Американски колеж - двадесет и девета тема

  • 51 147
  • 668
  •   2
Отговори
# 450
  • софия
  • Мнения: 25 911
Цитат
График за провеждането на изпитите през втория учебен срок:
Благодаря на всички, които ми обърнаха внимание на този въпрос. Макар че винаги получаваме обратната връзка от преподавателите и учениците, понякога обратната връзка от родителите не достига до нас. Вашите мнения и препоръки са добре дошла и ги оценяваме.

Годишни изпити по програмата IB (определeни от организацията): 1-2 май; 6-10 май; 13-17 май

Срочни изпити за 12. клас: 30 април; 2, 7, и 9 май

Срочни изпити за 8-11 клас: 14, 17, 19, 21, и 25 юни

Следващата учебна година ще започне за учениците на 9 септември 2024 г. Това ранно начало осигурява допълнителни дни за програмно и професионално развитие на преподавателите, в подкрепа на учениците. Тези пет дни ще бъдат разпределени през цялата учебна година. Както и през тази година, тези дни ще бъдат посветени на самоподготовка на ученици и професионално обучение на преподавателите и служителите.

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 09:14 от zvаnchе

# 451
  • София
  • Мнения: 16 217
Хахаха, “не стига”. При толкова усилия да не стига, как ще стига?

# 452
  • Мнения: 41 900

Аз пък мисля, че ако някой ще гони тези университети то точно той няма да има нужда от частни уроци.


А може би ще има и в това няма нищо странно, лошо или подронващо имиджа на колежа.
Първо, в някои такива университети изискват математика, която не влиза в нашата гимназиална програма. В СМГ учителката на дъщеря ми отдели някакво време да предаде именно този материал. Защо в АК да не се ходи на уроци?
И второ, ако например се гони резултат от 99-100 процента на САТ не стигат само знания, а трябва и обучение за това как да се поднасят тези знания. То това май важи и за НВО, за сертификат за език и за всичко. Знам случай да поставят оценка, еквивалентна на тройка, на есе безупречно като правопис, граматика и композиция, само защото писалият изказва гледна точка, която не се харесва в САЩ (прави се на интересен, както коментираха родителите). В случая това нямаше значение, защото резултатът пак беше в най-високия персентил, но е много показателно. Който иска да си вземе бележка, който иска да ме нападне Simple Smile

# 453
  • Мнения: 8
Съгласна съм с Амели. Познавам дете, което за 5 години в АК, без нито един допълнителен урок или курс извън колежа бе прието в няколко топ 10  университети, които изискваха сериозни изпити по математика и не само.

# 454
  • Мнения: 818
И моята за 4 г. не е ходила на частни уроци. От миналата година учи усилено немски и извън колежа, това е, защото иска да учи в Германия, а започна езика едва в 9 клас. Но целта е надграждане, а не справяне с училищния немски.
От нейното обкръжение не знам някой да ходи на уроци, освен едно момиченце на рисуване, защото иска да кандидатства архитектура.

# 455
  • София
  • Мнения: 5 059
Ясно е, че за определени изпити трябва допълнителна подготовка. Някои деца имат уменията, волята и самодисциплината сами да си я осигурят (има множество онлайн ресурси), други го правят с помощта на школи или частни уроци.
За топ 10 университети се предполага първото, защото после това ги чака. Трудното не свършва с приема, впоследствие самостоятелността е задължително условие в тези университети. Под самостоятелност имам предвид не само за учене, но и за избор на курсове, намиране на стажове, работа, контакти с професори и други. Това са силно конкурентни институции и в тях студентите  идват с нагласата за успех.

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 11:11 от Prizma

# 456
  • Мнения: 1 292
И моята дъщеря не е ходила на уроци докато беше в колежа, а и приятелите ѝ също. Само за едно момиче зная, че учеше немски допълнително, защото искаше да учи медицина в Германия. Дъщеря ми взе AP Calculus в 11 клас, за което се е готвила сама (все пак не е училищен материал). За изпита по МАТ в Делфт, също сама се е готвила, както и за матурата по профил МАТ не е ходила на уроци. Въпрос на желание и труд .

# 457
  • софия
  • Мнения: 5 010
Скрит текст:

Аз пък мисля, че ако някой ще гони тези университети то точно той няма да има нужда от частни уроци.


А може би ще има и в това няма нищо странно, лошо или подронващо имиджа на колежа.
С този имидж на колежа взе да ми омръзва. Не на всяка цена пишещите се опитват да защитават имиджа на колежа.
Първо, в някои такива университети изискват математика, която не влиза в нашата гимназиална програма. В СМГ учителката на дъщеря ми отдели някакво време да предаде именно този материал. Защо в АК да не се ходи на уроци?
Разглеждането на частни уроци в гонене на определени незастъпени знания от стандартната програма на МОН е нещо съвършено различно от ходенето на частни уроци за справяне с материал, необяснен добре в училището, в чиито контекст се коментират последните месеци негодувание.
Та, да, точно учениците целещи топ 10 университети се предполага, че имат таланта и знанията за да нямат нужда от частни уроци за справяне с материала.
И каква изненада - познавам няколко деца, които са се явили на знаменитите изпити без уроци. Никакви уроци.Точно както казваш малко допълнителна работа с учител в самото училище е била достатъчна.
Та има и примери за извървян път без уроци. Защо да не става и така? Собственото обогатяване на личността със странични курсове и трупане на ресурси за мен не попада в разискването на категорията "уроци за подготовка за този или онзи изпит"

И второ, ако например се гони резултат от 99-100 процента на САТ не стигат само знания, а трябва и обучение за това как да се поднасят тези знания.
Не винаги трябват обучения.  Понякога е достатъчно да се отметнат няколко пробни сат-а вкъщи. А на всичкото отгоре в колежа се предлагат часове по подготовка за тези изпити, та не виждам никаква причина ученик да плаща навън за услуга, която има. Сигурна съм, че го правят, въпросът е, че може и без това. Пак имам примери.
То това май важи и за НВО, за сертификат за език и за всичко.
Ми просто не съм съгласна. Познавам деца от колежа (не малко) отишли ей така на изпит, защото не са имали време да се обърнат, камо ли да посещават курсове/уроци за сертификати. (както казваш, не че е лошо същите да се посещават, аз просто казвам, че може и иначе)
Знам случай да поставят оценка, еквивалентна на тройка, на есе безупречно като правопис, граматика и композиция, само защото писалият изказва гледна точка, която не се харесва в САЩ (прави се на интересен, както коментираха родителите).
В случая това нямаше значение, защото резултатът пак беше в най-високия персентил, но е много показателно.
Нали сме наясно, че вече не е нужно да се пише есе на САТ-а?
Който иска да си вземе бележка, който иска да ме нападне Simple Smile

Нали целта на всички разговори тук са всеки да си сподели опита и всеки да си вземе каквото му е полезно. Колкото повече мнения толкова по-добре.  Та подмятанията за "нападение" намирам за подклаждащи лагери и разбира се ненужни.
Надявам се, че нито твоят, нито моят опит ще бъдат квалифицирани като нападение. Сигурна съм, че вярваш в каквото пишеш, също както и аз в каквото споделям. От опит, директен.
Може да се научи втори език без уроци в колежа , може да се вземе висок персентил на сат-а и може да се успее в топ уни без уроци.  


Като ще даваме картина на четящите, е хубаво същите да чуят какво имат да кажат и "местните".

Нищо не става с вълшебна пръчица и никой не трябва да очаква, че като учи в колежа вече всичко напред е отворено. Изобщо даже. Но е хубаво да се знае, че се дават ресурсите развиващи и подпомагащи учениците в различни направления. Какво ще вземат учениците ( а с това и родителите им) зависи ицяло от тях самите.

# 458
  • софия
  • Мнения: 25 911
Съгласна съм с Амели. Познавам дете, което за 5 години в АК, без нито един допълнителен урок или курс извън колежа бе прието в няколко топ 10  университети, които изискваха сериозни изпити по математика и не само.
Познавам такова дете, учило в СМГ.

Няма смисъл да пренаписвам мнението на призма по въпроса, с което съм напълно съгласна.

В първия си коментар по темата с допълнителните уроци съм визирала подготовка за надграждане, а не за усвояване на училищния материал.

# 459
  • Мнения: 19 365
Електив физика в 11ти клас състезателна физика ли учат?
Ако ученикът не е в профил физика, има ли смисъл да се записва такъв електив с цел да се набере необходимият хорариум часове за някои университети? Ако се учи състезателна физика обаче, едва ли е разумно и изобщо постижимо?

# 460
  • София
  • Мнения: 5 059
Не знам кои университети биха зачели 2 часа седмично хорариум по физика - според мен или ученикът учи профил физика или не, но трябва да се проверява за всеки университет отделно.
Преди време имаше два електива по физика - единият за подготовка за АР и един за напреднали. Първият е добър за всеки, който иска да учи физика, вторият беше нещо като подготовка за турнир на младите физици и е подходящ за малка група ученици. Може сега да са различни нещата.

# 461
  • Мнения: 3 267
Можете ли да кажете на изпита разделите един по един ли се дават или всички раздели се дават в началото на изпита?

# 462
  • софия
  • Мнения: 25 911
Един след друг. Предупреждава се, когато наближи времето за предаване/приключване.
На редиците в една стая се дават в различен ред.
Всички започват с есето.

Спокойствие, остър ум и късмет на всички деца утре!
Случва се това, което трябва.

# 463
  • Мнения: 3 267
Благодаря ти!

# 464
  • Мнения: 818
Успех на кандидат колежаните!

Общи условия

Активация на акаунт