Какви духовни ценности предаваме на децата си

  • 2 014
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24 467
Темата наистина е добра и не е от типа на тези, които дори не ме карат да отворя. Изчетох написаното дотук и доста от постингите ми харесаха много.
Не мисля, поне в къщи, че се опитваме само да оцелеем, напротв, но оцеляването е една от причините, които ме карат още повече да възпитавам по определен начин децата си. С големия си син прекарваме доста време заедно в разговори. Той е вече 7- годишен, първокласник, доста е самостоятелен и има за какво да си говорим. Някои от нещата, в които аз съм била възпитавана сама съм отхвърлила и от опита си съм решила да променя по отношение на своите деца възпитанието им в определена насока.
Например едно от приоритетните ми неща, на които се опитвам да го науча е самостоятелността в избора и действията и навика да носи отговорност за този избор. Това нещо липсва на по- голямата част от нашето население и създава огромни практически проблеми както на обществото, като цяла, така и на индивида, който не притежава тези качества. Трудно е, но го карам да обмисля варианти и да ги обсъжда, преди да действа. След това често се случва да обсъждаме последиците от един или друг избор. За мен важно е да се научи да разсъждава самостоятелно.
Разбира се има и други важни неща, но това упражняваме най- напористо от близо година насам.
За бебето е още рано, сега се отглеждаме повече, а по- малко се възпитаваме.

# 16
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Темата ми става все по-интереесна.
Съгласна съм с Judy за отговорността.  Наистина е основна ценност детето да бъде стабилен и отговорен човек. А момчетата дори още повече, че често липсват тези качества в поколението на татковците им. Ако не съзнава че всяко действие има последсвия и носи отговорности със себе си, това е доста трудно.
Мисля си,че ако се научи да носи отговорност за действията си и рабере, че хората и ценностите им са различни, родителите могат да бъдат удовлетворени.

# 17
  • Мнения: 109
Можем да предадем само неща в които вярваме.Децата веднага забелязват ако има противоречия. В семейства кадето се зачитат традиции празнуват се семейни празници няма как да не повлияе върху възпитанието на децата ни.  love001

# 18
  • София
  • Мнения: 3 407
Много хубава тема, но и тежка.
Като цяло смятам, че времето, прекарано с децата ни трябва да е пълноценно- защо казвам това, познавам родители, които са по-цял ден с детето си, но го отглеждат по-скоро, отколкото да общуват с него.
Фактът, че много родители работят, не означава непременно, че не посвещават време на детето си, това е до човек, важно е времето, прекарано с детето да е пълноценно.
Ценностите за различните хора са различни, но в най-общ характер семейните, националните и социалните ценности могат да се вместят в някакви рамки и ми е много приятно, когато все по-често срещам възпитани и мили дечица, които видимо имат положена сериозна основа като възпитание и ценностти.

# 19
благодаря ти, djeli, за хубавата тема.

не можем да предадем на децата си нищо, в което не вярваме, въпреки, че те могат да го научат от другаде - както лошото, така и доброто. заради децата си се опитвам да бъда по-добър човек, за да бъдат и те по-добри човеци.

дъщеря ми е още много малка (бебето още по-малко), но отдавна е личност. личност, с която трябва да се съобразявам всеки ден (всяка минута). искам, тя да бъде отговорна и добра, опитвам се да й обръщам много внимание. сега не ходя на работа. но се надявам и като започна да имам време, за да мога да й предам, това което знам и да я подтикна да научи това, което аз не знам.
темата за качеството на времето прекарано заедно е направо клише, но от друга страна мога да кажа, че ми се е случвало да прекарам цял ден с нея и общуването ни да не е било пълноценно. друг път да съм била с нея половин час и да се чуствам удовлетворена, а и тя също. пожелавам ви на всички пълноценни мигове с вашите деца, за да можете да се насладите на тяхното съзряване като личности.

# 20
  • Мнения: 109
Така е народа е казал ;"Каквото посеем това ще жънем"-просто, кратко и ясно
Радвам се че темата ви допадна .Благодаря ви за мненията които споделяте .  lovekiss

Общи условия

Активация на акаунт