За колежите?!?!?!

  • 15 521
  • 84
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 370
Aз сега и нещо друго си мисля, обаче.
Понеже познавам образователната система на Франция - та ми се иска да направя едно леко сравнения само на ниво "термини".
Та.....там с "колеж" се обозначава образованието от 5 до 8 клас. Тоест, до основното.
А бакалавър се нарича този, който си е взел всички зрелостни изпити за средното-между другото, много тежки изпити, и затова там средното образование си е средно.Le baccaulaureat-това не същото, както на Бг-бакалавърска степен, тоест, учил 4 години.

# 16
  • Мнения: 6 167
това е поредното 'объркване'.
имам приятелки, които завършиха колежи в Щатите, и излязоха бакалаври, след което продължиха в университети за мастер.
не съм 100% сигурна. тоест, някои колежи май  могат да произвеждат бакалаври в някои образОвателни системи.
друг е въпросът какво точно означава това за българия. тоест, техникума по фризьорство сега колеж ли му казват...
имам чувството, че кашата е пълна.

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Не, Лени. На техникумите сега им казват професионални гимназии.  Laughing

# 18
  • Мнения: 6 167
Не, Лени. На техникумите сега им казват професионални гимназии.  Laughing

а колежа какво животно е  newsm78

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Ами а де?  newsm78 И аз не го разбирам.
Май едновремешните полувисши. Едно време имаше полувисш медицински институт (за мед. сестри и акушерки), сега е Медицински колеж.

# 20
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Точно така е !
Махнаха навремето полувисшите институти и ги направиха колежи-образованието, е висше вече, но степента е специалист, а това какво животно е - незнам
 Twisted Evil

# 21
  • Мнения: 6 908
Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Напротив - редно е. Те и тия дето са учили в България често не с занимават с това от което разбират ... Какво да говорим за тия смешни колежи дето ги измислиха... Това е някаква пародия на образование.
Така де, а и в тия колежи в повечето случаи се влиза с усмивка, айде сега и бакалаври да стават. Ами то като са тръгнали да протестират, направо за магистър да се борят. Що да прескачат 2г., направо 4-ри?  Crossing Arms
В повечето колежи може и с усмивка да влизат, но точно в медицинския не смятам. А и ученето си е много сериозно. С ръка на сърцето мога да кажа, че аз в икономическия университет уча много по-малко и е по-лесно от медицинския колеж.

# 22
  • Мнения: 6 167
Ами а де?  newsm78 И аз не го разбирам.
Май едновремешните полувисши. Едно време имаше полувисш медицински институт (за мед. сестри и акушерки), сега е Медицински колеж.

по принцип не мисля, че е лошо колежите да произвеждат бакалаври
но може би не всички колежи, може би трябва да преминават през процедури за сертифициране и тн.
има и друг момент - понеже куцо и сакато е бакалавър в момента, в държавната администрация ( аз работех няколко години там) изискванията за длъжност над младши експерт  са винаги за магистри. същото важи и за общините, имам приятелка, която записа магистратура за да мръдне от ниво ' старши експерт' в общината.
така се 'защитават'  ( сигурно) от бума на бакалаври пръкнали се от всякакви учебни заведения.
доста позиции изискват 'магистър', дори абсурдно понякога.
тоест, така или иначе 'бакалавър' не говори кой знае какво на работодателите.

# 23
  • Мнения: 2 401
При първия им протест - този на медицинските колежи, пуснах една тема  по въпроса тук, но абсолютно никой не отговори.  Там вече като ги направят бакалаври - тежко ни, при и без това процъфтяващото здравеопазване.
Но вероятно ще стане, Местан ще направи много червени точки..

# 24
  • Мнения: 154
Тук има т.нар. "associate degree", което отговаря на 2-год. обучение в определени колежи. После ако искаш можеш да си доучваш за бакалавър и за магистър. Може би нещо такова трябва да измислят и в БГ. Абсурд е да приравняват бакалавърска степен с някакво си измислено образование.

# 25
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Минзухар, извинявай, но не съм видяла темата ти!

Лени, не е така, допреди 5-6 години, преди да почнат безумните реформи в образованието, всички бяха магистри. Но сега първо ставаш бакалавър, после по желание магистър, с изключение единствено на ВИАС. От всеки университет - Софийски, УНСС или незнам-кой си-първата степен, с която излизаш е БАКАЛАВЪР.

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
И тук, в Холандия, има подобно учебно заведение, но се нарича МБО. Учи се 3 или 4 години за различни професии. Тези учили 4 могат да продължат във висше училище като за повечето специалнсоти могат да запишат от 2-та година. Миже би и в България трябва да го променят.

По отношение на бакалъв и магистрат: и тук е така. Първото е 4 години, а второто 2 или 3 / последното за задочно//
Колко години е за бакалавърската степен в БЪлгария?

# 27
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
За бакалавър 4 години /8 семестъра/, за магистър - 3 семестъра

# 28
  • София
  • Мнения: 2 437
Всяко учебно заведение трябва да издава диплома за определена степен.
Независимо от името му и как се влиза там.
Не може колеж да издава степен, която се издава в университет!
Звучи абсурдно.


И аз имам крайно мнение  Peace

# 29
  • Мнения: 1 101
Категорично съм против тази идея.  Naughty
Който иска да става бакалавър да кандидатства в университет!
Все едно аз съм го писала  Peace

Общи условия

Активация на акаунт