Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема №23

  • 33 802
  • 741
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 455
И аз и висок пулс - вчера за известно време 100, при кръвно 118/69, но имам голямо психическо напрежение. Вече място не мога да си намеря от нерви Sad

# 676
  • Мнения: 29 242
И аз и висок пулс - вчера за известно време 100, при кръвно 118/69, но имам голямо психическо напрежение. Вече място не мога да си намеря от нерви Sad
И аз съм така, да не ти казвам, че моят пулс беше 130-140, но и при мен в момента е голям стрес. Откакто взех Бизогамата има подобрение. Но нея трябва след преглед и назначаване само от лекар.

# 677
  • София
  • Мнения: 12 039
Рокстар, пробвай и с ударни дози витамин С.

# 678
  • Мнения: 1 167
Пак минавам да се оплача. Дойде ми баш на датата. Обаче за два дни ми изтече кръвта. Какво да взема да пия?

Рутаскорбин.... аз взимам три пъти по две когато е толкова обилен цикъл. Моля за съвет ако искам да си проверя естрогена и прогестерона в кой ден от цикъла трябва да ги пусна, че АГ не ми препоръча и според нея не може да навлизам в менопауза, понеже съм на 38, но постоянно имам или неспираща менструация или ми закъснява.
Тя основно ми препоръчва Примолут нор и за известно време се оправят нещата, но после пак се почва. Затова и се включих в темата, тъй като според мен си навлизам в менопауза при положение, че на прегледите не се виждат кисти и миоми, цитонамазката е Първа група.

# 679
  • Бургас
  • Мнения: 6 534
Рокстар-+калций фосфо Ц, К1

В книгата Лара Брайдън дава куркумин, но не съм го пробвала, както и канелата, но предстои.

Сънфлаур, от темата на Денис за хормоните:

Скрит текст:
Полови хормони на 3 ден от МЦ
LH   Лутеинизиращ хормон
FSH Фоликулостимулиращ хормон
E2   Естрадиол

Пролактин * -  на чист ден  /след М./, най-добре в периода от О. до 7 ден, след нея.  
Изследването на пролактина трябва да се прави при пълно спокойствие.
Почивка в лабораторията 30 мин. преди вземането на кръв.
Да не се масажират гърдите и да не се прави секс 1-2 дни преди теста

Прогестерон  -   на 7-ми ден, след доказана овулация
с фоликулометрия /ФМ/или с тестове за овулация, плюс измерване на Базалната температура
(тълкува се по-точно, ако се изследва заедно с Е2)

Тиреоидни хормони  - Щитовидна жлеза
Не трябва да се консумира кафе, кола и други напитки и храни съдържащи кофеин /или теин и др. стимуланти/ преди изследването.
                
TSH * Тироид стимулиращ /тиреотропен/ хормон -  /на чист ден/
T4 *   Тироксин / или Free Т4/    /на чист ден/
T3 *   Трийодтиронин /или Free Т3/    /на чист ден/
TAT   /Anti-TG/  -  Анти - Тиреоглобулин   /няма значение деня от МЦ/
MAT  /Аnti-TPO/ -  Анти - Тироидно-специфична пероксидаза  /няма значение деня от МЦ/
При отклонения - УЗ / ехография/ на щитовидна жлеза

Надбъбречна жлеза
DHEA-S  /няма значение деня от МЦ/
17ОН Прогестерон  /на 3 ден от МЦ/

Андрогени
Андростендион  / няма значение деня от МЦ /
Тестостерон       / няма значение деня от МЦ /

Яйчников резерв
АМХ /Антимюлеров хормон/ + Инхибин В -  на 3 ден от МЦ
тълкуват се заедно

Тест за ИР /няма значение деня от МЦ/
(или обременяване с глюкоза)
- трикратно изследване на Инсулин и Кръвна захар, на 0, 60 и 120 мин.
- желателно е тестът да започне възможно най-рано сутринта 8-8:30ч.
- как точно се провежда теста, попитайте в избраната от вас лаборатория


Взема се: Венозна кръв
Условия за вземане: Сутрин до 9:30ч., на гладно, без кафе, може да се пие само вода
* за някои хормони се спазват определени условия

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 09:31 от Галчудо

# 680
  • Мнения: 117
на хормоните:
LH, FSH, E2 – между трети и пети ден от месечния цикъл на жената.
TSH, FT4, TAT, MAT, Prolactin : на “чист” ден от цикъла. Изследването се прави на гладно, без стимулиращи напитки, кофеин или шоколад. Изисква се полово въздържание от един ден. Препоръчва се около половин час покой преди вземането на кръвта.


Никога не съм си правила изследване на щитовидни хормони по време на цикъл, няма и да го правя.

Аз и кафе пия преди да изследвам щитовидни хормони (и всякакви кръвни изследвания), защото не мога да не пия кафе веднага след ставане.
Не че не мога, но защо да си нарушавам комфорта, след като кофеина не оказва влияние на резултата.
Ако имаш нарушена функция на щж, с или без кофеин, с цикъл или без, ще се види.

# 681
  • Мнения: 1 717
Това което е пренесено от темата на Денис е вярно.
С години правех през месец полови хормони. Преди тях съм яла и пила, те не се влияят от храни и напитки. ТСХ пускам по всяко време на месеца, когато ми е удобно. Единствено пролактина е стресов хормон и там е важно да няма кофеин и да има 15 минути почивка. Също е важно да се пуска 7 дни след доказана овулация.

# 682
  • Бургас
  • Мнения: 6 534
И аз мисля, че няма да има кой знае какви отклонения в тези за жлезата, особено ако човек употребява ежедневно и тялото му е свикнало с кафето, но може да има и други  по-чувствителни като пролактина, знам ли. Не съм си правила експерименти обаче, защото на мен ми е много близко лабораторията.Все пак за да има такива препоръки може би  е превантивно, не всички сме еднакви.

# 683
  • Мнения: 482
За цикъла аз лично си купих Овчарска торбичка и от днес започнах да пия. Отделно пия рутин+вит с( рутаскорбин) Да видим как ще премине този път. Кой какво прави аз сякаш все съм в цикъл.

# 684
  • Бургас
  • Мнения: 6 534
И аз така, докато се съвзема и пак се започва -първо предизвестниците, после гостите.

# 685
  • София
  • Мнения: 39 145
То и аз съм така след голямото закъснение. Тече седмица и нещо. Таман мисля, че е свършил, то вземе че пак зацапа. После болки в гърдите и тъй нататък... Една седмица ПМС.

# 686
  • Мнения: 120
Здравейте момичета,на 47 съм. Да ве попитам дали само на мен се случва или има и други така.От лятото имам отичане на краката, сутринта са ок, но в последствие почват да ме стягат ботушите, даже при натиск усещам болка. Работата ми е цял ден седнала. Има ли и други така и какво приемате?

# 687
  • Бургас
  • Мнения: 6 534
Когато седях на бюро всяка вечер ми стягаха обувките, особено зимата, лятото по не се усещаше. Ако можеш раздвижвай се. Бях забелязала, че след обяда като седна до вечерта корема ми беше подут като топка. Според мен след храна трябва малко да се походи, но като няма време само седиш. Също така съм забелязала, че от въглехидратни храни задържам вода. Можеш да си правиш и някакви леки самомасажи за лимфата. Вечер с вдигнати крака, даже на работа ако можеш някак ги повдигай.

Мазала съм си с едни мазила с кестен краката, но най-добре ми се беше отразило ходенето на въздушна йога и плуване, чувствах се лека и преродена, но доста е трудно с организацията и умората след работа.
Ако не е нещо по-сериозно би трябвало тези неща да помогнат.

# 688
  • Мнения: 1 167
За цикъла аз лично си купих Овчарска торбичка и от днес започнах да пия. Отделно пия рутин+вит с( рутаскорбин) Да видим как ще премине този път. Кой какво прави аз сякаш все съм в цикъл.

Овчарската торбичка на чай или на капки е, че аз исках на капки, но ми казаха да взема чай. При мен обилното крвотечение е още от раждането, но тогава имаше Метергин хапчета и с тях се овладяваше положението. Сега ги спряха и има само инж.разтвори, което е доста неприятно, но като се налага ги бия. Тази овчарска торбичка за мен има временен ефект. Рутаскорбина е добре, но то трябва да се пие почти една седмица преди започване на цикъл.

И аз ноември го изкарах почти целия в цикъл или зацапване...Вече не смея да тръгна без ДП никъде.

# 689
  • Мнения: 482
Овчарската торбичка е  на чай. Вчера пих 3 пъти и днес сутринта, но засега нямам ефект от нея.
За отичането на краката , това е задържане на вода, пия коприва или чай от магданоз т.е. диуретик.

Общи условия

Активация на акаунт