?Въпроси всякакви за СО? 2024

  • 203 670
  • 5 947
  •   6
Отговори
# 4 440
  • София
  • Мнения: 12 799
Какво е редно е едно, какво можеш или не можеш да накараш някой - съвсем друго. Накрая майката може да препише всичко на другата сестра, и анонимната нищо няма да може да направи. За съжаление тези неща опират до съвестта на участниците. В случая, едната сестра има, другата - не. А майката дали ще реагира по някакъв начин... Само тя си знае.

# 4 441
  • София
  • Мнения: 35 165
Анонимна, трупаш гняв, защото нямаш воля да се заявиш.
Искай два уикенда месечно да заплаща за гледане, ти да се махаш и да продухваш главата.
Ако се наложи шумно го кажи.

# 4 442
  • Мнения: 1 819
Относно апартамента,всичко придобито по време на брака е обща собственост.Освен ако може да се докаже ,че е от наследство само на единия.Няма значение какво пише в нотариалния акт.Да се посъветва с адвокат.
Относно гледането,който не може лично,да участва с пари за платена грижа.
Не зная майката има ли някакви имоти,но се посъветвайте с адвокат,подгответе един документ за отказ от наследство,да видите как ще реагира.
Няма как да я накарате насила ,но проведете сериозен разговор,ако трябва скандал,защото ще изпушите и няма да сте полезна на никого.

# 4 443
  • при късмета
  • Мнения: 24 047
Относно апартамента,всичко придобито по време на брака е обща собственост.Няма значение какво пише в нотариалния акт
Това не е вярно. Ако имат режим на разделна съсобственост, дори в брак покупка на имот си е само на единия. Ако нямат предварително обособен такъв режим, по всяко време може да се влезе в такъв

# 4 444
  • София
  • Мнения: 28 708
Предварителен отказ от наследство? Това има ли въобще някаква юридическа стойност?

# 4 445
  • Мнения: 21 532
Няма какво да ми се дразниш. Пределно ясно ми е показано, че тя "не може да я гледа". А аз събирам много гняв в себе си и нещо към нея се пречупи безвъзвратно. Като цяло е човек, който само взима от другите, не обича да се товари с каквото и да е, еле пък с болен човек. Когато майка ни залегна, тя се отдръпна рязко още на втората седмица. И сега сме като едни непознати. Тя не звъни, аз също не звъня. Само трупам гняв в себе си. Понякога съм на път да рухна психически, защото се чувствам затворник в собствения си дом, нямам свобода, не мога да планирам нищо, да отида на почивка... Та аз дори нямам право да боледувам, защото трябва да съм на линия. Но после си казвам, че такава ми била съдбата и се стягам. Просто исках странично мнение дали тя е права да не се включва за нищо и само да я посещава като английската кралица. Ето, имаше мнение, че тя щом е сама, не може да я обслужва качествено и по-добре да съм аз.
Извинете ме, че ви занимавам с моите драми, но наистина ми тежи. Не можете да ми помогнете и дали е нормално или не, наистина няма никакво значение. Тя комфорта няма да си наруши. Не знам защо се оплаках, вероятно заради темата, която сте подхванали. Имах нужда да споделя, не, че ми олекна. Благодаря ви за изразените мнения.

Аз не, че на тебе се дразня, а на несправедливостта, ако някой не умее да се защити. Но няма и какво да направиш, насила не можеш да накараш сестра си да прояви отговорност и синовен дълг, а може би и някъде в отношенията  в миналото се коренят причините, или просто си е такава.

Според мен е редно майка ти да ти прехвърли собствеността си срещу гледане, което ти на практика така, или иначе  правиш, не, че това ще ти върне здравето и времето.

# 4 446
  • Мнения: 1 819
Никъде не пише,че има режим на разделна собственост.
Дори майката да припише срещу гледане всичко на едната сестра,другата по закон има право на запазена част.
Аз имах предвид, по скоро да се опида да я накара да си поеме задълженията.

# 4 447
  • Мнения: 9 758
Не веднъж е коментирано в тази тема, че това може лесно да се оспори в съда. Има много по-чисти начини да се уреди собствеността, докато всички са живи и с акъла си.

Скрит текст:
Няма какво да ми се дразниш. Пределно ясно ми е показано, че тя "не може да я гледа". А аз събирам много гняв в себе си и нещо към нея се пречупи безвъзвратно. Като цяло е човек, който само взима от другите, не обича да се товари с каквото и да е, еле пък с болен човек. Когато майка ни залегна, тя се отдръпна рязко още на втората седмица. И сега сме като едни непознати. Тя не звъни, аз също не звъня. Само трупам гняв в себе си. Понякога съм на път да рухна психически, защото се чувствам затворник в собствения си дом, нямам свобода, не мога да планирам нищо, да отида на почивка... Та аз дори нямам право да боледувам, защото трябва да съм на линия. Но после си казвам, че такава ми била съдбата и се стягам. Просто исках странично мнение дали тя е права да не се включва за нищо и само да я посещава като английската кралица. Ето, имаше мнение, че тя щом е сама, не може да я обслужва качествено и по-добре да съм аз.
Извинете ме, че ви занимавам с моите драми, но наистина ми тежи. Не можете да ми помогнете и дали е нормално или не, наистина няма никакво значение. Тя комфорта няма да си наруши. Не знам защо се оплаках, вероятно заради темата, която сте подхванали. Имах нужда да споделя, не, че ми олекна. Благодаря ви за изразените мнения.

Аз не, че на тебе се дразня, а на несправедливостта, ако някой не умее да се защити. Но няма и какво да направиш, насила не можеш да накараш сестра си да прояви отговорност и синовен дълг, а може би и някъде в отношенията  в миналото се коренят причините, или просто си е такава.

Според мен е редно майка ти да ти прехвърли собствеността си срещу гледане, което ти на практика така, или иначе  правиш, не, че това ще ти върне здравето и времето.

# 4 448
  • Мнения: 21 532
Ако е чак толкова  нагла, че да има вероятност да  го оспори...

Всъщност много хора така си уреждат отношенията с братя и сестри като се наложи. Някой не може, не желае,  живее на друго място, сам е (което значи, че трябва яко да работи), или просто се е отчуждил и се договарят кой ще поеме грижата за общия родител и ще получи имота.

# 4 449
  • при късмета
  • Мнения: 24 047
По казуса с гледането, да, майка би било хубаво да ти прехвърли всичко, ако само ти ще отнасяш всичките грижи. Да, сестра ти после има право да го оспорва, освен ако не е покупко продажба (то и това се оспорва, ама е по-трудно), но ако реално живее при теб, ще ы е трудно и има шанс да остане в сила договор за гледане. Важното е майка ти да е с акъла си и само физически е проблема.
Другия вариант е скандал и просто да ѝ я закараш, да видим как ще я върне. Третия, да се включва поне финансово и освен аз текущите разходи да дава пари и за гледане, както някой назад предложи. Други варианти поне аз не мога да се сетя.

Никъде не пише,че има режим на разделна собственост.
Дори майката да припише срещу гледане всичко на едната сестра,другата по закон има право на запазена част.
Аз имах предвид, по скоро да се опида да я накара да си поеме задълженията.
Това за разделната съсобственост е по казуса със спора м/у потребителката, която пита и неин приятел, с който двамата спорили по въпроса. Човека щом е бил толкова сигурен и има кредит само на негово име, то вероятно си е вързал гащите, за да е толкова убеден. Иначе какво би му дало тази сигурност, че жена му няма да има общо с имота, като това е единствения възможен начин. При спора със съфорумката не е било нужно да дава аргументи, а само да е сигурен в правотата си

# 4 450
  • Мнения: 1 506
По казуса с имота  - човекът може да е теглил кредит на свое име, а имота да е купен на името на трето лице, например майка му, или на името на фирма, негова.

# 4 451
  • Мнения: 4 962
Здравейте!
За един приятел питам.
Женен е, разделен е със съпругата си от 3 години, но нямат официален развод.
Влязохме в следния спор. Той си е купил преди 1 година апартамент с ипотечен кредит, само на негово име. Той твърди, че при евентуален развод, тя няма да има права над жилището.
Аз твърдя, че щом е придобит след брака, ще се дели.
Кой е прав?
Нямат сключен предбрачен договор. Тя не е живяла там.
Има апартамент и ипотечен кредит без подпис от съпругата. По същата логика и съпругата се е обзавела с кредит, който и виси на главата, вероятно.
Анонимна, съчувствам ти, но с мълчание и тих гняв натоварваш себе си.

# 4 452
  • Мнения: 13 779
Деца и имоти, придобити по време на брак, пред закона са общи.

# 4 453
  • Пловдив
  • Мнения: 23 739
Деца и имоти, придобити по време на брак, пред закона са общи.
Ето това с децата вече е интересно. Спокойно може да се обзаведе с дете, което не е негово и да се налага да го доказва.

# 4 454
  • Мнения: 13 779
И да плаща издръжка на чуждото дете 🙂
Винаги ми е било чудно, когато хората не си финализират раздялата. След три години надали е надежда за връщане. По-скоро мързел и безхаберие, което може да им излезе през носа.

Общи условия

Активация на акаунт