за проговарянето?????

  • 8 371
  • 95
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 504
Привет на всички!!!!!!!
Дъщеря ми е на 2г,и 7м, и още не говори,казва около 10 думи4ки..Когато беше на 1г.и 10м,тръгнахме и на логопед,тогава дори и мама не казваше!Днес случаино я чух да казва много ясно ""виж куче,куче"",беше сама в стаята,когато я накарах да го повтори каза""иж ауау""Понякога си мисля,че нарочно не иска да повтаря думите...Незнам,много съм объркана ве4е.Изнервя се страшно много,като я карам да каже нешо,вече се чудя нарочно ли не иска или пък все още неможе #Crazy
На логопед ходихме в центъра по-церебрална парализа,но за тази година още не сме ходили!!!!!!!!!!!!!

Здрасти Петя,

и моята дъщеря не може да говори като нормално дете, вече отива към 6 г. но говорим като за 2-3 годишни. Аз също съм се питала дали не може или не иска да каже. newsm78 На моменти си мисля, че не иска, защото има думи, та дори изречение - като Аз играя го каза сама от раз, помислих, че си внушавам, но като го повторих нарочно и тя също го повтори.
Много трябва да им се говори, да им се обеснява с думи действията, които правим и да ги караме да го правят.
Много е важна и работата с логопед. Naughty Така, че продължете, не го отлагайте, както и един добър психолог също е много важен и от полза.

Сега Гери говори повечко, по е "в час" на нещата, по лесно се разбираме, виждам напредък в нея, което ни радва, но все още си има работа по нея относно психологично и неврологично поведение. Например трудно се пазарува с нея в магазин.
Всеки ден работи логопед с нея, наблюдава я. Това също си оказва влияние, за това те съветвах по-горе да продължите с логопеда.
Не губете време! Naughty
Слушай патило... знаете я приказката

# 16
  • Мнения: 125
Като и говоря ме разбира,като я накарам да направи нещо го прави,само където неможе или неиска да говори!!!!!!!!!!Също така имитира всеки и във вси4ко,много добре и на място казва''НЕ'!!!!!!Думите,които казва са..мама...тата...кака...дедо...ало...не..айде...баба...гол...,думи4ките които ги казват 1-ните!!!!!!!!!!Записах,я на детска от 1 април,така ми препоръ4а психоложката,защтото детската среда е незаменима пък ще видиме!!Определено от ходенето ни на логопед и психолог има ефект,преди беше и по-агресивна нетърпелива,сега е малко по-спокойна!!!!!!!!!!  newsm10

# 17
  • Мнения: 3 504
Ще започне да бълва думички без да очакваш, ама това пусто говорене ooooh! Whistling и аз все това се питам, как може да казва много неща, а пък други не  newsm78 Мъчи ме и мен това, гледам я всеки ден пред очите ми и се питам Защо?
Гледам другите деца и ми става тъжно, исках много да си имам момиченце, е имам го, ама се развива по-трудно и бавно. Може би е трябвало до опозная и този свят, който преди ми беше чужд, нямаше да съм jтук най-вероятно и нямаше да познавам толкова много хора, с които съм се срещнала, но поводът за нашата среща е тъжен, а това ме боли, искам да излекувам раната и търся лекарството....

А това, че те разбира и изпълнява е много важно и добре за детето и развитието му Hug

# 18
  • Мнения: 125
Rosoneri,твоята дъщеричка ходи ли на детска градина???

# 19
здравеите.и аз като пове4ето от вас имам поблем с говора при моята дъщеря .Тя е на 2г и 4м и не говори казва почти на всичко бобо.Има няколко думи които казва като бебе , мама ,ела, когато иска да каже кака тя казва а ,а,вместо бате казва само ба,по принцип тя когато иска си говори някакви неини си думи които аз не разбирам .Много се притеснявам вече.Неините врасници правят цели изречения ,а тя все още не може да каже и една дума.Моля помогнете!!!

# 20
  • Мнения: 4 585
Петя, не разбрах защо сте прекъснали заниманията с логопед, след като сте отчели положителни резултати от работата му.

# 21
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
nati, трябва да се консултираш с логопед, който работи в ранна възраст, в другата тема - консултация с логопед - съм посочила няколкото човека, който се занимават с това, ако не ги намериш, пиши ми а лични
Не отлагайте ходенетео на логопед - до тук сте загубили доста време. Това закъснение ще даде отражение не само на говоренето на детето, но и на възможностите за обучение  bouquet

# 22
  • Мнения: 15
Не се притеснявай.Щом детето разбира и прави всичко което му казваш,нещата са на добро.Когато има и съпътстващи проблеми,говорим за друго.От скоро чета "Инатът на детето",в него пише,че деца който са прекалено активни,трудно се съсредоточават,лесно се разсейват може да имат забавена реч. В детската градина би трябвало да се научи да общува.За това обаче ще са необходими около 2 месеца.

# 23
Благодаря ви за отговорите, nnnnina ще можете ли да ми дадете точните кординати на логопедите.

Благодаря.  bouquet

# 24
  • Мнения: 3 504
Разгледах темата и даже бях забравила, че съм писала тук. ooooh!

От февруари до сега Герито избълва още думички. Като например - "ще кажа аз тебе" /ще ти кажа аз на тебе/ като й се карам или закачам, "ще дойда", "ставай от там", като я гушкам и й казвам, че я обичам и тя повтаря "обичам". ...
Че разбира се всичко, което й казвам, разбира, това ме успокоява. Сега от 2 дена вече получихме ББустера и й го давам /трето шише/. Дано скоро се похваля с още думички. Искам да си запушвам ушите, но да знам, че бълва и много говори. Нека да ми надува главата. Съгласна съм на всичко това, само и само да знам че всичко й е наред.

# 25
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Всяко дете трябва да се гледа поотделно и макар, че някои привидно се спряват много добре и на тях им трябва внимание. Гледам да обръщам внимание и на ранно проговорилото ми детенце и на още не добре говорещето ми дете. Е това, което от малко чете и говори, не се ориентира добре например. Ама малкия е страхотен в това отношение. Просто гледам как да помогна в живота и двете се деца, но по различен начин.

# 26
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Благодаря ви за отговорите, nnnnina ще можете ли да ми дадете точните кординати на логопедите.

Моля да ми дадеш един ден да ги открия, защото ми откраднаха телефона - и сега съм като със завързани ръце

# 27
Обикновено логопедите и психолозите казват, че до 3 години е нормално детето да проговори. Ако има проблеми след тази възраст - предимно жестово общуване с много малко думи, проблеми с вниманието и поведението, е необходимо да се обърнете за помощ към логопед и психолог

# 28
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Обикновено логопедите и психолозите казват, че до 3 години е нормално детето да проговори. Ако има проблеми след тази възраст - предимно жестово общуване с много малко думи, проблеми с вниманието и поведението, е необходимо да се обърнете за помощ към логопед и психолог

Това твърдение остаря преди 10 години и сега се ползва само за оправдание от родителите и от специалисти, които не разбитират проблемите на ранното развитие на детето. Дете, коеот закъснява с развитието на която и да е част от т.нар. психомоторно развитие 3 години, за колко според вас да ги навакса, за да може да няма проблеми в училище. Практиката показва, че леко закъснение около 6 месеца се наваксва за около 1 година, а при липса на реч до 3 години newsm78

# 29
  • Мнения: 542
Мда, още повече, че говорът е само част от психичните процеси, а през тези три години се полагат основите на езиковото развитие с компонентите, които се развиват от 3-та година с все по-нарастващи изисквания. Да не говорим за общуването и проблемите в  комуникацията, които дават отражение на поведението и въобще не може да се прогнозира какво и колко ще трябва на едно дете, за да ги наваксва.
Разбира се, има и много деца, които отключват ресурс и сами настигат в развитието си връстниците, но всеки подминат проблем, може да се прояви по-късно на други нива и с подобни или различни проявления. Самото проговаряне не винаги е признак на развитие в норма - важното е как и за какво  детето го използва в общуването си.
Затова, много от понятията и фразите, които майките описват, понякога в ушите на специалистите звучат като термини и диагнози, но рядко и двете страни имат едно и също предвид.

Общи условия

Активация на акаунт