Втора специалност в СУ!

  • 638
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте! Скоро ще кандидатствам в СУ във ФМИ с компютърна специалност. В гимназията съм пълен отличник. Най-много ми вървят математиката и английският език. Това са и моите любими учебни предмети. Поради тази причина се спрях на компютърна специалност във ФМИ, но искам да се занимавам допълнително и с език. Поради тази причина ми се иска да запиша английска филология с втори чужд език, но няма много информация за тях в сайта на университета. Та въпросът ми е, ако запиша втора специалност английска филология, колко години ще се обучавам- нормалните 4 години бакалавър или ще ми се намалят? И дали вторят език се започва от нулата, или трябва да имам определено езиково ниво, както при английският като първи език? Сега работя усилено върху материалът по математика, а пък по английски се подготвям за FCE (B2) по английски и възнамерявам да продължа и по-нагоре. Ученето не ме притеснява. От 8-ми клас съм започнал да се подготвям по математика и английски за университет.Уча дори и през ноща. Благодаря от сърце предварително!

Последна редакция: чт, 28 дек 2023, 22:53 от v.g7

# 1
  • Мнения: 2 903
Пак ще е 4 години и ще е платено, държавната поръчка е само за първата специалност.
Обаче два бакалавъра успоредно няма да изкараш. Не знам какви приказки си слушал, ама във ФМИ не е само да се явиш накрая на годината за подпис в книжката. И ако не си от добра математическа гимназия, това че си отличник не значи, че ще ти е лесно.
По-добре вместо филология изкарай ниво C1 по английски и отиди по Еразъм на обмен в университет с преподаване на английски. По-полезно ще ти е от филологията, освен ако не искаш да станеш учутел по английски.

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 3 011
За платеното и държавна поръчка вече са ти обяснили.

Според мен е абсолютно излишно да записваш филологията. Изкарай курс, ходи на Еразъм/бригада. Ама не се захващай да учиш филология…

# 3
  • Мнения: 5
За платеното и държавна поръчка вече са ти обяснили.

Според мен е абсолютно излишно да записваш филологията. Изкарай курс, ходи на Еразъм/бригада. Ама не се захващай да учиш филология…
Благодаря много! И аз това се чудех, защото знам, че във ФМИ ще бъде страшно стресово от гледна точка на материала и поради тази причина се чудех дали просто да не изкарам само сертификат. Bboiko,благодаря много и на Вас!

Последна редакция: чт, 28 дек 2023, 23:05 от v.g7

# 4
  • Мнения: 6 706
Може да се учат два бакалавъра едновременно в СУ като единия е държавна поръчка редовно, а другия е платено задочно. (или в другата конфигурация държавна задочно и платено редовно)

  Специалност Английска филология не може да се изучава като втора специалност.

В сайта на университета има огромна таблица и правила за кандидатстване - кои специалности могат, кои не могат, какъв успех се изисква и какви документи се подават.

Възможен е вариант - английска филология редовно държавна, а във ФМИ да се запише платено задочно.
Като единствената такава специалност е Математика и информатика (само тя се предлага платено задочно).
Трябва да погледнеш и обратния вариант - ако филологията е задочно държавна, във ФМИ да се запише нещо редовно платено. Но задължително филологията трябва да е първа специалност.

Кандидатства се след първи курс и се кара целия цикъл на ОКС, т.е. нищо няма да се съкрати.
Специалността, която се кара задочно, е с 1 година отгоре.
Когато си в сесия в специалността от редовното обучение, тогава са очните занятия на задочното.
Няма да имаш време нито да ходиш на очни, нито да четеш за изпити.

Последна редакция: сб, 06 яну 2024, 00:58 от marinadp

# 5
  • Мнения: 1
Мое мнение като родител на дете, учещо във ФМИ: Колкото и да сте добри по математика, едва ли ще може да учите две специалности (едната от която във ФМИ) едновременно. Имайте предвид, че в този факултет се учи много, и всички са отличници. И математиката е доста далеч от тази в средното образование.

# 6
  • Мнения: 5
Може да се учат два бакалавъра едновременно в СУ като единия е държавна поръчка редовно, а другия е платено задочно. (или в другата конфигурация държавна задочно и платено редовно)

  Специалност Английска филология не може да се изучава като втора специалност.

В сайта на университета има огромна таблица и правила за кандидатстване - кои специалности могат, кои не могат, какъв успех се изисква и какви документи се подават.

Възможен е вариант - английска филология редовно държавна, а във ФМИ да се запише платено задочно.
Като единствената такава специалност е Математика и информатика (само тя се предлага платено задочно).
Трябва да погледнеш и обратния вариант - ако филологията е задочно държавна, във ФМИ да се запише нещо редовно платено. Но задължително филологията трябва да е първа специалност.

Кандидатства се след първи курс и се кара целия цикъл на ОКС, т.е. нищо няма да се съкрати.
Специалността, която се кара задочно, е с 1 година отгоре.
Когато си в сесия в специалността от редовното обучение, тогава са очните занятия на задочното.
Няма да имаш време нито да ходиш на очни, нито да четеш за изпити.
Благодаря Ви много!

Общи условия

Активация на акаунт