Премахват десетки здрави дървета в Добрич заради ремонт

  • 574
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 952
Не знам дали има смисъл да пиша тук, но вече всичко друго е направено.
Днес започва дългоочакваният ремонт на централната част на град Добрич. Това би било прекрасна новина, ако новия проект не предвиждаше изсичането на 50 броя здрави дървета - липи.
Опитахме по всякакъв начин да променим намеренията на кметския екип, имаше дори и подписка. Но уви.

Дърветата са 40-годишни липи. Мотивите на проектантите са, че не били подходящи за градска среда, корените им надигали настилката, някои били опасни, падали клони.
Гражданите смятаме, че с добра и редовна поддържка всички проблеми са разрешими. Смятаме за оправдано да бъдат премахнати единствено дървета, които посредством специална експертиза бъдат установени като опасни - прогнили, болни.

Проектантите ни успокояват, че на мястото на 40-годишните липи ще бъдат засадени нови дръвчета. Но те ще бъдат съвсем малки и ще бъдат от вид, който е декоративен. Никога няма да достигнат големината на липите и съответно няма да правят същата сянка. Новите дръвчета ще имат само декоративна роля. А който е идвал в Добрич, знае централната част колко е обширна и лятото всички търсят сянка...

Много ми е тъжно. Нищо вече не може да се направи.
Направо не знам как ще гледам идните дни да бъдат изсечени тези 50 дървета - здрави, раснали 40 години.
Алчността отново победи над разума и човещината.

Ето още по темата :
https://dobrudjabg.com/novina/proektantite-s-obqsneniq-kakvo-sht … RqnPZ7iXvx7AMLchC

# 1
  • Мнения: 36 513
Ужасно!
Мразя, когато съсипват дървета по този начин
Скрит текст:
- в Плевен предишният кмет унищожи много здрави дървета (вероятно, за да усвоява европейски средства, но естествено само предполагам - нямам доказателства). Не знам дали новият ще е по-добър в това отношение, но не вярвам. Преди около месец имаше почистване на клони (не съм против това - знам, че е необходимо) - работниците махаха здрави клони с гнезда (ако вярвам на публикуваното в групата на града - гнезда с яйца и живи пилета в тях!) и въпреки че хора от съответните райони са се молели на работниците да ги оставят и да махнат само околните клони, те са продължили и са отрязали всичко и агресивно са отговаряли на хората, че така им е наредено от общината.

# 2
  • Мнения: 410
Вижте сега, по принцип в общината има дирекция Екология и опазване на околната среда или нещо такова. Те трябва да са разрешили това премахване на дървета и обичайно не се вземат такива решения с лека ръка. Може да пуснете официална жалба там и да ви отговорят по надлежен ред.

Не съм запозната с вашият конкретен случай, но е масово явление граждани да се паникьосат за отсичане на дървета, да организират протести и подписки сякаш ландшафтната архитектура им е първа специалност.

Каква е целта на вашата тема всъщност?

# 3
  • Мнения: 8 952
Целта на темата ми е да се оплача и да си излея мъката............
Както написах - всичко е направено вече - и жалби, и подписки.

Нямам претенциите да съм ландшафтен архитект, нито пък съгражданите ми, които не одобряваме тази идея. Но да се отстранят здрави дървета, расли 40-години и да се подменят с декаротивни, това е безумие. Една огромна част от централната част остава без сянка за лятото.

# 4
  • Мнения: 1 554
Веднъж ходих в Добрич през лятото и ми направи впечатление приятната хубава сянка покрай заведенията на центъра. Това са недостатъците на съвременното проектиране - обикновено се прави не толкова от некадърници, колкото от хора, които не познават мястото, където им е възложена задачата. Не си ли седнал да изпиеш поне една биричка под тези липи - какъв проектант си аджеба? Anguished

# 5
  • Мнения: 18 571
За Плевен - поставиха  бетонни  гърнета  и насадиха дървета. Да не могат да растат корени  настрани  в горния пласт и надигат плочи, настилки. Мисля ,че е  удачно ,ще видим като пораснат какво ще стане. Надявам се да са търсили добри практики по света.
 За Добрич д-р Хасан  Ефраимов отдавна писа на своята страници и постави снимки на дървета, обясни подробно ситуацията.
 Имам липи и знам как  става под тях гора от издънки и години работих да ги премахна,  в удобен момент ще засадим друг вид.
 Снимките от Добрич ясно показват, че е нужно да се смени ,  не е  задължително да са декоративни дребни храсти , има високи дървета ,които са подходящи. Другият вариант е  да оставят липите и често да ремонтират настилката. Там видяхме дървета насред тротоара.
  Задължени са да засадят нови дървета наоколо, има пространства за такива, паркове  да изкупят стари къщи с дворове ,видяхме на снимките такива, просто  стари ,без значение   и  историческа стойност.
 Излишно се ядосвате според мен.
Ще израстат нови дървета,  а тези  грамадни площади няма кой да запълни вече, може да се образуват острови зеленина, с дървета.
 За мен Плевен направи подходящо озеленяване ,ще порасне  сянката.

# 6
  • София
  • Мнения: 28 603
Това за корените е вярно за съжаление. Наблизо до нас има, надигнали са тротоара и отгоре въобще не може да мине количка.

# 7
  • Мнения: 4 582
Не знам какво да ви посъветвам, но ето един пример за спряна сеч: https://banker.bg/2016/06/29/evrodeputat-se-skara-s-kmeta-na-sil … hi-go-s-briuksel/

Не намирам нова информация какво е станало след няколко години. Ангажираха се депутати, с протести и накрая натиск на национално ниво промениха проекта.

# 8
  • Мнения: 8 952
Когато има желание, се намира и начин!
За съжаление тук желание липсва. Дори е целенасочено, за да се усвоят очевидно изцяло средствата по предвидения проект.
Корени, клони - всичко с подходящата поддръжка има своето разрешение.
Друг е въпроса, че Общината от години бездейства и не изпълнява необходимата грижа за тези дървета.

Предвижда се да бъдат засадени декоративни дървета. Те няма да могат да правят нужната сянка. А и всички знаем колко много години са нужни на едно дърво, за да достигне оптимална форма.

# 9
  • Мнения: 18 571
Има разлика от липите и тези чинари , ако е реална снимка..  Може да се промени пътя, тротоарите да са другаде. Но  запазване на дърветата е едната страна, когато  падне клон/ а липите са меки дървета/ и  рани  да кажем, /не повече/ ,човек, идва протестът защо не са премахнати ,защо няма оценка  и какво прави общината.
 При   голям ремонт, какъвто правят почти всички градове сега на централните части,  не е разумно да то правят въобще, ако оставят липи.. Да променят протести и правят другаде ,да влагат другаде. Липи , тополи ,каквито имаше  и в Плевен край  реката , не са подходящи наистина.

# 10
  • Мнения: 2 889
Стара Загора ухае прекрасно на липи вече десетилетия наред! Но последните години масово се обезлесяват градовете и хиляди куб. метра дървесина изчезват. Някъде уж раздават на селските кметства за отопление. Но количествата са огромни, по-скоро се търгува в някаква посока.
При всеки един ремонт възложителят изготвя задание, можели са да запазят дърветата. Не са искали. Дали поради незаинтересованост, безхаберие или корупция, резултатът е един - обезлесени, напечени от слънцето улици.

# 11
  • Мнения: 25 641
И в Стара Загора имаше жестока сеч, която продължава. Не е само Добрич.
Явно отговорните специалисти са от едно котило. Не знам кой и как ги е учил, но нивото е потресаващо.

# 12
  • Мнения: 2 072
И при нас отрязоха здрави и хубави  дървета, защото според  служителите на евангелската църква,  до която бяха, им пречили. Махнаха и малките дръвчета.
Снима се, писа се на общината, нямаше резултат.

# 13
  • Мнения: 7 924
Вие поне сте имали шанс да се борите...на бившата ми улица ги отрязаха за няколко часа, без никой да знае предварително. Като се върнах и ги видях разфасовани, сълзи ми потекоха.
На новия тротоар няма дървета, защото пречели на подземните комуникации. Това ни беше обяснено с цинични думи и плюене на жупел от един ъъъ екземпляр. По улицата пешеходците търчат на зиг-заг през лятото в търсене на сянка (все пак в единия край на улицата боднаха 3-4 дръвчета) там вероятно няма комуникации Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт