Операция на щитовидната жлеза-20

  • 11 251
  • 297
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 417
Силви, свържи се през хийли с доц. Шинков. Изпрати му всички документи, които имаш. През платформата може да се изписва лечение. Аз съм с половин жлеза като теб и се следя при него. Не съм настоявала аз, така ми предложи хирурга - д-р Видинов, да махнем само половината. Консултирах се и с доцента, който каза, че в моя случай е напълно допустимо да се направи само лобектомия.

# 211
  • Мнения: 319
Силви, свържи се през хийли с доц. Шинков. Изпрати му всички документи, които имаш. През платформата може да се изписва лечение. Аз съм с половин жлеза като теб и се следя при него. Не съм настоявала аз, така ми предложи хирурга - д-р Видинов, да махнем само половината. Консултирах се и с доцента, който каза, че в моя случай е напълно допустимо да се направи само лобектомия.

Кристи много Благодаря!
Това е много добра идея и определено ще се консултирам с доцента!
Може ли да ми обясниш малко повече за това хийли,за първи път го чувам,не съм запозната,лесно ли се борави с него,че не съм от интернет поколението 😊. Ако не се справя мога да опитам и със консултация очи в очи. Може ли някакъв контакт или в интернет ще го намеря?

# 212
  • Мнения: 417
https://superdoc.bg/lekar/d-r-aleksandar-shinkov-dm-7443
От този линк може да следиш за свободни часове, ако искаш да го посетиш лично. Почти всеки ден изкачат места, но трябва да се следи.
От същия линк ще видиш и опция за онлайн консултация. Следваш стъпките, не е трудно и можеш веднага да се свържеш с него.

# 213
  • Варна
  • Мнения: 948
Вит Д ти е много ниско, а с тази доза (изписали са ти 2000 единици) няма да се вдигне скоро - поне 7-8-9 хиляди IU трябва. С магнезий и К2, дори и над 10 може трябва. TSH трябва да се поддържа към 0, или поне под 1... това 5 дори за здрав човек е много - за здрав трябва да е към 2, при нас с карцином колкото по-потиснато, толкова по-добре.

Т4 ти е към горна граница, заради това не ти изписват, защото хапчетата са Т4 реално и ще мине границата. Само че трябва да изследваш Т3 - каквото и да ти казват, това е активният хормон на жлезата, ако не конвертираш добре, ще е по-ниско. Трябва да е в горната 1/3 от референтните. Само че с толкова високо Т4 е странно TSH да е така високо - трябва да се потисне, макар че честно казано не знам как го потискат като имаш 1/2 лоб, да не те подведа, това е на 200% за изцяло отстранена жлеза (аз), но като ти работи единия лоб, реално не мисля, че физическо е възможно да стане 0 TSH-то, защото то е хормон на мозъка и той "засича".

# 214
  • Мнения: 319
Вит Д ти е много ниско, а с тази доза (изписали са ти 2000 единици) няма да се вдигне скоро - поне 7-8-9 хиляди IU трябва. С магнезий и К2, дори и над 10 може трябва. TSH трябва да се поддържа към 0, или поне под 1... това 5 дори за здрав човек е много - за здрав трябва да е към 2, при нас с карцином колкото по-потиснато, толкова по-добре.

Т4 ти е към горна граница, заради това не ти изписват, защото хапчетата са Т4 реално и ще мине границата. Само че трябва да изследваш Т3 - каквото и да ти казват, това е активният хормон на жлезата, ако не конвертираш добре, ще е по-ниско. Трябва да е в горната 1/3 от референтните. Само че с толкова високо Т4 е странно TSH да е така високо - трябва да се потисне, макар че честно казано не знам как го потискат като имаш 1/2 лоб, да не те подведа, това е на 200% за изцяло отстранена жлеза (аз), но като ти работи единия лоб, реално не мисля, че физическо е възможно да стане 0 TSH-то, защото то е хормон на мозъка и той "засича".
Може би имаш право,има нещо което ги спира да изпишат хормон,виж аз не ги разбирам тези изследвания! Гледам ТСХ че е на горната граница и се паникьосвам,а то явно трябва да се гледа общата картинка!
Вит Д ми промениха дозата,две впръсквания по 3 000 единици,тоест 6 000 единици. А ФТ3 не съм го изследвала от февруари месец,те не ми го пускат и аз си плащам всички изследвания. За това ме взеха в болница за да може да ми направят изследванията без да плащам. Калций не са ми пуснали,поне във епикризата го няма,ама добре че поне другите хормони ми изследваха,че всичко е скъпо. Ще се опитам да си направя консултация със доц. Шинков да видим какво ще каже той.
Благодаря за отговора!

# 215
  • Мнения: 314
Аз се оперирах миналата година, папиларен карцином. При прегледи при радиолог - жената ми каза, че вече все повече ендокринолози твърдят, че не е задължително ТСХ да е близко до 0, даже е хубаво да си е като на нормален човек без нашата диагноза, между 1 и 2. И че това се говори по форуми, нови проучвания и тн. Аз планирам бременност и в момента целим ТСХ около 1. Какво мислите за това с "остарелите" според някои лекари мнения за ТСХ близко до 0? Остаряло ли е наистина това схващане, или си е научно обосновано и има място за притеснение, ако го държа около 1?

# 216
  • Варна
  • Мнения: 1 959
Здравейте!
 След вчерашния преглед насочена съм на сцинтиграфия на щитовидната жлеза.
Имам доста възли ,като един от тях по думите на лекарката е " работещ"..Показа ми го на ехографа ,оцветен в синьо.
ТСХ - 0,286(Реф.ст. 0,35-4,94) ,и витамин Д е под нормата.
Някой минавал ли е през тази процедура? И защо се прави...
От вчера не знам къде се намирам ,в шок съм и не знам какво да очаквам  DisappointedDisappointed

# 217
  • София
  • Мнения: 3 314
Velina, направете си сцинтиграфията, няма нищо страшно. Пиете един йод и ви гледат жлезата в един апарат. Възлите, които поемат йода, се очертават като топли, кистите и т н образувания са студени. Лекарите трябва да разберат повече за състоянието Ви.
Отидете на добър ехографист.

# 218
  • Мнения: 26
Аз се оперирах миналата година, папиларен карцином. При прегледи при радиолог - жената ми каза, че вече все повече ендокринолози твърдят, че не е задължително ТСХ да е близко до 0, даже е хубаво да си е като на нормален човек без нашата диагноза, между 1 и 2. И че това се говори по форуми, нови проучвания и тн. Аз планирам бременност и в момента целим ТСХ около 1. Какво мислите за това с "остарелите" според някои лекари мнения за ТСХ близко до 0? Остаряло ли е наистина това схващане, или си е научно обосновано и има място за притеснение, ако го държа около 1?
Има нещо такова.Американската асоциация дава нови препоръки: Това от една статия на немски ,преведена с Гугъл транслейт:

"Преди почти всички пациенти с рак на щитовидната жлеза са били подложени на потискане на TSH с хормони на щитовидната жлеза.
Ползите от това потискане на TSH все повече се поставят под въпрос от проучвания през последните години, докато рисковете от потискането на TSH излизат на преден план."

Настоящите американски насоки препоръчват потискане на TSH по много индивидуален начин,в зависимост от възраст,стадиране,резултат от РАЙ,големина на заразени лимфни възли ,т.е оценява се индивидуално нисък,среден или висок риск сте.

Ето и едно конкретно проучване ( четох няколко такива):

Скрит текст:
Дългосрочни резултати след терапия при диференциран карцином на щитовидната жлеза : Анализ на регистъра на NTCTCS 1987–2012 г.
Автори: Carhill AA, et al.
Кореспондент: Стивън И. Шърман, д-р,

В:
J Clin Endocrinol Metab . 2015; doi:10.1210/JC.2015-1346.
Списък с връзки: Проучване: не е необходимо агресивно потискане на TSH (Carhill 2015)

Тази оценка на регистъра на Националното съвместно проучване за лечение на рак на щитовидната жлеза (NTCTCS) в САЩ проследява 4941 пациенти с рак на щитовидната жлеза.
Средният период на проследяване е 6 години и варира от 0 до 25 години.

Пациентите са класифицирани според системата за стадиране на AJCC (вижте ATA (2009): Рискови групи при диференциран рак на щитовидната жлеза ).

Въпреки това, ATA счита само системата за стадиране за полезна за документиране в раковите регистри в САЩ и за оценка на риска от смърт от този рак през следващите няколко години.

В това проспективно многоцентрово проучване пациентите в стадий III са имали по-добра обща преживяемост , ако са получили терапия с радиойод .

Във всички етапи е доказано, че умереното потискане на TSH (поднормално до нормално) допринася за подобряване на общата преживяемост.

Не е постигната допълнителна полза с агресивна супресия на TSH (неоткриваема до под нормата). Дори при пациенти с далечни метастази, агресивното потискане на TSH няма полза.

По-нисък стадий и умерено потискане на TSH са независими предиктори за по-добра обща преживяемост .

Заключението на авторите:

Те виждат предишни резултати, потвърждаващи, че операцията на щитовидната жлеза , последвана от RJT, е от полза за пациенти с висок риск, но не и за пациенти с нисък риск
. За разлика от предишни проучвания ( Carhill 2014 ), резултатът е, че умереното потискане на TSH е от полза във всички етапи , а агресивното потискане на TSH не изглежда необходимо дори при пациенти с отдалечени метастази. Поради това тя вярва, че умереното потискане на TSH се препоръчва дори при пациенти с висок риск три години след диагностицирането.

Оценка на риска от повторна поява на рак на щитовидната жлеза ( рецидив ):

Нисък риск (нисък риск от рецидив )

Това включва пациенти със следните характеристики:
-няма локални или далечни метастази
-видимата туморна тъкан е напълно отстранена
-липса на туморен растеж в съседна тъкан на щитовидната жлеза
-туморът няма агресивна хистология (като висококлетъчен , инсуларен, колонен клетъчен карцином) или инвазия на кръвоносните съдове
-Ако е извършена RJT , няма съхранение извън леглото на щитовидната жлеза.

Среден риск (среден риск от рецидив )

Това включва пациенти със следните характеристики:
-микроскопско проникване в периферната мека тъкан на щитовидната жлеза (открито по време на първата операция)
-Метастази в лимфните възли, открити от хирурга или чрез сканиране на цялото тяло след аблативна RJT
или
-Тумор с агресивна хистология или инвазия на кръвоносните съдове

-Висок риск (висок риск от рецидив )

-видима туморна инвазия (в съседна тъкан)
-непълно хирургично отстраняване на тумора
-Отдалечени метастази
и евентуално
-Нивата на тиреоглобулин са непропорционални на това, което може да се види при сканиране на цялото тяло след RJT

Общо взето,въпреки калпавия превод,разбрах,че е рисково агресивно подтискане на ТSH  -твърде много хормон е рисков за развитие на остепороза и сърдечно-съдови.За пациенти с нисък риск - примерно папиларен без инвазия извън капсула и без метастази в лимфни възли ,няма нужда от стойности ,близки до 0. Даже е вредно.

Допълвам едно британско проучване:

Скрит текст:
Потискане на серумния тиреоиден стимулиращ хормон ( TSH )

Съществува общо предположение, че по-висока доза хормони на щитовидната жлеза, необходима от физиологична гледна точка (= за клетъчния метаболизъм), би намалила риска от рецидив на рак на щитовидната жлеза (препратка към Brabant 2008, ATA guidelines 2009 и Jonklaas 2006)

Мета-анализ на 10 клинични проучвания (от общо 28 идентифицирани проучвания) показа, че потискането на TSH предотвратява сериозни клинични събития като рецидиви или дори смърт от рак на щитовидната жлеза във връзка с нормалния метаболизъм на хормоните на щитовидната жлеза (McGriff 2002, Резюме ).

От физиологична гледна точка е желателна стойност на TSH от 0 до по-малко от 0,1 mU/l, въпреки че няма реални доказателства [добри проучвания] за или против тази терапия.

Страничните ефекти от дългосрочното потискане на TSH включват по-висок риск от предсърдно мъждене, сърдечно-съдови заболявания и смърт, както и остеопороза .

Следователно авторите на британските насоки стигат до следните препоръки:

i – Пациенти, които не са получили аблативна радиойодна терапия, тъй като не е имало индикация за това , не се нуждаят от потискане на TSH . Стойността на TSH трябва да бъде в долния референтен диапазон (0,3 до 2,0 mU/L). Препоръката е степен 4, D (= експертно мнение и малко доказателства )
ii – Левотироксин url=gl#L-T4]L-T4[/url вместо лиотиронин url=gl#L-T3]L-T3[/url трябва да се използва за предпочитане за потискане на TSH (препратка към Biondi 2005) – тази препоръка има оценка 2++, B (= висококачествени прегледи на кохортни проучвания)

iii – След радиойодна терапия ( RJT ), стойността на TSH трябва да бъде потисната при всички пациенти (неоткриваема до < 0,1 TSH mU/L), докато RJT не бъде проверена след 9 до 12 месеца . Препоръката има оценка 4, D (= експертно мнение и малко доказателства ), но е подчертана като важна препоръка .
iv - След проверка на RJT след 9 до 12 месеца рискът от рецидив трябва да бъде прекласифициран (Глава 2.3. Таблица 2.3)
Прекласификацията трябва да бъде документирана и стойността на TSH съответно коригирана. Препоръката е степен 4, D (= експертно мнение и малко доказателства )

v – Необходимостта от потискане на TSH трябва да се коригира след 9-12 месеца [това се повтаря няколко пъти] след операция и RJT , както следва (Глава 2.3. Таблица 2.3):
При пациенти, които са отговорили непълно на RJT ( Tg при потискане на TSH ≥ 1 µg/l или стимулирана стойност на Tg ≥ 10 µg/l [и без TAK ]; или повишаваща се стойност на Tg , или нови метастази ) TSH трябва да се изследва тук - Стойността трябва да се поддържа под 0,1 mU/l, освен ако няма специфични противопоказания. Препоръката е оценка 2+, C .
Пациенти, при които RJT не е довело до ясен резултат (=" неопределен отговор " = Tg при потискане на TSH <1 µg/l и стимулиран Tg между 1 и ≤ 10 µg/l [и без TAK ]; или при ултразвук или друго образно изследване аномалии, които остават стабилни.
При тези пациенти потискането на TSH трябва да има стойност на TSH между 0,1 и 0,5 mU/l за следващите 5 до 10 години . След това потискането на TSH трябва да се преоцени отново по отношение на риска от рецидив . Препоръката е оценка 2+, C .

Пациенти, при които RJT е била успешна: стойността на Tg също е стимулирана <1µg/l ; няма TAK и няма аномалии в образната диагностика.
При тези пациенти стойността на TSH трябва да бъде определена между 0,3 и 2,0 mU/L за дългосрочна терапия. Препоръката е с оценка 1+, A [по-добрата оценка е само 1++]

При пациенти със скорошна диагноза рак на щитовидната жлеза и които не са били подложени на динамична оценка на риска, нивата на TSH трябва да се потиснат под 0,1 mU/L за първите 5-10 години и да се отпуснат по-късно въз основа на образна диагностика или биохимична оценка [ Tg и TAK ].
Препоръката има оценка 4, D (= експертно мнение и малко доказателства ), но е подчертана като важна препоръка .
vi - Дозата трябва да се коригира с 25 µg L-T4 , но не на интервали, по-кратки от 6-8 седмици (с изключение на бременност ), докато стойността на TSH достигне желания диапазон (4D).

vii - При последващи грижи трябва да се проверява отново на всеки няколко години дали потискането на TSH съответства на новата коригирана класификация на риска (4D)
viii – Въпреки това, по всяко време възможната полза от потискането на TSH трябва да се претегля спрямо възможните увреждания на сърцето и костите. Тази препоръка има оценка 2++, B (= висококачествени прегледи на кохортни проучвания)
ix – При специални рискови групи, като жени в постменопауза, 10-годишният риск от остеопоротични фрактури трябва да бъде оценен според Инструмента за оценка на риска от фрактури (FRAX) на Световната здравна организация (СЗО) (Таблица 11.1).
Препоръката има оценка 4, D (= експертно мнение и малко доказателства ), но е подчертана като важна препоръка .

x – Пациенти, които са претърпели само частична операция на щитовидната жлеза поради ниския риск от рецидив ( тумор <1 cm , справка с таблица 2.2 в глава 7), не се нуждаят от подтискане на TSH, трябва да се проверяват веднъж годишно от семейния лекар за се избегнеда . (4,D)
xi – Пациенти с нисък риск (справка с таблица 2.2 в глава 7), които са претърпели само частична операция на щитовидната жлеза , но чийто тумор е бил по-голям от 1 cm и по-малък от 4 cm, е вероятно да имат малко по-висок риск от рецидив , отколкото пациентите с една пълна операция тиреоидектомия. Такъв рецидив обикновено се открива в рамките на следващите 3 до 5 години и обикновено след 8 до 10 години. Навременното откриване на такива рецидиви е важно, така че тези пациенти да имат същия риск от смърт от този рак като пациентите, които също са имали пълно отстраняване на щитовидната жлеза.
Тези нискорискови пациенти с тумори >1 cm и <4 cm, лекувани с частична операция на щитовидната жлеза, не се нуждаят от потискане на TSH , но се нуждаят от персонализирано вземане на решения (= Вземане на персонализирани решения ; препратка към Глава 2.3.; Таблица 2.4) по отношение на честотата и продължителността Проследяване на рак на щитовидната жлеза (4,D).
xii - Потискането на TSH трябва да се извършва от член на мултидисциплинарния лечебен екип, за предпочитане от ендокринолога, въпреки че са възможни и други констелации за пациенти с нисък риск (определението за нисък риск може да се намери в Глава 2.3. и последващите грижи за пациенти с нисък риск в глава 13) ($,D)
xiii – Семейният лекар трябва да бъде информиран за необходимостта от потискане на TSH и прицелната стойност на DBS, както и за необходимостта от контрол на нивата на fT4 и TSH в кръвта.

Последна редакция: сб, 25 май 2024, 12:40 от Мануня

# 219
  • Мнения: 314
Интересна информация, благодаря ви. Явно много зависи наистина от епикризата и какво пише там - големина, метастази...Моят е бил под 1 см, но имам и в 1 лимфен възел, също премахнат. Препоръчан ми е РАЙ заради възела, но годинките ме притискат и с радиоложката взехме решение да следим, за да дадем първо шанс на бременност... Дали тук има друга дама, минала по този път? Препоръка за йод, но сама да е взела решение да не го минава и да се стреми към бременност?

# 220
  • Мнения: 143
Avocado, 🤗

Аз често си размишлявах върху твоя случай, покрай разказите на другите.
И си мисля, че, ако не е била тази разсейка в лимфния възел, д-р Видинов е можело да вземе решение да ти запази другия лоб. 🍀
Както е постъпил вече с няколко дами тук, които ни споделиха техните истории.
Но не зная подробности за твоя случай - само това, че наскоро ти ни писа, че ти е премахнал 11 лимфни възела.
Явно е решил да се "презастрахова", или се е притеснявал за теб повече, отколкото при другите. 🥹

С едно момиче преди няколко месеца си писахме на лични и тя ми сподели, че случаят при нея е бил идентичен на твоя - един "лош" възел и една разсейка в лимфен възел.
Докторът (не е бил Видинов) й е премахнал цялата жлеза, минала е и през РАЙ.

Но тя съжалява страшно много, че го е направила и че е била при този хирург. 🥺
Писа ми, че за себе си би взела решение да й запазят другия лоб и да не се подлага на никакъв РАЙ. 🤷

Всъщност, тази процедура, мисля, че всеки пациент може да си реши (сам за себе си) дали да я прави, или не - независимо какво му казват, настояват или препоръчват лекарите.

Както е при лъчетерапията и химиотерапията - ако всичко е "изчистено" добре, някои пациенти си решават сами дали да минават през това.
Тяхно право е...

Но постът ми е по-скоро като на приятел и обикновен човек. 😇
Със загриженост и съчувствие... 🤗❤️

А мненията на докторите са друго нещо...
🍀🌺🌈

Последна редакция: пн, 27 май 2024, 11:37 от Непоправима романтичка

# 221
  • Варна
  • Мнения: 948
На мен ми беше препоръчан РАЙ -  отказах. Половин година след операцията забременях. След това пак ми беше препоръчан, пак отказах. И така минаха 3 години. Имам премахната и паращитовидна, в епикризата ми така и не пише имало ли е лимфни или не - пише "няма данни"...

# 222
  • Мнения: 143
exsberry, 🤗

На мен в хистологията ми пише: 5 лимфни възела и 2 паращитовидни.

Явно при теб не е описано...

Радвай се на бебчо и дано всичко това е вече зад гърба ти! 🍀🌺😘

# 223
  • Мнения: 26
Интересно ми е ,пише ли в хистологиите ви,освен броя на премахнати лимфни възли,колко са големи те,колко са големи метастазите в тях,на кое ниво са,къде се намират?  И какъв вид е карцинома.Някои от тях са доста агресивни( като моя),нищо че са микрокарциноми  и че са папиларни всичките, и подходът съответно е различен.В моята хистология всичко е описано.Доколкото разбирам тези характеристики са важни за вземане на решение за лечение,операция  и  РАЙ.

Скрит текст:
Например  в 5-то издание на класификацията на СЗО от 2022 г. ( tumourclassification.iarc.who.int ) (21 ноември 2022 ) и Международната класификация на онкологичните заболявания ( МКБ-О ) има редица промени :

Папиларни карциноми на щитовидната жлеза: Подвидове:

-папиларен микрокарцином
 - фоликуларен вариант на папиларен тиреоиден карцином (=тумор на Линдзи= FVPTC; некапсулирани, неинвазивни метастази през лимфните възли; BRAF мутация)
- неинвазивен фоликуларен тумор (неоплазия) с папилароподобни ядрени характеристики (NIFTP)
-  фоликуларен вариант на папиларен тиреоиден карцином , капсулиран и инвазивен , RAS мутация и метастази чрез кръвта
-  Tall-Cell (= едроклетъчен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза) има малко по-лоша прогноза
други подформи:
- columnar-cell = колонен вариант на папиларен тиреоиден карцином
- Крибриформен вариант ( крибриформен моруларен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза =CMTC) преди това се считаше за рядък вариант на папиларен рак на щитовидната жлеза, който има по-добра прогноза от класическия PTC. В класификацията на СЗО от 2022 г. този карцином се нарича само крибриформно-моруларен карцином на щитовидната жлеза, тъй като хистогенезата – клетките на произход/образуване – е неизвестна.
 - солиден вариант на папиларен тиреоиден карцином (SVPTC)
  - diffuse sclerosing variant  = дифузен склерозиращ вариант (DVC) на папиларен тиреоиден карцином;
  -нокътен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза
  -Warthin-подобен папиларен карцином на щитовидната жлеза

# 224
  • Мнения: 777
Извинявам се предварително за тъпия и неадекватен въпрос, и имайте предвид, че идва от вече отчаян човек: възможно е и да няма връзка с операцията на щитовидната жлеза, но при напълно отстранена такава и много високи стойности извън норма на пролактина и липса на менструация от октомври, има ли някаква дори имагинерна вероятност за забременяване? Дори мъничко? Приемам Достинекс от месец, но не усещам каквато и да е промяна в себе си от приема му.

Общи условия

Активация на акаунт