Банята - тема 46

  • 24 450
  • 697
  •   2
Отговори
# 585
  • Мнения: 6
Здравейте дами, надявам се да ми помогнете с намирането на подобни плочки за баня. Става дума за издължените правоъгълници в черно и бяло.  Благодаря!

# 586
  • Мнения: 3 705
Какво мислите за лайсните при оформяне на ъгли/ниши?

Дори и на снимката в поста преди мен е чудесно показано, че може без лайсна. Не ги харесвам и не искам да слагам, но ме притеснява дали ще изпилят плочките добре.

# 587
  • Мнения: 3 682
Какво мислите за лайсните при оформяне на ъгли/ниши?

Дори и на снимката в поста преди мен е чудесно показано, че може без лайсна. Не ги харесвам и не искам да слагам, но ме притеснява дали ще изпилят плочките добре.
Зависи от плочките и от майстора, някои просто не стават за изпиляване. Добрият майстор ще ти каже твоите дали са подходящи и ако са, и ще ти ги изпили, демек въпросителните са поне две.
Има и много тънки метални лайсни, които в зависимост от останалите елементи в банята, могат да се замислят и впишат като част от дизайна.

# 588
  • Мнения: 2 082
Какво мислите за лайсните при оформяне на ъгли/ниши?

Ако се старае майсторът ще ги изпили. Дори да не е правил досега, ще пробва няколко пъти на парчета и ще стане.
Моят вчера ми направи в една плочка ниша на която три от страните са без фабричен ръб. А това за почти всеки плочкаджия е кошмар- да пили рязано😆 Първо се задърпа, каза че не е правил, че не може, че нямало да стане, че ще се олюпи, изреди сто причини да ме откаже😆 Но стана и то без забележка, щото аз му висях на главата и диктувах стъпките от клипчетата на топ-плочкаджиите които постоянно гледам😆
Купих тиксо, различни шкурки за шлайфа и като ги наредих пред него се предаде😂
Дискът също има значение. Днес почти накрая на раб. ден нещо се скапа, почти нов, но някъде се закачи ли и аз не разбрах, обаче се изкриви и счупи плочката. Майсторът сложи друг за да довърши и понеже беше по-захабен видях, че налюпва рязаното... и бързо сложих край на раб.процес😂
Моят майстор е кинта и двайсе, плочките и те толкова и горкият ги пренася всяка по 10 пъти до терасата, която е далече за да пилва по 1 десета от мм. Предложих му да пили вътре, но той не иска.
Иначе стандартните ъгли ги прави без проблем. Това още не е фугирано.

Последна редакция: сб, 25 май 2024, 23:05 от Чи лу

# 589
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 717
Какво мислите за лайсните при оформяне на ъгли/ниши?

Дори и на снимката в поста преди мен е чудесно показано, че може без лайсна. Не ги харесвам и не искам да слагам, но ме притеснява дали ще изпилят плочките добре.

Както са обяснили по-горе, плочките могат да се отрежат под ъгъл 45°(герунг). Обаче това е възможно само при подходящи машини и оборудване на майстора. Виждала съм потресаващи изпълнения с изхабени и нащърбени плочи.

# 590
  • Варна
  • Мнения: 5 419
Моя майстор не пили, но за кухненското гръбче имах един външен ръб, който настоявах да е с пилени плочки, тъй като са релефни (Метро) и с лайсна щеше да е ужасно нелепо. Та просто занесе 20 плочки на някакъв човек извън града със специална машина и станаха съвършени. Около 50 лева струваше.

# 591
  • Мнения: 2 082
Релефните не са лесни, защото се разминава релефът, но за гладки е достатъчно шлайф, нови дискове и добър майстор. Моят менка три шлайфа за да не сменя дискове, но иначе може и с един.

# 592
  • Пловдив
  • Мнения: 2 219
Здравейте, моля за препоръка какво да гледам при купуването на фаянс за баня. Майстора,  каза че няма първо качество в бг, само така пишело, всички били криви, да не се хвърлям на скъпи,  било все тая. Става въпрос за среден клас, не по над 150лв кв. За фаянс испанските били най-добри, за гранитогрес да търся италиански. От преди две години имам много лош опит с Баня стил и за две бани ми изпилиха нервите,  чакахме едни фризове, които уж бяха налични, имаше доста счупени кашони, проектите им бяха горе долу добре направени, но с много елементи, от което пък остана доста излишен материал....

Въпроса ми е къде в Пловдив има избор и добро предлагане, имам да правя 4 малки бани 4,5/5кв. Търся нещо средно като клас, не искам нищо нестандартно, просто хубав гланциран фаянс и молбата ми да ме насочите какво да гледам да не купя тотален боклук.
Ще търся семпла и изчестена визия като това

# 593
  • Мнения: 3 682
Аз съм сложила плочки на Vives, не мога да кажа дали всички модели са им качествени, но конкретните нямаха никакви недостатъци - кривини, различни дебелини и т.н., подовите не се пързалят и се поддържат лесно.
 Сигурна ли си, че именно с този майстор искаш да работиш? При цитираното изказване бих се замислила сериозно.   

# 594
  • Мнения: 446
Някой знае ли колко в момента вземат майсторите за финна шпакловка и боядисване?

# 595
  • Пловдив
  • Мнения: 2 219
Аз съм сложила плочки на Vives, не мога да кажа дали всички модели са им качествени, но конкретните нямаха никакви недостатъци - кривини, различни дебелини и т.н., подовите не се пързалят и се поддържат лесно.
 Сигурна ли си, че именно с този майстор искаш да работиш? При цитираното изказване бих се замислила сериозно.   
Благодаря, ще потърся къде се предлагат в Пловдив, излиза ми Баня стил, които искам да избегна.
Относно майстора, не съм избрала на 100%, видях му работата и ми хареса. Другия ми даде цена 4000лв на баня, имам още една препоръка, но не съм се срещнала с него.
Забравих нещо много важно да питам, за фугите, понеже много исках да ги избегна се бях засилила към широкорматен гранитогрес, но цената и ограничения избор на цвят ме отказа/повечето имитират мрамор/.
Казаха ми, че минималната фуга крие много рискове при ново строителство, често плочките се пукат при слягане и трябвало да са идеално прави, така ли е наистина?


Някой знае ли колко в момента вземат майсторите за финна шпакловка и боядисване?
За Пловдив цените варират от 19-30лв с две ръце боя.

# 596
  • Варна
  • Мнения: 5 419
dolce la vita, Първо баня 5 квадрата съвсем не е малка.
Второ цена 4000 лева за труд за такава квадратура си е направо изгодна. Аз платих толкова за 2,3 квадрата във Варна преди 2 месеца и то на познат.
Трето - и аз имам много лош опит с Баня Стил - забавени доставки, сгрешен и грозен проект, неправилно сметнати количества, потрошени плочки без опаковка, видимо необучен персонал... Фаянсът който избрахме, испански също, не си спомням какво качество пишеше, май първо, цената беше около 60 лева на квадрат, но се оказа нискокачествен. Майсторът ми показа как чупи парче плочка с две голи ръце без особено усилие... Само за гранитогреса изрази положително мнение. А са от една серия.

# 597
  • Мнения: 9 937
Първо, плочки гланц са много по-малко от матовите, просто не са на мода. Освен това, когато са гланц, често са малки размери - т.нар. метро плочки (като тухлички) или 20х20 см., което води до много фуги. Често, също така, гланцовите плочки имитират състарен (античен) изглед, не са с равна повърхност, нито с еднакви размери (т.е. с еднакви фуги), защото това е част от състарения изглед.
Аз също дълго време се дърпах за матови плочки, но след дълго ровичкане из Интернет и гледане по магазини, накрая кандисах на матови. Да, няма отражения от светлината върху тях, но не са и особено поглъщащи светлината. Повърхността е равна (гладка в този смисъл), просто не блестят.
За фугите и слягането - не мога да се изкажа за слягането, но си мисля, че в нова баня, на гипскартон, би трябвало да не е толкова фатално.
Ако искаш минимални и равни (еднакви на ширина) фуги, тогава търси ректифицирани или поне калибрирани плочки. Ректифицирани означава, че първо са изпечени и след това са рязани, обикновено лазерно, така че няма нормалните разлики в размерите, които се получават, ако първо ги режат, а после ги пекат. Калибрирани означава, че производителят е сортирал плочките по размер и обикновено не би трябвало да има повече от 0,5% разлика в размерите в кашон.
Не знам магазините в Пловдив, но един магазин за италиански плочки от София има и в други градове, включително в Пловдив - Джия. Те са вносители/представители на италиански марки, но имат и по-стари колекции на промоция/ликвидация. Много от плочките им са двойно изпечена бяла глина (в магазините наричат глината "паста" LaughingLaughingLaughing), което ги прави много твърди и здрави.
https://djia.bg/bg/magazini/magazin-plovdiv.html
Още една фирма, която предлага италиански качествени плочки, е Студио Сенс, пак имат магазин в Пловдив, пак предлагат по-стари/изчерпващи се колекции на промоция.
https://djia.bg/bg/magazini/magazin-plovdiv.html
Винаги, независимо от кой магазин/производител купуваш, търси първо качество, второ или смесено не е вариант, ако търсиш качество.

За визията, която искаш, бих предложила да гледаш за визия камък, натурална, в краен случай бетон или нещо подобно като наименование.

# 598
  • Мнения: 2 082
Какво е предимството на фаянсовите плочки пред гранитогреса? Не са ли по-слаби и със заоблен край, което изисква по-голяма фуга?
Питам за сегашните, преди 15-20г ми е ясно, че имаше здрави испански.

# 599
  • София
  • Мнения: 44 354
То снимката е с плочки мат. Иначе избор на гланц си има и не са само метро и 20х20😅

Общи условия

Активация на акаунт