Счетоводител в нужда се познава 21

  • 17 743
  • 497
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 4
Ама тази окончателна фактура с дата м. 02.2024 ли е?

ДА

# 346
  • София
  • Мнения: 7 119
Ако фактурите за аванс са издадени от фирмата, която вие обслужвате, т.е. тя е получила аванс за извършена услуга (тя е в ролята на продавач) имате грешни контировки. Трябва да бъдат Dt411 на Kt412 сумата на аванса
Dt 411 на Kt 4532 сумата на ДДС - това за фактурите през декември.
Ако февруарската ви фактура е нулева, т.е. приспадат се изцяло авансовите плащания и няма остатък, имате две възможности:
Dt 411/ Kt 70 цялата сума
Dt 411/Kt 412 - цялата сума със знак минус или

Dt 411/Kt 70 - цялата сума
Dt 412/Kt 411- цялата сума
Приходът по сделката е в 02.2024 година, независимо от датата на авансовото плащане.

# 347
  • Мнения: 4 027
Здравейте, идвам със специфичен въпрос.
Продавам дигитални файлове в сток сайтове за изображения. В началото на годината си получих от двата сайта данъчните декларации, със заработените суми и съответно платените данъци във всяка една от държавите (единият сайт е американски, другият полски). Как трябва да декларирам в НАП получените суми, при условие, че вече автоматично са ми удържали данъците към двете държави? Нямам желание да плащам по два пъти, и там и тук...
Също - трябва ли да превеждам и легализирам по някакъв начин получените данъчни декларации?

# 348
  • Мнения: 509
Имате нужда от специализирана помощ.Потърсете данъчен консултант или счетоводител, който е подавал данъчни декларации с прилагане на СИДДО. Длъжна сте да декларирате световния си доход, като български гражданин ведно с българския си доход. Най-общо казано  - не трябва да има двойно данъчно облагане - гледа се вида на дохода и Споразумението със съответната държава, прилага се една таблица с едни видове на избягване на двойното данъчно облагане и .....така Simple Smile няма да стане във  форума 🙃

# 349
  • Мнения: 680
Френски гражданин с ЛНЧ и лична карта за постоянно пребиваване работи на трудов договор. От 20 април ще работи на трудов договор в страна в ЕС. Може ли в България да е  платен отпуск, а да работи в ЕС? Да се застъпят двата договора. В България ще бъде прекратен от 25 април.

# 350
  • Мнения: 509
Според мен, няма пречка .

# 351
  • Мнения: 67
Здравейте, ще плащам две здравни вноски чрез онлайн банкиране. Намерих IBANа в сайта на НАП, има ли нещо по специално, което трябва да напиша в платежното освен Плащане на здравни вноски месец Х и У и името, разбира се. . Защото, помня, че преди имаше нещо от сорта, плащам за едно, парите отиват другаде.
Благодаря!

# 352
  • София
  • Мнения: 1 023
Скоро имаше съобщение на сайта на НАП, че платформата през която се плаща или сметката (не разбрах точно) е сменена. Проверете.

# 353
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте, ще плащам две здравни вноски чрез онлайн банкиране. Намерих IBANа в сайта на НАП, има ли нещо по специално, което трябва да напиша в платежното освен Плащане на здравни вноски месец Х и У и името, разбира се. . Защото, помня, че преди имаше нещо от сорта, плащам за едно, парите отиват другаде.
Благодаря!

А подадена ли е декларация 7?

Може да се влезе с ПИК в сайта на НАП и от Задължения и плащания се избира Справка за задълженията с възможност за плащане. Там стоят задълженията и може да се платят без такса с банкова карта - едно по едно конкретните задължения, които искате да погасите.

# 354
  • Мнения: 67
Благодаря Katri:heart_exl:

Благодаря Lady Brinne:heart_exl:
Да, подадена е Декларация 7. И сега разбрах, че ако не е подадена - няма задължения, но щом е подадена, вече има. А прекъсването е само за 2 месеца. Ще погледна там, където ми казвате.Hands Plus1

# 355
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 857
Ако не успеете през сайта, в банковия превод упоменавате периода, за който плащате и това е. Аз съм писала в основание Плащане на здравноосигурителни вноски за месец Еди кой си. Плащах и аз за два месеца след подадена декларация 7 (януари и февруари). Още на следващия ден се погасяват задълженията и всичко е наред.
При мен не се получи директно с карта да платя, затова пуснах платежни през мобилното банкиране.
Само наистина проверете какви са сумите, защото може да има лихви някакви или ако не са за цял месец, да има преизчисление. В справката ще излезе колко дължите.

# 356
  • Мнения: 67
Ако не успеете през сайта, в банковия превод упоменавате периода, за който плащате и това е. Аз съм писала в основание Плащане на здравноосигурителни вноски за месец Еди кой си. Плащах и аз за два месеца след подадена декларация 7 (януари и февруари). Още на следващия ден се погасяват задълженията и всичко е наред.
При мен не се получи директно с карта да платя, затова пуснах платежни през мобилното банкиране.
Само наистина проверете какви са сумите, защото може да има лихви някакви или ако не са за цял месец, да има преизчисление. В справката ще излезе колко дължите.

Защо не се получи директно с карта? Как разбрахте, ще не се е получило ThinkingWink
Да, текат лихви и ще го имам предвид Hands Plus1 Казвате платежни, предполагам едно платежно за целия период?
Благодаря!

# 357
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 857
Пробвах два-три пъти и ми изписа, че плащанията не са минали, нямам идея защо. Не за първи път се случва да не ми минават онлайн плащания, но понеже имам и други варианти, не съм стигнала до там да звъня на банката да видя какво става. Така или иначе имам банкиране, реших да не се мъча повече и да си ги наредя аз. При мен са две платежни, понеже си ги плащах месец за месец. Наложи се да изчакам за втория месец да ми преизчислят точната сума. Регистрирана съм на Бюрото по труда и трябваше да изчакам 25-то число те да пуснат информацията от коя дата нататък ме осигуряват здравно те, за да ми се преизчислят осигуровките за периода,в който трябва аз да си ги платя.
Така че при мен бяха две платежните. Ако Вие си имате начислени вече точните суми, мисля, че и в едно платежно няма да е проблем да се пуснат парите. НАП ще си покрият задълженията.

# 358
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Вече в важно само сметката да е точна.
Тя е една за здравните вноски.
Пише се ЕГН и име на задължено лице.

# 359
  • Мнения: 67
Благодаря за полезните съвети! Мисля, че се справих  Wink

Общи условия

Активация на акаунт