Страхуват ли се шефовете ви от компетентни служители?

  • 1 746
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 271
Имах такава колежка, която просто работеше във фирмата 2 години, аз бях нова. По тази причина тя стоеше някак над мен в неофициалната йерархия, та мога да  я причисля горе-долу към шефовете. Принципно тя ме одобри, след няколко интервюта за позицията - по документи, събеседване и проверка на професионалната подготовка.
В началото вървеше доста добре - тя ме въвеждаше в работната обстановка и аз бързо навлязох. Явно това я притесни, а  и факта, че в някои от задълженията ни аз се справях по-добре от нея, я стресна. Започна да ми прави мръсно, както се казва. Дънеше ме пред шефовете, не поемаше собствената си вина, когато обвиняваха мен за нейните грешки и се пазеше да не  науча нещо от нея...
Точно в този момент забременях и тези простотии ми дойдоха в повече, за това напуснах.  Може би, ако не бях бременна, щях да имам сила да се боря и сега аз да и казвам какво да прави, но явно така  е трябвало да стане... Не съжалявам. Simple Smile
Та мисълта ми беше, че ако човека е наистина по-способен, трябва да се бори за повишение.

# 16
  • Мнения: 2 978
........... Или създайте своя, конкурентна на тяхната фирма.
Извинявам се ако има обидени.

Нали се сещаш, че за да си конкурентно способен на който и да е, не трябва да започваш от нулата, а директно да застанеш на върха. А това в повечето случаи означава доста кинти.
Да не говорим ако е производител- това са машини, продукти  и то да са нови и по- интересни на потребителя и т.н. и т.н.....
Мое мнение..не го натрапвам Peace

# 17
  • Мнения: 8 917
Шефът ми е собственика  - няма как са го изместя Mr. Green Радва се на компетентни служители Peace

# 18
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
Работих като мениджър-продажби към една фирма. Назначаваха ни директно от София, но прекият ми шеф в офиса непрекъснато се страхуваше да не го изместя и започна да ми подлива вода пред централата. Същият нямаше дори висше образование, а ръководеше престижна финансова институция, освен това беше на "ти" с компютъра - казваше, че затова били подчинените - да вършат черната работа. В крайна сметка го оставих да се "развива". Сага на мойто място има момиче- УфСъ - накъдето я бутнеш натам отива, но..."Търкулнало се гърнето, та си намерило похлупака".
А на мен, вместо да ми извадят очите, ми изписаха веждите. Започнах работа в конкурентна фирма като....Управител.

# 19
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
На мен винаги пряк началник ми е бил собственик на фирмата.
Не съм имала проблеми, напротив.

# 20
  • Мнения: 1 172
Много ми е интересно как толкова компетентни и можещи хора не правят разлика между задължения и отговорности на шефа си и собствените си такива. Какво значи "знам повече от него"? Какво знаете - най-вероятно чисто техническата страна на работата. А управлението на хора, поемането на отговорности за цял екип и умението да впрегнеш този екип да спази поетите ангажименти,  подбора на персонал, мотивацията на хората и заплатите им? Едно е да се организираш да свършиш твоята си работа, съвсем различно е да накараш друг човек да си свърши работата.

# 21
  • Мнения: 2 759
Много ми е интересно как толкова компетентни и можещи хора не правят разлика между задължения и отговорности на шефа си и собствените си такива. Какво значи "знам повече от него"? Какво знаете - най-вероятно чисто техническата страна на работата. А управлението на хора, поемането на отговорности за цял екип и умението да впрегнеш този екип да спази поетите ангажименти,  подбора на персонал, мотивацията на хората и заплатите им? Едно е да се организираш да свършиш твоята си работа, съвсем различно е да накараш друг човек да си свърши работата.

                Peace. Аз съм си достатъчно компетентна в моята област, шефа - в неговата... Е, не че е особено компетентен, но поне има достатъчно кинти, за да си експериментира  Mr. Green...

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Много ми е интересно как толкова компетентни и можещи хора не правят разлика между задължения и отговорности на шефа си и собствените си такива. Какво значи "знам повече от него"? Какво знаете - най-вероятно чисто техническата страна на работата. А управлението на хора, поемането на отговорности за цял екип и умението да впрегнеш този екип да спази поетите ангажименти,  подбора на персонал, мотивацията на хората и заплатите им? Едно е да се организираш да свършиш твоята си работа, съвсем различно е да накараш друг човек да си свърши работата.


Съгласна. Не е необходимо шефа/собственика да е компетентен във всичко на степен, колкото служителя. Иначе защо е нает последният, все пак...

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Много ми е интересно как толкова компетентни и можещи хора не правят разлика между задължения и отговорности на шефа си и собствените си такива. Какво значи "знам повече от него"? Какво знаете - най-вероятно чисто техническата страна на работата. А управлението на хора, поемането на отговорности за цял екип и умението да впрегнеш този екип да спази поетите ангажименти,  подбора на персонал, мотивацията на хората и заплатите им? Едно е да се организираш да свършиш твоята си работа, съвсем различно е да накараш друг човек да си свърши работата.
Представи си шеф, станал с връзки такъв и не много компетентен и знаещ в областта си. Такъв шеф, ако усети, че някой от подчинените му е по-можещ и знаещ, то той го приема като заплаха и гледа да се отърве от него.
Защо си представяте шефове само собственици на фирми, има и друг вид шефове, например ръководители на държавни институции.

# 24
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
Представи си шеф, станал с връзки такъв и не много компетентен и знаещ в областта си. Такъв шеф, ако усети, че някой от подчинените му е по-можещ и знаещ, то той го приема като заплаха и гледа да се отърве от него.
Защо си представяте шефове само собственици на фирми, има и друг вид шефове, например ръководители на държавни институции.

Това е на 100% вярно.

# 25
  • София
  • Мнения: 8 933
Много ми е интересно как толкова компетентни и можещи хора не правят разлика между задължения и отговорности на шефа си и собствените си такива. Какво значи "знам повече от него"? Какво знаете - най-вероятно чисто техническата страна на работата. А управлението на хора, поемането на отговорности за цял екип и умението да впрегнеш този екип да спази поетите ангажименти,  подбора на персонал, мотивацията на хората и заплатите им? Едно е да се организираш да свършиш твоята си работа, съвсем различно е да накараш друг човек да си свърши работата.
Представи си шеф, станал с връзки такъв и не много компетентен и знаещ в областта си. Такъв шеф, ако усети, че някой от подчинените му е по-можещ и знаещ, то той го приема като заплаха и гледа да се отърве от него.
Защо си представяте шефове само собственици на фирми, има и друг вид шефове, например ръководители на държавни институции.
Ако е некомпетентен и не е собственика е още по уязвим. Ти като по- компетентен лесно можеш да бъдеш забелязан от истинския шеф.

# 26
  • Мнения: 7 114
Шефовете на държавни институции са една особена категория труженици.
Ако не чупят правилно кръста, бързо ги отвява вятърът на наколенкаджиите.
Когато им се скъсат конците, се намират нови марионетки. И на тях не им е лесно.
Ветровито е. Даже и за кадърният им антураж.

# 27
  • Мнения: 1 172
Много ми е интересно как толкова компетентни и можещи хора не правят разлика между задължения и отговорности на шефа си и собствените си такива. Какво значи "знам повече от него"? Какво знаете - най-вероятно чисто техническата страна на работата. А управлението на хора, поемането на отговорности за цял екип и умението да впрегнеш този екип да спази поетите ангажименти,  подбора на персонал, мотивацията на хората и заплатите им? Едно е да се организираш да свършиш твоята си работа, съвсем различно е да накараш друг човек да си свърши работата.
Представи си шеф, станал с връзки такъв и не много компетентен и знаещ в областта си. Такъв шеф, ако усети, че някой от подчинените му е по-можещ и знаещ, то той го приема като заплаха и гледа да се отърве от него.
Защо си представяте шефове само собственици на фирми, има и друг вид шефове, например ръководители на държавни институции.

Добре де, като имам достатъчно високо мнение за професионалните си умения, защо ще си губя времето във фирма (независимо частна или държавна), в която връзкарството се толерира? Какво мога да очаквам там като реализация и признание? Да свършат роднините и връзкарите ли? Мисля, че в такава ситуация аз ще се притеснявам от невеж шеф и ще гледам максимално бързо да си сменя работата или екипа, а няма да чакам някакъв льольо да си върти интрижките.

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Добре де, като имам достатъчно високо мнение за професионалните си умения, защо ще си губя времето във фирма (независимо частна или държавна), в която връзкарството се толерира? Какво мога да очаквам там като реализация и признание? Да свършат роднините и връзкарите ли? Мисля, че в такава ситуация аз ще се притеснявам от невеж шеф и ще гледам максимално бързо да си сменя работата или екипа, а няма да чакам някакъв льольо да си върти интрижките.
Ох, *SV*, заповядай в Ямбол да си намериш работа като учител в училище, в което директорът не е спуснат с парашут, в което да няма връзки. И аз искам да си сменя работата, ама няма друга - това е положението. Може да си много кадърен, но не си ли угоден на шефа...

# 29
  • на село
  • Мнения: 1 028
На настоящата ми работа, колежката която трябваше да заместя докато е в майчинство започна да съска още на интервюто за работа. Добре че не оценяваше тя. Не забравяше почти всеки ден да ми напомни че като си вишист, това не значи че си кадърен. Ама комплески си има момичето, можеш ли да го виниш. Сипеше отрова непрекъснато по мой адрес пред шефовете - при това в мое присъствие. Изтърпях я. Така или иначе се наложи да роди  Mr. Green
След това не я върнаха на работа а оставиха мен на нейното място  Mr. Green
Така че видов ден винаги идва  Peace.

Общи условия

Активация на акаунт