Ренген и скенер в начална бременност

  • 30 058
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 721
Моя е грешката, че не съм искала защита по време не скенера най-вече, но тогава състоянието ми беше много тежко имаше съмнения за хематом в мозъка. Дори не ми е минавало през ума, че може точно тогава да съм била бременна... след 5 години стерилност. Просто лош късмет. Толкова съжалявам сега за този скенер, но не мога да върна времето назад. Cry

Твърдо съм решена да преценя доколкото може риска и искам да направя всичко възможно да го задържа. Може би е последния ми шанс.

# 16
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
можеш да пишеш и на генетиците
имаше такъв случай и Кременски от МД отговори това дето ти е писала Лали - че може и така и иначе
тогава момичето реши да не рискува, но не е имала твоите проблеми
мисля си, че можеш да не бързаш - най-малкото си в ранен етап и имаш време преди бремеността да стане трудна за премахване

иначе лично аз нямам какво да те посъветвам
само че имаш верме да прецениш
вярно, че има апаратура да се видят евентуални аномалии.. но не всички се хващат
просто ако решиш да задържиш плода трябва да си убедена какво би направила ако детето е увредено... и да си подготвена до колкото това е възможно

много съжалявам
не бързай
помисли, попрочети и се посъветвай с всички възможни източници
рискувай до колкото би понесла
кой дава гарант, че няма да родиш здраво детет?
кой ми дава гарант, че като имам здраво дете то винаги ще е такова?

# 17
  • София
  • Мнения: 2 162
В началото на септември на сестра ми й правеха ренгенова снимка в Пирогов на корема. След две седмици разбра, че е бременна, а след като направи изчисленията се оказа, че зачеването е станало 3-5 дни преди снимката. И тримата доктора, с които се посъветва- единия от които ренгенолог, казаха, че на толкова ранен етап, ако има увреждане организмът ще изхвърли плода. Това не се случи, а засега (сестра ми вече е в 7-ми месец) не се забелязват увреждания- доколкото знам е правела доплер, триизмерен ехограф и амниоцентеза.
Пожелава ти и при теб всичко да е наред.

П.П. Не знам дали има значение, но сестра ми забременя изневеделица след неуспешно ин витро, та изобщо не е очаквала, че ще е бременна и не са й слагали никакви оловни жилетки.

# 18
  • Мнения: 957
П.П. Не знам дали има значение, но сестра ми забременя изневеделица след неуспешно ин витро, та изобщо не е очаквала, че ще е бременна и не са й слагали никакви оловни жилетки.

Хе, пък аз си мислех, че оловната жилетка се слага задължително при рентгенова снимка! Поне тук в австрийско е така. Дори снимка на зъб да ти правят ти окачат едни тежести...
Жалко, че отново се сблъскваме с родната интерпретация на безопасност и превантивни мерки.

# 19
  • Мнения: 7 474


Може би трябва да отидеш при доц.  Кременски Thinking Другото ти го писах на ЛС Tired

Адрес за връзка:
София 1431, ул. Здраве 2, Университетска болница СБАЛАГ”Майчин дом”
ЦЕНТЪР ПО МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА
Лаборатория по молекулярна патология
Тел: 02/ 9172 268 и 02/ 9172 476. Факс: 02/ 9172 469
Е-поща: kremensk@medfac.acad.bg

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 14:30 от Leo*

# 20
  • Мнения: 721
Благодаря Ви за подкрепата и съветите - имам наистина голяма нужда от тях.

В Пирогов се оказва, че не пазят данните от изследванията на скенер за повече от седмица. Архивът им е от 19 век.

Успях все пак да си взема снимките на разрезите - 24 на брой! - и характеристиките на апарата, от които радиологът ще се опита тази седмица да определи дозата на облъчване. Общо взето - примитивна работа, но единственото което може да се направи при дадените обстоятелства.

Според завеждащият на Образна Диагностика в Пирогов риск нямало и аз съм параноична. Дано е така!

# 21
  • Мнения: 3 116
Момичета, и аз съм на това дередже в момента Sad

Правиха ми ренген на корем, в Александровска болница.

Ренгена го правиха на 30 юли, начална дата на последна менструация беше 9 юли, овулационните календари дават дата 27 юли за овулация. На 31 юли направих тест за бременност, който е положителен.

Сега не знам какво да правя. Гинеколога ми ме убеди за аборт, но сега виждам че има варианти при който не е задължително да има увреждания Sad А бебето е толкова желано Sad

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Ритка,много съжалявам за ситуацията,в която си.Защо не потърсиш още едно мнение?Дано някак си се разрешат неща по възможно най-добрия начин!

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Момичета, и аз съм на това дередже в момента Sad

Правиха ми ренген на корем, в Александровска болница.

Ренгена го правиха на 30 юли, начална дата на последна менструация беше 9 юли, овулационните календари дават дата 27 юли за овулация. На 31 юли направих тест за бременност, който е положителен.

Сега не знам какво да правя. Гинеколога ми ме убеди за аборт, но сега виждам че има варианти при който не е задължително да има увреждания Sad А бебето е толкова желано Sad
Не махай така лесно желано бебе, направи повече консултации, изследвания. Наистина може да му няма нищо.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 363
стандартна медицинска практика в нормалните и развити държави е, когато на рентген или скенер отиде жена във фертилна възраст, изрично да я питат в коя част на цикъла е, да я предупредят за възможността от облъчване при още неустановена бременност.
във френска болница даже съм чела огромен плакат с такова предупреждение на стената пред отделението за образна диагностика.

ама тука нашите тъпанари-лекари изобщо не им хрумва за такова нещо и после драми и трагедии.

момичета, мислете сами, защото никой няма да ви помисли вместо вас! когато планирате и работите за бебе, не се оставяйте току-така да ви облъчват. правилото е - във втората част на цикъла - никакво облъчване, ако не е свръхналожително и животоспасяващо.

на питащата да кажа - моя позната си прави рентгенова снимка на таза, преди да разбере, че е бременна. запази бременността, прави амниоцентеза и фетална морфология, роди здраво дете.
това, обаче, не означава, че риск няма.

# 25
  • Мнения: 3 116
Момичета, ще оставим бебето.

Консултирах се със:
1. АГ - каза че няма проблеми;
2. Обадих се на лаборантката която прави снимката. Тя ме помнеше поради специфичния случай, каза че е пуснала минимално облъчване поради факта че съм предупредила че може да съм бременна и че съм много слаба. Каза че дозата е толкоз минимална че няма опасност от увреждане;
3. Шеф на неонатология в едно от софийските АГ-та. Каза че няма да има проблем (лекарят беше направил консултация със свои колеги);
4.  Д-р от Националния Център по Радиация и Радиохимична защита (секция Медицинска Радиология). Страхотни хора са там. Обясних какъв е апарата, къде е правен рентгена, стойностите на облъчване. Той ми каза че това облъчване се равнява на радиационното облъчване за ден-два престой  в София и беше категоричен че проблем с ренгена няма. Най-лошия период за облъчване с ренген бил между 8 и 15 седмица. Също така е важно дали е обикновенна еднократна ренгенова снимка или е така наречената цветна снимка с контрастно вещество.

Мисля че това ще бъде полезно като подход за други майки попаднали в тази кофти ситуация Simple Smile

Просто оттук нататък ще вярвам и ще се моля всичко да е наред Simple Smile

Много целувки и благодаря за подкрепата  Heart Eyes

Последна редакция: пн, 13 авг 2007, 15:00 от ritka

# 26
  • София
  • Мнения: 6 363
е, ritkа, що не си спести тогава главоболията, щом си знаела, че може да си бременна и даже си предупредила лаборантката?
толкова ли беше належащо да си направиш снимката?

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Браво,Ритка.Много се радвам за теб.Честито,пожелавам ти спокойна и щастлива бременност и едно сладко братче или сестриче на страхотната ти дъщеричка!

# 28
  • Мнения: 3 116
Jam ами как да ти кажа. С един бъбрек съм. Един лекар ми постави диагноза хидронефроза, което означава задържане на урина в бъбрека и опасност да го изгубя, т.е. въпроса беше или да се открие навреме и да живея нормално или да мина на хемодиализа и да търся донор и пари за трансплантация. Накрая се оказа че д-ра нещо не видял добре и че такова нещо няма. Но това го разбрах 2-3 часа след като беше направен рентгена Sad

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
ritka, значи можем да ти честитим бременността Hug

Общи условия

Активация на акаунт