ХАМАС нападна Израел

  • 317 479
  • 6 438
  •   1
Отговори
# 6 300
  • Мнения: 2 936
Изобщо не става въпрос за "правата на палестинците"
Това са зони на влияние в политическо и икономическо отношение, като никой не се интересува от палестинците.
Това, че една държава ще признае друга означава само, че ще имат възможности да подписват международни договори, да създават дипломатически отношения, както и статута на бежанците - вече няма да са "лица без гражданство", а палестински бежанци.
палестинците не искат да изгубят статуса си на бежанци. Дори и когато получат друго гражданство те пак си го запазват статута бежанец и са единствените , които го и наследяват.
Това признаване на палестинска държава е абсолютно лицемерие след като няма такава държава.
Ивицата Газа има правителство, но то е Хамас. Ще подписват тези, които признават палестинската държава споразумения с тях?

# 6 301
  • Мнения: 9 538
Технически Газа е държава. Има си държавни лидери,институции,правосъдие,училища,болници... Собствено национално самосъзнание и култура...

# 6 302
  • Glasgow
  • Мнения: 4 687
Ама не могат да се разберат кой е лидерът.

# 6 303
  • Мнения: 6 648
Норвегия го прави на 28.05 с Испания и Ирландия .
Словения ,Малта и Белгия предстои

# 6 304
  • Мнения: 5 974
Отдавна не бях чела какво мислят хората в социалните мрежи, но снощи направих грешката ...да разучавам настроението на арабите в инстаграм и ми причерня от бесни коментари. Не само са си избрали Хамас, но и открито си държат на него. Нека Палестина бъде призната от всички, хамас да ги управлява и да станат Талибан 2, но признат и тогава с Израел да водят война като две равноправни държави, да видя дали пак ще ги защитавате... защото нищо няма да се промени, нито финансирането на Иран, нито заплахите срещу Израел, нито мисленето на тези хора, което е отвратително.

# 6 305
  • Мнения: 9 538
Валчева,да съдиш за даден народ по постовете на потребители в социалните мрежи е абсолютно погрешно. Те не са представителна извадка,както се казва...

# 6 306
  • Мнения: 5 974
И във видеата на Кори, когато пита двете страни различни въпроси се виждаше коренна разлика, когато говориха палестинците. На тях никога не им течеше мисълта гладко, беше им трудно да формулират дори едно изречение и да изкажат ясно какво точно искат да кажат...въпреки че той имаше преводач на арабски. И сега забелязах същото, тези в социалните мрежи едва ли са повечето палестинци, просто араби, те всички мюсюлмани се подкрепят, но пак не могат да изкажат ясна и адекватна мисъл, само жлъч или от реката до морето ще бъде свободна.
Имам приятели от турски произход, които обаче дори от подкрепящи палестинската кауза си промени мнението точно заради тези настроения на арабите, защото те подкрепят Хамас. Но тези ми познати не са религиозни, мисля че има значение.
Но с операцията в Рафа на Натаняху и настроенията в Европа Израел донякъде губи информационната война, защото има и образовани араби, а когато има война има пропаганда и от двете страни ... и сега те използват емоционални постове за деца в Газа, естествено. Не знам как трябваше да се постъпи в този случай от страна на Израел, за заложниците в същото време да не се преговоря с терористи.
Имах съученик, който беше дете на избягал палестинец от интифадите. Бащата тогава учил тук студент, даже военна служба май е карал и след години се жени за българска, тя не си сменя религията, но двете им деца мюсюлмани. Моят съученик каза, че на цялата им фамилия/род е абсолютно забранено да влизат на територията на Израел, смятайте какво е правил бащата, но синът макар роден и израстнал тук беше пуснал дълга талибанска брада и много преди 7/10 твърдеше как ще си върнат цялата територия там... даже каза, че Христос е бил палестинец. 😂 Та спящите клетки и тяхната много по-силна религия и култура създават идентичност, която определят на кого ще дадеш политическа власт. А палестинците са я дали на Хамас.

# 6 307
  • Мнения: 11 671
Явно се бъркат понятията "признаване" със "създаване"....
Да - "признаваме" правото на палестинците да имат държава, само дето не се знае кой, кога, ще я създаде...
"Създаването" може и да не се случи.
Интересно кой ще им създаде банковата с-ма и кой ще им печата парите... може би Иран?

Скрит текст:
Моля, поднасяйте информацията коректно. Не е призната Газа на Хамас като част на Палестина. Държавите признават Палестина с център на Фатах. Фатах и Хамас са врагове. Не смятам да се впускам в многословни размисли, тъй като със сигурност последните страници отново ще изчезнат и е чиста загуба на време. Само предлагам да се информирате кой какво е и признал, за да не си правите илюзии. Дипломацията е нещо много сложно.

ПП
И проверявайте всеки постинг по два пъти. Австрия не е признала Палестина, това е лъжа. Не бъркайте фрума с истински извори на информация. Тук е пълно с пропаганда, дано поне плащат добре Hug

Явно източника е грешен - тук пише Австрия
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0% … D0%B0%D0%B2%D0%B8

# 6 308
  • Мнения: 5 292
А, Лейди, как ти се струва съвпадението, че Ирландия скоро излезе с изказвания, че нямат да вземат бежанци, а изведнъж са от държавите, които подписаха сега скоро? Всеки си има мотивация в този конфликт. Само ние, дребните мравчици, които бутат и дърпат системата, се дърлим за далеч по-огромни от нас неща. Така ми се струва.

Скрит текст:
В Уикипедиа всеки може да променя и редактира. Внимателно с тази уж енциклопедия.

# 6 309
  • Мнения: 11 671
А, Лейди, как ти се струва съвпадението, че Ирландия скоро излезе с изказвания, че нямат да вземат бежанци, а изведнъж са от държавите, които подписаха сега скоро? Всеки си има мотивация в този конфликт. Само ние, дребните мравчици, които бутат и дърпат системата, се дърлим за далеч по-огромни от нас неща. Така ми се струва.

Скрит текст:
В Уикипедиа всеки може да променя и редактира. Внимателно с тази уж енциклопедия.

Политика....
Успокояват пропалестинските си граждани със символични актове....

# 6 310
  • Мнения: 9 538
Точно обратното,палестинците създадоха своя държава. Остава само тя да бъде призната. Не бъркайте палестинците голищари от 1948г.

Американците казаха,че мирното решаване на конфликта минава през създаването на палестинска държава. Това ми харесва на англосаксонците – те приемат реалността такава,каквато е и водят политика съответстваща на реалността. А тя е че палестинците ИСКАТ своя държава.

Арабите от векове имат своя перфектна банкова система за разплащане,забравих как се наричаше. Впрочем,ислямската религия забранява банките или по-точно взимането на лихва... Там заемите са безлихвени...

# 6 311
  • Мнения: 11 671
Скрит текст:
Точно обратното,палестинците създадоха своя държава. Остава само тя да бъде призната. Не бъркайте палестинците голищари от 1948г.
Американците казаха,че мирното решаване на конфликта минава през създаването на палестинска държава. Това ми харесва на англосаксонците – те приемат реалността такава,каквато е и водят политика съответстваща на реалността. А тя е че палестинците ИСКАТ своя държава.

Арабите от векове имат своя перфектна банкова система за разплащане,забравих как се наричаше. Впрочем,ислямската религия забранява банките или по-точно взимането на лихва... Там заемите са безлихвени...

Факт - само дето не се знае кой, кога и как ще създава палестинска държава.

Те и европейците имат перфектна банкова с-ма, но всяка държава има собствена държавна банка и някъде, където й печатат парите.....

# 6 312
  • Мнения: 5 292
Определено трябва да имат държава, тук две мнения със сигурност няма. Сега сигурно сте забелязали, че навлезе изразът "Sustainability" като ценност и стойност - нещо да е дълготрайно и стабилно. В момента нека разрешат конфликта в Газа, а после се концентрират над двете местни воюващи сили, които се състоят от.. палестинци. Давайки подкрепа на едната страна, докато другата е във война, може да се окаже обратното на стабилно. Ако държавите не са се подписали, не означава, че не са съгласни като цяло - това искам да кажа Simple Smile

Скрит текст:
Паралел с влизането на Украйна в ЕС. В момента не се получи заради конфликта - държава, която не е стабилна към днешна дата, но ще бъде някой ден. А не, защото не я искат в ЕС.

Преди време коментирах в един познат кръг, да се надяваме скоро да има мир, да създадат държава, да си помагат, да се развиват... И тогава човек от Мароко ме попита дали мисля, че развитието и напредъкът са нещо, което радикалният ислям желае. Нямам никаква представа, въобще не съм запозната с местните им драми, но и не е нещо, с което бих прекарвала времето си. Само се чудя защо Европа не се концентрира повече върху себе си със сегашните идващи избори в сума държави.

# 6 313
  • Мнения: 3 984
Много летите в облаците. Никой няма да се кротне.
Никой не иска мир. Войната е чудесна финансова инжекция за много бизнеси.
Хамас, Хизбула няма да се кротнат. Ако е и да има държава и бетонена ограда.
Европа ще плаща. Хасам ще си купуват оръжият и апартаменти. Нека не се държим като 10 годишни наивни деца. Признаването на държавата Палестина няма да промени абсолютно нищо.

# 6 314
  • Мнения: 4 806
Палестина като самоуправляваща се, демократична държава няма да се случи вероятно в момента.

Но Палестина по модела на Косово, Босна или дори Ливан - може, ако достатъчно държави имат интерес от това.

Както и преди казах, ако тази територия - на Израел/Палестина - беше в центъра на Европа, досега да сме забравили за това.
Защото има достатъчно силен интерес регионът да е мирен.

За първи път вероятно геополитиката в Близкия изток предполага към решение. Арабските страни масово са приели, че Израел ще е там и проявяват интерес да помогнат за палестинска държава.

Мисля, че е разумно това да се използва, за да се върви към решение.
Да, Египет не е демокрация. Йордания не е демокрация. Да не говорим за СА и т.н. Но това не е и нужно, ако обществото не е готово за това. (То и нашето не е особено готово.)
Скрит текст:
Изобщо - идеята, че всяка държава трябва да е демократична, за да бъде всичко наред, е силно утопична. Не по-малко утопична от социализма.

По-добре е нещо практично и горе-долу работещо, отколкото вечен хаос и смърт.

Последна редакция: нд, 26 май 2024, 13:49 от jp

Общи условия

Активация на акаунт