Кога детето за почва да казва буквата Р?

  • 10 472
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 505
Започна неотдавна,но в някои думи успява да я каже,а в други не.

# 16
  • Мнения: 135
Биби започна да казва р преди един месец - на 5 год. и 3 мес. Тя ходи на логопед заради други звуци (с, з, ж, ш), но не са работили за р, когато го каза. Най-напред в думата "браво", а вече почти във всички думи. Самата тя много се радва, явно и е тежало, че не може да го произнася.

# 17
  • Мнения: 826
Ние на навършени 7, след една среща с логопед.

# 18
  • Мнения: 636
 Неда има известен напредък, казва р в думата "права" /искам да пишкам права!!!/ и в още някои, но в повечето случаи - не. В квартала ни има дете, което казваше ясно р още преди да навърши 2 години, пък иначе почти нищо не можеше да говори...Божа работа!

# 19
  • Мнения: 18 542
Борис е на 3 години и 9 месеца. Р казва правилно откакто проговори, но В в много случаи го замества с Б когато е в средата на думата.

# 20
  • София
  • Мнения: 15 222
Иво също не казва Р. В някои думи има намек за някакво френско Р, но в повечето случаи изобщо не го произнася.

И Л не казва.  Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 3 491
Аз като дете изговорих звучно и отчетливо "рррррррррр" във втори клас. Значи съм била на 8 години. Спомням си, че в училището преди това бяха идвала логопеди и бяха ме отбелязали някъде, но нищо не е последвало. Стана от само себе си.

# 22
  • Мнения: 4 390
Велина е на 3 години и 11 месеца. Все още не може да казва буквата "р".
Прави си сама упражнения от типа "Рачо реже риба", но не напредва особено.
Понякога, както при Иво на Виви, го догажда до някакво слабо подобие на френско "р", но като цяло не се получава.
Въпреки че с други букви също има затруднения - например: капка - тапка; велина - еина и т.н., аз все още не съм започнала да се притеснявам.

# 23
  • Мнения: 356
... в някои думи успява да я каже,а в други не.

     Абсолютно по същия начин е и моето дете.

# 24
  • Мнения: 619
Дъщеря ми още има проблем с буквата р.Сега посещава логопед.

# 25
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Георги започна да произнася правилно "р" на около 4,5 г, като първо се чу в думи с "р " посредата Simple Smile

Има деца, които на около 3 г. съм чувала да я произнасят... Зависи от детето (както и всичко останало, свързано с поразстването, говор и т.н.)

# 26
  • Мнения: 5 299
Викториа е на 1г и 11м, и от скоро започна да казва думички. Забелязах, че не може да каже В по никакъв начин, защото я питам как се казва, а тя казва Диди Crazy Иначе Р-то го казва в определени думи, но не във всички. Например казва торта, но Миро не може да каже Grinning

# 27
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Синът ми на 3г. каза Р без проблем, съвсем ясно и правилно. Сега дъщеря ми(1г. и 8м.) забелязвам, че когато си пее песничката "Хей ръчички...", като че ли казва Р, но и аз не мога да доловя точно, така ми се чува ли, не знам.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 688
Светльо казва РРРРРРРРР,но не го използва в думи

# 29
  • Мнения: 15 619
Синът ми е на седем години, може да казва ррррррр,
 но не винаги в думите го произнася... и това не е проблем все още.

Общи условия

Активация на акаунт