н. Пера ги на дълга програма 60° с прах за бяло. Не ползвам препарати за петна.
Единственото, което по никакъв начин не се изпира са петна от храна, в която съм сложила купено доматено пюре. Не знам с какво ги боядисват тези пюрета, но петната си остават докато кърпата тотално се захаби и я изхвърля. Също и пластмасови кутии, в които съм държала такава храна трудно се измиват.

# 616
  • Paris, France
  • Мнения: 14 450
Скрит текст:
... а нищо нелекьосано няма.

Не разбирам много от отглеждане на малки деца, но лигавчета не помагат ли? По мое време майка ми ми слагаше. До неотдавна знаех къде са прибрани. Ще я попитам жената как се е справяла с този проблем. Сигурно ще каже, че баща ми е удрял шамар зад врата, да внимавам повече и да не ходя оцапан. В началото на 90-те години кой ще ти се занимава да те пере на полуавтоматична руска пералня, че и със скапани прахове! То не че и самите дрешки са били кой знае какви качествени като материя, цвят и картинки, а вероятно са били доизносвани. Четвърти внук поред съм бил...  Днешните деца твърде много ги глезят. Пат зад врата един и да внимава, че и в калната локва да не влиза до колене! Simple Smile

Ха ха, мене през 1970те баба ми ме караше да си пера оцапаните гащи и калните крачоли на панталоните. Действа по-възпитателно и от шамар.

И майка ми переше в полуавтоматична пералня и даже все още предпочита такава, но няма място, а и вече трудно се намират такива, дето топлят водата. Само пластмасови без нагревател виждам.

В полуавтоматичната на майка имаше програма изваряване, на 100°. Нейната беше румънска, Alba Lux, с копче за време от 1 до 60 мин, за температура от 30 до 100° и в средата за интензитет на въртенето на перката - деликатно, нормално и силно. Центрофугата и беше 2000 оборота в минута. Липсва ми. Страхотно переше. Баба ми също изваряваше чаршафите, хавлиите и кухненските кърпи. Еми не оставаха петна, дори и с домашния сапун, който сама си правеше. Аз простирах и виждах дрехите. Снежно бели си бяха. Петносани хора нямаше по улицата, а дрехи нямахме колкото в днешно време.

Единственото, което по никакъв начин не се изпира са петна от храна, в която съм сложила купено доматено пюре. Не знам с какво ги боядисват тези пюрета, но петната си остават докато кърпата тотално се захаби и я изхвърля. Също и пластмасови кутии, в които съм държала такава храна трудно се измиват.


Пластмасовите кутии се чистят с парцал, напоен с мазнина (олио или зехтин). Вади петната от моркови. В миялната ми се изчистват идеално кутиите с Fairy platinum plus или Sun Expert Extra power, но така (с олио) чистя външните корпуси на пасатори, блендер, рендета. Мазното се избърсва с етилов спирт.

С нищо не боядисват доматеното пюре, но двойният и троен концентрат са силно кисели. За да излезе петното, трябва алкална среда, в която влакната да се отворят. Както писах, първо пера със студена вода, но за второ пране, ако има петно, натривам със сода и пускам с Ваниш и прах за пране.

Прахът Skip ми маха доматеното петна и без Ваниш.

# 617
  • Мнения: 21 332
Лигавници слагаме,ама моят човек се научи да прави пуууу с устата и всичкото пюре е извън лигавника ,че и по мен понякога hahaha

# 618
  • Мнения: 11 907
Лигавници слагаме,ама моят човек се научи да прави пуууу с устата и всичкото пюре е извън лигавника ,че и по мен понякога hahaha
Навремето, на една приятелка мъжът ѝ останал в къщи да гледа детето. Връща се тя, а той храни детето на терасата. То голо по памперс, а около тях постлани вестници 😂
Нахокала го тя, а той рекъл ‘ не знам дали знаеш как цапа това дете. Още първата лъжица се разхвърча навсякъде и така съм чистил ….’

# 619
  • Мнения: 21 332
Лигавници слагаме,ама моят човек се научи да прави пуууу с устата и всичкото пюре е извън лигавника ,че и по мен понякога hahaha
Навремето, на една приятелка мъжът ѝ останал в къщи да гледа детето. Връща се тя, а той храни детето на терасата. То голо по памперс, а около тях постлани вестници 😂
Нахокала го тя, а той рекъл ‘ не знам дали знаеш как цапа това дете. Още първата лъжица се разхвърча навсякъде и така съм чистил ….’
hahaha

Вярно е , потвърждавам.

Понеже не мога да пиша отново се редактирам :
омазаните с пюрета дрехи днес изпрах със солта на дм и прах тео бебе течен Smiley

Последна редакция: сб, 02 мар 2024, 16:07 от малката лисичка

# 620
  • София
  • Мнения: 3 913
Искам да ви попитам някой ползвал ли е този бюджетен прах за бяло?
Скрит текст:
В Австрия съм, видях го в магазина, гледам че има добри отзиви в Амазон, но като цяло не съм сигурна дали върши някаква работа.

]

# 621
  • Габрово
  • Мнения: 1 024
Наистина ли е толкова голяма разликата между напр.Персил купен от Австрия от този в България?

# 622
# 623
  • Мнения: 11 907
Наистина ли е толкова голяма разликата между напр.Персил купен от Австрия от този в България?
Имам и за бяло и за цветно и от двете държави. Разлика не виждам. И прословутите перли имам-ами нищо особено. И те си перат толкова добре както "посестримите им " на прах.

# 624
  • Габрово
  • Мнения: 1 024
Ми тогава ,какъв е този зор да се пазарува от магазини паралелен  внос?

# 625
  • Мнения: 69 322
Зор няма. Зор имат някои хора.
Аз имах частичен "зор" когато само там намирах прах с повече избелители. Официален внос намалиха драстично първо прахообразните, второ избелителите в тези за бяло. Тогава намирах нужното ми в паралелен внос. После и в гръцкия скип намалиха избелителите.
Вече въпросът е къде да намеря прахообразен изобщо с избелители - където го намеря, там го купувам.
Определящ ми е състава, не произхода.

# 626
  • Мнения: 3 720
При нас в магазин с паралелен внос цените са по- ниски.

# 627
  • Мнения: 11 907
Ми тогава ,какъв е този зор да се пазарува от магазини паралелен  внос?
Ами не знам. В България си е типично хората да смятат, че чуждоземското е по-хубаво, а е факт, че откакто България е в Евросъюза, то и препаратите са с европейско качество.
Аз си купувам (европейски препарати) каквото и където е на добра цена. Турски препарати не купувам.

# 628
  • София
  • Мнения: 3 913
В Австрия съм от известно време и като цяло тук също преобладават течните препарати в магазините. Търсих прах за бяло и открих Персил с 15-30% избелители, на промоция е доста по-изгодно от Персил в БГ - 90 пранета за 16,99 евро. От Гърция лятото си взех Скип за бяло и цветно, но не мога да кажа, че съм доволна. В България купувам от ДМ или хранителните магазини препарати на промоция, не купувам от паралелен внос, още по-малко турски препарати.

# 629
  • Мнения: 19 592
Аз не мога да разбера защо като всички експерти препоръчват пране с прах за пране а не течен и капсули, все по-трудно да намирам именно прах. Какво мислите, ако се принудя да мина на течен препарат и правя честичко почистване на пералнята дали ще избегна наслагвания и миризми? Преди следях промоциите в Кауфланд и си взимах по-голямо количество прах, но там сега почти само течни и капсули предлагат от препаратите за пране висок клас.

Общи условия

Активация на акаунт