Вдигане на вноска по ипотечен кредит: Уведомява ли се клиентът или не?

  • 1 423
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте!

Клиент съм на Банка ДСК, където имам ипотечен кредит (в евро). Април месец се изненадах, че без никакво уведомение, вноската ми беше вдигната с около 100 евро. Сега си погледнах извлечението от септември, и установих, че пак има увеличение от около 40 евро.
Питам се аз: Банката не е ли длъжна да уведоми при подобно покачване, каквато и да е причината? Знам, че първото, което трябва да направя е да си погледна договора, ни или бързо (и нервно) го чета или нищо не пише по този въпрос.

Ще съм благодарна на всеки, който може да сподели опит/информация.

# 1
  • Мнения: 12 780
На мен така не са ми вдигали, но беше преди време и в друга банка.
Обади се на банката, говори с тях. Няма причина да недоумяваш, просто питай.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 155
Какво казва кредитният ти инспектор?

# 3
  • Мнения: 658
Няма какво да се чудиш. Кредитът ти е в евро, най-вероятно е обвързан с euribor, който се вдига всеки месец. В договорът ти е записано как ще се изменя лихвата при покачването му, обикновено работят с 3- месечен. Обади се да ти дадат допълнителни разяснения, но със сигурност е описано и в договора.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 990
Ако лихвата по кредита се формира от някакъв лихвен индекс и надбавка, се предполага, че сте наясно с това, че лихвеният процент е плаващ и може и да не уведомят. Вижте как е формулирано в договора.

# 5
  • Melmak
  • Мнения: 2 991
Предполагам имате кредитен консултант. Свържете се с него, за да ви обясни. Договорите често пъти не са написани разбираемо, но преди да ги подпишем, е хубаво да намерим кой да ни ги обясни, за да сме сигурни какво сме подпсали.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Най-честите варианти са обвързване с Euribor или някакъв референтен лихвен индекс на банката, който се формира от лихви по депозити и нещо друго. Уведомленията са на сайта на банката или в офисите и човек трябва да седне и да рови, за да види с колко се е вдигнал променливия компонент на лихвата. Обяснението - лихвите се вдигат, на променлив лихвен процент сте, ЕЦБ вдига лихвите и вариации от сорта.

# 7
  • Мнения: 718
На мен за 10 месеца ми вдигнаха лихвата с 2.6% (по мои сметки, щото никой нищо не ми е казал), вързан е с Euribor. Вноската се е запазила същата за момента, но като гледам колко отива за лихва и колко за главница, увеличението на лихвения процент е с 2.6%. Добре, че остава малка сума от главницата и затова не ми е такъв дерт. Като питах една служителка (в ПИБ) защо, аджеба, никой не ме е информирал, имаше много хъкане и мъкане, и никакъв отговор по същество. Можело да подам молба за преразглеждане или преизчисляване на лихвения процент, което щеше да ми струва 190 лв. и сметнах, че не си заслужава занимавката (ако ми оставаше повече като сума, вероятно щях).

И се вдигаше плавно в продължение на няколко месеца, не е станало изведнъж. Само сега октомври остана на нивото от септември.

# 8
  • Мнения: 711
В такива случаи не се налага изрично уведомяване, тъй като индексът, който определя лихвения процент, е публичен.

# 9
  • Мнения: 3 915
Подписали сте с надбавка 6 месечен Юрибор. Няма нужда да уведомяват. Април очаквайте отново увеличение.

Общи условия

Активация на акаунт