Седмокласници 2023/2024 - тема 10

  • 26 885
  • 758
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 308
Не ме разбирайте грешно, не ми пречат децата, просто искам да се ориентирам ако е така какви желания още да включваме , защото 7 места не са малко и в такъв случай ще трябва да сложим и допълнителни паралелки като редим

# 391
  • София
  • Мнения: 2 105
Децата, които се насочват от РУО заемат допълнителна бройка, над обявената в план-приема по мои спомени.

# 392
  • Мнения: 25
Няма как всички оценки на всички деца в училище да са абсолютно обективни. Преподават им различни учители, с различни изисквания и оценяване.
Единственият точен измерител е НВО като еднакъв и общ изпит и пак има вероятност детето да не е в кондиция точно в този ден.
Разбира се, отчитам фактори като напрежение и т.н, които могат да понижат резултата.
Много благодаря за бързите отговори. Ще съм благодарна да се включат и мами, които са минали вече с дете през НВО и могат да сравнят.

# 393
  • Мнения: 1 254
Децата, които се насочват от РУО заемат допълнителна бройка, над обявената в план-приема по мои спомени.
.
Мне, не са допълнителна бройка, в местата от план-приема са. Но все пак се отчитат възможностите им, т.е. на малко от тях ще са по силите топ училища. Друг въпрос е, че вероятно има и някакви вратички за злоупотреба, но не мисля, че е много лесно.

# 394
  • Мнения: 12 494
Христос Воскресе ! Да сте здрави и спокойни !
Имам един въпрос- децата със СОП имат ли предимства при кандидатстване ? Моят син твърди, че деца в училище му казали, че в набора им сега има 7 деца със СОП и всички щели да са в едната паралелка, която той иска .Тоест, щели да са с предимство в класирането и за тази паралелка ще останат съответно 7 места по- малко .Това възможно ли е ?
Не.
Децата със СОП, които имат качествени оценки не се явяват на НВО и съответно биват насочени към подходяща паралелка (с първа квалификационна степен) от Ресурсен център. Да, те заемат места преди класиране.
Децата, които са с определени заболявания по списък на РУО имат право също да влязат без изпити. Те се записват със заповед на РУО, състезават се помежду си. Те имат  също така право да се явят на НВО и да кандидатстват по общия ред.
Децата със СОП, които са на количествени оценки по всички предмети се явяват на НВО и кандидатстват по общия ред.
В една паралелка не може да има повече от три деца със СОП.
Обикновено в една паралелка децата с насочване заемат 1-2 от местата.
Лутиен, много е фрапиращо дете, което може да изкара 6 в училище на НВО да е с 18 точки или тотално се е панирало, или в училище яко е преписвало. Моето дете, което едва додрапва до тройката по математика в училище и е със скромни възможности по предмета на пробните изкарва самостоятелно 20-25 точки. Аз видях обратен случай - дете с 88 точки на НВО БЕЛ, което в свидетелството за седми клас беше с тройки от горе до долу почти.

Последна редакция: нд, 05 май 2024, 22:50 от Mama Ru

# 395
  • Мнения: 24 647
Не очаквам оценките в училище и на матурите да са еднакви. Деца в класа на дъщеря ми имат 6 по БЕЛ за стихотворение или за презентация. Други имат 6 на пробен. Еми не са еднакви 6 ците. На матурите също няма да имат еднакви точки.
6 от МГ и 6 в квартални училище по математика имат огромна разлика.
За 6 от преписване, което масово правят в 7 клас даже не отварям дума

# 396
  • Мнения: 29 915

Разбира се, отчитам фактори като напрежение и т.н, които могат да понижат резултата.
Много благодаря за бързите отговори. Ще съм благодарна да се включат и мами, които са минали вече с дете през НВО и могат да сравнят.

При някои ще отговарят оценките на точките от НВОто, при други няма. Не можеш да кажеш "да" или "не", когато става въпрос за цял набор деца.

Ако учи сериозно и е старателно, може да изкара висок резултат дори и без курсове и уроци. Материалът е учебен, но е доста разнообразен - от 5 до 7 клас.

# 397
  • у дома
  • Мнения: 7 167
Например на моето дете винаги малко не му достига за над 5,50 по БЕЛ. Работи между 5 и 5,40. Т.е. би трябвало да очаквам между 75 и 80 точки?
Би трябвяло но не е така.
Ако детето ви учи в СМГ за оценка 5.40 спокийно можете да очаквате над 90 точки. Ако детето учи в кварталното в София може би 65-70 би било реално. Ако учи в Хасково около 50 точки. Хасково го спрягам защото приятелско дете, представящо се в първите 5 в училище без уроци, миналата година изкара 64 точки.
В София учи. Не е в СМГ,  но пък смятам, че напълно реално е оценен, освен това оценката на двама различни учители - от училище и от частните уроци е еднаква.
Дайте някое НВО от последните 5 г,засечете време и ще се ориентирате за точкиъте

# 398
  • Мнения: 1 254
Лутиен, много е фрапиращо дете, което може да изкара 6 в училище на НВО да е с 18 точки или тотално се е панирало, или в училище яко е преписвало. Моето дете, което едва додрапва до тройката по математика в училище и е със скромни възможности по математика на пробните изкарва самостоятелно 20-25 точки.
Училище с една завършваща паралелка и среден резултат на НВО МАТ малко над 14 точки. Явно са пишели шестици на всички, ходещи редовно на училище. Ама, както казах, там родителите са за бой, не може чак до такава степен да не си в час. После преместиха по-малкото дете в друго училище, ама след дъжд качулка. Дано е упорито и успее да навакса.

# 399
  • Мнения: 12 494
Обикновено в такива училища пишат три за редовно ходене на училище и наличие на тетрадка, но да, има и фрапиращи случаи.
И другото - доста родители се информират за детето и от оценките му и, ако редовно носи високи оценки не смятат, че имат повод за притеснение. Има го и факторът натиск от родителите за високи оценки без покритие. Та детето на кмета или лидера на местна партийна организация може и да получава шест на килограм, но на изпита лъсва истината, защото няма кой да подскаже и откъде да препише - камерите работят и записват, а и се гледат на случаен принцип в реално време.

# 400
  • Мнения: 4 800
Преди време гледах списък с училищата, паралелките и бройките, по които се приемат тези деца (с хроничните и СОП). Като за всяко едно заболяване има определени възможни училища, тоест не може да влезе навсякъде, където си реши детето или родителите. Не знам дали въобще е предимство това нещо или е добре да се отиде на НВО. Но да, те са част от планирания прием. Просто, както попитах и аз преди време в темата, местата им се заемат по-рано.

# 401
  • Мнения: 12 494
Така е, но обикновено това са 1-2 места, максимално допустимо за СОП - три в клас. Възможно е и да няма в дадена паралелка такова дете или места. Например не всяка професионална паралелка е подходяща за дете със СОП, което се насочва от Ресурсен център - насочват ги към такива, в чието направление има първа квалификационна степен до десети клас. Дете на качествени оценки не се дипломира в 12 клас. За дипломиране се изисква всички оценки да са количествени. Дете със заболяване или увреждане по определен списък бива насочено  към подходящи по списък паралелки, но то си учи наравно с останалите и се дипломира.
Дали има такова дете ще разберете като видите преди първо класиране колко места са обявени за паралелката. Трябва да са 26, ако са обявени 24 или 25, значи има дете, което е насочено извън класиране.

# 402
  • София
  • Мнения: 7 133
Здравейте! Честит Великден на всички! Въпрос към майките с деца,  вече минали през НВО. Мисля си, не е ли логично резултатът да е близък до реалните оценки в училище. Например на моето дете винаги малко не му достига за над 5,50 по БЕЛ. Работи между 5 и 5,40. Т.е. би трябвало да очаквам между 75 и 80 точки?
Би трябвало, но за съжаление не е така. Много зависи и от самото дете, и от учителя, и от отношението му към детето. Синът ми до шести клас нямаше нито една оценка различна от 6 по бел и математика, много се колебаех дали да го записвам на школи и частни уроци. Когато прочетох класната му работа, оценена с отличен, леко се напрегнах. Дадох я на позната учителка (критична съм към децата си по принцип), която беше и оценител на матури…оцени я с добър Confused. Частният учител, при който го записах на уроци, допринесе за много високия резултат на матурата по БЕЛ.

# 403
  • Мнения: 13 915

Освен това подаването на документи до комисията по чл. 95, ал. 3 от Наредба № 10 става от 03.05 до 21.05. и предвид че са почивни дни, става много интересно откъде имат тези деца подобна информация. Thinking

Информацията вече е излязла по регионалните сайтове на РУО. Има базова информация, списъци, заявления към директорите, условия за НВО ако детето е със съответната диагноза и т. Н.

# 404
  • Мнения: 12 494
Децата, а и част от родителите, че и някои учители или други служители не винаги са наясно с всички нюанси около децата със СОП и тези с ТЕЛК. Някои знаят, че имат право на записване без класиране, но не знаят, че не винаги имат избор къде или, че има определени ограничения при насочването. Те явно знаят, че няма да се явяват на НВО, но толкова. Иначе и на моето дете са му казвали съученици, че няма нужда да се явява на НВО и без него ще бъде записана.

Общи условия

Активация на акаунт