Седмокласници 2023/2024 - тема 8 - здрави нерви и дълбоко дишане

  • 33 914
  • 770
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Здравейте извинявам се , че пиша тук точно затова, но ми казаха,   че 11 и 12 е за университет а новата диплома е това удостоверение. Вярно ли е това ?😊

Последна редакция: пт, 15 мар 2024, 06:52 от Анонимен

# 76
  • София
  • Мнения: 12 304
Не съвсем. Диплома за средно образование се получава след завършен 12-ти клас и успешно положени задължителните ДЗИ. В края на 10-ти клас се получава удостоверение за завършен първи гимназиален етап и можеш да прекъснеш образованието си, но дали това ще е достатъчно за приемането ти на работа зависи от конкретната работа и от конкретния работодател - какви са неговите условия и изисквания за назначаване на определена длъжност.

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 23:48 от sanaka

# 77
  • Мнения: 1 816
Ние сме и с 152 извинени отсъствия и ако се разболее още веднъж минава на индивидуално обучение , поне така ме предупреди класната! Благодаря за новата тема!
Далеч съм от седмокласната тема, но това не го разбрах. Какво й е законовото основание за това твърдение? За индивидуално обучение се изисква съгласието на ученика/ родителя. Окончателното решение се взима от ученика/ родителя.

Скрит текст:
ЗПУО: Чл. 107. (1) Формата на обучение се избира от ученика при условията на чл. 12, ал. 2 и при спазване изискванията на този закон.
(2) Формата на обучение се препоръчва от екипа за подкрепа за личностно развитие за:
1. ученик, ненавършил 16 години, чиято възраст надхвърля с повече от три години възрастта за съответния клас;
2. лице, навършило 16 години, което постъпва за първи път в училище;
3. лице, прекъснало обучението си за повече от три последователни учебни години;
4. лице, което не може успешно да завърши един и същ клас повече от три учебни години;
5. ученик, който променя формата на обучение в случаите по чл. 112, ал. 5;
6. ученик със специални образователни потребности.
(3) Препоръката по ал. 2 се изготвя след оценка на потребностите от обучение на лицето и при осигуряване защита на интересите на останалите ученици от паралелката.
(4) При препоръка по ал. 2, която предлага промяна от дневна в индивидуална форма на обучение на ученик със специални образователни потребности, регионалният екип по чл. 190, ал. 1 извършва допълнителна специализирана оценка и изразява становище относно потвърждаване или отхвърляне на препоръката. Окончателният избор за формата на обучение се прави от ученика или родителя при условията на чл. 12.
Имаше един текст, че при голям брой отсъствия (над определен процент) по даден предмет, ако ученикът няма достатъчно оценки, може да се наложи изпит за оформяне на оценката.
Скрит текст:
чл. 23, Наредба 11/2016
(6) Годишна оценка не се формира на учениците, обучавани в дневна, във вечерна и в
комбинирана форма, по учебен предмет или модул, ако отсъствията на ученика от учебни часове
през втория учебен срок надхвърлят 25 % от учебните часове по съответния предмет или модул,
предвидени по училищния учебен план за съответната паралелка, и това не позволява да бъде
осъществен минималният брой текущи изпитвания по чл. 12, ал. 1. В този случай ученикът полага
изпит за определяне на срочна оценка по чл. 7, ал. 3, т. 2.
Това се преценява индивидуално при липса на необходимия брой оценки за оформяне на срочен успех по всеки предмет. А броят на оценките по предмет зависи от броя на часовете, с които се изучава предмета седмично.

П.П. Това го играхме в 1-и клас - оказа се, че детето ми за малко щеше да надвиши броя отсъствия и то по рисуване, но понеже имах несъгласия с училищното ръководство, очаквах подобна простотия и пратих снимки на няколко рисунки по онлайн конкурси, съответно изпратих на класната снимки на грамотите от конкурсите.

Просто ми писва институциите да тормозят обикновения човек с измислени от тях правила. Та скоро четох подобно изказване в социалните мрежи, че ЛЛ направил подобно изказване. (Който има над 50 извинени отсъствия от личен лекар, лятото остава да учи). И хората се притесняват от подобни изказвания на "авторитети".

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 23:28 от poems

# 78
  • Мнения: 228
Ние в четвърти клас имахме подобно ситуация имаше много отсъствия заради дълъг престой в болница , искаха да и пуснат индивидуален план за обучение, но пък същевременно имахме достатъчно на брой оценки за оформяне и се отказаха. Така, че явно си зависи и от учителя и от училището.

# 79
  • Мнения: 310
Lúthien, благодарности и от мен за новата тема и полезната информация в първи пост. Бях качила в предишната тема един пробен по математика от курса в НПМГ. Ето отговорите. Извинявам се за грознописа на набора Rolling Eyes, въпреки че и в това има голям напредък. Средният резултат от изпита е 70 точки, но не знам за колко деца става на въпрос.
Скрит текст:







Пускам и линк към видеа на младия Кортезов в youtube, които сподели с нас. Не съм ги гледала още, а и на набора не съм ги пращала.
https://www.youtube.com/channel/UClIj6Tigc43v0iRE0-OoUOA

# 80
  • Мнения: 228
Момичета днес се зачетох в заповедта за кандидатстване и може ли да ми изясните, явно някъде съм изпуснала какво означава подаване на заявление към комисията и следващото подаване на документи за кандидатстване качвам и една снимка от самата заповед

# 81
  • София
  • Мнения: 12 304
Подаване на документи към комисията по чл. 95 касае учениците с хронични заболявания и физически и сензорни увреждания, които се насочват към училища от специална комисия. Не касае общия прием.
Подаване на документи за кандидатстване /за участие в ДПП/ са заявленията с желанията, които ще подаваме онлайн.

Последна редакция: пт, 15 мар 2024, 17:04 от sanaka

# 82
  • Мнения: 685
Здравейте, напоследък не ми остава време да пиша...
Утре синът ми е на пробна по БЕЛ в НТГ Пловдив. Предстоят му много натоварени две седмици до ваканцията, пробни, допълнителни уроци.Едва ще дочакаме заветната ваканция и почивката. Милият едва смогва... то не че всички дечица не са така сега де. В училище имаха всеки ден тестове и контролни тази седмица, другата същото +Кенгурото, ама за него никои не мисли. Целият клас ще се явяват, при тях нямаше дори и намек за избор. Там каквото направи, направи. Вече никакви оценки не гледам освен БЕЛ и МАТ, макар че той успява и с другите предмети.

# 83
  • София
  • Мнения: 6 590
Да ви следя, че въпреки , че съм кръстница на темата изпуснах поне 10-12 страници от последните дни.
Имахме драма с едната квартира в Нидерландия, което ни причини 2 седмици безсъници и седмокласничката остана на втори план. От утре влиза в цикъл пробни изпити през идващите уикенди.

Последна редакция: сб, 16 мар 2024, 12:30 от bibi

# 84
  • Мнения: 40
Здравейте, напоследък не ми остава време да пиша...
Утре синът ми е на пробна по БЕЛ в НТГ Пловдив. Предстоят му много натоварени две седмици до ваканцията, пробни, допълнителни уроци.Едва ще дочакаме заветната ваканция и почивката. Милият едва смогва... то не че всички дечица не са така сега де. В училище имаха всеки ден тестове и контролни тази седмица, другата същото +Кенгурото, ама за него никои не мисли. Целият клас ще се явяват, при тях нямаше дори и намек за избор. Там каквото направи, направи. Вече никакви оценки не гледам освен БЕЛ и МАТ, макар че той успява и с другите предмети.

Здравейте!
Ако имате възможност,бихте ли споделили теста по БЕЛ на НТГ?
Предварително благодаря!

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 40
Здравейте! Присъединявам се към темата вече с разклатени нерви покрай моя седмокласник, който все казва, че има време до изпитите и не се стряска. Информация за предстоящи пробни изпити по математика в Бургас: https://https://smbburgas.eu/?p=1101&fbclid=IwAR1Xs40YCX0VOuAluT2UuAVWHo … Uh_5NjWEnQdLBmD-Y

# 86
  • Мнения: 194
При нас този уикенд минава първите пробни изпити. Тезата е била върху Опълченците на Шипка, сега чакаме резултати. То това чакане е като тренинг за истинското.
Като цяло беше спокойна, не е снимала, тя е много притеснителна и изобщо не си е извадила телефона.
Едната квесторка каза, че има две деца (от проверените) с пълен брой точки . Уау! Няма да е моето, то се е запънало на задачата с път.

# 87
  • Мнения: 40
Здравейте!
Ако  някой има възможност , би  ли споделил пробния тест по БЕЛ на СМГ от 17.03.2024 г.?
Предварително благодаря!

# 88
  • Мнения: 4 207
Някак си съм пропуснала новата тема, ама пък и вие не сте писали много.

# 89
  • Мнения: 228
И аз се учудих на по слаба активност! Още малко и ваканция да отдъхнат малко въпреки, че ние имаме тогава трябва да учим опълченците на Шипка наизуст !

Общи условия

Активация на акаунт