Има ли глоба за изтекъл международен паспорт?

  • 7 375
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 917
мен ми съставиха акт и платих 20лв

# 16
  • Мнения: 368
На мен също ми съставиха акт и ми взеха 20 лв. Карат те в една декларация да напишеш защо не си си върнала паспорта след изтичането му. Не знам на каква база се изчислява глобата, но като напишеш, че не знаеш, че е трябвало да бъде върнат - глобата е 20 лв. На мен служителката на гишето ми каза това да напиша, за да отнеса минималното наказание

# 17
  • Мнения: 420
Миналото лято се върнах в страната след като паспорта ми беше изтекъл преди месец.
Написаха ми акт още на летището.
След време ми донесоха известие вкъщи, че ме глобяват с 20 лева.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 162
тук няма "заварено" положение; това не е нова наредба, та промяната е от 2003 г., кое му е новото?

Във всички паспортни служби висят по стените наказанията, които се налагат за невърнат навреме паспорт. Друг е въпросът, че всичко опира до кефа на началника на паспортната служба или служителката на гишето.
Ако искат, ще наложат глобата, ако искат - няма.
както и размерът на глобата. Затова едни плащат глоби (били те 20 лв. или 60 лв., а други нищо).

Това е и моето наблюдение от личния ми опит. Тази година на 4 януари ми изтекъл паспорта. На излизане от България на 04ти фенруари ме спряха. Върнах се и си изкарах нов с експресна услуга- за 8 работни часа. Никой не ме глоби.

# 19
  • Мнения: 537
Мен не ме глобиха, ама май е по усмотрение на служителя в паспортното.

# 20
  • Мнения: 2 616
И аз платих за моя глоба миналата година, въпреки че после се оказа, че е противозаконно, защото до края на миналата година нямало закон, според който личните документи да са собственост на държавата ни. Такъв за съжаление е вече приет и обнародван в Държавен вестник, така че от 2007г глобите са си напълно законни  #2gunfire

# 21
  • Мнения: 5 370
И аз платих за моя глоба миналата година, въпреки че после се оказа, че е противозаконно, защото до края на миналата година нямало закон, според който личните документи да са собственост на държавата ни. Такъв за съжаление е вече приет и обнародван в Държавен вестник, така че от 2007г глобите са си напълно законни  #2gunfire
Точно за това говорех и аз в моите постинги. На мене 2006 нищичко не ми поискаха Peace

# 22
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Хайде, моля, стига сте стреляли, а прочетете закона.
Чл. 2 от същия закон, който е приет 1998 година, изрично казва, че "Българските документи за самоличност са собственост на държавата"
Доколкото ми стигат познанията, този член не е променян и допълван. Ако имаше нещо такова, то щеше да е отразено в скоби, кога и как е станала промяната.

http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/z28344a.html




# 23
  • Мнения: 1 312
Санкцията  е предвидена в Закона за българските документи за самоличност:

Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който:
...
5. (доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) не представи документа за самоличност на органа, който го е издал, в 3-месечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването му;


 Peace
Точно!Смених го миналия месец моя,три дни преди да изтекат 3те месеца.Обясниха ми същото..,как се определя размера на глобата незнам,но служителката каза,че ако е 3-4 месеца закъснението е минималната предвидена,т.е. 20 лв.За повече предполагам се изчислява процентно... Thinking

# 24
  • София
  • Мнения: 750
Последния паспорт, които помня да съм имала е от 1990 година, миналата седмица ходих да си подавам документи за нов, попълних декларация, по-скоро като молба я направих да анулират стария ми паспорт, поради това, че въобще си нямам представа къде е.  Уж при началника трябваше да я дам, него го нямаше и на някаква администраторка я връчих. Нищо не ми казаха за глоба, аз очаквах, но не. Значи ли, че съм се разминала? newsm78

# 25
  • Мнения: 2 891
наредбата е от 1997 и е вярно, че е залепена над всички гишета където се правят документи Wink В 3 РПУ София глоба не ми взеха, дори и когато попитах какво им дължа, за закъснението от 1г. Явно наистина зависи от служителите Simple Smile

# 26
Хайде, моля, стига сте стреляли, а прочетете закона.
Чл. 2 от същия закон, който е приет 1998 година, изрично казва, че "Българските документи за самоличност са собственост на държавата"
Доколкото ми стигат познанията, този член не е променян и допълван. Ако имаше нещо такова, то щеше да е отразено в скоби, кога и как е станала промяната.

http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/z28344a.html







И като не е моя собственост, а на държавата, защо ме карат аз да си го плащам?

# 27
  • СоФиЯ - ДрАгАлЕвЦи сега в Lloret de Mar (Costa Brava) - España
  • Мнения: 1 856
Моя паспорт беше с изтекъл срок от преди близо 2 год. , но никой нищо не ми каза , нито ме глоби.   Подадох новите документи и снимка и т'ва беше. Дадоха ми талонче с входящ номер и дата за получаване. Никави ядове нямах. Става въпрос за 6-то РПУ.

# 28
  • Мнения: 601
Може и още да се предъвква "частния случай", но законовия срок за предаване на изтекъл задграничен паспорт е 3 месеца. Някой по-горе го е казал  Peace. В крайна сметка, не би могло да се получава уведомление за всички промени в законитете, наредбите и т.н. Вече има много варианти за получаване на информация, така че това не е проблем.  Друг е въпроса за отношението на голяма част от служителите в държавните учреждения  Tired , макар да признавам като цяло , че  и там има някакъв напредък ...

Общи условия

Активация на акаунт