Дилема за гимнастика

  • 10 426
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 769
естетическа гимнастика и даже станали световни шампионки. Та тази гимнастика намало травми, дори казаха, че се наказвали елементи, които можело да доведат до травми. Мисля, че ще има доста по- голямо развитие и сигурно ще се прехвърлиме към нея
Да, аз също съм запозната много бегло с тази гимнастика, и много бих искала на нещо такова да я запиша, но съм почти 100% сигурна, че във Варна няма такава.
С нетърпение очаквам откриването на ледената пързалка (ако е вярно)-тогава ще я запиша на фигурно пързаляне, защото има голям мерак. Flutter

# 16
  • Мнения: 2 839
Ау, какви кахъри си имала  Mr. Green
Мисля, че на тази възраст е все тая на коя гимнастика ще я запишеш, има много време докато си покаже кой спорт ще и идва `най-отръки`, пък може и изобщо да няма такъв. Важното, на този етап, е да се занимава с нещо, да има движение, но не и натоварване! Аз засега се спрях на плуване, направихме вече 4 тренировки. Ако става въпрос за надежди, моята за Стела е синхронно плуване - според мен по-добро е и от худ. гимнастика. Ама то са даже не надежди, ами мечти  Mr. Green
За спортната гимнастика мисля, че зависимоста е обратна. Не, че стават ниски от нея, а просто се удава повече на хора с нисък ръст, върлините не ги бива много  Wink

# 17
  • Мнения: 984
казаха, че се тренирало в клубовете по художествена гимнастика, така че ако още няма естетическа гимнастика при вас, няма да е за дълго

# 18
  • Мнения: 8 769
Ау, какви кахъри си имала  Mr. Green
Ахм, такива я, ти да не искаш с онези другите, по-сложните кахъри да ви занимавам тука Mr. Green
Къдей туй плуване, ме светни, че Катерина И това иска да тренира (въобше тя много иска), но засега никъде не я щат, щот била малка. А синхроннот плуване също е много добра алтернатива, само дай малко инфо къде е то, колко пъти седмично е и колко струва?
Мерсаж! Hug
казаха, че се тренирало в клубовете по художествена гимнастика, така че ако още няма естетическа гимнастика при вас, няма да е за дълго
Дано!

# 19
  • Мнения: 578
Доня Туфиня не е вярно, че дете което тренира спортна гимнастика ще остане ниско - просто по-нисичките се справят по-добре в този спорт - те са тези които постигат успехи и хората си вадят погрешни изводи.
Мойта дъщеря ходи цяло лято на спортна гимнастика в залата на Простор/там където ти в момента водиш твоето дете/ при г-жа Найденова! Много и харесваше и научи доста - играеха и класически екзерсис/какичката която го води е много добричка и знае как да работи с деца/. Изобщо класическият екзерсис е задължителна част от подготовката не само на гимнастиците, но и във фигурното пързаляне, синхронното плуване и сродни спортове!
Есента след, като гледахме състезанието за Световната купа по Естетическа гимнастика в София, моето момиче пожела да тренира това и съответно се премести в залата по художествена гимнастика - в клуб Грация  - сега ходи там на тренировки и се чувства добре.
Отбор по естетическа гимнастика във Варна имат само "Чар" в ДКС, но аз не одобрявам крясъците в този клуб, с които посрещат и изпращат.
Моите наблюдения засега са, че в Простор се работи много внимателно с децата и в двете зали и никой не си позволява да ги насилва, да им крещи ...и т.н методи от старото време са изоставени.

За таксите правилно си разбрала - точни са.
Моето мнение е да оставиш детето да ходи, където му е приятно - началото в двата спорта е почти еднакво, а в залата за спортна има батут, който децата обожават.

# 20
  • sofia
  • Мнения: 7 477
и двете гимнастики са подходящи за моми4ета,нека само си избере Wink
Художествената  е по-грацилна,спортната е по-силова.Да,от спортната остават по-ниси4ки,а дръпне ли детето в пубертета идват и травмите WinkЗависи дали до тогава ще е в залата,но определо спортната е по-интересна за самите деца-много уреди,батути,пътеки,трапове с дунапрен........Може би това я е впе4атлило.

във НСА и не само моми4етата с художествена г-ка имаха едни травми,ние със спортната-други WinkИ двете г-ки си имат плюсове и минуси.
Но запали ли се детето,повярвай ми няма вадене от залата WinkИ да не искаш може да се запъти към професионалният спорт.
  bouquet

# 21
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  На тази ранна възраст дали ще е естетическа или художествена гимнастика – няма голяма разлика. „Първите стъпки” са едни и същи, по – късно идват разликите, най – вече от липсата на уреди при първата. /Треньорките от естетическата гимнастика са бивши худ.гимнастички, състезателките също/.
  Та щом ти е мерак за худ.гимнастика, пробвай и на естетическа да я заведеш  Wink Току виж й хареса и на мама идеята за „по – танцувалния” спорт проработи.

# 22
  • Мнения: 8 769
JuliaP, много ти благодаря за практическия опит, който си споделила. Това ми внесе успокоение, че съм на прав път, избирайки зала Простор. А относно клубовете в ДКЦ, писах по-горе-щом на мен имаше наглостта да се разкрещи треньорката, какво остава за горките деца. #Cussing out Така че тия там съм ги отписала.
Момичета, отново благодарности на всички за споделените мисли и опит.   bouquet Наистина много ми помогнахте да не се притеснявам, какъв спорт ще избере детето, както и да обмисля възможността за евентуално пренасочване към друго място/спорт, когато детето покаже желание за това.
но определо спортната е по-интересна за самите деца-много уреди,батути,пътеки,трапове с дунапрен........Може би това я е впе4атлило.
И аз така подозирам, тя като види батут и нещо за катерене полудява в буквалния смисъл на думата. И въпреки, че първия път не са им разрешили да скачат на батута, тя много добре го е видяла и вероятно таи някакви надежди.....
Надявам се другата седмица Кейти вече да е здрава и да можем да си направим окончателния избор, в който тя ще изпитва удовлетворение и радост. Flutter

# 23
  • sofia
  • Мнения: 7 477
JuliaP, много ти благодаря за практическия опит, който си споделила. Това ми внесе успокоение, че съм на прав път, избирайки зала Простор. А относно клубовете в ДКЦ, писах по-горе-щом на мен имаше наглостта да се разкрещи треньорката, какво остава за горките деца. #Cussing out Така че тия там съм ги отписала.
Момичета, отново благодарности на всички за споделените мисли и опит.   bouquet Наистина много ми помогнахте да не се притеснявам, какъв спорт ще избере детето, както и да обмисля възможността за евентуално пренасочване към друго място/спорт, когато детето покаже желание за това.
но определо спортната е по-интересна за самите деца-много уреди,батути,пътеки,трапове с дунапрен........Може би това я е впе4атлило.
И аз така подозирам, тя като види батут и нещо за катерене полудява в буквалния смисъл на думата. И въпреки, че първия път не са им разрешили да скачат на батута, тя много добре го е видяла и вероятно таи някакви надежди.....
Надявам се другата седмица Кейти вече да е здрава и да можем да си направим окончателния избор, в който тя ще изпитва удовлетворение и радост. Flutter



  bouquetще си избере детенце Wink
Ти само имай малко търпение и не я прищпорвай Hug

# 24
здравейте, съвсем случайно се зачетох във Вашия форум и  искам да споделя мнението си за художествената гимнастика. Имам дъщеря, която неисках да ходи на худ. гимнастика, защото самата аз съм била гимнастичка и неисках и нейния живот да протича от залата в къщи, в училище и пак в къщи. Но живота непита, съвсем случайно една нейна приятелка в 1-ви клас я нави да ходят, заедно, и както се случва често, приятелката се отказа, а ние останахме. Вече 9 години, упорито тренира и държи на този спорт.
Та, искам да кажа на Вас родителите, че в този спорт се говори така: НИЕ ходим да тренираме, защото родителите водят децата си, ако в началото е 3 пъти в седмицата, после става всеки ден + съботата, няма значение дали има празник и ваканция. За парите, ако е 30 лв. те стават повече, защото поне един път в годината се прави тържество за което Вашето дете трябва да се представи в най-добрата светлина /имам в предвид - трико, паети и т.н./. За да тренира също трябва да има - майо, трико, палци и т.н., които не са без пари. Да неговорим за палците, които доста често се късат. Ако първата година тренирате с въже, то на следващата ще трябва и топка и лента и обръч, и не е лошо да се поинтересувате колко струват, както ментетата така и оригиналните. ИСКАМ да ПОДЧЕРТАЯ, че такова нещо, като тя няма да тренира за успехи и за да бъде състезател в този спорт НЯМА, защото децата гледат и виждат всичко, и най-вече се влияят, коя ходи на състезание, коя какво може и т.н. А за таланти, с новия правилник, също неможе да се говори, за да има детето Ви талант трябва да се родило без някое ребро, за да бъде много гъвкаво, нещо което се тренира много усилено в ранна възраст. Ако искате детето Ви да има грациозна походка, хубава стойка и т.н., моя съвет е детото Ви да тренира  танци, балет или нещо подобно в което да има класически екзерсист, точно от него децата имат тази стойка. В момента спорта худ. гимнастика е доста натоварващ спорт в него децата имат класика, разпъване /за гъвкавост/ и накря тренират съчетанията елемент по елемент всеки ден, докато не се получи. Моят съвет е: ако детето Ви нехаресва този спорто по-добре не го записвайте, защото Вие като родители ще  си загубите времето в чакане пред залите. Второ: детето Ви ако неизпълнява правилно упражненията ще получи изкривяване на гръбначния стълб, което ще бъде непоправимо в бъдеще.
Прочетох, че някои Ви съветват за естетическа гимнастика -  за нея искам да кажа, че без основите на художествената гимнастика, никой няма да Ви вземе детето, колкото и по-лесна да изглажде, не  е така, там има едни особени задържания, които дори и на най-добрите гимнастички са им трудни.
За съжаление, мога да кажа, че лесен спорт няма, но няма и спорт в който ще приемат детето Ви за да се разхожда в залата, без то да положи необходимия труд. Във всяка спортна зала се държи на реда: защото треньорките и треньорите работят от 7.30 до 22.00 часа, поради тази причина, всяко закъснение и неизпълнение на задачите за деня, изнервя обстановката. Това го пиша по-повод на прочетеното, че изнервена треньорка се разкрещяла за закъснението на дъщеря и. Ще оточна: за да  децата Ви да растат здрави и прави, докато тренират те трябва да идват не точно на време, а с няколко минути по-рано. За да могат да разпънат мускулите и да се загреят, ако това не се случи Вашите деца ще растът ИЗКРИВЕНИ и няма да дъдат нито грациозни, нито красиви. Казвам го, защото съм видяла такива, това ме накара и да Ви напиша тъй дълго съобщение.
В допълнение искам да кажа, че ако детето Ви на 6-7 години е леко пълничко и се притеснявате от това, това няма проблеми за да спортува детето Ви/стига то да има желание/, повечето от тези деца са много по-гъвкави и склони да станат гъвкави, от по-слабите деца. Също тези деца, когато тренират усилено на възраст между 10-12 години, придобиват същата фигура, като по-слабите, даже се наблюдава  и другия момент в който по-слабите започват да пълнеят. В момента в нашите клубове, никой некара гимнастичките да правят диета, стига да не са националки и БФХГ да не ги глубява за глубавите 100 гр. над нормата, но това е друга тема на най-високо ниво.
Още малко: децата в този спорт, са много заети - повечето от тренировките продължават от 22.00 часа, ако е сутрин започват от 7.30 - т.е. когато децата Ви тръгнат на училище трябва да помислите и за това. А, когато пораснат в допълнение ще кажа, че не всички могат да учат в спортно училище, всеки клуб има точно определени бройки и обикновено това са деца, които са в националния отбор и т.нар. категория "елит", така че там нещата седят още  по-сложно.
Има още много да се говори, но драги родители преди да запишете детето си някъде, не е лошо да опита на много места, после пак да пробвате, но детето Ви трябва само да пожелае, също Вие трябва добре да се запознаете какво Ви чака, и освен колко ще Ви струва и колко време ще Ви отнеме.

# 25
  • Мнения: 2 211
Ха, за пръв път чувам, че в художествената гимнастика се използват палци! Joy

# 26
  • Мнения: 984
Много думи, които ме доведоха до голам размисъл, аз съм една от висящите пред залата по час и половина, три пъти в седмицата и аз започнах да се замислям-заслужава ли си. Сега децата си заплащат пътуването извън границата и ако имаш пари отиваш на състезание, ако нямаш-не отиваш. Говори се, че ще заплащат и републиканските турнири
Ха, за пръв път чувам, че в художествената гимнастика се използват палци! Joy
да, да немислите, че играят боси- това представлява само предната част на цвичките и каишки към петата. на балерините се казват туфли

# 27
  • Мнения: 2 211

да, да немислите, че играят боси- това представлява само предната част на цвичките и каишки към петата. на балерините се казват туфли
Много добре знам, че не играят боси. Все пак съм МС по художествена гимнастика.

На мен този спорт много ми взе и много ми даде. Ако имах дъщеря бих и разрешила да тренира през първите 3-4 години. Тогава се полагат основите - няма натоварване и състезания и е достатъчно дълъг период за да се оформи походка, телодържание и усет към движението. От там нататък повече време би следвало да се отдели на училището.

# 28
  • Мнения: 8 769
Благодаря на ехо за съветите.
Ако го погледне човек от друг ъгъл, ще си каже, подобно на kiki77, струва ли си да чакам 3 пъти седмично пред залата. Thinking
За мен си струва.
Вече почти два месеца Кейти ходи на спортна гимнастика. Харесва й. Ходи с удоволствие, макар понякога да й се ще да е с нас след ДГ. Но пък след тренировка е изключително ентусиазирана, показва ми какво са учили, и продължава да подкача, да се търкаля, да се гъне..... Даже вчерашното й желание беше да се инсталира  висилка у дома и трап с гъби (така им казва на дунапрените) Crazy
Относно навлизането в големия спорт-на мнение съм, че времето ще покаже.
Дали детето изобщо има склонност към този точно спорт.
Дали ще има желание.
Дали ще имаме и средства.
Имам и друг опит.
Брат ми тренира спортна гимнастика като малък. Беше обещаващ и след една година треньорът му го искаше в спортно училище. Родителите ни предоставиха на него избор и крайното решение взе той - мисля че беше на 9 или 10 г. Не желаеше да се занимава активно с този спорт, макар да му харесваше. Не отиде в спортно училище. Спортува и сега за удоволствие. Не съжалява за избора си.
Друг опит. Умирах от желание да тренирам художествена гимнастика, но уви, родителите ми не го позволиха. Предлози много-няма кой да те води, не те пускам с приятелки там и прочие. Желанието ми беше огромно и ходех да се моля в залите (но когато поотраснах малко), където никой не ми обърна внимание. Каквото и натоварване да имаше, щях да го зидържа. Бях луда за този спорт. Играех къде що ми падне...учех се само от тв. Така и ще си умра, неосъществила най-голямата си мечта-да тренирам художествена гимнастика.
Така, че ехо, малко по-черни ми се виждат краските, отколкото са. Мисля си, че спорта на детето ти е едно от нещата, които могат да се контролират в някакви граници и е въпрос на избор. Важното е този избор да бъде даден на детето.
По въпроса за художествената гимнастика няма да пиша, че след интервюто на Лили Игнатова миналата неделя по НТВ съм меко казано бясна на цялото ръководство на този спорт, язък и за школата и за всичкото...и спирам, спирам до тук. При описаните от нея обстоятелства, аз просто не бих позволила дъщеря ми да играе за тази държава в тези условия. Wink

# 29
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
поста на ехо, довнася ясното аз спорта и спортистите Wink
Който разбрал - разбрал. Да се чете и м/у редовете, обач  Flutter

Общи условия

Активация на акаунт