Кредити... жилища...

  • 14 349
  • 174
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 51
 В момента изплащаме кредит, май вече споменах, но след 20 г. апартаментът си е само наш! За щастие заемът не е голям и вноската е поносима, но ако трябва целият ми живот да бъде затруднен и забатачен от плащане на високи вноски /защото 20 години са доста/, та като остарея да си имам мой апартамент - е благодаря, по-добре под наем с по-ниски цени, отколкото за мое, но за сметка на всичко останало. Затова казах, че е добре, когато кредитът е за малка сума /до 50 -60 000 лева/, иначе се заробваш страшно. Още по-добре е, ако имаш някаква перспектива да го изплатиш предсрочно. Най-добре е, ако наследиш нещо. А еврото винаги ще е евро, само се надявам да се увеличват приходите ни/ви, за да намалеят реално вноските. А лихвите също още ще падат. На всички, които ще теглят кредит за жилище желая успех, а после много щастие в новия дом.

# 16
  • Мнения: 9 095
не смятам че има смисъл да се живее под наем цял живот и както казвате да наследим нещо е добре, така че по- добре децата ни живот и здраве да не мислят за това Naughty, та в евро ли да теглим или лв newsm78, аз смятам че еврото ще поевтинява, но лева пък ще изчезне, много сложно и интересно се получава, а иначе искаме да теглим не повече от 40000евро, Никол много благодаря за инфото, определено ще потърсим и някоя връзка, ама викам да знам за какво да си отварям очите и да питам препатилите Peace

# 17
  • Мнения: 51
40 000 e e добре - ще се върже по около 300 е на месец, ако е за срок от 20 г. А дали да е в евро или в лева - мисля, че и специалистите не са наясно.

# 18
  • Мнения: 9 095
те знаят ама не казват да ти кажа ли, а и не смятам че някога ще успеем да спестим повече от няколко хиляди лева, така че нито наеми нито нищо- кредит ще да е Peace

# 19
  • Мнения: 51
Давайте с кредит тогава. Но ако всеки месец спестявате сумата, която сега ще изплащате за кредита - например 500 евро- след 20 години ще имаш 120 000 евро - твои, лични, а като вземеш и един малък кредит за 10 -20 000 евро - е, за 140 000 евро ще си купиш по-хубав апартамент, отколкото сега за 60 000 евро /това е примерен план - обикновено на банката в края на кредитния период си изплатил двойно сумата, която ти е отпусната/

# 20
  • Мнения: 9 095
хубо де, ама до след 20 години колко вода ще изтече, първо искаме сега да сме си отделно, второ смятам май че колкото и да е, ще е по- добре сега да си го вземем и да си го правим както ние си искаме, отколкото да се лишаваме 20 години и накрая пак да не успеем да вземем Peace

# 21
  • Мнения: 51
Тедие, ама разбира се - права си! Естествено, че по-хубаво нещо от това да сте отделно, пък и на свое собствено, няма. Дерзайте за кредит - да знаете, че около отпускането му има още доста разходи. Проверете внимателно банката и условията й - на нас например в една банка ни изискват задължително да правим "застараховка имот" и "застраховка живот" /за този, на чието име е кредита/ - това са още около една месечна вноска, а отделно ни взимат всеки месец при внасяне на сумата по 5 е за "обслужване на сметката" - сама можеш да изчислиш как ти се вдига общата сума. В Биохим са много изгодни условията - те поемат и двете застраховки всяка година и не взимат разни допълнителни такси. Лихвата на всички банки е еднаква - тук почти няма разлика. Но понякога, като се обяви, че лихвения процент е намален въобще не си правят труда да те уведомят, та трябва и това да следиш, за да преподпишеш договора своевременно и да не се набуташ с по-високи вноски за 1-два месеца, докато се усетиш.

# 22
  • Мнения: 46 518
Давайте с кредит тогава. Но ако всеки месец спестявате сумата, която сега ще изплащате за кредита - например 500 евро- след 20 години ще имаш 120 000 евро - твои, лични, а като вземеш и един малък кредит за 10 -20 000 евро - е, за 140 000 евро ще си купиш по-хубав апартамент, отколкото сега за 60 000 евро /това е примерен план - обикновено на банката в края на кредитния период си изплатил двойно сумата, която ти е отпусната/

Ама къде да живеем през това време  Confused
Пробвахме да спестяваме- 7 години стояхме под наем и какво спестихме- нищо  Crazy на повечето хора е невъзможно едновременно да спестяват и да живеят под наем, това означава да имат почти двойни доходи, за да могат да осигурят и покрив над главата си, и нормално съществуване ... лошото е, че това са 7 пропилени години, сега щяхме да сме изплатили половината си кредит (10 години Tired), а в момента сме на 3-тата година Tired как да не ме е яд  #Cussing out


Но пък, ако са въшлясали от пари, токова, че да съберат за 10 г. сумата за апартамета от 100 000 евро ... все им е тая дали ще ги метнат в кофата, на хазаина или за заем  Wink

Що се отнася за наследството- не един, а два искам, в единия ще живея, а от другия ще прибирам наем (за да изплащам трети  Mr. Green)  ... ама за сега няма  Laughing

# 23
  • Мнения: 51
Ха, ха, ха! Никол, искрено ме разсмя. И аз така искам, а може и виличка на брега на морето да си построя... Ех, мечтиии ....
За жилищен кредит първо трябва да си намерите апартамента и тогава да поискате кредит - отпускат само след оглед от служител на банката и оценка от тяхна страна. Освен личните доходи де. Но в много случаи продавачите не искат да продадат жилището си, ако купувачът ще ползва кредит. Брокер съм и често имаме такива проблеми, така че и това трябва да се уточни предварително.

# 24
  • Мнения: 9 095
е, много ви благодаря, Ивамина, Никол,  Hug, а аз да кажа, че затова пуснах темата, за да се запозная с видовете такси, условия и както ти си брокер и можеш да ми кажеш точно знач ида изберем апартамент и тогава да кандидатстваме, или къща Blush, ама няма да отпуснат чак такъв кредит май #Crazy, значи видях ОББ, сега ще видя и Биохим, дано успея да се информирам преди да тръгнем да обикаляме, че тогава ще е... Close

# 25
  • Мнения: 46 518

Колежка съм  Mr. Green

# 26
  • БГ
  • Мнения: 735
момичета, а за спестяване на нотариалните такси , ако е подписан предварителен договор с продажна цена ,след това банката приема ли че сделката е на по-ниската цена която фигурира в нот.акт,ако се посочи че е за покупка и ремонт? newsm78

# 27
  • Мнения: 51
Ще се радвам, ако наистина съм помогнала. За кредита - първо, както вече казах, намерете банка /банкер, които да ви кажат със сигурност, че при еди какви си доходи, ще ви отпуснат еди какъв си кредит. После се обаждате на мен или на колежката /ПРИВЕТ, КОЛЕЖКЕ! ИМАТЕ ЛИ СДЕЛКИ?/ И ЗАПОЧВАТЕ БЯСНО ХОДЕНЕ ПО МЪКИТЕ - МНОГО ТРУДНО СЕ НАМИРА "твоя си дом". После, след като уточните с продавачите условията по сделката - хайде пак обратно в банката с подписан предварителен договор /това не влияе на оценката и изповядването на сделката, защото като хитри българи правите втори вариант на договора с цена, равна на данъчната оценка, обаче, ако ще взимате кредит, по-голям от 50% от сумата на данъчната оценка, ще трябва да обявите реалната цена, а от тук и да изповядате на нея, а от тук и да платите по-високи нотар. такси. В този случай обикновено продавачът не е съгласен да дели разноските по прехвърляне на имота, а иска да поемете неговата част над сумата на данъчната оценка /дано се изразявам ясно, май вече ми се спи много/, а чак след това .... Ако искаш подробности, пиши ми на лични.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 912
При нас нещата протекоха по следния начин;
1. Избор на банка и подаване на документи за предварително одобрение с оглед на доказаните доходи и желания размер и срок на кредита - положителен отговор след седмица.
2.Избор на жилище в продължение на около 3 месеца (толкова беше и срока на банката, т.е. ако до 3 месеца не избереш жилище, предстои ново разглеждане на документи за дохода) и представяне в банката на искания от тях комплект документи, който включва и предварителен договор с купувача, в който пише реалната цена на имота.
3.Изпратиха ни оценител (струваше ни 120лв.) от банката
4.Получихме одобрение от банката за сумата, срока , този път в зависимост от имота и оценката на оценителя. Сумата я одобриха и като им казахме, че искаме да си изповядаме сделката на данъчна оценка и дори кредитната ни обясни как точно се прави тази врътка. Тази част от сумата, която е до данъчна оценка я преведоха направо на продавача, а остатъка - до реалната сума - по наша сметка и я предадохме в брой.
5. При нотариуса сключихме две сделки заради разделянето на кредита - една за покупка (между нас и продавача) и една за ипотека (между нас и банката), което всъщност оскъпява процедурата. И тъй като в нотариална акт пише данъчната оценка, за да е сигурен продавача, че няма да го преметна и да не му платя остатъка до реалната цена му разписах , запис на заповед, която той след разплащането ми върна.
В общи линии това беше. Дано съм била полезна.

# 29
  • Мнения: 51
Maya е права. Такива са стъпките. Само да отбележа, че някои банки не взимат такса за огледа - те явно разчитат, че достатъчно те одрусват с лихвите, също така при тях застраховката "имот" и "живот" са безплатни.  Но доходи непременно трябва да се докажат - става дума за общия семеен доход - различно е при всяка банка, но горе-долу искат по 60-100 лева за вс. член от семейството и достатъчен остатък, който да покрива и гарантира редовното плащане на месечните вноски. При нас дори не искаха да ни признаят наема, който взимаме от друг наш имот, защото естествено той не беше обявен и не бяха плащани данъци върху него.

Общи условия

Активация на акаунт