Великденски подарък - бебче за януари 2025

  • 12 778
  • 529
  •   2
Отговори
# 135
  • Мнения: 60
Момичета в първият триместър може ли да се взима нещо за глава? Личния не ми вдигна , а съм на преглед пак чак на 27ми. Но днес главата ме сцепва и не смея да пия нищо.

# 136
  • Мнения: 45
Благодаря!
Ще приемам вагинално 2 пъти по 300 мг.

Принципно можеш. Максимум дозата е 3х2 от 100мг.  За дуфастона странно, той е слаб.

# 137
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 864
Момичета в първият триместър може ли да се взима нещо за глава? Личния не ми вдигна , а съм на преглед пак чак на 27ми. Но днес главата ме сцепва и не смея да пия нищо.

Парацетамол, макс 4х1 през 6 часа.

Минах през Гагова. Сакче с ЖТ, 5+3 (19 ден О). След 3 седмици контрола. Продължавам тироксина, клексана, неофолик мета, б12.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 19:58 от АА

# 138
  • Мнения: 40
Момичета в първият триместър може ли да се взима нещо за глава? Личния не ми вдигна , а съм на преглед пак чак на 27ми. Но днес главата ме сцепва и не смея да пия нищо.

Парацетамол, макс 4х1 през 6 часа.

Минах през Гагова. Сакче с ЖТ, 5+3 (20 ден О). След 3 седмици контрола. Продължавам тироксина, клексана, неофолик мета, б12.

А каква е разликата между Фолиевата киселина мета и обикновена, в аптеката не ми дадоха конкретен отговор. И също да попитам, чела съм много за Б12 и ползите му. При Вас изписаха ли го? Моята докторка каза единствено да приемам фолиева киселина, никакви витамини или други добавки.

# 139
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 864
Метилираните форми (мета) се усвояват директно. Обикновената фолиева е синтетичен вариант, който първо трябва да се преработва/ метилира от черния дроб, за да се усвои.
Аз имам генетични мутации за дефект на процеса на метилиране на витамините от Б групата и задължително приемам метилирани форми. Обикновените са ми токсични за организма освен че не се усвояват.
Тази мутация е широко разпространена сред българите (в няколко варианта), близо 30% от населението я има.
Понеже я нося, следя и б12, който хематоложката ми държи да е над 300pmol.  В предната успешна бременност, както и тази стартирах със сходни нива и директно си почнах терапията от предния път.

Тъй като фолатът (метилирана фолиева) и б12 са ключови за превенция на спина бифида в бебето, препоръчвам да си проверите нивата.
А за фолат вместо обикновена фолиева киселина спокойно можете да вземете неофолик мета или абофолик мета. Аз от неофолика (има и обикновен, гледайте да пише мета) съм доволна - една опаковка 14лв стига за 3 месеца (90 таблетки).

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 19:51 от АА

# 140
  • Мнения: 40
Метилираните форми (мета) се усвояват директно. Обикновената фолиева е синтетичен вариант, който първо трябва да се преработва/ метилира от черния дроб, за да се усвои.
Аз имам генетични мутации за дефект на процеса на метилиране на витамините от Б групата и задължително приемам метилирани форми. Обикновените са ми токсични за организма освен че не се усвояват.
Тази мутация е широко разпространена сред българите (в няколко варианта), близо 30% от населението я има.
Понеже я нося, следя и б12, който хематоложката ми държи да е над 300nmol.  В предната успешна бременност, както и тази стартирах със сходни нива и директно си почнах терапията от предния път.

Тъй като фолатът (метилирана фолиева) и б12 са ключови за превенция на спина бифида в бебето, препоръчвам да си проверите нивата.
А за фолат вместо обикновена фолиева киселина спокойно можете да вземете неофолик мета или абофолик мета. Аз от неофолика (има и обикновен, гледайте да пише мета) съм доволна - една опаковка 14лв стига за 3 месеца (90 таблетки).

Много, много благодаря!!!
Иска ми се докторите да дават подобна яснота като Вашата..

# 141
  • Мнения: 88
АА честито за хубавата новина! ❤🎉

Аз също съм на Неофолик. Освен него и циклогеста не са ми изписвали никакви витамини или каквото и да е 🤷🏼♀

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 2 443
На мен АГ ми предписа Абофолик мета и тях си пия.

# 143
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 864
Sgp, то аз с четене се научих, за да разбера за себе си 😅

Мая, ако нямаш дефицити, витамините общите са излишни. И без това са пренебрежимо ниски дози и често в комбинации с микроелементи, които пречат на усвояването едни на други. Примерно б12 и вит Ц не се приемат заедно, нито магнезий и цинк. Трябва да имат по няколко часа помежду си. Мижи да те лъжем са комбинираните витамини.

# 144
  • Мнения: 13
Здравейте момичета! Аз утре съм на трети преглед, на който се надявам да чуем сърчицето на бебчето. ❤🥹

Включвам се с въпрос към тези от вас, които вече имат опит с това. Понеже ми е първа бременност, разбрах че вече е време да се ориентирам към специалист за фетална морфология (поне така говорят всички около мен тъй като били заети за месеци напред) 🤷🏼♀. В 7ма седмица съм, ясно е че ще се консултирам с доктора ми, но все пак започнах някакво мое малко проучване 😂

Та всякакви съвети от типа на фетална морфология или прена-тест; в коя седмица да я направим; препоръки за лекар в Шумен, Варна, Добрич и този район, биха ми били полезни.


За Добрич много момичета са доволни от Красимир Стоилов за ФМ. Четох, че и от Варна ходят при него. Аз съм го посещавала преди време за проблем с киста, доволна останах. Видимо апаратурата му е на ниво.

# 145
  • Мнения: 45
Здревейте! В 6 и 7 седмица каква е големината, дължаната ва вашите ембриони?

# 146
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 864
Не се ориентирай по другите момичета, тъй като размерът реално зависи кога е била овулацията - затова се гледат и мерките по УЗ как са. Разминаването до 7 дни назад или напред между овулацията (когато се знае с точност) и размерите по УЗ се считат за нормални.

Ето ти таблица, по която да се ориентираш:

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 09:38 от АА

# 147
  • Мнения: 45
Много благодаря! ❤🥹

Не се ориентирай по другите момичета, тъй като размерът реално зависи кога е била овулацията - затова се гледат и мерките по УЗ как са. Разминаването до 7 дни назад или напред между овулацията (когато се знае с точност) и размерите по УЗ се считат за нормални.

Ето ти таблица, по която да се ориентираш:

# 148
  • Мнения: 14
Момичета в коя седмица според вас докторът е възможно да види нещо. Продължава моето кафяво зацапване и ще отида днес на преглед да видим какво ще ми кажат, че вече не си намирам място от притеснение. По калкулатор съм някъде 5с+3 дни дали ще види докторът нещо според вас?

# 149
  • Мнения: 13
Момичета в коя седмица според вас докторът е възможно да види нещо. Продължава моето кафяво зацапване и ще отида днес на преглед да видим какво ще ми кажат, че вече не си намирам място от притеснение. По калкулатор съм някъде 5с+3 дни дали ще види докторът нещо според вас?

2-4 дни след закъснението на МЦ моят АГ видя много малък сак в матката, след две седмици видя сак с ембрион 5мм и каза, че съм 6+2, размерите си отговарят за две седмици развитие. Не чухме пулс, 8+2 съм отново на преглед (30.05) и тогава силно се надявам да чуем пулс и всичко да е наред. Аз отидох много рано заради предходни проблеми. Според мен при няколко дни закъснение могат да видят само евентуално сак в матката, но е нож с две остриета. Ако ЧХГ е още ниско и не видят нищо, още повече може да се притесни човек. Аз мислих, че съм била с 5-6 дни закъснение, но се оказа късна овулация и май са били 2 дни закъснение. Ако ви закъснява със седмица може би ще се види нещо вече.

Общи условия

Активация на акаунт