Отговори
# 60
  • Мнения: 1 547
Конкретния случай не мога да коментирам, защото не съм била там. Няколко неща обаче ми правят впечатление и то, по принцип. Прекалено много се говори за правата на детето напоследък и прекалено малко за тези, на учителя... Той трябва да е отговорен, благороден, образован, търпелив, лъчезарен и т.н. богоподобна фигура. А децата? Не трябва ли и за тях да има някакъв стандарт? Или те могат да викат, да плюят, да крещят, да пикаят и никой няма право да им прави забележка? Не съм фен на таква нагласа... Учителите не са бавачи, нито звероукротители - в училище си има правила и те трябва да се спазват. Разбира се, двустранно. В междучасието се пикае, в часовете - не. Извън училище се вика и дъвче дъвка, в училище - не. Не ми се мисли що за учебна атмосфера ще е, ако през 2 минути някой търчи до тоалетна - когато аз бях ученичка, по време на урок не можеше да се излиза. /само в краен случай, но това не би могло да се прецени, ако децата постоянно злоупотребяват!/ Ако 7-годишния /!/ ми син се напикае в час, ще се разправям с него, не с учителката... след като е бил поканен да удовлетвори нуждите си и не го е сторил, проблемът си е негов.

Мда... много ми се иска да дам децата си в градина/училище, където има максимален ред и дисциплина. Където има униформи, правила и респект от учителя. Където детето има повече задължения, отколкото права. Ако някой знае за такова място, моля да ми каже  Mr. Green

# 61
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Crazy chick, ти верно ли за 12 години училище нито веднъж не си излезнала от час до тоалетна?! Laughing

# 62
  • София
  • Мнения: 7 242
Да, права си. Освен задължения, учителят трябва да има и права. За съжаление на практика няма нито едното, нито другото. Няма и нормална заплата, което от части обяснява липсата на първото, но в никакъв случай не го извинява.
Под "задължения" визирам и необходимото отношение към децата и родителите. Факт е, че по-често родителите са тези, които нарушават добрия тон и имат неоснователни претенции, но в конкретния случай не е било така.

# 63
  • Мнения: 1 547
Crazy chick, ти верно ли за 12 години училище нито веднъж не си излезнала от час до тоалетна?!

Момент само, ей-сега ще си извадя ученическия дневник и ще ти кажа... Ето, два пъти - на 15.12.1989 /2-ра смяна съм била/ и на 09.04.1993 /отишла съм да си взема пищова по литература/  Joy

Предположих, че се шегуваш, но ще добавя, че говоря за общото схващане, а не за разни детайли и подробности. Навремето наистина бях с нагласата, че да излезеш от час е изключение и се съобразявах с това. Както и останалите пионерчета, впрочем  Crazy

# 64
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Chick, да - и аз съм била с такава нагласа. Но силен позив за уриниране за мен си е изключение Confused

# 65
  • Мнения: 2 978
Цитат
Проблемите, свързани със стискането по малка нужда.
Те включват риск от развитието
на възпалителни заболявания на отделителната система, смущения в акта на уриниране, увреждане на
бъбреците, увеличава се и риска от бъбречно-каменна болест и др.

За поддържане добрата функция на отделителната система лекарите препоръчват да се пият много течности
(2 литра на ден) и да се уринира всеки път, когато се появи позив. Уринирането трябва да е на всеки 2-3
часа при децата, т.е да е 4-7 пъти на ден, или 2-3 пъти за времето, когато са в училище. Когато
облекчаването по малка нужда е по-малко от 4 пъти на ден и е през повече от 4 часа, се смята за
ненормално. У малките деца трябва да се изградят трайни навици за правилно уриниране: те трябва да са
спокойни, да не бързат, да изчакат пикочния мехур напълно да се изпразни, не трябва насилствено да
използват мускулатурата на слабините си. Винаги трябва да посещават тоалетната при позив, а не да търпят
докато задържането стане невъзможно
.

А ето и цялата статия Peace
http://www.earthforever.org/pics/p13_3bg.pdf

# 66
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Съгласна съм ,че учителите както имат отговорности,така и права,но факта ,че детето се е изпуснало е достатъчен да смятам,че в случая госпожата е допуснала небрежност относно физиологичната нужда на момченцето.Аз съм отраснала и възпитавана в тоталитарния режим на училищата и дисциплината беше желязна,но не ми се е случвало да ми се ходи до тоалетна и някой от учителите да е направил проблем от тази ситуация. Rolling Eyes

# 67
  • София
  • Мнения: 6 999
Като прочетох първия постинг на авторката бях убедена, че ето по тази тема всички ще сме на едно мнение... Ама не...

Това е дете на 6 години и 8 /май/ месеца, в детска градина, където преди всичко, основно и най-вече трябва да го УВАЖАВАТ. Дреме ми дали са учили за кометите, планетите, стихчета за 8-ми Март или каквотощедабило... Не може да оставят дете на тази възраст да се напишка, защото "такива са правилата", та ако ще и всички деца после да поискат да ходят също до тоалетна. Учителката е завършила педагогика. Тя тябва да може да излезе от ситуация. Трябва да знае как от това да извлече полза, да научи децата на нещо... А не просто да ги държи всички и да ги учи на нещоси толкова важно, че едно близо 7 годишно дете да се напишка.

Изобщо можете ли да си представите как се е почувствало това дете? Дори не мога да се сетя за ситуация приблизително толкова унизителна за някой възрастен. Как ще се отрази това на самочувствието му и т.н.

А на авторката ще кажа изобщо да не се опитва да внуши уважение към подобен род 'учители' у детето си, защото и така ще му навреди. Баща ми би казал директно 'тъпа патка' и въпреки, че го е казвал и за 1-2 от моите учителки, тези, които са била за уважение съм ги уважавала безкрайно. Уважението обаче освен, че следва да се спечели, е и взаимно.

Като Лекси и аз мога да кажа: Слава Богу, че детето ми не е част от държавната система за образование и към него се отнасят с нужното уважение.

# 68
  • Мнения: 4 406
и в нашата детска, едната госпожа , забраняваше на децата да акат в градината/ това се правело вкъщи/, или пък сутрин да пишкат/ еми да са си пишкали вкъщи/... #Cussing out #2gunfire

и на нея да й забранят да посещава тоалетната докато е на работа ...  Sick

# 69
  • Мнения: 1 547
Уринирането трябва да е на всеки 2-3 часа при децата...

Да, Вини, и аз това се опитвам да кажа... За да се стигне до такъв наистина унизителен за детето инцидент, то трябва да се стиска най-малко 1-2 часа /освен ако няма проблем здравословен/. За този период от време децата в училище имат поне 2 пъти възможността да отидат до тоалетна. Защо не го е направило това 7-годишно момче е въпросът, който трябва да бъде обсъден от родителите - защото се е заиграло, защото го е страх, защото не е успяло, защото го боли... какво? Как би могла тази учителка да допусне, че то се стиска с часове, при условие, че 15 минути по-рано е отказало да пикае? И за мен ще е трудно да проявя разбиране, ако в рамките на 15-20 минути някой мине от "не ми се ходи" до "не издържам"... Пък ако ще и прозвището "тъпа патка" да си заслужа от възмутения родител  Joy

# 70
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425

crazy chick,не знам дали найстина мислиш това което пишеш,но на мен лично ми се е случвало след като пиина повечко течности,да бягам и на по малко от  30 минути до тоалетна.Същото може да се случи и ако си настинал.Лично на мен ми се е случвало да моля да бъда пусната до тоалетна на изпит в университета (найстина за това а не да преписвам).Факт е че не са ми отказвали.Мисля че това е достатъчно показателно за това кое е редно и кое не.
Въпроса е,че не може да не се пускат децата да чуркат защото са длъжни да стискат,защото това се правело у дома или знам ли още по какви измислени причини.Практика в много градини е и водата да се пие по час.Нещо  което също изобщо не одобрявам,макар че поне при нас доколкото знам ,не е така.И в крайна сметка не може едната госпожа да ги пуска винаги когато помолят ,независимо дали са в занятие,а другата да им забранява.След като едната е намерила начин това да се случва без да и се проваля занятието ,то явно начин има.Друг е въпроса кой е добър педагог и кой не.

# 71
  • София
  • Мнения: 6 999
Практика в много градини е и водата да се пие по час.

Мда... много ясно. Отново същия въпрос - Кое е важното в една градина /в случая/ удобството на учителя или това на децата. Много по-лесно е да забраниш нещо си или да го направиш строго регламентирано, отколкото да се съобразиш с нуждите на конкретната личност в дадения момент, в това да я уважаваш, да й покажеш, че е значима и прочие...

# 72
  • Мнения: 1 547
crazy chick, не знам дали найстина мислиш това което пишеш, но на мен лично ми се е случвало след като пиина повечко течности, да бягам и на по малко от 30 минути до тоалетна........


Пухчо, виж сега.. Наистина мисля това, което пиша, но го мисля по принцип. Затова и споменах в първия си постинг, че конкретно не искам да коментирам, защото не съм била там. Важно е да се знае каква е учителката, какво е детето и изобщо, всевъзможните подробности. Ти познаваш сина си и най-добре можеш да прецениш, за нас остават свободните интерпретации на база 10 форумски реда - съгласи се, че няма как да сме обективни  Peace

# 73
  • Мнения: 920
От такива учителски принципи 1 съученичка се напика в 7 клас. И то видите ли - в час по физическо.

А по принцих Крейзи, си права. Моя приятелка беше забранила на учениците си да ядат и пият в час и била обявена за зла. При което аз изумях, защото по мое време беше недопустимо.

# 74
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз мисля, че на първо място трябва да е удобството на детето и госпожата е трябвало да бъде по-тактична. Днес питах в една квартална ДГ има 3 тоалетни за 2 групи. От 12,30 до 13,00 часа се очаква всичките 30-40 деца /от 2-те групи/ да си свършат работата. Все си мисля, че някое дете няма да успее.

Общи условия

Активация на акаунт