Eпидемия от паротит !

  • 7 734
  • 110
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 150
Дискусия между лекари zа zауШка и др.
http://www.bmj.com/cgi/eletters/330/7500/1132

# 76
Специално zа варицелата ти предлагам Бьрди да те ограмоти.
Иначе литература има достатьчно по вьпроса,ако се интересуваШ и можеШ да намериШ стига да искаШ.Има zабодена тема в началото кьдето е имало много дискусии.Участвал сьм често,слагал сьм много линкове.

Цитат
имаш някакъв списък с незнайни д-р X и Y.
За теб може да са неzнайни.За пове4ето медици са иzвестни личности.

Целта на написаното ли? .... дьржиШ се така,все едно ти е ясно всичко около ваксините както и това,като че ли си zастрахован от странична реакция.Затова ти каzах и преди.Таzи самоувереност може да ти навреди.Не ти го желая,раzбира се... Peace

Все оЩе се двоумя дали си zаслужава при теб труда ми и времето ми.

Не се държа все едно съм застрахован от странична реакция, а като такъв, който не е застрахован да бъде заразен с някоя гадост - погледни го от другия ъгъл. Каквито са и всички хора на земята, така че не се държа по-странно от нормален човек. По-странно може би е държанието ми относно смъртта, ако си обърнал внимание.

Отново ми отговаряш по същия начин. Разбира се, че щом не съм медик или не съм им пациент са незнайни. Но не отговори защо един незнайни (на които ти казах че имам доверие, щом са си публикували имената под статиите) ти ще ми предлагаш алтернативни - с каква цел? Написното от тях е невярно ли? Съмнявам се. Този въпрос беше отговор на твой относно надменността ти, дадох ти пример, ще се радвам ако се поясниш (но за трети път избягваш да го направиш и разводняваш разводнената тема).

И за пореден път - както моята самоувереност, която ми приписваш, може да ми навреди, по същия начин твоята противоположна самоувереност, може да навреди на теб. Въпрос на шанс, а умението хората да се учат от грешките на другите, дава възможност всеки да си направи преценка с кой от двата шанса иска да рискува. Рискуваме да караме автомобили, да се качваме на самолети, да имаме електричекси уреди, да вървим по тротоари, където може да ни падне саксия на главата - въпрос на личен избор.

На дали би спорил, че пострадалите при автомобилни катастрофи са в степени повече от тези, пострадали от ваксини за паротит.

# 77

Хм най-сетне нещо където има конкретни данни Simple Smile ето например:
http://www.dh.gov.uk/assetRoot/04/07/30/20/04073020.pdf
на страница 129 и 131 има данни представени като графика за по-лесно възприятие на заболявания от паротит 1980-1995 в Англия и се вижда драстичното намаление след въвеждането на ваксинацията за паротит.

# 78
  • Мнения: 4 150
Цитат
Отново ми отговаряш по същия начин. Разбира се, че щом не съм медик или не съм им пациент са незнайни. Но не отговори защо един незнайни (на които ти казах че имам доверие, щом са си публикували имената под статиите) ти ще ми предлагаш алтернативни - с каква цел? Написното от тях е невярно ли? Съмнявам се. Този въпрос беше отговор на твой относно надменността ти, дадох ти пример, ще се радвам ако се поясниш (но за трети път избягваш да го направиш и разводняваш разводнената тема).
Има много интелигентни и треzво мислеЩи медици и всякакви други хора,които раzсьждават,иzследват,тьрсят и докаzват.Техните книги,статии и мнения са иzклйу4ително интересни и полеzни zа еволйуцията,стига да може 4овек да се добере до тяхните zнания.
Другият вид са теzи,които приемат у4ебниците си по медицина като последното стьпало на zнание и сьЩо пиШат книги,статии и тн.
Хората 4етат и двете.Едни имат достьп,други не тьрсят,трети не вярват,други не ги интересува и тн...Хора има zа всичко.
ОбобЩих ти го. Peace

Цитат
На дали би спорил, че пострадалите при автомобилни катастрофи са в степени повече от тези, пострадали от ваксини за паротит
.
Не бьркай медицината с точните науки Peace

# 79
  • Мнения: 4 150
 
Цитат
и се вижда драстичното намаление след въвеждането на ваксинацията за паротит.
И аz откакто преси4ам на 4ервено не ме е гаzила кола,следователно преси4ането на 4ервено не може да е при4ина zа прегаzени пеШаходци...

Научните докаzателства в медицината се градят на други основи...сега видях кьде имаШ дупка и zаЩо говорим на раzли4ни еzици.

Схемите на zаболяванията ги има на официалната страница на СДС.Имам си достатьчно материал на официална литература,откьдето 4ета.Но се радвам,4е се ровиШ...може да попаднеШ на някоя по интересна zа  теб... Peace

# 80
Цитат
Отново ми отговаряш по същия начин. Разбира се, че щом не съм медик или не съм им пациент са незнайни. Но не отговори защо един незнайни (на които ти казах че имам доверие, щом са си публикували имената под статиите) ти ще ми предлагаш алтернативни - с каква цел? Написното от тях е невярно ли? Съмнявам се. Този въпрос беше отговор на твой относно надменността ти, дадох ти пример, ще се радвам ако се поясниш (но за трети път избягваш да го направиш и разводняваш разводнената тема).
Има много интелигентни и треzво мислеЩи медици и всякакви други хора,които раzсьждават,иzследват,тьрсят и докаzват.Техните книги,статии и мнения са иzклйу4ително интересни и полеzни zа еволйуцията,стига да може 4овек да се добере до тяхните zнания.
Другият вид са теzи,които приемат у4ебниците си по медицина като последното стьпало на zнание и сьЩо пиШат книги,статии и тн.
Хората 4етат и двете.Едни имат достьп,други не тьрсят,трети не вярват,други не ги интересува и тн...Хора има zа всичко.
ОбобЩих ти го. Peace

Е да, но отново не каза причината - подлагаш на съмнение написаното за "що е то паротит" в puls.bg ли?

Цитат
Цитат
На дали би спорил, че пострадалите при автомобилни катастрофи са в степени повече от тези, пострадали от ваксини за паротит
.
Не бьркай медицината с точните науки Peace

Що се отнася до медикаментите, сигурен съм, че изборът за прилагане се базира на статистически данни накрая, а не на теоретични съждения. Това се отнася и за билките и практика през хилядолетията - никой не е получил простветление свише - това растение има такъв ефект. А горното ми е коментар относно рисковете, за които пък говореше ти по-преди. Така че не бъркам медицината с мат - а просто констатирам факти. Човек се съобразява с реалността. Иначе става подвластен на някакви виртуални страхове. За да го напиша с цифри:
- ако от 7М българи ваксинирани с всякакви ваксини, пострадали са 100 - шансът е 0.0014% за нововаксинираните.
- ако от 7M българи загинали или пострадали в пътни произшествия са 5000 - шансът е 0.07%
(като нямам представа какви са числата но си мислия даже, че първото е по-малко а второто по-голямо).

И така щом карам автомобил, мога да си позволя и да се ваксинирам.

То иначе има шанс и като пие някой бира да има сода каустик - ако започне да мисли за всички теоретични шансове за произшествия ще се превърне в параноик и най-добре да си дръпне спусъка.

Сега ясно е, че всеки има аргументи. За тебе ситуацията е следната - понеже има балами, които си рискуват живота и се ваксинират, спасявайки обществото от епидемия (примерно), то ти може и да не се ваксинираш и шансът да се разболееш, още повече фатално е също много минимален (сравнен с риска от каране на автомобил, с моя аргумент по моята глава). Факт. Въпрос на личен избор. (И важи за вирусите, но не и за бактериите, тях ще ги има винаги Simple Smile)
Peace

П.С. какво се ровя - този линк ти го даде да го гледам; като го погледнах - сарказъм, че съм го видял, няма угодия Simple Smile
П.П.С. това с пресичането изключително добре илюстрира по-скоро твоята теза - "като се ваксинира Марийка и спря сърцето, значи всеки, който се ваксинира ше го последва същото" нищо, че между двете събития може да няма връзка.

# 81
  • Мнения: 4 392
hopla2, ето ти един линк:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144101.0
Вътре има много други полезни линкове! Peace

# 82
  • Мнения: 3 506
Hopla, мисля, че в случая ти си човекът, който спори ей така, за идеята. Прочети малко повече и дай тогава да си говорим. Примерите, които даваш, нямат нищо общо с ваксините, още по-малко - с паротита. Най-елементарното: имам избор дали да седна зад волана и съм наясно с рисковете - те са широко огласени и никой не ги крие - всеки ден медиите са пълни със снимки на счупени ламарини, детайлно описание и статистики за птп-та.

Както и да е... По темата се каза и се изписа достатъчно. I rest my case. Извинявай за английския, ама и без друго си говорим на различни езици...

# 83
  • Мнения: 563
"Vaccination status of reported mumps patients is being ascertained. In Iowa, preliminary vaccination data were reported through May 3, 2006.† Among 1,192 patients, 69 (6%) were unvaccinated, 141 (12%) had received 1 dose of measles, mumps, and rubella (MMR) vaccine, and 607 (51%) had received 2 doses of MMR vaccine; the vaccination status of 375 (31%) patients, the majority of whom were adults who did not have vaccination records, was unknown. Preliminary data, as of April 10, from two mumps outbreaks on college campuses in an Iowa county affected early in the outbreak, identified attack rates of reported mumps cases§ of 2.0% (31 of 1,542 students) and 3.8% (44 of 1,168 students). Preliminary data from vaccine coverage surveys suggest that the college with the higher attack rate had a smaller proportion (77% versus 97%) of students documented as having received 2 doses of MMR vaccine."

http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm55d518a1.htm
http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5522a4.htm?s_cid=mm5522a4_e

доколкото мога да видя тук се цитират не 66% а 51% получили двете дози.... или 607 от 1192 души. Правилно ли разчитам цитата ти Бърди?
и нещо друго ми прави впечатление - от разболелите се 6% са неваксинирани, 12% имат една доза ММР а 51% и двете.... расте ли шанса да се разболееш от заушка с ваксинирането или цифрите в цитата ти ми играят лоши шеги newsm78

# 84
  • Мнения: 563
Между другото днес попаднах на един израз - measles party, и по-общия - pox party, който за пореден път ме накара да се замисля - в миналото (по време на "големите и страшни" епидемии, а  newsm78) хората са организирали (и продължават да организират) специални събирания, на които децата им да имат възможност да се заразят с детските болести, ние се чудим как да го избегнем...

Hopla, май ти точно ме беше питал дали бих си заразила детето умишлено, специално за шарките определено взех да се замислям...

тук си правят chicken pox парти и си водят децата да се заразят и изкарат шарката като малки. Ние засега не сме имали възможност да отидем. За морбили парти не съм чувала, но не бих се учудила.

# 85
"Vaccination status of reported mumps patients is being ascertained. In Iowa, preliminary vaccination data were reported through May 3, 2006.† Among 1,192 patients, 69 (6%) were unvaccinated, 141 (12%) had received 1 dose of measles, mumps, and rubella (MMR) vaccine, and 607 (51%) had received 2 doses of MMR vaccine; the vaccination status of 375 (31%) patients, the majority of whom were adults who did not have vaccination records, was unknown. Preliminary data, as of April 10, from two mumps outbreaks on college campuses in an Iowa county affected early in the outbreak, identified attack rates of reported mumps cases§ of 2.0% (31 of 1,542 students) and 3.8% (44 of 1,168 students). Preliminary data from vaccine coverage surveys suggest that the college with the higher attack rate had a smaller proportion (77% versus 97%) of students documented as having received 2 doses of MMR vaccine."

http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm55d518a1.htm
http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5522a4.htm?s_cid=mm5522a4_e

доколкото мога да видя тук се цитират не 66% а 51% получили двете дози.... или 607 от 1192 души. Правилно ли разчитам цитата ти Бърди?
и нещо друго ми прави впечатление - от разболелите се 6% са неваксинирани, 12% имат една доза ММР а 51% и двете.... расте ли шанса да се разболееш от заушка с ваксинирането или цифрите в цитата ти ми играят лоши шеги newsm78

за тези проценти вече писах, това е още един пример. За да се види расте или не шанса, трябва да се знае и каква част от населението е ваксинирана и каква не.

За да стане ясно - ако в едно общество от 1 милион души само 1 не е ваксиниран, и ако се разболеят 100 души от дадена болест, от тях 99 са имунизирани и само един не.

Но това не значи, че шансът е 99:1 в полза на неимунизираните. От горния пример се вижда, че 100% от неимунизираните са заразени и 0.01% от ваксинираните. Т.е. шансът е много в полза на имунизираните - 10000:1. Или с други думи при този пример шансът след имунизация за незаразяване се е увеличил 10000 пъти, въпреки че при голото цитиране на "99% от заразените са имунизирани" е повод за грешни тълкувания.

Така че при тълкуването на проценти малко се замисляйте.

# 86
  • Мнения: 563


за тези проценти вече писах, това е още един пример. За да се види расте или не шанса, трябва да се знае и каква част от населението е ваксинирана и каква не.

За да стане ясно - ако в едно общество от 1 милион души само 1 не е ваксиниран, и ако се разболеят 100 души от дадена болест, от тях 99 са имунизирани и само един не.

Но това не значи, че шансът е 99:1 в полза на неимунизираните. От горния пример се вижда, че 100% от неимунизираните са заразени и 0.01% от ваксинираните. Т.е. шансът е много в полза на имунизираните - 10000:1. Или с други думи при този пример шансът след имунизация за незаразяване се е увеличил 10000 пъти, въпреки че при голото цитиране на "99% от заразените са имунизирани" е повод за грешни тълкувания.

Така че при тълкуването на проценти малко се замисляйте.
извинявай, нищо не разбрах от обясненията ти, може би защото математиката ми е слаба страна - как се разбира от горният пример  че 100% от неимунизираните са се заразили? И как точно ще знаеш каква част от населението е имунизирано? При подобен спор които имахме с Бърди преди месеци той донесе вода от 9 кладенци за да ме убеди че дори при 100% имунизирани пак не няма сто% сигурност защото: ( цитирам по памет ) ваксината може да е била неправилно съхранявана, с изтекъл срок на годност, неправилно поставена, да не е спазен точно срокът между двете инжекции и т.н. За мен всичко това означава че никои никога не знае какъв процент от населението е наистина имунизирано.
като човек които не се замисля за мен цифрите са от ясни по- ясни - от Х разболели се 51% имат две дози от ММР и 6% от тях нито една. Моля да ми се обясни като на малоумна как тия 51% стават 0.01% от разболелите се , а 6% неваксинирани са равни на 100% разболели се.

# 87


за тези проценти вече писах, това е още един пример. За да се види расте или не шанса, трябва да се знае и каква част от населението е ваксинирана и каква не.

За да стане ясно - ако в едно общество от 1 милион души само 1 не е ваксиниран, и ако се разболеят 100 души от дадена болест, от тях 99 са имунизирани и само един не.

Но това не значи, че шансът е 99:1 в полза на неимунизираните. От горния пример се вижда, че 100% от неимунизираните са заразени и 0.01% от ваксинираните. Т.е. шансът е много в полза на имунизираните - 10000:1. Или с други думи при този пример шансът след имунизация за незаразяване се е увеличил 10000 пъти, въпреки че при голото цитиране на "99% от заразените са имунизирани" е повод за грешни тълкувания.

Така че при тълкуването на проценти малко се замисляйте.
извинявай, нищо не разбрах от обясненията ти, може би защото математиката ми е слаба страна - как се разбира от горният пример  че 100% от неимунизираните са се заразили? И как точно ще знаеш каква част от населението е имунизирано? При подобен спор които имахме с Бърди преди месеци той донесе вода от 9 кладенци за да ме убеди че дори при 100% имунизирани пак не няма сто% сигурност защото: ( цитирам по памет ) ваксината може да е била неправилно съхранявана, с изтекъл срок на годност, неправилно поставена, да не е спазен точно срокът между двете инжекции и т.н. За мен всичко това означава че никои никога не знае какъв процент от населението е наистина имунизирано.
като човек които не се замисля за мен цифрите са от ясни по- ясни - от Х разболели се 51% имат две дози от ММР и 6% от тях нито една. Моля да ми се обясни като на малоумна как тия 51% стават 0.01% от разболелите се , а 6% неваксинирани са равни на 100% разболели се.

Ами да де - то никой не твърди, че ваксините са 100% ефективни. Аз само се опитвам да покажа как с % лесно се манипулира един извод. За да не е за ваксини, че да се включват предубежденията, ето го с плодове Simple Smile

Имаш 100 ябълки. От тях оставаш една необработена, а другите ги облъчваш с улитравиолетова светлина (99 от тях).

След 1 седмица 10 от тях са развалени - 9 от обработените и 1 от необработените.

И така - "Цели 90% от развалените ябълки са обработени и само 10% от развалените ябълки не са обработени".

Обаче само по себе си това твърдение може да послужи за извода - "обработката на ябълки не дава резултат, защото сред развалените те са 9 пъти повече". Но това е грешен извод, защото не се взима предвид колко от всички ябълки са обработени и колко не.

Важно е да се вземе и пропуснатото предвид - тогава изводите са следните:
- от необработените ябълки (една) всички са развалени (една), т.е. 100% от необработените се развалят за 1 седмица
- от обработените ябълки (99) 9 са се развалили, т.е. 9%
- очевидно обработката дава резултат и е намалила разваляемостта до 9% (11 пъти)

Ето сега май е по-разбираемо, какво имам предвид...

Примерно цитатът на Birdie завършва с: "Preliminary data from vaccine coverage surveys suggest that the college with the higher attack rate had a smaller proportion (77% versus 97%) of students documented as having received 2 doses of MMR vaccine" - ето тук се взимат предвид факторите за които говоря и се казва че университетът с по-голям епидемичен процент има по-малък процент студенти, ваксинирани 2 пъти.

# 88
  • Мнения: 563
хопла2, сега разбрах примера ти, но той според мен не е сравним с това което обсъждаме. За процентите в ябълките си прав, но тук става дума за брой болни от които определени проценти са ваксинирани по един, два пъти, не са или не се знае да са. За мен нещата стоят така - имаме например 100 души, все болни, от тях 51 ваксинирани по два пъти, 14 по веднъж, 6 без ваксина и 39 с незнаен имунизационен статус ( дано да съм докарала горе-долу процентите в цифри). Неимунизираните болни са най-малък брой. Разбира ли се какво искам да кажа?
 Тоест понеже знаем какъв процент от 100-те са ваксинирани, то няма нужда от гадаене какъв процент от общество от един милион са или не са и броят им няма никакво значение в обсъжданият случай. Както гледам в примера с ябълките и ти си ги сметнал със 100 че е по-лесно. Разбирам че статистиката е разтеглива наука, просто в този случай на мен нещата ми изглеждат ясни.

# 89
хопла2, сега разбрах примера ти, но той според мен не е сравним с това което обсъждаме. За процентите в ябълките си прав, но тук става дума за брой болни от които определени проценти са ваксинирани по един, два пъти, не са или не се знае да са. За мен нещата стоят така - имаме например 100 души, все болни, от тях 51 ваксинирани по два пъти, 14 по веднъж, 6 без ваксина и 39 с незнаен имунизационен статус ( дано да съм докарала горе-долу процентите в цифри). Неимунизираните болни са най-малък брой. Разбира ли се какво искам да кажа?
 Тоест понеже знаем какъв процент от 100-те са ваксинирани, то няма нужда от гадаене какъв процент от общество от един милион са или не са и броят им няма никакво значение в обсъжданият случай. Както гледам в примера с ябълките и ти си ги сметнал със 100 че е по-лесно. Разбирам че статистиката е разтеглива наука, просто в този случай на мен нещата ми изглеждат ясни.
Няма как да няма значение колко са останалите. Например в университета има 1500 души от тях 100 заразени. Да вземем тези  51% ваксинирани 2 пъти и 6% без ваксина. Ако в университета е имало 10 души без ваксина то от тях 60% са се разболяли, докато от 1500 души с два пъти ваксина са се разболяли 51, т.е. 3%. Виж сега като сравниш 3 със 60 каква е разликата - 3% от ваксинираните са се разболяли и 60% от неваксинираните са се разболяли.
Затова трябва да се взима предвид и количеството незаразени и процентното разпределение на ваксинирани / неваксинирани сред тях, за да може да се направи сравнението коректно.

Общи условия

Активация на акаунт