Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 34

  • 27 555
  • 759
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 5 371
Ама той / тя не пита дали може да отпадне от общата цена на наема. Значи ще си ползва паркомястото. Иска само да му се намали депозита.

# 61
  • Мнения: 69 161
Като цяло не стана ясно какво точно пита, аз поне не разбрах със сигурност.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 5 371
Здравейте! Предстои ми смяна на квартира и месечния наем на новата е с включено паркомасто. В договора наема за апартамента и паркомястото не са разделени, цената е обща. В района паркоместата са в порядъка 100-150 лв/месец. Въпросът ми е като плащам депозита, имам ли право да откажа такъв за паркомястото? И то ли се депозира? Благодаря!
Ясно е зададен въпросът.

# 63
  • Мнения: 69 161
Е кое е ясното?
Ясно ли е отделен депозит ли има за мястото, тоест са два, или е един общ, както е обща наемната цена.
Тя ще ползва ли паркомястото -ясно ли е, на мен никак.
И какво ни интересува че местата били по 150 лв--това в каква връзка, че не ще да го ползва ли, що ли..абсолютна какафония.
Общо взето хората не могат и да питат ясно, не могат и да обясняват...но това е друга тема.

# 64
  • Мнения: 9 720
Въпросът е малко излишен, наемодателят поставя едни условия и общо взето изборът е да ги приемеш или да си търсиш друг апартамент. Като по принцип условията може да са всякакви, той може да поиска и 3 депозита и какво ли още не. Като цяло не пречи да попиташ, но едва ли ще стане нещо. Ти имаш право да откажеш да дадеш пълния депозит, но и той може да откаже да ти даде изобщо апартамента.

# 65
  • Мнения: 2 394
Щом цената е обща и не се отдават като самостоятелни обекти, депозитът си е върху наемната цена-то реално паркомястото е прилежащо към апартамента. По-скоро е дребнаво да се иска намаляване на депозита и няма да изглежда добре.

# 66
  • Мнения: 8 997
Pepina_n3, в дискусията става въпрос за паркомясто, не за гараж. И дамата никъде не е писала, че няма да го ползва. Което ме навежда на мисълта, че ще го ползва, но не иска да плаща депозит и за него.
Стана ми интересно каква е тая драма с наемателя, който искал да икономисва вода. Какъв е проблемът тук? Държал е жилището мръсно ли?
той беше чужденец, и си ходеше в неговата страна за дълги периоди, и поради тази причина си  искаше в договора да има клауза за връщане на неизразходвани пари за режийни. Някои собственици не връщат, пишат "това са твоите ресурси, използвай си ги, не връщам ресто" перефразирано на юридически език. Да, наистина е икономисал вода, парно и т н., но не си е чел договора добре и не го беше разбрал, той има да плаща всички разноски по жилището, а не само водата, тока, парното,  като човек беше дребнав и постоянно ми се обаждаше за глупости, които не е разбрал, като това, че си мислеше, че реалните му разноски са 8 лева. Брокерът му не му е обяснил как стоят нещата.  
Това го пиша, по-скоро, за да обясня на момичето, че наемодателите също при контактуването с наемателя го преценяват като характер. И ако от 5 човека двама са поставили въпроса за тия 150 лева, а трима не са поставили, ще си вземат наемател от онези тримата. (при пазар с голямо търсене).  Аз, такъв наемател, който иска намаляване на депозита, няма да взема. Защото, днес е депозита, утре ще започне да измисля други подобни, както някой беше писал - 'не използвам и печката, още 50 лева надолу " Simple Smile или куп други глупости ще измисля, само и само да не плаща толкова. С други думи такъв клиент не е ок с твоята цена и ще се 'бори' с теб.

Обратно, ако няма търсене, ще вземат и претенциозните, и мрънкащите. Даже може и да им намалят депозита със 150 лв. Пазар.

# 67
  • Мнения: 69 161
Аз го разбрах като да не иска да ползва паркомястото изобщо, и иска намаляване не на депозита, а на наемната цена.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 6 167
Много е интересно това с режийните. Забелязвам, че ваканционните имоти например се отдават с включени режийни и хората не плащат отделни сметки. Явно оттам е дошло объркването и човекът си иска парите. Затова е хубаво да се обясняват тези неща в началото, особено с чужденците, да няма недоразбрали.

# 69
  • Мнения: 809
Tintina, стана ми интересно в кои райони на София търсят твоите хора? Или аз май имам по-занижени очаквания за наемната цена на тристаен...? 
 Относно депотиза за паркомясто/гараж моята логика е, че наемодателят иска да се презастрахова при липса на предизвестие да не остане без наемател и за мястото за паркиране Simple Smile

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 6 167
Търсят предимно в централни райони, обаче имат безкрайни (поне според мен) претенции, като задължителната съдомиялна е само една от тях. Апартаментът, който наемат в момента, е много хубав и артистичен, но за съжаление собствениците го продават.

# 71
  • Мнения: 9 901
И аз да допълня с личен опит с дребнав тип наемател. Ние винаги отчитаме водомери и електромери на датата за следващия наем, т.е. консумативите за миналия месец са абсолютно точни и не зависят от дата на отчет от съответното дружество, дата на фактура, суми (прогнозни, реални с + или -). Е, точно при отчета на водомера се получи това заяждане на дребно от наемателя, примерно показанието е било ХХХ,80 куб.м. и бяхме закръглили към следващия кубик. Не бил изразходван целия кубик, каза наемателят. Добрее, поправихме бележката, 1-2 лв. по-малко стана. Смешна работа, ама се случи. Не стига, че плащаше за точно измерено количество вода, а не за прогнозно 2 поредни месеца, ами и претенции. Но не ни се занимаваше да търсим нов наемател, а той/тя се отпуснас течение на времето - примерно, сумата за наем+консумативи е УУУ,40 лв., не чакаше ресто от лев и нещо. Ние пък, следващия месец, закръгляхме надолу лев-два, до кръгла сума/банкнота, за по-лесно и в отговор на жеста на наемателя от предходен месец.

Но и аз като Пепина - ако има голямо търсене, ще отсвиря такъв наемател, но ако е спечен пазар - ще го търпя, до известна степен.

За консумативите - парното и топлата вода, които не са на ежемесечен отчет (което е масовият вариант) са най-объркващи, както за собствениците, така и за наемателите - най-вече за младите и от двете групи. Това прогнозна сметка, това сградна инсталация, пък енергия за подгряване на топла вода, пък енергия за отопление, пък изравнителна сметка - 1, 2 и т.н., тотална манджа с грозде, нормално е да не разбират, но и не се опитват да разберат, директно тръгват на нож, с идеята, че се опитваш да ги метнеш...С водата и реален отчет веднъж на 3-месечие също се получава объркване, още повече, ако наемателят не благоволи да каже за бележката за отчет. Имам подозрението, че и тока не минават да го отчитат ежемесечно, а карат на някакви алгоритми с прогнозни количества на база предходни години, сезони, месеци.

# 72
  • Мнения: 809
Tintina, тъкмо артистичен, с миялна, сушилня и пералня е и моя :р дето май ще го пускаме скоро под наем (зона б5), та ако искаш като видя как се развиват нещата при нас ще пиша Simple Smile

# 73
  • Мнения: 8 997
Много е интересно това с режийните. Забелязвам, че ваканционните имоти например се отдават с включени режийни и хората не плащат отделни сметки. Явно оттам е дошло объркването и човекът си иска парите. Затова е хубаво да се обясняват тези неща в началото, особено с чужденците, да няма недоразбрали.
може би това е решението, но така се оскъпява, защото наемдодателят трябва да сложи такава цена, че да покрие и най-разхищаващия наемател.
Наистина, ако искаме наемателят да заплати реалната си цена, е много трудно. Аз моите ги карам да се съгласяват да заплатят по сметката на предишния наемател (ако тяхната още не е дошла) и да им връщам квото има, и после да се изненадам, отколкото да им държа парите и да чакам Заветното изравняване на Топлофикация.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 5 371
О, при парното е такава боза в това отношение, че се радвам, че нямам топлофицирани имоти. Последните сметки за ток и вода изчиславам като от показателите на електромера и водомера извадя показателите от последните фактури и разликата умножавам по актуалната цена на квтч / кубик. Така не задържам депозит и връщам каквото остава още при връщане на ключовете.

Общи условия

Активация на акаунт