Обрив по небцето на дете

  • 1 315
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Здравейте. Току-що забелязах червени точици по небцето, към гърлото на 4 годишната ми дъщеря. Миналата седмица беше с кашлица и запушен нос. Не е вдигала температура. Днес я взех от детската градина, всичко беше на ред. Само каза, че и е студено. Веднага звъннах на педиатърката, но каза да я водим утре. Сега ми се стори, че е топла, измерих температурата ѝ 37,3. Качвам снимка на небцето. Много ми е притеснено. Ако вдигне температура, мисля да я водя в спешното. Имате ли представа какво е това? Гърлото ми се вижда зачервено и възпалено. Само да добавя, че няма обрив на друго място.

# 1
  • София
  • Мнения: 13 172
За всеки случай вземи един бърз тест за ковид от аптеката.

# 2
  • Мнения: 46 520
Да е имало скоро в градината скарлатина? Приличат на петехии от стрептококи.
Пуснете утре гърлен секрет.

Не се притеснявай, децата често си ги предават.

# 3
  • Мнения: 28
Не са споменавали за скарлатина, но до преди една седмица имаше много болни деца и възпитателки. Иначе се чувства добре, хапва, играе. Добре, че не вдига температура.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
На стрептокок прилича.

# 5
  • Мнения: 662
Почти на 100% съм сигурна, че ако й пуснете секрет ще излезе Streptococcus pyogenes. Моят син го изкара без температура, но със сополи, подити лимфни възли и екзема около ушите и врата. Пуснете й изследване и при педиатъра за антибиотик.

# 6
  • Мнения: 28
Бяхме днес при педиатъра на детето. Не е вдигала температура, но поддържаше 37,5. Очаквах да вземе гърлен секрет и да изпише антибиотик. Цитирам думите на докторката: За какво сте дали ибупрофен на детето? Най-вероятно е начало на скарлатина. Все още е рано за тест. Дробовете са чисти, ушите и носът също. Ще изчакаме до понеделник, ако избият пъпки, ще пуснем гърлен секрет. В момента няма нужда от лекарства, не давай нищо за температура, защото така прекъсваш естествения процес на възпалението. 🤔🙄
Тук там се появиха някои пъпчици по гърдите (максимум 5).

# 7
  • София
  • Мнения: 13 172
Харесвам адекватни лекари!

# 8
  • Мнения: 576
И аз, жалко че са рядкост.

# 9
  • Мнения: 46 520
На ваше място след прегледа, директно бих минала през първата лаборатория и бих пуснала изследване за моя сметка...

Не е задължително да развие скарлатина, дъщеря ми така и не се разболя от нея, но имаше стрептококи в гърления секрет. Педиатърът препоръча да изчакаме с АБ, защото бяха в много малко количество, но започна да боледува много често (леки, но чести "настинки" и ние с мъжа ми заедно с нея). Тогава тримата минахме 1 курс с АБ и се изчистихме.
При вас щом има пъпки, вероято вече е факт. Бързо оздравяване!

# 10
  • Мнения: 28
Забравих да ви кажа, че живеем в Германия. Ако бяхме в България със сигурност, щяха да ѝ изпишат антибиотик. Няма частни лаборатории. Много трудно пускат изследвания, без значение дали става въпрос за дете или възрастен. Откакто се е родила дъщеря ми, не са ѝ правени никакви изследвания. Само веднъж на две годинки и взеха натривка от гърлото. Имаше страшни суполи. Но също и никога не е пила антибиотик. Пъпките изчезнаха, явно не е това, което мислим. Поддържа Т 37,2. Храни се, играе и спи. Чудна работа, гърлото е страшно.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 172
Браво! Добре е, че детето бързо се оправя и е още по-добре, че не се трови с излишни лекарства.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Не бих казала браво за нелекувани (почти сигурно) стрептококи с клинична картина, но както и да е.

# 13
  • София
  • Мнения: 13 172
Не е сигурно дали са стрептококи. Лекарят затова има опит да прецени. Излишното даване на АБ нанася повече вреди, отколкото ползи и е крайно време да се забрани свободната им продажба у нас, за да спре всяка втора мама да се изживява като лекар.

# 14
  • Мнения: 28
То и не е сигурно дали, ще се оправи без антибиотик. Като гледам няма да ни се размине, защото я боли много. За сега давам близалки и пръскам спрей Тантум верде. Идеята на докторката беше да изчакаме с теста, защото вчера дори не я болеше все още. Просто видях тези петна по гърлото и хукнахме и сме хванали проблема в много начален стадий.

Общи условия

Активация на акаунт