Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 9

  • 38 318
  • 873
  •   1
Отговори
# 810
  • Б
  • Мнения: 599
Тези резултати какво показват?

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 09:58 от bubanka

# 811
  • Мнения: 2 411
Моля за насоки какво да пускам още. Тези са правени преди няколко месеца във връзка със стомашни болки. Жена 49години, с Хашимото. Лекарства - Еутирокс 50 мгр, вит.Д 6000 IU+ вит.К/ MK-7/ 120mcg. Със сигурност ще пусна  ТSH + FT3+Ft4.

# 812
  • Мнения: 4 778
Привет. Нахлувам с въпрос. Лекар ми пусна FSH. Поне половин час спорихме, че се прави на определен ден от цикъла, а той пожела да го направя просто ей така без значение предходното. В крайна сметка го пуснах, понеже настояваше. Резултатите няма да са обективни нали?

# 813
  • Мнения: 8 206
Само FSH? Че той самостоятелно, дори да е в правилния ден, няма как да се тълкува...
Да не е искал TSH?

# 814
  • Мнения: 4 778
Него и цитонамазка с направление. Предполагам в направлението е упоменал  кой е хормона. Допълнително ми е пуснал да си платя инхибин В, който ще си направя на деня когато трябва. FSH-то направено сега изобщо не мисля, че ще има смисъл. Не съм лекар, но не съм неграмотна и исках да попитам права ли съм, поне да не се филмирам от евентуално необективни резултати

# 815
  • Мнения: 8 206
Явно ще го тълкува според деня от цикъла, на който е направен... не случайно има граници според този ден. Thinking Може да търси пикова стойност...
Скрит текст:

# 816
  • Мнения: 4 778
Ама той дори не ме е питал на кой ден съм. Скоро ли е било, отдавна ли, просто нищо
Излезе ми резултата. Тези стойности дори отдолу в референтните не ги виждам. Вие ако можете да ми кажете към кое от всичкото спада

Менопауза ли?

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 17:11 от Вярра

# 817
  • Мнения: 10 314
А при теб кой ден от цикъла беше и на колко си години?

# 818
  • Мнения: 4 778
Деня от цикъла е никакъв...17 -ти
46 години

# 819
  • София
  • Мнения: 720
Здравец розов, за пръв път ли има такова изменение в КК? Някакви оплаквания или известни заболявания?
--

ravi, посочените изследвания са добри, но "стомашни болки" е много общо. В коя област, кога се появява болката, какъв вид е, свързана ли е с храна и прочие.
--

Вярра, съвсем права си била в убежденията, че FSH се прави на трети ден от МЦ, оптимално, и 2 или 4-ти като близка алтернатива. Резултатът няма клинична стойност иначе. А ако ти се е наложило да спориш с твоя лекар по този въпрос, вероятно трябва да го смениш. Ще трябва да го тестваш наново когато му дойде реда, за да може реално да се интерпретира.

# 820
  • Мнения: 2 411
Болката беше горе между  ребрата.  Не мога да ям газообразуващи храни. В онзи момент бях под голям стрес. Разстроен стомах за 10-ина дни. Пих пробиотици и след време мина. Повече си мисля за Хашимотото, защото съм изследвала само TSH, както повечето ендокринолози правят. Витамин Д тръгах от голям дефицит - пак самопредписани високи дози, според ендокринолога 1000 IU лятото и 2000 IU зимата са достатъчни. Не съм ходила година, защото не виждам за какво да ходя, освен, ако не препоръчаш доктор, който си разбира от работата.

# 821
  • Б
  • Мнения: 599
Здравец розов, за пръв път ли има такова изменение в КК? Някакви оплаквания или известни заболявания?
-- измененията в кръвната картина са след прием на железни препарати .


--

# 822
  • София
  • Мнения: 720
Това, което описваш, ravi, се нарича диспепсия и в повечето случаи е безобидна, зад нея не се крие болест.

Можеш да си направиш стандартни чернодробни изследвания:
- ALAT, ASAT, GGT, АФ, Билирубин директен-общ, общ белтък, LDH, CRP.

Ако тези изследвания са чисти, ще трябва да посетиш гастроентеролог за абдоминална ехография, да погледнат жлъчката, ЧД и панкреаса.

Не бих свързал ЩЖ с стомашните оплаквания, на този етап.

Вит. Д, известно е, че със споменатите дози - доникъде. Знам, че четеш темата за вит. Д и си наясно.
--

Здравец розов, ако сте с анемия и съответна терапия, това е нормална находка.

# 823
  • Мнения: 2 411
Благодаря , ходих на гастроентеролог, гледа ме на ехограф. Нямаше никакви притеснения.
Погледнах какво пише за диспепсията, което точно отговаря на симптомите, които имах.

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 11:28 от ravi

# 824
  • София
  • Мнения: 50
Здравейте!
Това са последващите изследвания на приятеля ми - назначение поради съмнение за тромбоцитопения. Как ви се струват?

Общи условия

Активация на акаунт