Нашите кухни - тема 97

  • 11 775
  • 228
  •   3
Отговори
# 135
  • Мнения: 3 984
Аз съм с Бош, избирах го да е с фоляма, правоъгълна флекс зона, която не съм ползвала никога Grinning
Но пък се родих с него. Забравих за металната стъргалка, всичко се почиства само с микрофибърна кърпа и препарат за прозорци. Не ми се изключва веднага като вдигна съда, минава поне минута. Регулирането на температурата е суууупер фино - имам 9 степени, бууст и половинки. Мога да го сложа на 6.5, примерно. И скоростта, с която завира водата е несравнима. За огромна тенджера с вода за паста, тип казан, ми трябват не повече от 3-4 минути. Нещо, което с керамичните е абсурд да се случи. Просто никога повече не бих се върнала към тях.

# 136
  • Мнения: 6 384
Имам керамично АЕГ от Коледа на 2004г. Има си половинки степени и също мога да задам 6.5, както и 2.5 и т.н. Само 7, 8 и 9 са без половинки. За около 4 мин. пържа яйца. Вода на средния котлон завира за 3-4 мин. Голям котлон с голяма тенджера не съм пробвала за колко ще заври. Сега вече едната от 4те нагреваеми зони нещо не е е съвсем читава, ама това са 19.5г. работа. Едната е двойно разширяема т.е. става за три размера съда, а друга от зоните има разширение за овален съд. Има остатъчна топлина, има си и пауза/старт бутон
Затова честно казано хич не мога да разбера какво чак толкова е предимството на индукционните пред керамичните плотове.

# 137
  • Мнения: 3 678
Имам керамично АЕГ от Коледа на 2004г. Има си половинки степени и също мога да задам 6.5, както и 2.5 и т.н. Само 7, 8 и 9 са без половинки. За около 4 мин. пържа яйца. Вода на средния котлон завира за 3-4 мин. Голям котлон с голяма тенджера не съм пробвала за колко ще заври. Сега вече едната от 4те нагреваеми зони нещо не е е съвсем читава, ама това са 19.5г. работа. Едната е двойно разширяема т.е. става за три размера съда, а друга от зоните има разширение за овален съд. Има остатъчна топлина, има си и стоп/старт бутон
Затова честно казано хич не мога да разбера какво чак толкова е предимството на индукционните пред керамичните плотове.
Вероятно чак при ползването и съпоставката се разбира. Степените може и да ги има, но има и инертност на нагряването и охлаждането, което при индукцион липсва - промяната на температурата става мигновено, а с функцията бууст (аз я ползвам много често, почти при всяко готвене в началото) литър вода завира за по-малко от минута. Охлаждането на самата работна повърхност също е в пъти по-бързо и на практика всякаква вероятност от изгаряне или дори опарване е изключена.
Вече беше казано и това, че от индукцион просто може да вдигнеш тенджерата и той сам да изключи, което не е маловажно в натоварено ежедневие, почистването също е в пъти по-лесно и действително не изисква нито стъргалка, нито специализирани препарати. Отделно, че изключва и сам котлонът, дори и да не е настроен таймер, след определено време, т.е. обезопасяването е добро, докато конвенционалният котлон може да си грее забравен и цял ден, докато някой не го изключи или не падне бушон.
За мен изброените (а и по-горе, които сме писали) плюсове хич не са малко и многократно съм казвала, че точно с оглед направената при лично ползване съпоставка, не бих се върнала към друга технология.

# 138
  • Мнения: 4 853
А и много важното предимство, че индукцията в безопасна!!! На всички останали можеш сериозно да се изгориш. Даже само този плюс да беше, си е напълно достатъчен, другите Кубратова ги е описала.

# 139
  • София
  • Мнения: 8 318
Здравейте, предстои ми да правя малка кухня и се нуждая от помощ.
Изискването е да има всичко Joy
Минималната дължина, която постигнах е 210 см + свободно стоящ хладилни (за съжаление няма да постигнем консенсус за вграден)
- шкаф за мивка 60 см (около 50 см мивка, кръгла или квадратна)
- шкаф с чекмеджета 45 см с 2ка котлони
- миялна 45 см
- шкаф за фурна 60 см*

И тук последната последната позиция ме затруднява - клоня за комбинирана фурна с микровълни, но явно екзотика и не намирам мнения, а и имам колебания как се ползва.
Държа на двата уреда, ползвам ги интензивно,
Ако е този уред, получавам 2в1  и голямо чекмедже (височината е 45,5 вместо 60 за стандартна фурна)
Не е вариант и микровълнова в горните шкафове, тъй като не мога да увелича дълбочината им заради отваряне на прозорец. Не е вариант и колона с два уреда - няма да остане кухненски плот.

Дали някой има опит с комбинирана фурна с микровълни ?
Когато се ползва като MW вадят ли се металните водачи и  тавата и решетките?
Попаднах в YouTube на някакви презентации, но там се говореше за комбинация, а мен ме интересува как е като обикновена фурна и как като стандартна MW

Скрит текст:
,и за да не стане чаршаф дописвам
В момента ползвам (на друго място) кухня с обща дължина на плота  250см + 120 за две колони едната за хладилника, другата - пералня със сушилня +фурна+MW) 
На плота уреди не държа,  осен кафемашината и машината за вода.

В кухнята, която ще правя, няма да има пералня.

Подобен смесител, но черен дали ви е попадал?
https://www.grohe.co.uk/en_gb/kitchen-collection/grohe-blue-home.html

# 140
  • София
  • Мнения: 4 803
Grohe нямат ли го в черно? Гледала съм го заедно със системата им този смесител и тогава наистина го нямаше в черно ама после нали промотираха matte black душове и смесители.

# 141
  • София
  • Мнения: 8 318
Не съм попадала на черен, в черно имат други серии (примерно smart).
Иначе системата я ползвам и искам да сложа и в тази кухня такъв, но там ще ми трябва в черно.

# 142
  • Мнения: 777
Личен опит с комбиниран уред фурна+микровълнова нямам. Имам приятелка с такъв уред и преди бегло ми е споменавала, че трябва да се внимава на кой режим е пуснат уреда и че си има негови си специални тави, за да не стане неприятен инцидент при разсейване. И пак казвам, личен опит нямам.

# 143
  • Мнения: 3 678
Като така и така сме на темата, за какво точно може да се използва МВ, за което да не може да се използва конвенционална  добра фурна с множество функции и да речем, индукционен котлон (визирам точно него заради бързината, включително при функция бууст)?
Аз не ползвам и не възнамерявам, но пък искам да разбера дали не съм пропуснала или изгубила от това, респ. да се коригирам.

# 144
  • Мнения: 777
Не че микровълновата е незаменим уред, но може би употребата и е въпрос на навик. Първият ми сблъсък с микровълнова беше в детството ми, когато нашите я донесоха вкъщи и ми показаха как се правят пуканки на микровълнова Simple Smile от там нататък е история... Към днешна дата я ползвам да си претоплям престоялото кафе в чашата или храна от хладилника. Сигурно тези неща бих могла да ги правя на индукционен котлон, но дяволската ми печка не се предава вече над 20 години, всичко и работи, и съвестта не ми позволява да си купя нов, модерен уред. И така в кухнята ми съжителстват модерен дизайн и печка от детството на Лили Иванова - чугунени котлони, без водачи във фурната, ама пък пече баници като звяр... И някак не си представям да остана без микровълнова фурна макар и с всяка година да се ползва все по-малко.

# 145
  • Мнения: 3 678
Благодаря, мъгливо вятърче Simple Smile, значи да не си слагам кахър...
Течности затоплям за секунди или минути на индукцион, запичам на грил, когато целя бързина, а и днешните фурни затоплят много бързо. Кафе, ако изстине, го изхвърлям, че от бебешките години на сина ми ми беше писнало да пия студено кафе (кротува, кротува и тъкмо мама седне с въздишка на кафето, току се разплаче...).

# 146
  • Мнения: 41 965
Абе, вадя тенджерата с манджата от хладилника, сипвам  в чинията, слагам в микровълновата за 1,5 - 2 минути и ям топла манджа. Не става с фурна. И няма риск да загори. Също топли и готови манджи в пластмасови кутии. И прави бързи пуканки.

# 147
  • Мнения: 9 937
С малки деца и възрастни хора микровълновата е най-удобната и безопасна опция.
А и за бързо притопляне на храна, както е писала ЧС.
Но все пак вие си преценявайте.

# 148
  • Мнения: 3 678
С малки деца и възрастни хора микровълновата е най-удобната и безопасна опция.
А и за бързо притопляне на храна, както е писала ЧС.
Но все пак вие си преценявайте.
Като сравних времето за притопляне на храна на ЧС и съпоставих с топленето на индукцион, установих, че напр. супа или течна манджа за двама затоплям на котлона 3 пъти по-бързо - буквално за по-малко от минута, хайде за минута да е - зависи и от манджата донякъде, естествено - също не я загарям при затопляне.
Запечените манджи затоплям на фурна (най-често след готвене, ако изобщо има останало, са прехвърлени в стъклен съд с капак, който е подходящ и за фурна и затоплям директно със съда, само махам капака) - има функция бързо загряване и докато сложа прибори, салфетки, хляб, чаши, едно-друго, манджата е готова.
Освен това често сервирам в общ супник, терин или плато и така на масата занасям само един пълен съд, а чиниите подреждам предварително и не нося пълни чинии от кухнята до трапезарията. Особено биха ме затруднили течните ястия.
Специално на мен установих, че ще продължи да не ми липсва МВ Grinning, пак благодаря за поясненията на всички Flowers Hibiscus

# 149
  • Мнения: 9 937
Явно пак не се разбрахме - (малко) дете няма да се занимава да мисли за това какви съдове са подходящи да използва, пресипване от един в друг съд, пък да стои да бърка, пък да включи и след това да изключи и т.н. Колкото по-малко усилия и време изисква притоплянето на яденето, толкова по-малка е вероятността да сложи нещо на котлона/във фурната и да се върне на компютъра, примерно, и да отцепи доста време там. Възрастният човек пък няма да играе на компютър, но гледат да си спестяват всяко излишно усилие, ще се измори, ще отиде да приседне, ще задряма и така.
Колкото по-лесно и глупакоустойчиво е притоплянето на храна от (малки) деца и възрастни хора, толкова по-добре от гледна точка на безопасност. Само трябва да сипят в чиния/купа, да ръгнат в микровълновата и да цъкнат за 1-2 мин. Нататък всичко го прави МВ-та и си изключва сама. Единствено трябва да запомнят да не хващат чинията/купата отдолу, но пак не е толкова горещо, като да трябва да свалят метална чиния/купичка от котлон или от гореща фурна.
Дори да съм си вкъщи, но просто да съм много уморена, за да принасям и отнасям, давам кратка команда - Бръкни в хладилника, сипи си и си стопли! Или - за обяд е това, сипи си и си стопли в микровълновата, и яж. Не съм на място, за да контролирам.

Общи условия

Активация на акаунт