Фамилия след сватбата?

  • 5 761
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
смених я, но навсякьде ме водят пьрво с фамилията на Татито и след нея с тире моята  newsm78

# 16
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Смених, защото ми беше писнало да ми изговарят и изписват моминската грешно.

# 17
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
не, не защото не съм искала.
законът е такъв. не може. цял живот си оставам с моята фамилия. тренда е такъв от 70тте години на миналия век)
аз явно съм някакъв...специален случай, защото за мен семейстовото има една фамилия , но какво да се прави.
точно на мен се падна да не взема фамилното име на мъжа ми.
оставам си Х, а мъжа ми У.   Mr. Green

И при мен стана точно така Wink.

# 18
  • Italia
  • Мнения: 4 492
останах си с моята  Peace
Лени и Гери ве4е са обяснили,4е тук в Италия не е прието да се сменя фамилията след брака. Ина4е по принцип в ли4ната ми карта пиШе моята фамилия и "по мъж еди коя си"  Crazy
Не мога да кажа,4е мо харесва този вариант:аз с една фамилия а остатъка от групата с друга ама какво да правиШ ,закони,пък и някакси ве4е взех да свиквам.Освен това вси4ки хора,които ни познават с мъжа ми се обръЩат към мен с неговата фамилия.

# 19
  • Мнения: 3 461
Добре де,макдирокче,а какво става ако сключиш брак с италианец в България и му вземеш името,съответно смениш паспорта с новата фамилия? Тогава не би трябвало да има проблеми newsm78.И друго,необходимо ли е да регистрираш брака  в страната на мъжа си(ако е сключен в Бг) и защо?На нас в послоството на UK тук ни казаха,че не е нужно.

По темата,и аз приех фамилията му поради причините,които са посочили момичетата по-горе и не на последно място защото ми харесва. Peace

# 20
Noia, аз слючих брак в България и добавих името на мъжа ми с тире.
В началото в Италия нямах никакви проблеми, но когато взех гражданството махнаха фамилията на мъжа ми  т.е. по техните закони имаш само име и фамилия по рождение. Така тук съм с две имена, а в България с 4. Confused

# 21
  • Мнения: 3 461
ок,сега разбрах. Wink

# 22
  • Мнения: 7 803
смених я. решението ми дойде след случай доста преди брака. ходихме на лекар с мъж ми. първо аз се записах и сестрата се обърна към мъжът ми с въпроса И вие ли ще се преглеждате хер Христова?  Joy много се ядоса, а на мен ми беше толкова смешно  hahaha

# 23
  • Мнения: 1 436
Смених я  Peace. По стечение на обстоятелствата няколко месеца след като се оженихме, се наложи да си подновявам и паспорта, и визата, та стана всичко накуп. Иначе не бих се престрашила от страх да не ми се объркат документите.

Най-забавното е, че мъжът ми ме навиваше с довода, че вече сме семейство и трябвало да има една фамилия  на пощенската кутия  Rolling Eyes. Малко след като я смених, се преместихме в нов апартамент и мениджърът надлежно написа на пощенската кутия "****ев, ****ева". Ми за тях това са различни фамилии Joy

Както каза annette, тук има и двата варианта.

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 19:02 от Juturna

# 24
  • Мнения: 7 091
Ами и аз съм ЗА общото "заглавие"  Joy и си я смених. Ние сме женени в БГ, ама и там има опцията да запазиш, да смениш или и двете с тире. Беше си мой избор.  Peace

# 25
  • Мнения: 994
тук при нас на юг е редно да вземеш фамилията на съпруга при  брак, защото ако не сте с еднакви, ще вземат да закачат етикет извънбрачно на детето ти- голям срам, представи си, ама са си такива уж пуритани, ама в кавички.
аз все още си нося халката на дясната ръка и не съм си махнала а-то от фамилията, както повечето българки тук, независимо че непрекъснато трябва да обяснявам, но не ми тежи.

аз смених фамилията си, защото с тази на съпруга ми името ми звучи по-добре  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 68
Останах си със собствената. Не ми се занимаваше със смяната на всички документи - паспорт, л.к., 2 книжки, виза, разрешение за работа, не се сещам още какво newsm78 Другият проблем ми беше, че във фамията на мъжа ми има "ж". Тук се пише zh и всички го четат "ц". Получава се нещо ужасно. Рискувах на работата да ме наричат стотици пъти на ден грешно. Сега като ходим на лекар със сина ми винаги ме бъркат и ме кръщават Фрау Целев. Даже започнах да получавам по пощата най-различни зарибявки с "новата" фамилия. мъка-мъка ooooh! Мислих преди да се роди сина ми да му пишем фамилия от името на дядото по бащина линия, но тогава щяхме да бъдем тримата с различни фамилии в къщи. Та се отказахме от този вариант.
Практиката тук е такава, че като съм омъжена за българин, за нас важи българският закон за определянето на фамилията на децата. В Общината тук имат една дебела книга с всички закони и преди да му напишат официално фамилията, провериха изрично какви са вариантите. Направо ме изненадаха като отвориха да четат българския закон. А аз ги мисля за по-принцип много "назаден". Упс... Confused Да ме извиняват! Иначе по тукашния закон, когато родителите са с различни фамилии, децата взимат фамилията на майката. Какво уважение само.

# 27
  • Мнения: 664
Смених я, от практична гледна точка, и не само - беше ми приятно да нося неговата фамилия. Интересното е, че в Бг в паспорта ми е само новата фамилия,а тук на всички документи искат и моминската ми.

# 28
  • Мнения: 907
Тук е нормално да си смениш фамилията. Aз се омъжих в БГ и не си я смених - от една страна всички дипломи и документи са си на моето има, а от друга не можех да си представа да нося друго име, при това в мъжката версия. Е, сега нямам нищо напротив когато лекарката или учителката ме наричат с фамиилното име на децата - вече ми е по-естествено. А на мъжа ми му казват понякога Херр - моята женска фамилия, особено когато е на партита от моята работа  Whistling.

Откакто съм тук въведоха правилото - да си я запазиш, да можеш да смениш изцяло или двете фамилии разделени с тире. Същото важи и за мъжа - това май беше новото. Имах колега, който прие фамилията на жена си - швейцарец, не си му хареcваше неговата. Познавам и българин, но това вече с по-други съображния предполагам.

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 21:16 от MegiX

# 29
  • Мнения: 907
Във Франция жената до съвсем неотдавна не е имала право да гласува

 Shocked Как бе - докога? Мислех че Франция е една от първите, даже. Grand Nation Wink e tova!

Тука не са могли до 70та в 1 от кантоните и после на национално ниво са го накарали и този кантон да приемe жените като хора  Mr. Green

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 21:07 от MegiX

Общи условия

Активация на акаунт