"Отворен кръст" и спина бифида - има ли разлика?

  • 19 459
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 093
prez cialata si bremennost pieh folieva kiselina i to v po-golemi dozi

Въпросът е да се пие поне 3 месеца преди забременяване...невралната тръба се оформя още през първия месец на бременността и тогава вече трябва да има предварително натрупан запас от ФК. После и да се пие...кел файда, но все пак го изписват.

Пожелавам здраве на детенцето ти Hug

# 16
  • Мнения: 4 700

Въпросът е да се пие поне 3 месеца преди забременяване...невралната тръба се оформя още през първия месец на бременността и тогава вече трябва да има предварително натрупан запас от ФК. После и да се пие...кел файда, но все пак го изписват.

Пожелавам здраве на детенцето ти Hug
     Peace

Освен това zнам 4е има6е някакво генети4но иzменение при някои жени, zаради което не се усвоява фолиевата киселина и тогава трябва да се пие в много големи доzи. 4-5 мг. А това което нормално се пие е 0,4 до 0,8 мг. Дано вси4ко с детенцето ти е наред.  Hug

# 17
  • Мнения: 87
Твърди се, че около 12% от жените притежават генетичен дефектна гена, кодиращ 5,10 метилентетрахидрофолат редуртазата (MTHFR) . Тоест, жената приема ФК, но не успява да я метаболизира до L-метилфолат и така ФК не се абсорбира от клетките и се отделя неоползотворена. В тези случаи, превенцията с ФК реално не предпазва от ДНТ.

Този генетичен дефект води до:

- образуване на термолабилен и неефективен ензим MTHFR.
- затруднено клетъчно метаболизиране на фолиева киселина.
- хомозиготността за термолабилната форма на MTHFR при бременни увеличава двукратно риска от раждане на дете със Спина Бифида.
- жените с генетичен дефект, нарушаващ фолатния метаболизъм, са с 2,6 пъти по-голям риск от раждане на дете със Синдром на Даун.

Какво е решението засега?

Биологично активната форма на фолиева киселина, наречена L-метилфолат, е със 7 пъти по-висока бионаличност и се абсорбира от клетките директно, като се съкращава процесът на метаболизиране от фолиева киселина до биоактивната й, усвояема форма - L-метилфолат.

Организмът метаболизира приеманата ФК по следната формула:
фолиева киселина -> дихидрофолат DHF -> тетрахидрофолат THF -> 5,10-метилен THF -> L-метилфолат (който представлява биоактивната форма на фолиевата киселина).

Обявени предимства на лекарствената форма на метаболизирана ФК: L-метилфолат:
- не маскира дефицит на витамин B12,
- сигурна абсорбция,
- единствената форма на фолат, която преминава кръвно-мозъчната бариера.

Една таблетка 0,4 мг дневно от новата форма, описана с допълнението Мета (L-метил фолиева киселина) е препоръчваната дневна превантивна доза за профилактика на дефектите на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия).

При случаите с повишен риск от ДНТ (дефекти на невралната тръба) се прилага завишена доза, за ограничен период от време, преди и след зачатието - след генетична консултация и под лекарско наблюдение.

Данните по-горе са от информационна брошура за новата форма на фолиевата киселина, целяща да се помогне и на тези 12% от жените, които носят въпросния генетичен дефект и поради него не могат да метаболизират фолиевата киселина до биоактивната й форма L-метилфолат.

# 18
  • Мнения: 9 093
Ох, нещо се обърках Thinking
Има вече нов вид ФК ли: ФК: L-метилфолат?

Томи, моля те разясни ми малко....Благодаря Blush

# 19
  • Мнения: 402
Момичета, аз съм със Спина Бифида, на три от Лумбалните прешлени.
Откриха ми го случайно в пуберитета, имах непоносими болки в областта на таза, направиха ми снимка и проблема ми лъсна.
Това не ми попречи да родя две деца нормално, по естествен начин, не чрез секцио.
Не вдигам тежко и се пазя от резки движения.
Не мисля че вендузите биха помогнали, и лекарства не помагат.
На мене плуването и физиотерапията най-добре ми действат.
Веднъж или два пъти в годината ме хващат по-сериозни болки и няколко дни не мога да се движа.
Опасно е, добре че моето не е в толкова тежка форма.

Пийте фолиева киселина за да раждате здрави деца!

# 20
  • Мнения: 87
Ох, нещо се обърках Thinking
Има вече нов вид ФК ли: ФК: L-метилфолат?

Томи, моля те разясни ми малко....Благодаря Blush

Да, има нов вид фолиева киселина. Предишната се наричаше "Форте" и представляваше обикновена фолиева киселина. За да се усвои от клетките в организма на майката, "нормалната" ФК преминава няколко химични реакции, тоест се превръща най-накрая в Л-метилфолат.
Но при жени с генетично обусловено нарушение в метаболизма на ФК (дефект на един ген, при който липсва един ензим), последната от тези химически реакции не може да се извърши коректно. Тези жени реално не усвояват ФК. За да се избегне този проблем, се произвежда изкуствено метаболизираната форма на ФК, която се нарича L-метилфолат. Тази нова форма носи в името си добавката "Мета". Приемът й осигурявал по-успешно усвояване и при жени с генетично нарушен фолатен метабилизъм.
Сега стана ли по-ясно  Heart Eyes

# 21
  • Мнения: 9 093
Благодаря ти от сърце.
Не знаех за това нещо, а ще ми бъде много полезно.
Може ли да се намери свободно в аптечната мрежа?

# 22
  • Мнения: 4 324
Аз да попитам Wink Има ли проблем за жени без дефектна на гена да пият Мета фолиева киселина?

# 23
  • Мнения: 87
Отговор на Stef: Да, има я в аптечната мрежа, ще я познаеш по това, че след наименованието (търговската марка), има допълнение "Мета".

Отговор на Верити: В упътването на Метаболизираната ФК не пише да има какъвто и да било проблем относно приема й от всяка жена, независимо дали има нарушение във фолатния метаболизъм, или не. Единственото възможно неудобство е, че Мета ФК е налична само в доза от 0,4 мг. , за стандартна профилактика. При жени с предистория на заболяването, и изискване за десетократно завишена доза за профилактичен прием, трябва да се приемат десет таблетки - естествено само след консултация със специалист от Националната генетична лаборатория, която ще изпълнява очакваната скоро "Национална програма за профилактика и диагностициране на наследствени и редки заболявания 2007-2012г.", под ръководството на проф. д-р Иво Кременски.

# 24
  • Мнения: 87
Предлагам ви една интересна научна новина:
Открит е генът на Спина Бифида

# 25
  • Мнения: 4 324
Предлагам ви една интересна научна новина:
Открит е генът на Спина Бифида

Благодаря


Общи условия

Активация на акаунт