За срещите с HIV-позитивни

  • 16 584
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 903
Правила съм си 2-3 пъти изследване за СПИН - резултатите са отрицателни. Незнам  някой от познатите и приятелите ми да е ХИВ позитивен. Незнам дали бих общувала с ХИВ позитивен, но по-скоро мисля, че бих. Все пак и ХИВ позитивните са обикновени хора както всички нас. Никой не е застрахован от тази болест. Жалко би било, ако някой е болен, да не може дори да общува нормално. Мисля, че като се спазват правилата за безопасност няма проблем да се общува с ХИВ позитивни.

# 16
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
нямам предубеждения, ако и двамата внимаваме и си знаем истината, кое, как и защо става и какво може и какво не!никой не е застрахован! аз треперех години след като се заговори за спин заразените  от периода 1990г и синът ми можеше да е,и още ме е страх!  страх ме е заради слу4айността и вероятността винаги да може да се слу4и!да ни пази бог!

# 17
  • Мнения: 6 993
И трите ми теста са отрицателни, но бая им тръпнах.
Аз мисля,че не бих си променила отношението към серопозитивен човек. Но не се сещам да познавам такива или и да познавам, не са ми казали. Това е нещо лично и не виждам защо да го казваш с повод и без повод, освен ако не се отнася до бъдеща романтична връзка.

# 18
  • Мнения: 765
  Не съм HIV- позитивна . Мисля че не познавам такива хора , въпреки че не мога да бъда сигурна . Няма да си сменям четката за зъби с някой , за който знам че е болен , или че носи вируса . Оттам нататък не мисля че ще си променя отношението . По никакъв начин . Всички знаем как се предава вируса .

# 19
  • Мнения: 3 423
Детето Хив-позитивно ли е?
Не бих имала тази смелост.

Не, детето е здраво.
А арогантният задник не посмя нищо
да каже, увисна му чекмеджето.

Тия дни в Германия имаше процес срещу
един черньо, дето умишлено спал с десетина
жени, при това без кондоми, като с това си
отмъщавал заради това, че една от бившите
му гаджета го била заразила. Сексува се човекът
с новите си партьорки, после им казва, че е
вирусоносител, те обаче продължават да си
се сексуват с него, не се отдръпват. Което сега
се оказва смекчаващ вината факт и адвокатът
го използва в защитата. Присъдата 8 години.
Не всички партньорки лепват заразата, за щастие.
Не знам как е в БГ, ама в Германия народът се
съвокуплява, пестейки от гумички. То бива, бива
адреналин-проби, ама чак пък толкова...

# 20
  • Мнения: 6 167
Покрай работата ми познавах серопозитивни хора, да.
Ходих и на разни семинари и тн. в чужбина,  където се срещах със серопозитивни хора, които са се посветили на борбата с ХИВ. Страхотни хора.
Особено добре помня едно обучение, на което бях фасилитатор, едно момиче от групата ми беше серопозитивно, бременно. От Украйна. В Украйна бяха направили филм за нея и за нейния живот. След това обаче тя излиза от серопозитивната си анонимност и за 1 година беше сменила поне 12 квартири. Хората разбирали и я гонели. Беше в 6-7 месец.
Мечтаеше да отиде на световния конгрес в Банкок и учеше усилено английски.
Страшна жена. Друго момче помня от Чехия.. страшен сладур. Много посветена фигура.
Стигмите в други страни ( вкл. и в Чехия) към хора , живеещи с ХИВ са много по-силни отколкото в БГ. Той беше потресен от това че имаме ред рибон в София на градинката срещу Еко-то на бул Бъглария. В Чехия такова нещо.... трудно.
Не знам, такива хора ме вдъхновяват. Толкова силни, толкова ги е променил ХИВ, и парадоксално, но изпълнил живота им със съдържание.. В БГ познавам също серопозитивни хора.
И така.
Мога мн. да пиша.

Моето отношение не се променя , ако някой е с ХИВ. Но съм била в тази тема сравнително дълго време и мога да кажа, че съм обучена някак.
Помня много ясно първия път, като се ръкувах със серопозитивен.
Тия неща са много силни, като преживяване.


Последна редакция: нд, 28 яну 2007, 13:33 от Lennie

# 21
  • София
  • Мнения: 6 743
Правила съм си тестове.Работя в такава среда.С кръв и т.н.
Лично не познавам ХИВ позитивни, или поне не знам.
Ако трябва да съм абсолютно честна, сигурно ще ми се промени някак отношението...неизбежно е според мен.Дори и нормално да се държа, всеки път ще го мисля, най-малкото, защото имам деца ...
Много сложен въпрос.Гледам капанията и рекламата която върви по ТВ и всеки път се замислям. Sad

# 22
  • Мнения: 3 205
Чета тук, че почти всеки от нас си е правил HIV-тест, ама никой не казва какви
са били резултатите. Имате ли познати с положителни отговори от теста,
срещали ли сте такива хора? Ако не сте, бихте ли бягали като попарени, ако
трябва да се ръкувате, примерно, със заразени? Имате ли предубеждения?

Правила съм си тест, щото като си бременна, вече е задължително. Отрицателен е, не че има някакво значение за някой, освен за мен и замесените. Не съм се срещала със серопозитивен или ако съм, не съм знаела. Предубеждения нямам. Бих се ръкувала, бих се сприятелила, бих се срещала с такъв човек. Не бих променила отношението си към него.

# 23
  • Мнения: 27 524
Не знам, не познавам и не мога да отговоря как бих се държала. Всеки го е страх за здравето и при такава болест са нормални всякакви реакции. За съжаление, но е факт. Примерно дори от ръкостискане няма начин да не си помисля - ами ако има одрано на ръката? Ами и ако аз имам драскотина? И ако стане нещо... ммм, не, мисля, че не бих рискувала  Confused

# 24
  • Мнения: 7 186
Нямам такива познати. Ако имам не бих ги игнорирала само заради това. При едно нормално общуване няма място за притеснение.
Но все пак се изисква тактичност и от двете страни, както здравият не бива да показва отдръпване, отвращение и т.н., така и ХИВ позитивния не бива да натрапва прекалена близост и интимност.

# 25
  • Мнения: 3 423
Примерно дори от ръкостискане няма начин да не си помисля - ами ако има одрано на ръката? Ами и ако аз имам драскотина? И ако стане нещо... ммм, не, мисля, че не бих рискувала  Confused

Моя приятелка трябваше да пише статия за
болни сирачета в Африка. По време на срещата
в дома, където бяха настанени, се наложи да им
бели картофи за обяд. През цялото време си мислеше,
ами ако се пореже, ами като после се ръкува с тях...
При условие, че по тия географски ширини под път
и над път среща отслабващи изранени хора...

Тези от вас, които са имали срещи със серопозитивни,
различна ли беше първата ви среща от това, което си
представяхте. Щото, докато не познава човек такива
хора, си мисли, ок, нямам проблеми с това да се ръкувам,
ама после. Лени, казваш, че първата среща помниш.
Има ли разлика в отношението и чувствата ти преди и след?

# 26
  • Мнения: 4 473
Правила съм си `дежурният` тест в началото на бременността. Отрицателен.
Относно контактите ми с HIV-позитивни - нямала съм такива, или поне не съм знаела. Знам какви са начините за предпазване от болестта и не мисля, че бих имала по-специално отношение към серопозитивни. Всъщност, да не дава Господ на никого да се разболява от СПИН!

# 27
  • Мнения: 2 759
Не мога да кажа, че без предубеждение ще приема ХИВ позитивен и ще общувам с него нормално. Да, знам, че СПИН не се предава по битов път, но все пак е нещо прекалено сериозно и не мога да махна с ръка и да игнорирам дори минималния шанс за заразяване.
Така стоят нещата за мен. Може да не съм твърде толерантна, но съм искренна.
        Аз не съм сигурна, че не се предава по битов път. Не знам как да се справям с използваните дамски превръзки (за жени) или ножчетата от бръснене (за мъж). ОСвен това не бих и правила кола маска, както правя на приятелките си - ами потича си кръв пък. Ами ако се пореже докато правим салата - цялата салата в коша и дезинфекция на цялата кухня. Как? Само да се резне някой - и изчезвам в другата стая, а после ще ме гони параноята няколко месеца. Сигурно ще изхвърля всички неща, които са напръскани със заразената кръв. Страх ме е повече за децата, отколкото за мен. А те, както е ясно бъркат навсякъде...
         Всъщност не ми е известно да имам такива познати (и аз не съм), но често съм си мислила...

# 28
  • Мнения: 5 299
Да, правих си ноември месец почти всички изследвания(за мед. св-во за работа в чужбина) Отрицателни са всички резултати.
Не познавам ХИВ-позитивни хора. Мислила съм много по тази тема, и съм убедена, че не  бих имала никакви притеснения да общувам със серопозитивен. Много добре съм запозната с начините на заразяване. ПОмня, много отдавна имаше един филм - "Хлапета" ли беше, не съм сигурна, много силно ми подейства.

# 29
  • Мнения: 2 759
ПОмня, много отдавна имаше един филм - "Хлапета" ли беше, не съм сигурна, много силно ми подейства.
         Аз откакто го гледах, започнах да си правя тестове. Дори мисля, че при първия тест бях девствена  Mr. Green...

Общи условия

Активация на акаунт