Праz

  • 14 196
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 423
пробвай праз с боб

# 16
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: bubolina
пробвай праз с боб

Би ли ми написала рецептата? Благодаря предварително.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 423
значи сваряваш боба с морковче и лук до пълна готовност.оставяш настрани и започваш същинското готвене.нарязваш по-наедро около 6,7 стръка праз и започваш да ги запържваш в тавата в която  ще печеш,като омекне слагаш 1лъжица червен пипер,1чашка ориз,запържваш и слагаш около 300-400гр. домати от буркан,шише или 3,4 супени лъжици салца размита във вода,ориза бързо ще поеме доматите тогава слагаш изцедения от водата боб,разбъркваш хубаво и доливаш от бобената вода 1 към 3 спрямо количеството ориз.следват подправките-сол,джоджен,чубрица,чер пипер. разбъркваш и слагаш да се пече около 30 минути.след това - ДОБЪР АПЕТИТ.ще ми е интересно дали е станало вкусно защото тази рецепта е на покойния ми баща който беше голям кулинар. newsm10

# 18
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Салата със ситно нарязан праз и настъргани моркови.
Зелева чорба със ситно нарязан праз, олио и леко запържен червен пипер (това е нещо като студена супа).

# 19
vzema6 niakoi struk praz,reje6 go  na niakolko par4eta,vsiako dulgo okolo 4,5 gm.Svariava6 gi leko,posle vadi6 sarcevinata im, i v praznoto pulni6 s topeno sirene,sled koeto gi panira6(niama da obiasniavam za poanirovkata,i baba znae),i purji6

# 20
  • Мнения: 4 244
Празена крем супа

Продукти
няколко дебели стръка праз
1 авокадо
50 гр масло
малка кофичка заквасена сметана (при нас Крем фреш)
сол, босилек
1-2 картофа (картофено пюре на прах)
Крутони (накълцани бадеми или други ядки)

Приготовление
Праза се нарязва на 3-4 см парчета, като не се ползва зелената част (листата)
Слага се да се ври в студена вода (за да остане зелен)заедно с картофите. Като поври и омекне се добавя авокадото, маслото, сметаната и подправките.
Пасира се. Оставя се на котлона за още 2 мин.
При сервиране купичките се посипват с крутони или с ядки

Да ви е сладко!

# 21
  • София
  • Мнения: 1 326
Салата с праз

1 стрък праз
ок. 100 гр. сирене
1 кутийка майонеза
2-3 лъжици кисело мляко

Празът се нарязва на ситно и се стрива с мъничко сол. Прибавя се натрошеното сирене, киселото мляко и майонезата. Обърква се и... е готово за папкане Mr. Green


Това го правя много често когато имам гости и винаги е обирало точките. newsm10

# 22
  • Мнения: 4 244
Сетих се още една

Салата с праз

Продукти
1-2 стръка праз
1 буркан домати (доматен сок)
1 шепа маслини
зехтин
сол и черен пипер

Приготовление
Праза се почиства и се нарязва на много тънки колелца. Слага се в купа за залата, посолява и напиперява се. След това се обезкостилкват маслинките и се нарязват на ивички. Добавят се към праза. Заливат се с малко зехтин. Накрая се прибавя доматения сок или ако е от буркан - накълцаните домати с сока

Да ви е сладко!
Забележка = Що ракийка изпива тая салатаааа

# 23
  • Мнения: 2 381
Картофената салата у дома се прави с праз.

Сварените и обелени картофи се нарязват на кубчета, добавя се нарязания праз, осолява се, добавя се лимонов сок или оцет и олио.

Върви и като гарнитура към риба.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 421
  Аз съм голяма почитателка на праз. Като имам го слагам навсякъде в готвените ястия вместо другият лук. Мисля, че придава много хубав вкус на ястията. В салатите също.
     
 

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Млечна супа с праз

2 стръка праз
2 средни картофа
1к.ч. ориз
1 яйце
1с.л. брашно
1ч.ч. кисело мляко - или 1п.крема сирене или топено сирене вместо последните 3 неща

Празът се нарязва на ситно,картофите на кубчета.Слагат се да врат в около 2л вода,като заври се добавя ориза и сол на вкус.Вари се до омекване на зеленчуците и готовност на ориза (около 20-30мин).От яйцето,брашното и киселото мляко се прави варена застройка и се прибавя в супата.По-мързелив вариянт (а понякога и по-вкусен) е да се разбие 1пакетче крема сирене с бульона от супата.

Праз със свинско в гювеч

6-7 по-големи стръка праз
месо в количество по желание
1ч.ч. домати за готвене
олио,сол,червен и черен пипер,едросмлян лют червен пипер,чубрица

Празът се нарязва на колелца и се слага в глинен гювеч.Добавя се месото и подправките,обърква се,залива се с доматите и малко вода и се слага във фурната за 2-3ч.

Фрикасе с праз и гъби

3-4 стръка праз
400-500гр гъби
пилешко месо
5-6 с.л. брашно
сол,чер пипер
1 жълтък
1ч.ч. кисело мляко

Пилешкото месо се сварява и се прави на порции.Гъбите се нарязват на лентички и се задушават в тенджера с малко масло.Празът се нарязва на ситно и се прибавя при гъбите да се задуши до леко омекване.Върху готовите зеленчуци се изсипва брашното,обърква се и се залива с бульона от варенето на пилето.Вари се до готовност на фрикасето и омекване на зеленчуците.Прибавят се сол и пипер,жълтъка и киселото мляко и свареното пилешко.

# 26
  • Мнения: 527
Салата
1 гл праз нарязана на ситно и разбъркана с един буркан лютеница, бързо и вкусно. Може и като гарнитура към паржолки.

# 27
  • Мнения: 1 983
оня ден гледах бон апети и ванката представяше рецепта с праз

Кюфтета от праз с пилешко

необходими продукти:

10 стръка праз лука(само бялата част)
4-5 с.л. галета
1 шепа орехи начукани
1 яйце
3-4 зърна бахар
2-3 дафинови листа
сол+черен пипер
лимонов сок

около 400-500 гр пилешки гърди

Празът се сварява и се пасира, смесва се с орехите и галетата, яйцето, бахара, солта, черния пипер и лимоновия сок. Овалват се в брашно и се изпържват.

Пилешкото се сварява, слага се в тавичка, като под всяко парче се слага по 1 дафинов лист, залива се с малко бульон и се пече.
Кюфтенцата и те се слагат в тавичка и се заливат с малко от бульона и се изпичат.
Всичко се пече в предварително загрята фурна

Дано ти хареса рецептата
 Hug

# 28
  • Мнения: 978
Karimma,  моля те издай тайната на тази домашна подправка- много ме заинтригува. Иначе идеята ти за постния праз е превъзходна!

# 29
  • Мнения: 1 253
Една измислена от мен рецепта за праз Simple Smile става супер бързо и лесно и е адски вкусно Simple Smile

Рецепта за 2-ма човека

1 пушено пилешко бутче
1-2 стръка праз (на око)
4-5 скилидки чесън
1 с.л доматено пюре (може и с каквито домати по принцип си готвиш, пак на око, но не прекалявай)
1 ч.л. червен пипер
сол на вкус
олио
дафинов лист

Нарязваш празът на колелца (не много тънки). Слагаш празът и обеленият чесън да се задушават с олио и водичка. Обезкостяваш пилешкото бутче и махаш кожата. Нарязваш го на парченца и добяваш към праза. Слагаш дафиновия лист и солта. Когато празът е почти готов добавяш доматеното пюре и червеният пипер и оставяш да поври още малко.
За около 1/2 час би трябвало да си напълно готово Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт