Работа, CV-та, HR-и, съвети - 91

  • 31 565
  • 742
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 968
Връча ли предизвестие - нищо не може да ме върне.

# 76
  • София
  • Мнения: 834
Аз сигурно съм старомодна или падам от Луната, но в такава система с оценяване на колеги досега не съм участвала и ми се струва, че е доста лесно да тръгнат в посока доносничене и опорочаване нещата.
Мисифу, за да добиеш представа - тъй като аз отговарям за етаж, около на око 350 кв. м, мисля, е очевидно, че няма как да съм навсякъде. Ако Пенчо си барабани по масата, а Генчо си издава звуци, или не се съобразява и притеснява колегите, очевидно аз няма как да го видя. Това мога да получа като информация от хора, които са съседи по бюро. Или друг забавен случай - колега ходеше при някакъв шаман, който му беше предписал да изяжда 1 кг чесън дневно, в офиса се хрупаха скилидки чесъn и беше чудо и смрад. Друг пък, си мариноваше вкъщи риба, и като я стоплеше в микровълновата, от смрадта можеше да се събуди и умрял Grinning Та и с такива глупости се занимваме като опре до обратна връзка. Уверявам те, че доносници винаги има, но Пенчо каза, че генчо е лош не е достатъчно.

Колкото до контра офертите - щом ме оценяват когато съм решила да си ходя, то ще си ходя. На новото място към момента парите може да са и по-малко от контра офертата, но в мястото, което напускам, очевидно бая ми е прекипяло, за да тръгна да напускам. И какво, ще ми дадат някакви пари, ще попадна в същото забвение, ще ме третират като ненадеждна, щото, разбираш ли, съм тръгнала да напускам великата фирма, никой няма да ме развива занапред - не мерси. Аз съм доста търпелив човек, но веднъж прекипи ли ми - режа до кокал.

# 77
  • Мнения: 724
Аз сигурно съм старомодна или падам от Луната, но в такава система с оценяване на колеги досега не съм участвала и ми се струва, че е доста лесно да тръгнат в посока доносничене и опорочаване нещата.
Мисифу, за да добиеш представа - тъй като аз отговарям за етаж, около на око 350 кв. м, мисля, е очевидно, че няма как да съм навсякъде. Ако Пенчо си барабани по масата, а Генчо си издава звуци, или не се съобразява и притеснява колегите, очевидно аз няма как да го видя. Това мога да получа като информация от хора, които са съседи по бюро.

А между теб и тези хора няма ли междинни мениджъри, като напр. ТЛ и други подобни? По принцип в даден екип е добре известно кой какъв е и колко го бива, съответно ми се струва леко странно изясняването на обратната връзка да изисква 6 месеца.

# 78
  • София
  • Мнения: 834
Зависи за коя точно обратна връзка става дума.

Ако става дума за обратна връзка от типа - Генчо барабани по масата - 2-3 дни стигат. Но ако става дума - Генчо каза, че Пенчо не работи - трябва повече време.

# 79
  • Мнения: 347
Здравейте, кандидатствам за работна позиция в администрацията на България Еър. Тук мога ли да попитам някои въпроси относно компанията като работодател, или да пусна отделна тема?

# 80
  • Мнения: 565
Как най-ефективно търсите обяви в Linkedin?

Ако се отбележи само населено място, но не се въведе ключова дума в търсачката, излизат ли всички активни обяви, без значение от сферата?

# 81
  • Мнения: 741
Аз пиша, примерно счетоводител в търсачката и отдолу задавам града.

# 82
  • София
  • Мнения: 17 890
О, вече се хваля на селф асесмънта. С факти и дати, завършени "проекти" и начинания, разбира се. Не с "много съм готина и способна".
Шефът ни преди да напусне поряза няколко човека, мен включително. Документирал ми е много гнусен фийдбек. Оценката не е лоша,но писанието е отвратително. Огън да го изгори.
Асесмънтът е проформа, но служи за инструмент за повишение/рязане на бонуси и разчистване при нужда. По принцип няма особено значение какво ще си напишеш. Каквоот са си решили, ще си сложат.
Имала съм случай (понеже при нас са доста често) да сложа само --/да/нямам/имам/ да повторя първата смислена дума от таргета и то си личи колко демотивирано е попълнено, но оценката отсреща да е wall of text блестяща. Такъв е бил моментът, това са си наумили да ползват. С две думи - ако им харесваш в момента и буга буга да напишеш, няма особено значение. Ако не, колкото и да спориш и описваш колко си яка, няма да има ефект.

И има квота и разпределение, да. Където няма бонуси, някои шефове с по- големи топки си слагат, както искат и наистина кой колкото заслужава. Но ако има бонуси - си се спазва разпределението за кофти справящите се и добре справящите се.

# 83
  • Мнения: 3 642
Привет. Започнах да търся нова работа, като държа да е изцяло дистанционна. Предстоят ми 2-3 интервюта и нямам ни най-малка представа какви са актуалните заплати в момента за счетоводител в Карготек или за АР в
IQVIA, ако някой може да ме насочи за бруто или нето би било чудесно, тъй като от досегашния ми опит винаги се оказва, че си искам по-малко. Но пък ме е страх да кажа повече, да не би да не ми се обадят...

# 84
  • София
  • Мнения: 834

Асесмънтът е проформа, но служи за инструмент за повишение/рязане на бонуси и разчистване при нужда. По принцип няма особено значение какво ще си напишеш. Каквоот са си решили, ще си сложат.


Все още нямаме селф асесмънт, обаче се спомена деликатно, че във фирмата се работи по проект за нови форми. Със селф асесмънта нещата доста ще се усложнят, защото - от една страна, ще се видят разминавамния между самооценка и оценка на мениджмънта за представянето и подозирам, че това ще доведе до купища срещи за изясняване кое как е поднесено и защо така, разбирате ли.

По отношение на бонуси и корекции на заплати - сред мениджърите битуват две схващания: едното е, че мениджърът си слага оценката на база представяне, като, се определя процента за годишна индексация на заплатата и пърформънс бонус ако има предвиден такъв. Второто схващане е, че първо трябва да се изслуша и човека и едва тогава мениджърът да вземе решениее за годишни увеличения и бонуси. Аз лично съм привърженик на първия подход, защото ако някой не се представя добре, то едва ли ще ме убеди, че се представя. Особено ако имаме съмнения за скатаване и 6 м се следи дали това наистина е така. Имала съм и случаи на топене, имало си е и случаи на съвсем реални скатавки.

Смея да кажа, че оценките са в максимална степен обективни при нас. Но все пак - ние също сме хора, възможност да се допусне грешка винаги има.

# 85
  • Мнения: 2 969
В старата ми фирма винаги се започва от self-assesment, после 360 assesment, всичко се налива в софтуер и мениджърт прави интервю, на което представя обобщено информацията от двете, като допълва и своите оценка и препоръки, както и коментари от оценявания.

# 86
  • Мнения: 1 492
При нас има самооценка и оценка от прекия ръководител, поне за нашия отдел. При големи разлики в оценките се качват на по-горно ниво за арбитраж. И от там ръководителят вече предлага хора за вдигане на заплати/повишение.

# 87
  • София
  • Мнения: 17 890
При нас не служат за повишение, само за инфексация. Ако си топ пърформър -5-6%.
Ако си зле - needs improvement - 1%.

Аз съм в една дилема. Имам неочаквана оферта за същата длъжност, по- добри бенефити и даже една идея по- лесни неща. Толкова ми е байгънясало (така ли се пише изобщо Joy), че имам един импулс да си хвана шапката и да се отърва. С ясната идея, че на другото място не искам да прекарвам време. Но това не е ли малко хаотично, от една страна само си губя времето, тъй като по принцип искам по- висока позиция, от друга - рецесия ала бала. Другият фактор е, че правейки сравнението, моите досегашни шефове, добри или лоши, са мнооого ошлайфани, покрай тях се научих как да замазвам, как да говоря двусмислено, ако нещо не е сигурно и всякакви врътки. (Не че се гордея, просто изнасям фактите). Евентуалният бъдещ е много далеч от това, може да ви звучи нескромно, но по много параграфи ще се чувства застрашен, видях го как се смути и започна да заеква... Добро и кадърно момче иначе.
Имам и лични планове, а в крайна сметка това е само работа, плаща ти сметките. Но в мен ще се прокрадва едно чувство че мога повече и е възможно да си пренеса сегашните усещания от работата.

Не че вие ще ми кажете, просто ми е леко объркано. Идеята ми беше напролет вече да се ориентирам така или иначе.

# 88
  • София
  • Мнения: 834
Кетчър, ще ти кажа само едно: промяната е хубаво нещо и позицията не прави човека.

Сама каза, че на годишната оценка милото шеф те е ... описал в кафяво. Та ... в тази фирма едва ли ще ти дадат по-високата позиция, на която се надяваш. Шефовете ти може да са ошлайфани, обаче изобщо (съдейки по прочетеното от теб) нямат никакви намерения да те развиват. Хвърлят ти прах в очите, колкото да свършиш поредната кофа работа, да спасиш техните и на протежетата им д-та и да те залъжат да кротнеш, какво светло бъдеще те чака и работата да си продължава постарому.

Новото място е нова възможност. Макар и новият ти шеф да се чувства застрашен, поне 2-3 години ще минат докато ги намразиш и ти писне, а ако имаш и планове за евентуално майчинство, този стрес, на който си подложена, е само в твоя вреда. Сещам се за приказките на моя колежка, с която в предна фирма седяхме бюро до бюро и която като теб беше все неоценена и силно стресирана. 9 години се бориха с мъжа ѝ за второ детенце и общо взето доста лекари ѝ бяха казали да не се надява. Е навих я да дойде при мен и познай - на втората година ми каза, че е бременна, има страхотно момченце, вече се върна от майчинство, грее, разбираш ли, видимо е щастлива. Та казвам това да си дадеш шанса да си щастлива, да се чувстваш малко по-оценена и най-вече да спреш да се вглъбяваш във фирмата, шефа, колегите и всичко, което те дразни.

Желая ти успех. Не се притеснявай, никой не уволнява кадърни и мотивирани хора.

# 89
  • Мнения: 3 900
Потвърждавам, че бебета под стрес не стават, колкото и невероятно да звучи. Аз съм го споделяла и преди. 4 години ни отне. Като смених работата всичко стана песен. Сега си бременея и работя с кеф.
Промяната винаги в началото носи усещане за пролет, нови хоризонти и възможности, което е супер зареждащо.
Аз бих грабнала новата възможност, ако съм недоволна на старата позиция. Никой няма как да ти каже или обещае за светло и розово бъдеще, но поне ще знаеш, че си опитала.

Общи условия

Активация на акаунт