Пазарът на недвижими имоти във ВАРНА - какво се случва реално? - Тема 17

  • 29 342
  • 722
  •   2
Отговори
# 195
  • Варна
  • Мнения: 3 247
2000Е бруто за 18годишния, работещ в Макдоналдс, е равно на 1474Е нето. Този стандарт по показания калкулатор се поддържа в България с нетна заплата от 1552 лв. (или 2000 лв. бруто). Заплатата в Макдоналдс у нас сигурно е доста по-ниско, но и в двете държави с такъв доход жилищата са недостъпни.

# 196
  • Варна
  • Мнения: 14 554
Да се върнем към темата. Цените на жилищата във Варна растат прогресивно. Има остър дефицит на имоти с разумни цени, визирам тези преди нова година. Изтеглените ипотечни кредити за първото тримесечие са 30 % повече от предходната година. И тези факти показват, че заплатите и доходите конкретно във Варна се повишават. Да теглиш 35г. ипотека е на база сигурни доходи, не мечта. Емигрантите трябва да са наясно, че реалността в бг не е мизерията и корупцията отпреди 20г. Средният бизнес се развива. Има и доста млади предприемачи. Тяхното мислене няма нищо общо със социалистическата утопия. Имаме нужда от осезаеми промени на полит.ниво, но хората успяват въпреки корупцията и архаичните порядки, които ни дърпат като котва към дъното.
Уточнявам също, че емиграцията от Варна в чужбина е относително ниска. Но се засили тази към София, поради повечето възможности за развитие на определени професии. Там цените на наеми и жилища  са високи.
На мен брокери за трети път ми приложиха номера с повишаване на цените. Изпратих агенти под прикритие на оглед. И точно след два часа грейна новата цена с 11% повишение. Силно се съмнявам, че собствениците са наясно с играта.

# 197
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 238
Аз писах в предната тема, че брокерката ми предложи да се наддавам с украинците и в края на краищата го купиха те. Очаквах да им е постихнал интереса, но явно не е и продължават да търсят, което допълнително натоварва пазара. Ето, уважаеми гастербайтери, има и чужденци, които живеят в нашата кочинка и то идват с кеш пара.

# 198
  • Мнения: 3 894
А пропускаъе един сегмент от пазара - хора с високи доходи от малките градове. В Търговище и Разград е въпрос на престиж да купиш апартамент на Лятно Тракия. Познат даде за застрояване бабината си къща и се уреди с 8 от 20 апартмента, купени от турци от въпросните места. Не са гастърбайтери, а хора на заплати 3+к, които са си купили жилища в родните градове и сега купуват "кат братовчеда" двустайки на ЛКТ Simple Smile

# 199
  • Мнения: 18 668
Варна винаги е дърпала хора и пари от Силистра, Русе, Търговище  и пр. Също и от споменатите гастарбайтери. Новото е, че толкова много от украинците направо купуват, а не изчакват да се върнат в градовете си, както повечето хора очакваха миналата и по-миналата година. От една страна това създава напрежение в цените на НИ, от друга - обликът на някои квартали е значително избелял, мисля наскоро писах за това. В по-далечен план това ще се отрази и на други нива - толкова многочислена група ще иска да има и представителство в местната власт например. И т.н. Градът се променя.

# 200
  • Мнения: 25 824
Украинците няма да си тръгнат скоро. Войната ще продължи, така е угодно. Пращат се милиарди долари, и войната ще е фактор със години.

# 201
  • Мнения: 2 853
Освен ако не си някой специален държавен служител на друга държава, едва ли ще знаеш колко дълго ще продължи войната. Ето например след атентатите от завчера се говори, че Русия спира да бъде “нежна” с Украйна. Никой не знае какво ше стане.

# 202
  • Варна
  • Мнения: 14 554
Любопитно ми е украинците кредити ли ползват? Брокери твърдят, че не са особено активни за реални сделки.

# 203
  • Мнения: 1 588
Аз пък мисля, че украинци не купуват. В моята сграда има 4-5семейства, всичките са под наем. Доста семейства минаха за последните 2години,всичките казват, че чакат да стане време и да върнат. Дори децата им не ходеха на училище. Което на мен лично ми говори, че не желаят да установят тук.

# 204
  • Мнения: 438
Стига с тея Украинци, ръста не цените се дължи най-вече на ниските лихви на банките. Другата причина е, че Българинът много трудно инвестира в нещо друго освен имот. Украинците са много малка част от ръста на цените.

# 205
  • Мнения: 363
Аз пък си мисля, че вече се купува доста по малко, имаше някъде таблица и трябва да я намеря ама от едни 12 месеца все е на долу и то осезателно, гледам и моите обяви, които сам запазил си садят от месеци

# 206
  • Мнения: 126
При такива цени - според мен нормално е изобщо да не се купува...

https://www.alo.bg/9403067

# 207
  • Мнения: 266
От статии и медийни публикации не могат да се правят изводи- всеки ден противоположна информация. Имало спад, имало отново ръст...Предполагам си има официална статистика. Щом се поддържат цени, значи се купува и днешните цени са по- високи от вчерашните, чак наистина е трудно психологически да се насмогне, камо ли финансово. За Варна съм убедена, че украинците са фактор и то никак не маловажен. Да, основно при наемите, но в крайна сметка всичко е свързано. Мисля си, че тук се задържат и остават по- състоятелните, все пак и за тях всичко е с пари. Абе доста негативи ни се натрупаха пред търсачите. Ако някак се беше случило постепенно, щях да асимилирам, ама такъв отстрел нагоре за 1- 2 год...
Между другото забелязвате ли, че се строи с много бързи темпове. Имам чувството, че който се е включил на зелено до година и половина макс  ще е по чехли у дома си. Няма ги доскорошните притеснения за сигурността на строителите, за проблеми с материали и т.н. Днес имах път по Кап. Райчо- и там поне няколко сгради в строеж.

# 208
  • Мнения: 438
От статии и медийни публикации не могат да се правят изводи- всеки ден противоположна информация. Имало спад, имало отново ръст...Предполагам си има официална статистика. Щом се поддържат цени, значи се купува и днешните цени са по- високи от вчерашните, чак наистина е трудно психологически да се насмогне, камо ли финансово. За Варна съм убедена, че украинците са фактор и то никак не маловажен. Да, основно при наемите, но в крайна сметка всичко е свързано. Мисля си, че тук се задържат и остават по- състоятелните, все пак и за тях всичко е с пари. Абе доста негативи ни се натрупаха пред търсачите. Ако някак се беше случило постепенно, щях да асимилирам, ама такъв отстрел нагоре за 1- 2 год...
Между другото забелязвате ли, че се строи с много бързи темпове. Имам чувството, че който се е включил на зелено до година и половина макс  ще е по чехли у дома си. Няма ги доскорошните притеснения за сигурността на строителите, за проблеми с материали и т.н. Днес имах път по Кап. Райчо- и там поне няколко сгради в строеж.
Само такова чувство имаш. Тя сградата до Акт 14 бързо става и после едно чакане и чакане и чакане. Около 2.5 години отнема от отваряне на строителната линия до Акт 16.

# 209
  • Мнения: 2 853
Брокер и кредитен консултант/спекулант срещу киро брейка. Не мисля че носи някаква стойност, но пък е забавно.
https://youtu.be/H19at08xbt0?si=nS0ZZN14Aa7T0NKo

Общи условия

Активация на акаунт