Прием в детската градина

  • 2 301
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Не знам има ли черно на бяло наредба за критерии, но законно или не-директорът е този,който приема според свои критерии. Всяка градина с критериите си.
Това с районирането отпадна. Основните критерии, които посочват са второ дете, дете на самотен родител, дете на студенти...за социално слаби не знам. Това за подаването на молба в първия работен ден от годината - също не е сигурно. В четири градини,в които аз подадох молба, не го спазваха, бяха си събрали молби от раждането на детето (включително без издаден все още акт за раждане).
Това е от моя горчив, горчив опит  Confused
успех ти пожелавам!

# 16
  • София
  • Мнения: 2 493
И защо пък това с районирането отпадна... !?
Къде да търся наредба? На сайта на МОН или?

Трябва ли и двамата родители да са студенти? Или се брои и ако само единия е? Макар че в момента и двамата сме студенти. Скъпият записа магистратурка, ама е на 35 и незнам ще го броят ли и т.н... 

# 17
  • София
  • Мнения: 2 162
Правилник за прилагане на закона за народната просвета

Вижте чл. 25, ал.2 точка 6- детската градина има право да определи начина на приемане на децата в съотвествие с нормативните актове. Т.е. критериите се определят от конкретната ДГ, като подаването на молби, здравни документи и там каквото още искат е задължително за всички.
А за това кои деца имат предимство- на самотни родители, на студенти и т.н не го намерих в този правилник или в друг специален нормативен акт, но ще потърся по- внимателно.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 079
Всяко детско заведение си има Правилник за дейността на съответното заведение, в който има глава за приема на децата. Така че - търси го в самата градина правилника и се запознай с него.
Сега по същество:
1. Дете се приема в детската градина през месец септември, в годината, в която навършва 3 години. (Така в една група, на практика, могат да попаднат деца с 1 година разлика - например дете, родено на 01.01 и дете, родено на 31.12 същата година! #Crazy)
2. Децата се приемат по реда на подаване на молбите. Предимство имат деца, чиито по-големи братчета или сестрички вече са в съответното детско заведение, деца на многодетни родители, деца на самотни майки, деца на студенти, но ПАК ПОВТАРЯМ, ако тези предимства са включени в Правилника за дейността на детското заведение.
3. Задължителните документи, при подаване на молба са самата молба и ксерокопие от акта за раждане на детето.
4. Ако детското заведение е обединено детско заведение (ОДЗ), което значи, че има и яслени групи, то децата от яслата се прехвърлят в градината автоматично, без да се подават допълнителни молби от родителите.
5. Посещението на детето в близката до детската градина ясла, пък била тя и в близост и в един район, не предполага автоматично прехвърляне на детето от яслата в градината, тъй като те нямат практически никаква връзка помежду си.
6. Съвет от мен: отиди и говори с Директорката на детската градина какви са шансовете детето ти да бъде прието и записано през месец септември в първата група. Попитай колко деца ще бъдат приети, поинтересувай се от учителките. Така ще предизвикаш интереса и у Директорката, че се интересуваш, че не ти е безразлично къде ще е записано детето ти. Бъди сигурна, че ще те запомни и може да предизвикаш и допълнителни симпатии за записване на детето. Peace

Надявам се, да приемат детето ти в градината безпрепятствено.    bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 2 493
Radostin4eto, много много ти благодаря за изчерпателния отговор! Simple Smile

# 20
  • Мнения: 2 255
При нас положението е ясно   Joy щото малкия прави 3 години точно през септември и си тръгва с набора  hahaha отвсякъде  thumbsup
Но мисля, че 2004 ги взимат септември в ДГ дори и да са родени след 01.10.  newsm78
А и от няколко дни в яслата виси едно съобщение .... родителите на всички хлапета навършили 2 год - да не забравят да подават молба за ДГ, че от септември .... няма шега  Joy яслата ги "освобождава"  yes

# 21
  • Мнения: 1 446
На 04.01.т.г. когато отидох да подам молба в градината по район , жената която ми прие докеминтите, ката видя Акта за раждане(Иван е раден на 25.12.2004г.) ми каза , че ще бъде приет на следващия работен ден след навършване на 3г. т.е. 27.12.2007г.
Обясни ми , че паради промяна в правилника на градината тази година ще приемат при навършени 3г. , а преди са приемали деца септември месец при навърщени 2г.9м.

# 22
  • Мнения: 382
Септември 2007 тръгват на ДГ децата , набор 2004 .

Синът ми е роден 2004,октомври.Записах го на ДГ от септември.Но имам познато детенце,което е родено февруари предишната година-2003 и ще са заедно в детската градина, тя ще е на 3 и 6-7 м, а той няма да има 3 Rolling EyesМалко ми е объркано честно казано.

Най-добре говори с директорката на градината Peace


  Нещо не го изчисляваш правилно, ако детето е родено февруари 2003г., септември 2007г. ще е на 4г. и 7мес. Но както и да е. Синът ми е февруари 2004г. и ще тръгне на градина от септември, нищо че ще е на 3г. и 7мес. , получава се почти година  разлика с децата родени края на 2004г., но така са го измислили.



Да,грешката е моя.Детенцето е февруари 2004г. Embarassed

Аз за да сме сигурни,че ще ни приемът в ДГ,отидохме с моята приятелка в 6,30 сутринта EmbarassedНашите молби са с входящ номер  6 и 7 точно защото има 5 дечица,на които по-големите братчета и сетричета са там,а бяхме първи.

# 23
  • Мнения: 21
Децата се приемат в дг,само когато са навършили 3 годинки-това е разпореждане на ХЕИ и означава, че директорката трябва да ги предвиди в списъка на групата за съответния набор.Независимо през кой месец детето навършва годинките,ако в дг групите са чисти т.е по набори то трябва да е включено newsm19

# 24
# 25
Децата се приемат в детска градина съгласно Закона за народната просвета и  Правилника за приложение и то е на 3  навършени години.Това е и парадокса,а отиват на 7 в годината на навършване.
Закона трябва да се промени.Пишете до Министерство на образованието,защото сега се пише нов закон.Редно е децата да започват детска градина  в годината на навършване на 3 години.Тогава на септември ще попада целият набор примерно 2004 и ще започват заедно.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
А при приемане с предимство на дете на самотен родител дали се има впредвид дете с баща неизвестен или може да е припознато детето.

# 27
  • Мнения: 1 800
А в случай като моя, детето ми е родено на 03.01.2005-трябва по правилник да тръгне на градина септември 2008 на 3г и 8м, дали ще го задържат в яслата 8 месеца повече? Не са ли длъжни като навърши 3 г детето да го изпишат и ако е така какво ще го правя аз 8месеца, такава отпуска няма???

# 28
  • Мнения: 7 391
            От януари тази година  се имат впредвид само деца ,които в акта си имат записано "баща - неизвестен" или единия от родителите е починал.Другите случаи нямат предимство.Пропуснали сте и деца на инвалиди - те също са с предимство.
            А за неудобството от датата на раждане на детето съдията правилно ви е посъветвал пишете до министерството  и направете вашите предложения.Също и до това на здравеопазването - да се има предвид там където яслите са чисти да задържат децата и след 3 г.В ОДЗ-тата децата се прехвърлят през септември.

# 29
  • Мнения: 503
А в случай като моя, детето ми е родено на 03.01.2005-трябва по правилник да тръгне на градина септември 2008 на 3г и 8м, дали ще го задържат в яслата 8 месеца повече? Не са ли длъжни като навърши 3 г детето да го изпишат и ако е така какво ще го правя аз 8месеца, такава отпуска няма???
:naughty:Alik, във Варна не е точно така. Децата, родени през първата половина на годината(до юни вкл.) се приемат още през юни- юли, когато е първия прием. Останалите- родени от юни до декември -се приемат през септември.

Общи условия

Активация на акаунт